جراحی کوتاه کردن پیشانی بزرگ و بلند؛مزایا،عوارض و هزینه

12ض

آیا شما احساس می‌کنید که پیشانیتان خیلی بزرگ است یا خط رویش موهایتان خیلی بالا است؟ پیشانی بزرگ و بلند می‌تواند ظاهر نامتناسبی با چهره فرد داشته باشد و بر توازن ظاهری بین اجزای صورت او تأثیر منفی داشته باشد. خوشبختانه مشکل بلندی بیش از حد پیشانی را می‌توان از طریق یک روش جراحی پلاستیک به نام پایین آوردن خط رویش مو یا کوچک کردن پیشانی اصلاح نمود. این در واقع یک روش جراحی برای پایین‌تر آوردن مو و پوست سر در پیشانی می‌باشد.

کوتاه کردن پیشانی، کوچک کردن پیشانی، کشیدن خط مو، اصلاح خط مو و فورهدپلاستی، همگی اصطلاحاتی هستند که برای اشاره به عملی که جهت پایین آوردن خط رویش مو و کوتاه کردن ارتفاع پیشانی و اصلاح عقب‌رفتگی شقیقه‌ها جهت ایجاد یک خط رویش موی گرد و خوش‌فرم انجام می‌گیرد، به کار می‌روند. کوتاه کردن پیشانی معمولاً همراه با جراحی لیفت پیشانی یا جراحی کانتورینگ پیشانی انجام می‌شود. در مواردی که خط رویش مو خیلی عقب رفته باشد و یا ریزش مو با الگوی مردانه برای یک فرد اتفاق افتاده باشد، ممکن است برای رفع این مشکل به عمل کاشت مو به تنهایی و یا همراه با جراحی کوتاه کردن پیشانی نیاز باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی کوتاه کردن پیشانی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

آیا شما فرد مناسبی برای کوتاه کردن پیشانی هستید؟


متقاضی مناسب برای این عمل افرادی هستند که احساس می‌کنند پیشانی خیلی بلندی دارند یا خط رویش مو در پیشانی آنها خیلی بالا قرار گرفته است. افرادی که موی سر آنها خیلی کم‌پشت است ممکن است متقاضیان مناسبی برای این عمل نباشند، اما اغلب افراد بزرگسال که از نظر سلامت عمومی وضعیت خوبی داشته باشند، به لحاظ پزشکی قادر به انجام عمل کوتاه کردن پیشانی خواهند بود. کوتاه کردن پیشانی اغلب به عنوان جایگزینی برای کاشت یا پیوند مو انجام می‌شود، زیرا کاشت مو نیاز به چندین جلسه و صرف مدت زمان طولانی برای دستیابی به نتایج مطلوب خواهد داشت. افرادی که دو مشکل عقب‌رفتگی خط رویش مو و افتادگی ابرو را به طور همزمان دارند، اغلب عمل کوتاه کردن پیشانی را همراه با لیفت ابرو انجام می‌دهند.

روش کار


kpishani1

جراحی کوتاه کردن پیشانی با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و به دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد. برای این منظور یک بریدگی در امتداد خط رویش مو در پیشانی ایجاد می‌شود. اما از آنجایی که بعد از این جراحی موهای طبیعی بر روی خط این بریدگی رشد می‌کنند، جای زخم باقی مانده از آن بعداً در زیر موها مخفی می‌شود. در طی این عمل جراحی، پوست اضافی پیشانی برداشته می‌شود و پوست سر به طرف جلو کشیده می‌شود و در پایان، بریدگی ایجاد شده با بخیه‌های ریز بسته می‌شود.

اگر پوست سر خیلی سفت و بدون انعطاف‌پذیری باشد و یا خط رویش مو خیلی بالاتر از حد طبیعی قرار گرفته باشد، جراح ممکن است یک عمل دو مرحله‌ای را برای کوتاه کردن پیشانی انجام دهد. مرحله اول این عمل که اصطلاحاً با عنوان «جلو کشیدن خط مو به کمک توسعه دهنده» شناخته می‌شود شامل جایگذاری یک توسعه دهنده (اکسپندر) در زیر پوست سر و پشت خط رویش مو می‌باشد. سپس توسعه دهنده از طریق تزریق آب به درون آن باد می‌کند و پوست سر را می‌کشد. بعد از گذشت حدود چهار تا هشت هفته، وجود این وسیله باعث می‌شود که سطح پوست حامل مو در سر افزایش پیدا کند. سپس در مرحله دوم جراحی، توسعه دهنده از زیر پوست برداشته می‌شود و پوست اضافی سر به طرف جلو کشیده می‌شود تا خط رویش مو در پیشانی، پایین‌تر بیاید. با استفاده از این روش می‌توان خط رویش مو را تا پنج سانتی‌متر پایین‌تر آورد.

بهبودی بعد از عمل


kpishani2

بعد از پایان جراحی یک پانسمان بر روی بریدگی‌های روی پیشانی گذاشته می‌شود. بخیه‌ها ممکن است از نوع جذب شونده باشد، در غیر این صورت باید حدود یک هفته بعد از جراحی، به وسیله پزشک کشیده شود. اغلب افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، نیاز دارند که حدود یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند و استراحت کنند. هر چند که بعضی از این افراد می‌توانند بعد از تنها دو یا سه روز، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. بعد از جراحی کوتاه کردن پیشانی احتمال بروز ورم و کبودی مختصری در ناحیه پیشانی بیمار وجود دارد. این علائم می‌تواند به پایین‌تر از پیشانی هم کشیده شود و سیاهی دور چشم را در بیمار ایجاد کند. در طول این دوره، گذاشتن کمپرس یخ بر روی پیشانی می‌تواند ورم و ناراحتی بیمار را تا حد زیادی کاهش دهد. سعی کنید سر و گردن خود را بالا نگه دارید و دستوراتی که جراح برای طی این دوره به شما می‌دهد را به دقت رعایت کنید.

اطلاعات ایمنی


با وجود آنکه جراحی کوتاه کردن پیشانی یک عمل جراحی نسبتاً ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود، اما به هر حال هیچ عمل جراحی بدون خطرات و عوارض جانبی نخواهد بود. پس جراحی کوتاه کردن پیشانی هم به مانند هر عمل جراحی دیگری می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. شما با همکاری جراحتان می‌توانید این خطرات را به حداقل برسانید و به بهترین نتایج ممکن از این جراحی دست پیدا کنید. از توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی که جراح شما هم برای قبل از عمل جراحی کوتاه کردن پیشانی و هم برای بعد از آن به شما می‌دهد، به دقت پیروی کنید. همیشه با جراح خود در مورد سوابق پزشکی و عادات و رفتارهایی از قبیل سیگار کشیدن یا مصرف الکل و مواد مخدر، کاملاً صادق باشید. در مورد نتایج مورد انتظار از این عمل نیز سعی کنید واقع‌بین و منطقی باشید. بعد از این عمل، شما همان شخصیت سابق با ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر خواهید بود، اما چهره جوان‌تری با یک شخصیت دیگر نخواهید شد.

خطرات و عوارض جزئی ناشی از این عمل شامل خونریزی، عفونت، بی‌حسی یا ریزش مو در محل بریدگی، سرعت پایین بهبودی زخم‌ها، باقی ماندن جای زخم بدشکل در پیشانی، تجمع مایعات و عدم تقارن در شکل پیشانی می‌باشد. این عوارض بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورت وقوع نیز معمولاً حالت موقتی خواهد داشت. هر گونه عدم تقارن در شکل پیشانی به مرور زمان و با پیشرفت روند بهبودی محل جراحی برطرف خواهد شد و خیلی به ندرت پیش می‌آید که این عدم تقارن به حدی باشد که نیاز به جراحی اصلاحی داشته باشد.

جراحی کوتاه کردن پیشانی همراه با لیفت ابرو

بسته به تمایل افراد ممکن است در بعضی از موارد، عمل لیفت ابرو نیز همراه با جراحی کوتاه کردن پیشانی یا پایین آوردن خط مو انجام شود. تصمیم‌گیری در مورد امکان انجام این دو عمل به طور همزمان، در جلسه مشاوره اولیه انجام خواهد شد. در صورتی که خود شخص مایل باشد، می‌توان لیفت ابروها را نیز در جریان عمل جراحی کوتاه کردن پیشانی انجام داد، اما انجام جراحی پایین آوردن خط مو به تنهایی باعث بالا رفتن ابروها نخواهد شد.

هزینه کوتاه کردن پیشانی چقدر است؟


هزینه جراحی کوتاه کردن پیشانی در موارد مختلف تا حد بسیار زیادی متغیر است. این هزینه به عوامل متعددی از قبیل اینکه جراحی به صورت یک یا دو مرحله‌ای انجام شود، خط رویش مو تا چه مقدار باید پایین بیاید و جراحی که این عمل را انجام می‌دهد، بستگی خواهد داشت. معمولاً هزینه جراحی کوتاه کردن پیشانی توسط بیمه‌های درمانی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد، زیرا این جراحی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود. با این حال بسیاری از جراحان شرایط و تسهیلاتی را برای پرداخت هزینه‌های جراحی کوتاه کردن پیشانی بزرگ در نظر می‌گیرند تا این هزینه‌ها برای افراد بیشتری قابل پرداخت باشد.

16 دیدگاه ها

 1. خانوم می‌گه:

  سلام من پیشونی بلندی دارم مثل اون عکس دوم ک تو سایت گذاشتید ولی انقدر پهن نیست چشمامم پف داره میشه با لیفت پوست پیشونیم کوتاه بشه یا اینکه حتما باید خط رویش موم رو حرکت بدید
  ممنون

 2. شرافتی می‌گه:

  سلام من پیشانیم مثل عکس اولی است چه جراحی باید انجام بدم؟

 3. zahra می‌گه:

  سلام پیشانی من هم جلوعه هم بلند هستش مثل عکس اخری. من باید چیکارکنم.راهکاری داره

 4. ابی می‌گه:

  سلام.پیشانی من قسمت بالای چشم راستم بر اثر ضربه ورم کرده و بعد ۲ساله هنوز خوب نشده.آیا قابل جراحی هست یا خیر؟هزینه درمان چقدره؟همچنین عوارضش چیه؟ خیلی ممنون

 5. غزال می‌گه:

  سلام پیشانی من یه خورده بلنده مثل عکس اوله و من دوسندارن.میخاستم بپرسم مجموعا از چه راه هایی میتونم پیشونیمو کوتاه کنم؟

 6. پریسا می‌گه:

  سلام.
  من پیشانی بلن و چشمهای پف کرده دارم و اگر با عمل کوچک کردن پیشانی پف چشمهایم هم برطرف می شود لذا من برای پوشاندن جای بخیه ها ممکن نیاز به کاشت مو هم داشته باشم. کاشت مو همزمان انجام می شود؟ اگر بعد از عمل اول انجام می شود چه مدت بعد؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برای پف چشمها ممکن است نیاز به عمل پلکها باشد که بطور همزمان قابل انجام است. ولی برای کاشت مو باید به مدت ۳ تا ۶ ماه صبر کنید.

 7. با سلام …من پیشانی کوتاه و نا فرمی دارم ایا راهی برای بلند کردن پیشانی و گرد کردن ان وجود دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *