جراحی و ترمیم لب شکری (لب شکافته) و کام شکافته

1یییی1

شکاف لب (لب شکری) و شکاف کام، دو مورد از شایع‌ترین اختلالات مادرزادی در کودکان است. تشکیل ناقص لب بالایی (شکاف لب) و یا سقف دهان (شکاف کام) ممکن است به تنهایی یا به صورت توأم با هم در یک نوزاد اتفاق بیفتد. شرایط این عارضه از نظر شدت و وسعت آن در بیماران مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد و ممکن است یک یا هر دو طرف صورت را درگیر نماید.

ما به خوبی درک می‌کنیم که هنگامی که کودک شما با یک نقص مادرزادی متولد می‌شود، تحمل آن برای شما و خانواده شما می‌تواند بسیار سخت و دردناک باشد و در آن صورت شما دوست دارید هر کاری که از دستتان برمی‌آید انجام دهید تا به رفع مشکل نوزاد خود کمکی کرده باشید. در جراحی لب شکری توسط دکتر اکبری، کودک شما از مجموعه‌ای از خدمات درمانی هماهنگ‌شده و اقدامات جامع مراقبتی در بالاترین سطح خود توسط تیم جراحان متخصص ما بهره‌مند خواهد شد. ما معتقدیم که والدین هر کودک، بخش جدایی‌ناپذیری از روند درمان او را تشکیل می‌دهند. دکتر اکبری و اعضای تیم تخصصی او در هر مرحله از روند درمان کودک شما در کنارتان خواهند بود تا اطمینان حاصل کنند که شما با هر اقدام درمانی که انجام می‌گیرد، به طور کامل آشنایی پیدا کرده‌اید.

علت‌ها و دلایل


شکاف یا جدا شدن لب بالایی و یا سقف دهان، عارضه‌ای است که در مراحل اولیه تشکیل و رشد کودک در مرحله جنینی اتفاق می‌افتد. در زمان رشد و نمو اولیه جنین ممکن است بعضی از اجزای لب بالایی و سقف دهان او نتواند به شکل مناسبی تشکیل شود که منجر به بروز عارضه مادرزادی به صورت شکاف لب یا شکاف کام خواهد شد. عمل ترمیم شکاف لب و شکاف کام یک نوع عمل جراحی است که برای تصحیح شکل ناقص و غیر طبیعی لب و کام نوزاد انجام می‌گیرد و هدف آن هم بازیابی عملکرد این اعضاء و هم اصلاح وضعیت ظاهری آنها به منظور رفع مشکلات زیبایی می‌باشد.

اغلب موارد شکاف لب و کام را می‌توان با استفاده از فنون پیشرفته و تخصصی جراحی پلاستیک درمان نمود و توانایی غذا خوردن، صحبت کردن، شنیدن و نفس کشیدن طبیعی را به کودک باز گرداند و داشتن ظاهر و عملکرد طبیعی‌تر این اجزاء در نوزاد را امکانپذیر نمود.

عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام توسط دکتر اکبری


آماده شدن برای عمل جراحی

دکتر اکبری قبل از انجام عمل جراحی شکاف کام مسائل زیر را همراه با شما مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد:

 • ملاحظات قبل از عمل، آزمایش‌های تشخیصی و داروهای مورد نیاز قبل از جراحی
 • آموزش اقدامات لازم در روز عمل جراحی و داروهای مورد نیاز برای آن زمان
 • اطلاعات خاصی در رابطه با نوع بیهوشی مورد استفاده در زمان جراحی
 • مراقبت‌های بعد از عمل و اقداماتی که در آن زمان باید رعایت کنید.

علاوه بر موارد فوق، دکتر اکبری در مورد محل انجام عمل جراحی بر روی کودک شما نیز صحبت خواهد کرد. عمل ترمیم شکاف لب و کام معمولاً در یک بیمارستان مجهز انجام می‌گیرد.

در برخی از موارد ممکن است یک وسیله داخل دهانی به نام مسدود کننده یا آبتوراتور برای کودک شما در نظر گرفته شود که باید قبل از انجام عمل جراحی شکاف لب و کام، آن را در دهان کودک بگذارید. این وسیله می‌تواند به تغذیه کودک شما و حفظ انحنای لب او تا قبل از ترمیم آن، کمک زیادی بکند.

مراحل عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام

مرحله ۱ – بیهوشی

در این مرحله، داروهایی به کودک شما داده می‌شود تا در زمان عمل جراحی بتواند راحت باشد. در این مرحله ممکن است از مواد بی‌حسی تزریقی داخل وریدی و یا از بیهوشی عمومی استفاده شود. دکتر اکبری بهترین روش بیهوشی برای کودک شما را تعیین خواهد کرد.

مرحله ۲ – برش

هدف از انجام جراحی لب شکری آن است که قسمت شکاف خورده لب بالایی کودک بسته شود و عملکرد، ساختار و وضعیت ظاهری لب بالایی اصلاح شود. برای این منظور، بریدگی‌هایی در اطراف شکاف لب ایجاد می‌شود و بافت‌های اطراف این بریدگی‌ها کشیده شده و با استفاده از بخیه بسته می‌شوند تا به این ترتیب، شکاف لب نیز بسته شود.

12

برای ترمیم شکاف کام لازم است وضعیت بافت‌ها و عضلات ناحیه سقف دهان با دقت خاصی اصلاح شود تا شکاف کام بسته شده و ساختار سقف دهان کودک شکل بگیرد. برای این منظور، بریدگی‌هایی در دو طرف شکاف کام ایجاد می‌شود و سپس با استفاده از روش‌های تخصصی فلپ، این عضلات و بافت‌های نرم و سخت دهان نوزاد در وضعیت جدیدی قرار داده می‌شود، سپس ناحیه ترمیم شده به وسیله بخیه بسته می‌شود. بخیه‌ها معمولاً در قسمت میانی سقف دهان نوزاد زده می‌شود تا طول سقف دهان به اندازه کافی باشد و نوزاد بتواند در ادامه مراحل رشد خود، تغذیه طبیعی داشته باشد و قدرت تکلم او نیز به شکل مناسبی توسعه پیدا کند.

13

مرحله ۳ – بستن بریدگی‌ها

بریدگی‌های اطراف شکاف لب و کام را می‌توان با استفاده از بخیه‌های جذب شونده یا بخیه‌های ساده بست.

یک نکته مهم: دانستن این نکته اهمیت زیادی دارد که هر چند شکاف لب یا کام را می‌توان با یک عمل جراحی پلاستیک ترمیم نمود، اما مراحل درمان کودکی که با این عارضه متولد شده است تا زمان رسیدن به مرحله بلوغ و گاهی حتی تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند. در واقع هر چقدر که سن کودک افزایش پیدا می‌کند، ممکن است به عمل‌های جراحی پلاستیک دیگری برای اصلاح عملکرد و وضعیت ظاهری لب یا کام او نیز نیاز باشد.

14

مرحله ۴ – مشاهده نتایج

جای زخم‌های خارجی که در نتیجه عمل ترمیم شکاف لب یا کام ایجاد می‌شوند، معمولاً بر روی لب بالایی و بینی کودک باقی می‌ماند. با گذشت زمان، این جای زخم‌ها به تدریج محو می‌شوند و کودک شما توانایی رشد و عملکرد طبیعی خود را به دست خواهد آورد.

15

ریکاوری و بهبودی کودک شما

بعد از اتمام عمل جراحی، احتمالاً پانسمان یا بانداژهایی بر روی زخم‌ها و بریدگی‌های واقع در خارج دهان کودک قرار داده خواهد شد.

پزشک دستورات خاصی را برای دوره ریکاوری کودک ارائه می‌کند که لازم است آنها را رعایت کنید. مهم‌ترین این دستورات شامل نحوه مراقبت از محل جراحی بعد از پایان عمل، داروهایی که باید بر روی محل عمل مالیده شود و یا به صورت خوراکی مصرف شود تا به روند بهبودی کودک و کاهش خطر بروز عفونت کمک کند، اقدامات خاصی در جهت مراقبت از سلامت عمومی کودک و زمان مراجعات بعدی به دکتر اکبری می‌باشد.

همچنین دکتر اکبری در مورد نحوه صحیح غذا دادن به کودک و محدودیت‌هایی که ممکن است از نظر فعالیت‌های بدنی برای کودک وجود داشته باشد، آموزش‌های لازم را به شما ارائه خواهند داد.

اگر بعد از عمل مشاهده کردید که به دست‌های کودک شما دستبند زده شده است، تعجب نکنید. این کار برای جلوگیری از آسیب رساندن کودک به محل جراحی در زمان بهبودی بعد از عمل است. این دستبندها را می‌توان چند بار در روز به مدت کوتاهی برداشت، اما در این زمان باید کودک به دقت تحت نظر باشد تا از خاراندن جای زخم‌ها یا مکیدن شست دست توسط او جلوگیری شود.

درد و ناراحتی کودک شما را می‌توان با مصرف داروهای مسکن کنترل کرد. بخیه‌های کودک نیز در صورتی که از نوع جذب شونده نباشد، مدتی بعد از عمل کشیده خواهد شد. روند بهبودی کودک تا چند هفته بعد از عمل ادامه پیدا می‌کند و ورم لب و دهان کودک هم در این مدت برطرف خواهد شد.

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب در زمان بعد از عمل جراحی، اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از تشکیل زائده‌های گوشتی و باقی ماندن جای زخم در محل عمل دارد.

نتایج عمل از نظر زیبایی

نتایج جراحی اولیه کودک شما برای ترمیم شکاف لب یا شکاف کام او تفاوت قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی کودک، توانایی تنفس، خوردن، آشامیدن و صحبت کردن ایجاد خواهد کرد. اما با این وجود ممکن است برای اصلاح عملکرد یا وضعیت ظاهری لب و دهان کودک، به عمل‌های جراحی دیگری نیز نیاز باشد. البته مقداری از جای زخم‌های ناشی از این عمل معمولاً بر روی لب‌های کودک باقی می‌ماند و برای همیشه در چهره او قابل مشاهده خواهد بود.

خطرات جراحی ترمیم شکاف لب و کام و اطلاعات ایمنی


تصمیم‌گیری در مورد انجام عمل جراحی لب شکری، یک مسأله کاملاً شخصی و خصوصی می‌باشد و دکتر اکبری تنها فواید، اهداف، خطرات و عوارض جانبی احتمالی این عمل را برای شما توضیح می‌دهد. دکتر اکبری و کارکنانی که با او همکاری می‌کنند، تمامی جزئیات مربوط به خطرات و عوارض این عمل جراحی را به شما اطلاع خواهند داد. همچنین از شما خواسته می‌شود که فرم‌های رضایت‌نامه‌ای را امضاء کنید که نشان می‌دهد شما اطلاعات لازم در مورد این عمل و خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن را به طور کامل کسب کرده‌اید.

بعضی از خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی لب شکری عبارت است از:

 • خونریزی (هماتوم)
 • عفونت
 • سرعت پایین بهبودی زخم‌ها
 • روند نامنظم ترمیم زخم‌ها که باعث باقی ماندن جای زخم می‌شود (از جمله جمع شدن یا در هم کشیده شدن بافت‌های محل عمل).
 • باقی ماندن ناهنجاری‌های شکلی و عدم تقارن در اجزای صورت کودک
 • خطرات مربوط به بیهوشی
 • بروز حساسیت نسبت به چسب‌ها و باندهای پانسمان، مواد بخیه، محصولات خونی، پمادهای موضعی یا داروهای تزریقی
 • آسیب‌دیدگی ساختارها و بافت‌های عمقی از قبیل اعصاب، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها و ریه‌ها که ممکن است به صورت موقتی یا دائمی باشد.
 • امکان نیاز به جراحی‌های اصلاحی در آینده

حتماً هر سؤالی که در این باره دارید، بپرسید: طبیعی است که شما به عنوان والدین کودک تا قبل از انجام عمل جراحی لب شکری، کمی اضطراب و نگرانی در مورد نتایج و پیامدهای این عمل برای کودک خود داشته باشید. لطفاً هر گونه سؤال و نگرانی خاصی که در این باره دارید، با دکتر اکبری در میان بگذارید.

کودک من چه زمانی باید عمل جراحی لب شکری را انجام دهد؟


زمان مناسب برای انجام عمل جراحی لب شکری به شرایط خاص کودک شما بستگی دارد.

اولین جراحی ترمیم شکاف لب معمولاً در هنگامی که سن کودک حداقل ۱۰ هفته و وزن او در حدود ۵ کیلوگرم باشد و میزان هموگلوبین (یا گلبول‌های قرمز خون) او حداقل برابر با ۱۰ باشد، انجام می‌شود.

جراحی ترمیم شکاف کام معمولاً در سنین بالاتر، یعنی هنگامی که کودک در سن ۹ تا ۱۸ ماهگی باشد، انجام می‌شود. البته در صورتی که کودک به مشکلات و عوارض خطرناک‌تری از قبیل بیماری‌های قلبی یا ریوی مبتلا باشد، معمولاً لازم است که عمل ترمیم شکاف کام او تا زمان درمان این مشکلات به تعویق بیفتد.

هزینه عمل جراحی لب شکری چقدر است؟


یکی از مواردی که همواره در تصمیم‌گیری برای انجام یک عمل جراحی اهمیت دارد، هزینه آن است. هزینه یک عمل جراحی می‌تواند بسته به میزان تجربه پزشک جراح و روش مورد استفاده برای عمل و حتی موقعیت جغرافیایی محل زندگی بیمار متفاوت باشد.

هزینه‌هایی که عمل جراحی لب شکری در بر دارد، شامل موارد زیر است:

 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه بیهوشی
 • نسخه‌های مربوط به داروهای تجویز شده
 • لباس‌های مخصوص بعد از عمل
 • آزمایش‌های پزشکی

رضایت داشتن از نتیجه عمل، مهم‌تر از هزینه آن است

هنگامی که قصد انتخاب یک پزشک جراح برای عمل جراحی لب شکری کودک خود را دارید، همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که تجربه بالای یک جراح و اینکه شما با او احساس راحتی داشته باشید، نقشی به مراتب مهم‌تر از هزینه جراحی در موفقیت عمل کودک شما خواهد داشت.

18 دیدگاه ها

 1. Mina می‌گه:

  سلام
  من ٣٢سالمه، وقتی دو سالم بود، لب بالام پاره شد، ءهمون موقع بخیه زدن، و تو تمام این سالها سمت راست صورتم که لبم پارگی داره کلا تنبلتر از سمت چپ هستش، و خط روی لبم به شدت اذیتم میکنه، چند جا دکتر رفتم، بعضی ها گفتن جراحی جواب نمیده، بعضی ها هم گفتن با یه عمل سرپایی درستش میکنند، میخوام بدونم بعد ٣٠سال که از اتفاقی که برام افتاد میشه این خط رو برطرف کرد؟!

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بدون معاینه نمی توان در مورد مشکل شما اظهار نظر کرد ولی اگر اعصاب لب شما آسیب ندیده باشد احتمالا قابل ترمیم است.

 2. ندا می‌گه:

  سلام من لب شکری هستم یکباربینیموعمل کردم ولی بینیم کاملانامتقارنه وبه سمت چپ کشیده شده وسوراخهاوپره های بینی همچنین خیلی تابه تاس،میخواستم بدونم آقای دکترعمل مجددمیکنن؟

 3. حامد می‌گه:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  جوانی ۲۷ ساله هستم ک در نوزادی ب دلیل لب شکری بودن مورد عمل جراحی قرار گرفتم. حالا ظاهر لبم قدری غیر طبیعی است و همچنین بینی ام دچار انحراف شده. ساکن شیراز هستم. لطفا راهنمایی ام کنید. متشکرم

 4. فرزانه می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من خانم۲۶ ساله هستم و ۸اسفند فارغ میشم.هفته۲۱بارداری سونوی سه بعدی آنومالی انجام دادم (خورشید تهرانپارس)اما هیچ مشکلی نداشت.تا اینکه در هفته ۲۹به دلیل بزرگی کیسه آب مجددا سونو شدم و دکتر به من گفت که جنین دارای شکاف لب است به این دلیل کیسه آب بزرگ شده.برای اطمینان خاطر از نبود شکاف در کام رفتم سونوگرافی دکتر فرزانه که خیلی معروفن،ایشون گفتن درسته اما شکافش خیلی ریزه و روی گوشت لبشه و اصلا به کام سرایت نکرده،ایشون گفتن تو هفته۲۱ اونقدر ریز بوده که حتی شاید من هم متوجه این مضوع نمیشدم.خیلی ریز و کوچیکه نگران نباش فقط احتیاج به یه ترمیم داره،حالا آقای دکتر من بعد از به دنیا اومدن این بچه باید چیکار کنم.خیلی ناراحتم، کی باید عمل بشه؟عکس های سونو سه بعدی رو هم دارم خیلی ریزه اما به هرحال بچه آدمه نمیشه بی تفاوت گذشت.ممنون میشم زودتر جوابمو بدید.

 5. محمود می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید . من در کودکی عمل لب شکری انجام دادم تا حدودی بهتر شد اما حالا تصمیم گرفته ام که چون مقداری شکاف هنوز داه لبم جراحی کنم و درست بشه ممنون میشم راهنمایی بفرماید . آقا و ۳۰ سنم هست

 6. مهدی می‌گه:

  سلام من قبلا عمل انجام دادم راضی هم هستم فقط چیزی که اذیتم میکنه خط روی لب مه لطفا راهنمایی کنید با تشکر ضمناً بنده پسرم و۳۲ سالمه بازم مرسی

 7. مهرسا می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید من در ۴ سالگی قسمت کوچکی از لب پایینم به جای تیزی گیر کرد و کنده شد و بخیه زدم اما بعد از مدتی این بخیه باز شد و اون تیکه کنده شد و بعد چند مدت جای اون پر شد ولی کمی که دقت میکنیم یه خط حلالی شکل سفید روی لبم که وقتی میخندم مشاهده میشه و کمی سفته آیا میشه جای اونو درست کرد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 8. یونس میرزایی می‌گه:

  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر اکبری عزیز سال نو مبارک
  سوالی دارم من ۲۴ سالمه و وقتی به دنیا آمدم لبشکری بودم
  البته خیلی زیادم نبوده یه تکه کوچولوشکافت داشته
  تغریبا ۱۵ سالم بوده منو عمل کردن بالا لبم به نظرم خوبه
  خوب عمل شده اما جلوی لبم اندازه یک بقیه مانده
  اون زمان دکتر عملم گفته برگردین هفته بعد تا عمل کنم
  اما به دلیل مشکلات مالی قسمت نشده برگردم عمل کنه
  همه میگن اصلا معلوم نیست اما من در این سن خجالت میکشم
  هرجایی میرم کسی هم متوجه لبم نشه خودم استرس دارم
  خیلی ناراحتم لطفا کمکم کنید آدرس و شماره تلفن محل مطببتون رو
  بزارید تا بیام خدمتتمون اگه اشکال نداره ۲۴ سالمه…..
  ارادتمند میرزایی

  • dr akbari می‌گه:

   سلام سال نو شما هم مبارک
   آدرس: تهران ،فرمانیه، نرسیده به چهارراه پاسداران، جنب بیمارستان فرمانیه، ساختمان پالازو، پلاک ۱۸، طبقه اول، واحد ۲
   ۰۲۱-۲۲۲۸۳۰۰۰

 9. محیا می‌گه:

  سلام ۲۸سالمه لبشکری هستم. سه بار از نوزادی تا الان عمل شدم. من تنها چیزی که اذیتم میکنه خط بخیه هست هرجا میرم میپرسن لبت چی شده که اینطوری شده. میخواستم بدونم آیا امکانش هست که جای بخیه از بین بره یا یکم محو بشه که دیده نشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *