درمان پیشانی ناندرتال (برجستگی پیشانی) با جراحی زیبایی پیشانی

pashanib

بزرگی یا برجستگی استخوان‌های پیشانی که پیشانی ناندرتال نیز نامیده می‌شود، یکی از پیامدهای ناشی از رشد زیاد حفره‌های هوا در سینوس‌های پیشانی است که در زیر این استخوان‌ها واقع شده‌‌اند. بنابراین مشکل برجستگی پیشانی فقط به خاطر ضخامت و درشتی استخوان‌ها نیست و همین مسئله نقش بسیار مهمی را در انتخاب نوع عمل جراحی که بیشترین کارآیی را در کاهش اندازه استخوان‌ها داشته باشد، خواهد داشت. کاهش جزئی اندازه استخوان‌های پیشانی را می‌توان از طریق سوراخ‌های کوچکی با مته (Burring) انجام داد، اما در اغلب بیماران، این روش فقط به اندازه چند میلی‌متر از برجستگی استخوان را کاهش می‌دهد. به منظور کاهش قابل ملاحظه اندازه استخوان پیشانی در مردان و نیز در زنانی که تغییر جنسیت داده‌اند، لازم است از یک روش جراحی ترمیمی استخوان به نام فلپ استخوان استفاده شود که از طریق برش‌هایی در پوست سر انجام می‌گیرد. در این روش، دیواره قدامی سینوس پیشانی برداشته شده و شکل آن اصلاح می‌شود و سپس به جای خود بازگردانده می‌شود. به این ترتیب، برجستگی استخوان پیشانی کاهش پیدا می‌کند.

در بیمارانی که برجستگی بالای ابروها باعث برجسته شدن و یا ایجاد حالت پیشانی ناندرتال شده باشد، دکتر اکبری، متخصص جراحی پلاستیک با استفاده از جراحی صاف کردن پیشانی و برش قسمتی از استخوان جمجمه که باعث برجستگی بیش از حد شده است، پیشانی بیماران را صاف و یکدست خواهد کرد. در بعضی از بیماران مشکل بلند بودن پیشانی و عقب رفت خط رویش موها باعث ایجاد حالت برجستگی در آنها شده است. در این حالت دکتر اکبری با استفاده از جراحی کوچک کردن پیشانی، خط رویش موها را پایین‌تر آورده و حالت پیشانی فرد را اصلاح می‌کند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان مناسب برای رفع برجستگی پیشانی یا رزو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

ویژگی‌های زیبایی‌شناسی پیشانی


pishanib4

پیشانی یکی از قسمت‌های اصلی صورت است که تا یک سوم از سطح کل چهره را دربر می‌گیرد. با وجود آنکه فقط یکی از اجزاء اصلی چهره، یعنی ابروها در پیشانی قرار گرفته است، اما با این حال پیشانی نقش بسیار مهمی در زیبایی کلی چهره هر فرد دارد. در واقع پیشانی سه مشخصه مهم دارد که محدوده یا اندازه کلی پیشانی در چهره هر فرد از روی همین سه مشخصه تعیین می‌شود. مرز بالایی پیشانی توسط خط رویش موی سر مشخص می‌شود که موقعیت آن در بین مردان و زنان تا حد زیادی متفاوت است. حد پایینی پیشانی نیز به وسیله ابروها و استخوان‌های پیشانی که در واقع برآمدگی‌های لب استخوان جمجمه در بالای چشم‌ها هستند، مشخص می‌شود. در دو طرف پیشانی هم برآمدگی‌های شقیقه‌ای وجود دارند که لبه‌های استخوان پیشانی و محل اتصال استخوان به ماهیچه‌های تمپورال بزرگ می‌باشند.

جراحی رفع برجستگی پیشانی چیست؟


pishanib5

جراحی رفع برجستگی پیشانی یک عمل جراحی است که به منظور کاهش ظاهر برجسته یا مردانه پیشانی (یا پیشانی ناندرتال) انجام می‌شود. پیشانی یکی از چند مشخصه اصلی چهره است که بسته به شکل و اندازه آن می‌تواند ظاهر مردانه یا زنانه‌ای داشته باشد. برای مثال پیشانی‌های مردانه معمولاً یک لبه درشت و استخوانی دارند که اصطلاحاً به آن «برجستگی پیشانی» (Brow bossing) گفته می‌شود. در حالی که پیشانی‌های زنانه معمولاً صاف‌تر و هموارتر هستند و لبه‌های برآمده ندارند. در جراحی رفع برجستگی پیشانی، این برآمدگی‌ها صاف می‌شوند و شکل برجستگی پیشانی به گونه‌ای اصلاح می‌شود که ظاهر لطیف‌تر و زنانه‌تری پیدا کند.

این عمل جراحی برای چه افرادی مناسب است؟


جراحی رفع برجستگی پیشانی برای افراد بزرگسالی مناسب است که از سلامت جسمی خوبی برخوردارند و می‌خواهند شکل ظاهری پیشانی آنها حالت زنانه‌تری داشته باشد. این عمل جراحی اغلب به عنوان بخشی از جراحی مؤنث‌سازی چهره انجام می‌شود، اما برای زنانی که احساس می‌کنند پیشانی آنها خیلی برجسته و مردانه است، می‌توان این جراحی را به تنهایی نیز انجام داد.

جراحی رفع برجستگی پیشانی چگونه انجام می‌شود؟


جراحی رفع برجستگی پیشانی اصولاً بر سه ویژگی یا سه ناحیه اصلی در پیشانی تمرکز دارد که با شکل‌دهی و اصلاح آنها، ظاهری صاف و زنانه در پیشانی ایجاد می‌کند. این سه ناحیه عبارتند از:

 1. برجستگی پیشانی
 2. شیب پیشانی
 3. ناحیه صاف پیشانی

به منظور دسترسی به استخوان پیشانی، یک بریدگی در سمت راست یا در پشت خط رویش مو در پوست سر ایجاد می‌شود که محل آن بستگی به آن دارد که خود موقعیت خط مو نیز باید تغییر کند یا خیر. اگر چه شیوه دقیق اجرای این جراحی به ویژگی‌های خاص هر فرد بستگی دارد اما در اغلب موارد در طی این عمل جراحی، استخوان پیشانی به گونه‌ای ترمیم و بازسازی می‌شود که برجستگی ظاهری آن کاهش پیدا کند و نیز شکل لبه استخوان‌های کاسه چشم اصلاح می‌شود تا خصوصیات مردانه آن کمتر و خصوصیات زنانه آن تقویت شود. برای انجام این عمل جراحی معمولاً استخوان پیشانی (در فاصله بین دو ابرو) برداشته می‌شود و پس از شکل‌دهی و انجام تغییرات لازم، مجدداً به جای خود برگردانده می‌شود. این تغییرات به گونه‌ای انجام می‌شود که در عملکرد سینوس‌هایی که در زیر استخوان پیشانی قرار گرفته‌اند، اختلالی ایجاد نشود.

در صورتی که یک فرورفتگی یا تقعر در استخوان پیشانی وجود داشته باشد که برای اصلاح شکل پیشانی حتماً نیاز به پُر کردن آن باشد، جراح از یک پروتز یا ماده مصنوعی برای پر کردن آن و ایجاد شکل صاف و هموار در پیشانی استفاده می‌کند. عمل جراحی رفع برجستگی پیشانی به لحاظ موقعیت برشی که در پوست پیشانی زده می‌شود، اغلب همراه با جراحی لیفت پیشانی یا بازسازی خط مو انجام می‌گیرد.

عوارض مورد انتظار بعد از جراحی رفع برجستگی پیشانی چیست؟


شایع‌ترین عوارض جانبی بعد از این عمل جراحی شامل ورم و کبودی در ناحیه پیشانی می‌باشد. این عوارض معمولاً بعد از یک تا دو هفته برطرف می‌شود. با این حال ممکن است ورم مختصری تا حدود دو ماه بعد همچنان در پیشانی وجود داشته باشد. از دست رفتن حس لامسه در ناحیه پیشانی یکی دیگر از عوارض طبیعی ناشی از این جراحی است که معمولاً در عرض دو تا چهار ماه به خودی خود برطرف می‌شود. البته در بعضی از بیماران ممکن است بازگشت حس پیشانی به وضعیت طبیعی، تا حدود ۱۰ ماه طول بکشد. این حالت، هر چند ممکن است حس ناراحت‌ کننده‌ای برای بیمار داشته باشد، اما خطرناک نیست و آسیبی به فرد نمی‌رساند.

بخیه‌های عمقی که در بافت‌های داخلی پیشانی زده شده است، معمولاً به خودی خود جذب می‌شوند، اما بخیه‌های خارجی بعد از گذشت ۵ روز از عمل جراحی، کشیده خواهد شد. شما می‌توانید از دو یا سه روز بعد از عمل جراحی، موی سر خود را به آرامی بشویید. ما نکات و راهنمایی‌های لازم در مورد نحوه شستن موی سر را به شما ارائه خواهیم کرد. اغلب بیماران بعد از انجام جراحی رفع برجستگی پیشانی نیاز به حدود دو هفته مرخصی از محل کار دارند. شما در طی دو هفته اول بعد از جراحی پیشانی باید از ورزش کردن و هر گونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. بعد از این مدت می‌توانید حرکات ملایم را به آرامی شروع کنید اما برای ورزش‌های سنگین‌تر مانند دویدن یا یوگا باید حداقل تا ۴ هفته صبر کنید.

آیا بعد از جراحی رفع برجستگی پیشانی، جای زخم در صورت باقی می‌ماند؟


معمولاً هر وقت که کسی به یک عمل جراحی فکر می‌کند، نکته‌ای که خیلی برایش اهمیت دارد آن است که آیا بافت جای زخم در محل جراحی باقی می‌ماند یا خیر. از آنجا که بریدگی پوست در طی جراحی رفع برجستگی پیشانی در زیر خط رویش موی سر زده می‌شود، جای زخم حاصل از آن خیلی کوچک خواهد بود و به مرور زمان محو می‌شود. ما در هنگام ایجاد این بریدگی تمام دقت خود را در انتخاب محل ایجاد بریدگی به کار خواهیم بست تا جای زخم حاصل از آن به حداقل ممکن برسد. در مواردی که این جراحی همراه با جراحی کوچک کردن پیشانی یا پایین آوردن خط رویش مو انجام می‌شود، جای زخم باقیمانده از آن نیز کاملاً مخفی خواهد بود.

27 دیدگاه ها

 1. mohamad می‌گه:

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  عوامل موثر در به وجود آمدن برآمدگی بالای ابرو چیست (در افرادی که به طور مادرزادی برجستگی ندارند) ؟
  آیا کمبود کلسیم موثر است؟
  راه های درمانی به جز عمل جراحی هم موجود است ؟ حداقل در کاهش برآمدگی یا جلوگیری از رشد برآمدگی ؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   معمولا عواملی مانند هرمونهای جنسی و هرمون رشد در این مورد دخیل می باشند. که در صورتی که این اختلالات در اثر بیماری باشند با درمان آنها می توانند از پیشرفت این برآمدگیها جلوگیری نمود.

 2. شیوا می‌گه:

  سلام
  من از بچگی بعد از ضربه خوردن به ابروم برآمدگی روش ایجاد شد و الان بعد از ۸ سال هنوز اون برآمدگی رفع نشده
  میخواستم ببینم خطر ناکه یا نه؟؟
  نیاز به عمل داره ؟؟

 3. جابر می‌گه:

  سلام اقای دکتر
  من در دوران بچگی بر اثر ضربه خوردن دو طرف پیشانیم نزدیک شقیقه هام برامده شده و الان ک خط رویش موهام عقب رفته اشکار شده و ی کم اذیت میکنه میخاستم ببینم ایا میشه این برامدگی ها ک با دست قابل لمسه را جراحی کرد ؟

 4. حامد می‌گه:

  سلام
  پیشانی من خیلی بلند و برآمدس
  برآمدگیش یه حالته عجیبه من خودم بین مردم دقت کردم هیچکی مثل من نیس نمیدونم این یه بیماریه یا نه
  چجوری میتونم رفعش کنن

 5. امیررضا می‌گه:

  سلام من ۱۶ سال دارم و میترسم مثل بردارم که پیشانیش بسیار برامده هست شوم. من هم در پیشانیم برامدگی های کمی میبینم راه های جلوگیری از ان چیس

 6. زهرا می‌گه:

  سلام
  روی پیشانیم یه زائده کوچک استخوانی در حال رشد است.سابقه ضربه به اون قسمت هم بیاد نمیارم.
  نظر شما در مورد این زائده چیه؟ و درمان چیست؟

 7. سام کریمی می‌گه:

  سلام آقای دکتر،خسته‌نباشین
  پیشانی من خیلی گودی داره، تو بچه‌گی اینجوری نبودم تقریبا از۲۵ساله‌گی تا الان ک۳۰سال دارم اینجوری شده،آیا راهی هست ک بدون عمل جراحی بتونم این گودی رو پُرکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 8. محمد می‌گه:

  سلام
  من یه مشکل خنده دار دارم (:
  پیشانی یکی از برادرهای من ناندرتال هست و پیشانی برادر دیگرم صاف و معمولی
  حالا مشکل من اینکه من یه چیز بین این ۲ دراومدم(((: یعنی استخوان سمت راست پیشانی برآمده و سمت چپ صافه (((((:
  آیا این قابل درمانه؟

 9. Armin می‌گه:

  سلام خسته نباشید دکتر
  من گوشه های بالای پیشونیم هرکدوم سه چهار میلی متر بر آمدگی دارن
  تقریبا تو محدوده ی فرونتال این برامدگی های پیشونیم وجود داره و خیلی اعصابم رو خورد کرده وقتی میرم زیر افتاب که دیگه خیلی اوضاعش خراب میشه البته اشتباه گفتم سه چهار میلی متر درستش ۲ میلی متره

 10. مختار دهنوی می‌گه:

  با سلام و عرض ادب
  پیشانی من برجستگی زیادی داره.قیافه خیلی اخمویی پیدا کردم. من چشاتو عمل پیوند قرنیه زدم. میخواستم بدونم این عمل جراحی واسه قرنیه و کلا چشمام ضرر نداره؟
  با تشکر فراوان

 11. حنا می‌گه:

  این یه مقدارش حتی زیبا هم هست من پیشونیم صافه دوست داشتم یه مقدار برجستگی تو این ناحیه ابرو باشه

 12. سجاد 20 ساله می‌گه:

  سلام من برآمدی پیشانی دارم و میخوام اون رو برطرف کنم وخط رویش مو هامو پایین بیارم آیا تو ۲۰ سالگی میشه؟
  با تشکر

 13. حبیب می‌گه:

  سلام . آقای دکتر . پیشانی بنده از دوران دیپلم به بعد کمی برجسته شد ولی با گذشت زمان این برجستگی در سمت چپ بیشتر گردید . سابقه ضربه به پیشانی هم دارم . اولا آیا قابل اصلاح هست یا نه . دوما هزینه این نوع عملها چقدر میباشد .سوما بنده ۴۵ سال سن دارم آیا بعد از عمل عود میکنه یا نه . چهارما . این برجستگی پیشانیم زمان سرما به نظرم بیشتر میشه دلیل اش چیست … قبلا به دکترهای زیادی مراجعه کرده ام همه شان گفته اند طبیعی هست . پس چرا در سرما بیشتر میشه ؟… با تشکر از محبت شما سرور گرامی

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   قبل از پاسخ به این سوالات ابتدا باید شما را معاینه بکنم و احتمالا CT اسکن برای شما لازم باشد. چون علا ئم شما به تومور های این ناحیه بیشتر شبیه می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *