جراحی رفع قوز بینی

444

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

بسیاری از بیماران از مشکل برآمدگی یا قوز بر روی بینی خود رنج می برند. مشکل برآمدگی یا قوز بینی معمولاً مربوط به هر دوی استخوان و غضروف موجود در پشت بینی است. دلیل ایجاد قوز بینی در این حالت می تواند بین بیماران مختلف متفاوت باشد و بنابراین تشخیص علت مشکل بینی قوزدار نقش کلیدی در دستیابی به بهترین نتایج درمانی ممکن در این رابطه از جمله جراحی رفع قوز بینی دارد.

بهترین نوع جراحی قوز بینی که بر تمام صورت بیمار تمرکز می کند و برای انجام فعالیت های درمانی مورد نیاز فقط به بینی و قوز بینی روی آن توجه نمی نماید. حذف یک برآمدگی یا رفع قوز بینی یکی از رایج ترین مسائلی است که افراد به دنبال رفع آن در عمل جراحی زیبایی بینی هستند. قوز بینی از نظر اندازه می تواند بسیار متنوع باشد. شاید شما فقط یک برآمدگی کوچک روی بینی خود دارید که به دنبال اصلاح آن هستید یا شاید با موارد شدیدتر بینی قوز دار مواجه هستید و به همین خاطر احساس ناراحتی می کنید. به هر حال صرف نظر از اندازه برآمدگی روی بینی عمل جراحی زیبایی بینی می تواند به تغییر ظاهر بینی شما کمک فراوان کند. برای همه افرادی که به دنبال استفاده از عمل جراحی رفع قوز بینی برای از بین بردن و برداشتن قوز بینی خود هستند، مسائل متعددی وجود دارد که باید قبل از عمل جراحی از بین بردن بینی قوز دار مورد توجه قرار گیرند. در این حالت می توان از یک روش جراحی برای کاهش ناچیز اندازه برآمدگی روی پل بینی فرد استفاده کرد. در عمل جراحی رفع قوز بینی اندازه واقعی بینی فرد تغییر نمی کند و این موضوع در حالی است که تغییر شکل بینی می تواند  باعث کشیده تر به نظر رسیدن آن شود.

تشخیص

هنگام مواجه شدن با قوز بینی نیاز به معاینه دقیق صورت و بینی فرد وجود دارد. برای این کار معمولاً پزشک از عکس های رادیولوژی استفاده می کند و بر اساس این عکس ها یک ارزیابی استاندارد از وضعیت بیمار انجام می شود. این ارزیابی ها و نسبت های مربوط به آن به متخصص امکان می دهد دلیل قوز بینی را مشخص کند. در اکثر موارد برآمدگی بینی قوزدار در نتیجه بزرگ شدن استخوان و تیغه پشتی بینی ایجاد می شوند. به هر حال، در سایر موارد قوز بینی در نتیجه جلو آمدگی کمتر از مقدار بهینه سر بینی ایجاد می شود. بنابراین لازم است هنگام معاینه بیمار وضعیت سر بینی فرد نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد. اگر هنگام جراحی رفع قوز بینی به وضعیت سر بینی توجه نشود، همواره این احتمال وجود دارد که نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی رفع قوز بینی مناسب و ایده آل نباشند. در این رابطه همچنین لازم است پایه بینی نیز بررسی شود. اگر پایه بینی کوچک باشد، آنگاه احتمالاً ظاهر بینی فرد دارای برآمدگی آشکارتری خواهد بود.

معاینه داخلی بینی نیز هنگام بررسی مشکل برای جراحی رفع قوز بینی ضروری است. در این معاینه می توان وضعیت تیغه و مخروط بینی بیمار را بررسی کرد. هنگام اصلاح برآمدگی پشت بینی وجود ناهنجاری در تیغه بینی می تواند باعث تاثیرگذاری بر عملیات اصلاحی برای کاهش اندازه قوز بینی شود. به همین خاطر بهتر است وجود این مشکل قبل از انجام عمل جراحی رفع قوز بینی فرد شناسایی شود.

رفع قوز بینی

کاهش اندازه بینی قوزدار یک عمل جراحی رایج است که می تواند در رفع قوز بینی بسیار موفقیت آمیز باشد. هنگامی که این برآمدگی کوچک باشد، تراشیدن سطحی برآمدگی می تواند به سادگی مشکل را حل کند. برای مواردی که نیاز به کاهش برآمدگی در سطح متوسط وجود دارد، برداشتن قوز بینی می تواند باعث ایجاد مشکلی شود که در اصطلاح به آن نقص سقف باز گفته می شود. بنابراین برای اجتناب از این مشکل از روش شکستن و برش استخوان بینی بر روی بینی فرد استفاده می شود. هنگامی که معمولاً برای انجام عمل جراحی رفع قوز بینی به کلینیک های تخصصی فعال در این حوزه مراجعه می کند، معمولاً جراح درباره این مسائل به بیمار مشاوره و اطلاعات لازم را ارائه می کند. هنگامی که نیاز به شکستن و بریدن استخوان وجود داشته باشد، استخوان بینی موجود در زیر پل بینی شما به دقت شکسته شده و سپس موقعیت آن به سمت داخل اصلاح می شود تا به این ترتیب اندازه قوز بینی به مقدار مورد نیاز کاهش پیدا کند.

مطمئن شوید با جراح درباره مقدار مورد نظر خود برای کوچک شدن برآمدگی و رفع قوز بینی صحبت کنید.

برای شما بسیار مهم است که با جراح بینی درباره مقدار رفع قوز بینی مورد نظر خود صحبت کنید. در این حالت جراح باید توانایی نشان دادن نتایج حاصل از عمل یا شبیه سازی مقدار کاهش برآمدگی بینی قوزدار را داشته باشد و بر این اساس ایده ای در اختیار شما قرار دهد که با توجه به آن بتوان مقدار کاهش اندازه برآمدگی بینی را بطور دقیق ارزیابی کرد.

تکنیک جراحی رفع قوز بینی برای کاهش اندازه برآمدگی روی بینی قوزدار بر اساس مشکلات آناتومیک طراحی شده است. در اکثر موارد قوز بینی باید از طریق عمل جراحی برداشته شود. برای برداشتن قوز بینی و از بین بردن آن غضروف پهلویی بالای بینی از برآمدگی آن جدا شده و سپس به داخل منتقل می شود. به این ترتیب می توان به ارتفاع مطلوب بر روی برآمدگی بینی دست پیدا کرد. علاوه بر این استخوان بینی ممکن است تراشیده شود تا به این ترتیب به حجم مناسب برسد. در این حالت معمولاً نیاز به برش استخوان بینی برای جلوگیری از ایجاد مشکل سقف باز وجود دارد و به این ترتیب می توان بخش های پشتی استخوان بینی را حذف کرد. برای این کار استخوان دماغ شکسته و تکه می شود و انجام این کار امکان تغییر موقعیت قرارگیری این استخوان را ایجاد می کند. در بسیاری از موارد، جراح می تواند از پیوند بافت به منظور حفاظت از حفظ موقعیت مسیر هوا در بینی قوزدار استفاده کند.

اگر پایه بینی یک بیمار کوتاه باشد یا سر بینی در موقعیت مناسب قرار نگرفته باشد، این مشکلات نیز باید در عمل جراحی رفع قوز بینی برطرف شوند. برای رفع و از بین بردن قوز بینی از تکنیک های بخیه یا پیوند بافت غضروفی استفاده می شود. در این حالت برآمدگی بینی قوزدار باید به میزانی کوچک شود که با موقعیت جدید سر بینی یا پایه آن مطابقت و هماهنگی داشته باشد.

اقدامات پس از عمل جراحی

اقدامات لازم پس عمل جراحی رفع قوز بینی مشابه سایر انواع عمل جراحی زیبایی بینی است. در این حالت از یک اسپلینت بینی استفاده می شود که پس از یک هفته می توان آن را از بینی خارج کرد. برخی از موارد عمل جراحی انجام شده بر روی برآمدگی بینی قوزدار در افراد مختلف را می توان در عکس های زیر مشاهده کرد. در این تصاویر وضعیت بینی بیمار قبل و بعد از عمل جراحی رفع قوز بینی نشان داده شده است.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

14 دیدگاه ها

 1. ۶۶۶۶۶ می‌گه:

  من هم میخوام بینیم رو عمل کنم کمک کنید خواهشا

 2. لیلا می‌گه:

  بااهداءسلام وارادت

  سوالم این بود که باانجام عمل اول بینی دچار ضعف درقدرت بوبایی شدم ومثل سابق بوها رااستشمام نمیکنم ایا اگر باردوم به انجام عمل ترمیمی اقدام کنم آیا این مساله(ضعف درقوه بویایی )تشدیدنخواهدشد؟ضمن اینکه بینی اینجانب نیازبه عمل ترمیمی دارد!باسپاس

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   می توانید عمل جراحی مجدد را انجام دهید. عمل جراحی زیبایی بینی تاثیری بر بویایی ندارد و باید علت کاهش بویایی شما باید بررسی گردد.

 3. Ahmadreza می‌گه:

  ببخشید آقای دکتر من بینیم اول صاف بود ولی به علت شکستن قوز درآورده .از زمان شکستن تا الان ۴ ۵ سال میگذره الان هم ۱۶ سالمه.
  آیا یک جراحی حل میشه یا باید چند تا عمل انجام بدم.

 4. میدیا می‌گه:

  سلام دکتر من ۱۷ سالمه و بینیم شکسته و قوز بلندی ورداشته ولی از عمل جراحی میترسم روش دیگه ای برای رفع قوز نیست?

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   البته برخی با تزریق ژل قوز بینی را برطرف می کنند ولی بینی بزرگتر می شود و موقتی نیز می باشد. بنابر این توصیه کما کان بر جراحی است.

 5. ف..س می‌گه:

  سلام دکتر
  من ۱۸ سالمه و بینیم شکسته قوز بلندی داره ولی از عمل جراحی خیلی میترسم
  آیا امکان داره فردی بعد از عمل دیگه به هوش نیاد یا به کما بره؟؟!!

 6. 333 می‌گه:

  سلام دکتر
  من سال ۸۴ تصادف کردم و بینی دچار شکستگی شد و در بیمارستان عمل کردم و خوب شد ولی بعدا استخوان در اورده و پهن وبزرگ تر شده
  میخواستم ازت راهنمایی بگیرم ک چیکار باید کرد برای اینکه بینی ام به حالت اولیه ینی کوچیم و بدون استخوان بشه و هزینه اش حدودا چقدر میشه
  باتشکر

 7. ماه ناز می‌گه:

  سلام
  بینی من قوز دار هست. از روبرو که نگاه کنید هیچ عیبی نداره ولی نیم رخم قوز دار هست. خیلی دو دل هستم که عمل کنم یا نه. به این خاطر می ترسم ک نکنه بینی من سر بالا بشه. میشه توضیح بدین دماغی که قوزش برداشته میشه چه بلایی سر نوک بینی می یاد. ( سوراخ بینی من کشیده هست، میترسم سربالا بشه و زشت بشم) خواهشا راهنماییم کنید. بنظرتون عمل را انجام بدم یا ن.
  متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *