جراحی پولیپ بینی چیست؟

5

پولیپ بینی می تواند در طول زندگی به دلایل مختلف ایجاد شده و شما را دچار مشکل کند. این موضوع در حالی است که در بسیاری از مواقع شما اصلاً متوجه مشکل پولیپ بینی خود نمی شوید. این موضوع می تواند بطور مکرر در نتیجه یک واکنش آلرژیک ساده ایجاد شود، اما گاهی اوقات افراد مبتلا به آن ممکن است با مشکلات تنفسی و یا مشکلات جدی در هنگام خواب مواجه شوند، یا این موضوع می تواند باعث کاهش حساسیت آنها به مزه و بو شود. اولین درمان پولیپ بینی معمولاً استفاده از اسپری کورتیکواستروئید است و برای بسیاری از افراد این اسپری می تواند مشکل را تا حدود زیادی برطرف کند. اما زمانی که مشکل برطرف نشود، باید از عمل پولیپ بینی استفاده شود.

علت

در واقع علت پولیپ بینی می تواند در نتیجه برخی مسائل آلرژیک همچون مسائل عمومی زیر باشد: حساسیت به حیوانات خانگی، گرد و خاک و گرده افشانی گل ها. هنگامی که افراد مستعد در معرض این موارد آلرژی زا قرار می گیرند، غشای مخاطی داخل مسیر هوای بینی می تواند متورم شود. سایر دلایل عمومی پلیپ بینی شامل تنگی نفس و عفونت های مزمن تنفسی است. به هر حال در برخی موارد، علت پولیپ بینی ممکن است مشخص نباشد. صرف نظر از علت ایجاد پولیپ، نتیجه آن می تواند رشد کمتر غشای مخاطی بینی باشد که در عمل برخی عوارض پولیپ بینی نا مطلوب برای فرد مبتلا همچون گرفتگی سینوس و کیپ شدن بینی، سر درد و ابتلای زیاد به عفونت سینوس را به همراه دارد. پولیپ بینی معمولاً پس از عفونت سینوس ایجاد می شود که برای یک دوره زمانی معمولاً ۱۲ هفته ای یا بیشتر ادامه پیدا می کند، هر چند همیشه وجود عفونت سینوس باعث ایجاد پولیپ بینی نمی شود. برخی مواقع پولیپ بینی به خاطر مسائل ژنتیکی ایجاد می شود. افراد در همه سنین با خطر ابتلا به پولیپ بینی مواجه هستند، هر چند محققان حوزه درمانی گزارش می کنند مهمترین جمعیت تحت تاثیر این مشکل افراد جوان و میانسال هستند. در عمل فقط یک بخش خاص در بینی وجود ندارد که امکان رشد پولیپ در آن وجود داشته باشد، اما معمول ترین ناحیه برای ایجاد پولیپ نزدیک کمپلکس استئوماتال (که در عمل سینوس های پیشانی، فکی و اتموئید قدامی همه به این ناحیه کلیدی تخلیه می شوند) است. در صورتی که این ناحیه مسدود شود، حفره بینی بطور مستعد ابتلا به عفونت خواهد شد.

علائم 

پولیپ بینی معمولاً نزدیک سینوس های پیشانی، فکی و اتموئید قدامی ظاهر می شود. اگر اندازه پولیپ بینی شما بطور خاص کوچک باشد، شما ممکن است عوارضی را در این رابطه مشاهده نکنید، زیرا پولیپ یک بافت نرم دارد و در این حالت نمی تواند حساسیت خاصی را برای شما به همراه داشته باشد. عدم مشاهده علائم تا زمانی وجود داد که پولیپ رشد کرده یا تکثیر شود و باعث ایجاد گرفتگی بینی و انسداد بینی شود. به این ترتیب شما متوجه ایجاد پولیپ خواهید شد.

برخی از علایم پولیپ بینی عبارتند از:

  • آب ریزی از بینی (آب بینی)
  • کاهش حساسیت به بو و یا مزه
  • درد سینوس و یا صورت
  • سر درد سینوسی (فشار و درد در ناحیه پیشانی و صورت)
  • وجود درد در ناحیه فک بالا
  • خرناس کشیدن

اگر شما هر یک از علائم بالا را در خود برای مدت یک هفته یا بیشتر مشاهده کردید، ممکن است زمان آن باشد که برای بررسی علت آنها با دکتر متخصص تماس بگیرید.

تشخیص 

پس از پاسخگویی به سوالات مطرح شده و بررسی کردن علائم، دکتر می تواند یک معاینه فیزیکی از بینی شما به عمل آورد تا بتواند تشخیص به وجود یا عدم وجود پولیپ بینی بدهد، که این معاینه با کمک چراغ قوه و آینه طبی یا سپکولوم انجام می شود و به این ترتیب می توان ایجاد انحراف در مخاط بینی و تشکیل پولیپ را تشخیص داد.

۱) آندوسکوپی بینی

اگر دکتر توانایی اظهار نظر درباره پولیپ شما را پس از معاینه فیزیکی نداشته باشد، می تواند از آندوسکوپی بینی برای انجام یک معاینه دقیق تر استفاده کند. آندوسکوپی بینی یک ابزار انعطاف پذیر نازک یا لوله سخت است که یک چراغ و دوربین به انتهای آن متصل است. پس از وارد کردن آرام لوله به هر یک از سوراخ های بینی، دکتر می تواند نگاه نزدیک تری به سوراخ های بینی برای بررسی وضعیت پولیپ ها داشته باشد. علاوه بر این با استفاده از آندوسکوپی سینوس می توان وجود التهاب در سینوس ها را بررسی کرد.

۲) سی تی اسکن یا ام آر آی

بررسی پولیپ بینی از طریق ابزارهای مختلف عکس برداری نیز امکان پذیر است. در این حالت سی تی اسکن و ام آر آی  هر دو می توانند تصویری بسیار دقیق درباره وضعیت سینوس ها در اختیار پزشک شما قرار دهند. این تکنیک های تصویر برداری امکان معاینه نواحی خاص سینوس که امکان مشاهده آنها از طریق ابزارهای معاینه یا آندوسکوپی وجود ندارد را به دکتر شما می دهد. سی تی اسکن سینوس می تواند استخوان و پولیپ بینی را نشان دهد و معمولاً تنها عکس برداری برای تشخیص مشکل بیمار لازم است. همچنین این عکس می تواند میزان حاد بودن التهاب پولیپ و نیز اندازه عمومی و موقعیت آن در سینوس ها را نشان دهد. اگر درباره وارد شدن پولیپ به مغز یا چشم ها ابهام وجود داشته باشد، آنگاه احتمالاً به اسکن ام آر آی نیاز خواهد بود.

۳) معاینه های تشخیص آلرژی: روش خراش پوست و آزمایش خون

سینوزیت مزمن که باعث ایجاد پولیپ می شود اغلب به آلرژی های خاص ارتباط دارد، بنابراین دکتر ممکن است از معاینه آلرژی برای تشخیص آلرژی های خاص که احتمالاً بر سیستم ایمنی بدن شما تاثیرگذار هستند، استفاده کند. رایج ترین تست آلرژی روش خراش پوست است. در این بررسی دکتر یک قطره کوچک از مواد آلرژی زا را بر روی دست یا بازوی شما قرار می دهد. پس از مدت تقریبی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پوست شما برای بررسی هر گونه واکنش آلرژیک بررسی می شود. علاوه بر این می توان از آزمایش خون به عنوان یک روش جایگزین برای روش خراش پوست جهت بررسی وجود آنتی بادی های موجود در خون به واسطه مواد مختلف آلرژی زا استفاده کرد.

درمان

هر چند جراحی پولیپ بینی نیازمند ایجاد شکاف در بینی نیست (مگر اینکه دکتر شما بخواهد برخی مشکلات دیگر مربوط به سینوس ها را در عمل جراحی درمان کند)، مطمئناً این عمل نیاز به بی هوشی دارد. خود عمل جراحی پولیپ بینی در این حالت به صورت سرپایی انجام می شود و معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. با توجه به بی هوش شدن شما برای عمل جراحی، لازم است هماهنگی لازم با یک نفر برای رساندن شما به خانه پس از عمل جراحی و ماندن پیش شما برای حداقل یک شب انجام شود. شما همچنین باید یک لباس مناسب دکمه دار برای روز عمل جراحی پولیپ بینی خود تهیه کنید، اما مطمئن شوید لباس انتخاب شده لباس مورد علاقه شما نباشد. مطمئناً شما نمی خواهید به واسطه ترشحات بینی در ساعت های اولیه پس از بازگشت به خانه با لکه بر روی لباس مورد علاقه خود مواجه شوید. بنابراین لازم است از لباسی استفاده کنید که نگران لک شدن یا خرابی آن نباشید.

 زمان عمل جراحی پولیپ بینی می تواند به کوتاهی ۳۰ دقیقه باشد یا برای چهار ساعت طول بکشد. طول مدت عمل در این حالت بستگی به تعداد و اندازه پولیپ های بینی شما دارد. عمل جراحی شما با وارد کردن آندوسکوپ به سوراخ های بینی شروع می شود. آندوسکوپ یک ابزار ظریف است که به انتهای آن یک دوربین متصل شده و این دوربین امکان مشاهده داخل بینی را در یک صفحه نمایشگر برای جراح فراهم می کند. به این ترتیب جراح شما می تواند اقدامات لازم را با بالاترین دقت ممکن بر روی بینی انجام دهد و با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک پولیپ ها را از بینی شما خارج نماید. پس از خارج کردن کامل پولیپ ها، جراح سینوس های شما را با محلول نمک شستشو می دهد تا به این ترتیب همه مواد باقیمانده را از بینی شما خارج کند و از ایجاد عفونت جلوگیری نماید. پس از این کار بینی بیمار با پارچه نخی بسته می شود. اگر سوراخ های بینی شما بطور خاص کوچک باشد، یا اگر شما عمل های جراحی دیگر به صورت متوالی و پشت سر هم بر روی پولیپ بینی انجام داده باشید، ممکن است نیاز به استفاده از اسپلینت در بینی شما وجود داشته باشد.

بهبودی بعد از عمل 

جراح بینی با شما برای خارج کردن ابزارهای استفاده شده در بینی قرار می گذارد و پس از دو هفته لازم است برای خارج کردن اسپلینت با جراح ملاقات شود. برای بهبود پس از عمل، شما نیاز به اصلاح عادت ها و فعالیت های عادی خود به صورت کوتاه مدت خواهید داشت. برای برخی افراد و بطور خاص بیمارانی که پولیپ های بزرگ متعدد خود را برداشته اند، دوره ریکاوری نسبتاً طولانی خواهد بود. شما ممکن است نیاز به استفاده از مسکن ها و استراحت کافی برای پنج روز اول پس از عمل جراحی پولیپ بینی داشته باشید و به همین خاطر لازم است برنامه ریزی لازم را در این رابطه انجام دهید.

هنگامی که بانداژ بینی شما باز شد، شما همچنین نیاز به شستشوی مرتب سینوس ها با یک محلول نمک دارید تا به این ترتیب ناحیه مورد نظر را خالی از عفونت های احتمالی کنید. همچنین لازم است تا حد ممکن در طول دوره ریکاوری سر خود را عمودی نگه دارید و از کج کردن سر به جلو که می تواند باعث ایجاد فشار بر ناحیه جراحی شده و خون ریزی از سوراخ های بینی شما شود، خودداری کنید. جراح ممکن است به شما دستوراتی برای دوره ریکاوری بدهد و ضروری است که شما این دستورات را بطور نوشته شده دنبال کنید. این دستورها می تواند شامل اجتناب از سیگار کشیدن باشد که می تواند هر دوی دوره زمانی بهبود و ناراحتی های احتمالی را کاهش دهد. علاوه بر این، مطمئن شوید قرار ملاقات های لازم را با دکتر خود برنامه ریزی کنید. در این ارتباط مهم است که جراح توانایی ارزیابی و بررسی مناسب ریکاوری شما پس از عمل جراحی را داشته باشد.

%d9%be%d9%88%d9%84%db%8c

پیشگیری از بازگشت پولیپ

در صورتی که جراح اعتقاد داشته باشد پولیپ های بینی شما به خاطر آلرژی ایجاد شده است، ممکن است از شما بخواهد یک تست آلرژی پس از دوره ریکاوری عمل جراحی انجام دهید. این بررسی به شما امکان می دهد اقدامات مناسب را برای پیشگیری از عود مجدد بیماری انجام دهید. متاسفانه، زمانی که بررسی ها و آزمایش های لازم انجام نشود، پولیپ بینی می تواند در ۷۰% بیماران دوباره عود کند. در هر حال با اتخاذ مراقبت های لازم، شما باید حداکثر بعد از دو هفته پس از درمان با عمل جراحی پولیپ بینی توانایی بازگشت به فعالیت عادی خود را داشته باشید و سیستم تنفس شما به سادگی هر چه بیشتر فعالیت خود را انجام دهد.

2 دیدگاه ها

  1. سید ابوالفضل ایوب نژاد می‌گه:

    چرا دوره بازگشت پلیپ کمتر از سه سال در من ایجاد می شود ؟آیا تکرار عمل جراحی مشکلی ایجاد نخواهد کرد ؟ این دفعه برای بار سوم دارد انجام می شود ؟ دفعه دوم همرا با موکوسل فورنتال چپ بوده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *