سوالات متداول عمل جراحی زیبایی

1سوالات رایج در مورد جراحی بینی
جواب : برای دختران از سن 16 سالگی و پسران از 17 سالگی و اگر کسی بخواهد در سنین پایین تر انجام دهد در دختران می بایست حداقل 2 سال از شروع بلوغ آنها گذشته باشد. البته در کودکانی که دچار شکستگی بینی شده اند شرایط متفاوت است. بیشترین رشد تیغه بینی در کودکان در دو مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول برای هر دو گروه پسران و دختران از بدو تولد تا ۵ سالگی میباشد. مرحله دوم رشد در دختران از ۸ تا ۱۲ سالگی و در پسران از ۱۰ تا ۱۴ سالگی اتفاق میافتد. جا اندازی بسته استخوان یا تیغه بینی در کودکان بی خطر است، اما هر گونه عمل باز غیر اورژانسی باید تا بعد از تکمیل این مراحل رشد حیاتی بینی به تعویق افتد. در شکستگیهای شدید بینی که منجر به خرد شدن استخوان وتیغه بینی میگردد، با جا اندازی بسته قابل اصلاح نمیباشد و عدم اصلاح آن میتواند عوارض دراز مدت از قبیل انسداد راه تنفسی و مشکل زیبایی ایجاد نماید. در چنین مواردی با استناد بر گزارشهای متعددی از جراحان از گوشه کنار دنیا توصیه بر عمل زیبایی بینی است. و طبق ایت گزارشات و تجربیات ما در چنین مواردی نتایج رضایت بخشی از نظر تنفسی و زیبایی حاصل میشود، بدون اینکه بر رشد بینی یا صورت تاثیر منفی بگذارد.
2سوال شماره 2 : آیا عمل جراحی بینی می تواند سبب اختلال بویایی در فرد شود؟
جواب : محل هایی که در عمل جراحی بینی تغییر می کنند هیچ ارتباط مستقیمی با محل قرار دادن عصب بویایی ندارد و لذا بطور معمول سبب اختلال بویایی نمی شود.
3سوال شماره 3 : در عمل زیبایی بینی آیا می توان شکل تنفسی را بطور همزمان اصلاح کرد؟
جواب : بله. انجام اصلاحاتی در جهت بهبود تنفس بینی بیمار از وظایف یک جراح آشنا به عمل رینوپلاستی می باشد و می بایست بطور همزمان ضمن زیباتر نمودن بینی، مشکل تنفسی بیمار را حل نمود.
4سوال شماره 4 : شرایط فردی برای انجام صحیح عمل بینی چیست؟
جواب : عمل جراحی بینی نظیر سایر اعمال جراحی می بایست در سالم ترین شرایط برای بیمار انجام شود. لذا پیشنهاد می گردد که عمل بیمار می بایست در اطاق عمل در شرایط استریل و امکانات و تجهیزات کامل همراه با یک بیهوشی سبک صورت گیرد.
5سوال شماره ۵ : چه اقدامات پاراکلینیک برای فردی که کاندید عمل بینی است ضروری است؟
جواب : با توجه به اینکه اکثر افراد کاندید عمل بینی در گروه سنی جوانان قرار دارند لذا گرفتن یک شرح حال کامل و توجه به بیماری های زمینه ای ضروریست، در غیر اینصورت آزمایشات روتین اطاق عمل کفایت می کند.
6سوال شماره ۶ : من بینی ام را یک ماه قبل عمل کرده ام و از شکل ظاهری پایین بینی ام هنوز راضی نیستم، آیا می توانم آنرا مجدداًً عمل کنم؟
جواب : خیر. بعد از عمل جراحی بینی حداقل یکسال زمان نیاز است تا تورم قسمت های مختلف بینی از بین برود و شکل واقعی آن ظاهر شود و اتفاقاً پایین بینی آخرین قسمتی است که ورم آن خالی می شود.
7سوال شماره ۷ : در چه بیمارانی ممکن است بیش از یکبار نیاز به جراحی بینی داشته باشند و چه زمانی را برای عمل دوم پیشنهاد می کنید؟
جواب : در گروهی از بیماران که دارای بینی خیلی کج همراه با مشکلات داخلی هستند ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشند که بهتر است حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد.
8سوال شماره ۸ : آیا انحراف بینی بعد از عمل مجدداً بر می گردد؟
جواب : خیر. چنانچه عمل جراحی انحراف بینی بطور صحیح تشخیص داده شده باشد و بطور کامل اصلاح شده باشد شانس بسیار کمی برای عودت آن وجود دارد.
9سوال شماره ۹ : دوست من اظهار می کند که بینی اش را با لیزر عمل کرده اند، واقعاً چنین چیزی ممکن است؟
جواب : خیر. یکی از کاربردهای لیزر در جراحی ، انجام برشها می باشد که در مواردیکه نیازمند برش بسیار دقیق هستیم (مثلا در جراحی حنجره)، از آن استفاده میکنیم. در جراحی زیبایی بینی ،نتیجه عمل بستگی به دقت جراح در اندازه گیریها، ایجاد تعادل در قسمتهای مختلف براساس اصول زیبا شناسی و پیروی از اصول علمی جراحی دارد و استفاده از لیزر برای برش بجای تیغ جراحی هیچ تغییری در نتیجه عمل ایجاد نخواهد کرد و به این دلیل است که در بهترین مراکز دنیا هم از لیزر برای جراحی بینی استفاده نمیشود.
10سوال شماره ۱۰ : آیا شما از پروتزهای بینی استفاده می کنید؟
جواب : خیر. من ترجیح می دهم که از غضروف های بیمار برای بازسازی بینی استفاده کنم.
11سوال شماره ۱۱ : من دوست دارم که بینی ام را خیلی کوچک کنم، به جراحان متعددی مراجعه کرده ام آنها موافق نیستند، آیا شما اینکار را برای منمی کنید؟
جواب : بخاطر داشته باشید که بینی یک وسیله تنفسی موثر بر سلامتی شماست لذا کوچک نمودن آن در حدی که سبب اختلال تنفس شما می شود صحیح نمی باشدو در آینده مشکلات بسیاری را برای شما به وجود می آورد.
12سوال شماره ۱۲ : من دختر جوانی هستم که دارای بینی بزرگ و چانه کوچکی است، آیا می توانم هر دو محل را همزمان برایم درست کنید؟
جواب : بله. بعضی جراحی های صورت مثل گذاشتن پروتز چانه، پروتز گونه، یا جراحی پلک و غیره گاهی همراه با جراحی بینی انجام میشوند و اتفاقا” به علت ایجاد تعادل بیشتر در صورت باعث زیبا تر شدن نتیحه عمل جراحی بینی هم میشوند.
13سوال شماره ۱۳ : یک هفته قبل دچار شکستگی شدید بینی شده ام، آیا می توانم ضمن عمل گرفتگی بینی جراحی زیبایی را انجام دهم؟
جواب : چنانچه شکستگی بینی شما شدید باشد و اسکلت بینی شما صدمه جدی دیده باشد، صلاح است اول شکستگی بینی شما اصلاح و پس از ۶ ماه تا یکسال بعد جراحی زیبایی بینی خود را انجام دهید. اما چنانچه شکستگی خفیف و ؟؟؟ دریچه قوز بینی بالا باشد، شاید بتوان (با نظر جراح) آنرا انجام داد.
14سوال شماره ۱۴ : من علاوه بر بینی بزرگ دارای پولیپ و آلرژی شدید هستم چطور می توانم بینی ام را عمل کنم؟
جواب : بهتر است اول آلرژی شما با درمان دارویی کنترل شود و در فصلی که آلرژی شما کاهش یافته و خاموش است بینی خود را عمل کنید، اما می توان پولیپ های شما را همزمان با جراحی زیبایی بینی با استفاده از روش آندوسکوپی بخوبی معالجه کرد.
15سوال شماره ۱۵ : آیا اگر جراحی رینوپلاستی انجام دهم ممکن است آلرژی من بهبود یابد؟
جواب : خیر. آلرژی یک بیماری با زمینه ژنتیکی است و همراه با درمان دارویی کنترل می شود و قابل معالجه نیست، اما ممکن است علایم انسداد بینی شما با یک عمل صحیح بینی کاهش یابد.
16سوال شماره ۱۶ : چه تفاوتی بین عمل جراحی باز و بسته است و شما کدام روش را می پسندید؟
جواب : عمل جراحی بینی باز و بسته دو روش و دو تکنیک برای عمل رینوپلاستی است و بسته به تجربه و سلیقه جراح انتخاب می شود، اما عمل روش باز را ترجیح می دهم چون امکان دید کامل و اصلاح نواقص بینی را بهتر فراهم می کند
17سوال شماره ۱۷ : چه مدت پس از عمل جراحی بینی می توانم باردار شوم؟
جواب : شما در هر زمان پس از عمل جراحی می توانید باردار شوید ولی توصیه می کنم برای اینکه نتایج جراحی بینی شما بنحوی نمایان شده باشد حداقل ۶ ماه از زمان جراحی شما گذشته باشد.
18سوال شماره ۱۸ : یکی از دوستانم را شما عمل کرده اید، خیلی زیبا شده است. اگر من همان مدل بینی را بخواهم برای من درست می کنید؟
جواب : اگر چنانچه بینی دوست شما زیبا به نظر می رسد قطعاً یکی از عمده دلایل آن تناسب فرم و اندازه بینی وی با بقیه اجزاء صورت اوست و اگر صورت شما دقیقاً همان مشخصات را دارا باشد می شود، اما اگر صورت شما با وی فرق دارد اجازه دهید بینی متناسب با صورت خود شما برایتان ساخته شود.
19سوال شماره ۱۹ : به نظر شما چه افرادی مناسب عمل جراحی زیبایی بینی نیستند؟
جواب : برای انجام عمل جراحی بینی ضرورت دارد فرد از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشد.
20سوال شماره ۲۰ : دختر من دچار افسردگی است و در عین حال وسواس زیادی دارد. آیا صلاح می دانید که با عمل بینی حال ویبهتر می شود؟
جواب : خیر. بهتر است با روانپزشک معالج وی در این زمینه مشورت کنید.
21سوال شماره ۲۱ : من عینکی هستم می خواهم بپرسم چشمم را لایزیک کنم یا بینی ام را عمل کنم؟
جواب : ما پیشنهاد می کنیم که ابتدا عمل بینی شما انجام شود و یک ماه بعد می توانید لایزیک را براحتی انجام دهید و نگران تغییر شماره چشم خود نباشید.
22سوال شماره ۲۲ : من دختری ۲۱ ساله هستم که در محل های بریدگی قبلی ام در محل بازو اسکار ضخیم بجا مانده است . ممکناست عمل بینی نیز اسکار بجای بگذارد؟
جواب : خیر. معمولاً رخ میانی صورت که بینی در آن قرار دارد جزء نواحی تولید کننده اسکار نیست در حالیکه نواحی مانند بازو و سرشانه ها، جناغ سینه و لاله گوش شانس بیشترین اسکار را در بدن دارند.
23سوال شماره ۲۳ : بعد از عمل بینی دچار جوشهای متعدد در ناحیه صورت شده ام، می گویند مربوط به داروی بیهوشی است. چکار باید بکنم؟
جواب : جوشهای صورت بعد از عمل جراحی در بیمارانی که دارای پوست چرب می باشند مربوط به عدم استحمام و شستن و لیف صورت است تا داروی بیهوشی، اگر شدید است با یک متخصص پوست مشورت کنید.
24سوال شماره ۲۴ : چه مدت پس از عمل جراحی می توانم ورزش را شروع کنم؟
جواب : از ۳ الی ۴ هفته پس از عمل جراحی می توانید ورزش های سبک Airobic (ایروبیک) را شروع کنید و پیاده روی نمایید. سایر ورزش ها را چنانچه به صورت شما فشار نمی آورند انجام دهید.
25سوال شماره ۲۵ : آقای دکتر من از خارج ایران تماس می گیرم، چنانچه برای عمل جراحی بینی مراجعه نمایم، چه مدت بعد می توانم با هواپیمابرگردم؟
جواب : بهتر است حداقل ۲ هفته در ایران باشید سپس براحتی می توانید با هواپیما برگردید.
26سوال شماره ۲۶ : بهترین نتیجه جراحی زیبایی بینی در چه پوستی به دست می آید؟
جواب : پوست یکی از عوامل اصلی در نتیجه گیری عالی از جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) است. پوست ضخیم مانند یک لاستیک عمل می کند و به خوبی به سر جای خود بر نمی گردد. پوست نازک نیز مانند یک پرده شفاف عمل کرده و نواقص زیر آن دیده می شود. بنابر این پوستی که ضخامت متوسط دارد بهترین نتیجه را در برخواهد داشت. توجه داشته باشید نتیجه نهائی عمل به پوست بیمار ونحوه کار جراح وابسته است.
27سوال شماره ۲۷ : عوارض عمل جراحی بینی (راینوپلاستی) چیست؟
جواب : عمل جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) مانند هر عمل دیگری می تواند عوارضی داشته باشد. به طور کلی ۸ تا ۱۵ درصد از کسانی که جراحی زیبائی بینی انجام می دهند رضایت کامل کسب نمی کنند و ناراضی هستند و این موضوع مهمترین عارضه عمل زیبائی بینی است. عوارض دیگر عبارتند از: چسبندگیهای داخل بینی و مشکلات تنفسی، بد شکلی پشت بینی و زینی شدن آن، نامنظمی خلف بینی، برداشت بیش از حد نوک بینی و غیر قرینه شدن آن.
28سوال شماره ۲۸ : آیا نوع بینی بر الگوی عمل تأثیری دارد؟
جواب : بعضی بینی ها به بینی گوشتی معروفند که مشخصه آنها بینی پهن با پوست ضخیم وبافت غضروفی ناچیز است. روش اصلاح این گونه بینی ها با روش جراحی بینی های استخوانی متفاوت است. درجراحی بینی گوشتی استفاده از روش های تقویت اسکلت بینی برای افزایش حمایت بافت های نرم بینی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی ها با استفاده از تکنیک های جدید با نتایج مطلوب همراه است.
29سوال شماره ۲۹ : آیا جراحی بینی گوشتی موفقیت آمیز میباشد؟
جواب : بینی های گوشتی نوعی از بینی می باشند که در منطقه خاورمیانه شایع می باشند. دراین بینی ها پوست ضخیم است و غضروف های بیمار ضعیف می باشد و در واقع علت بزرگی نوک بینی در این افراد ضخامت پوست میباشد. لذا جهت جراحی این افراد بایستی به مسئله تقویت غضروف ها و برداشتن چربی های محل توجه شود. در گذشته تضعیف غضروف ها استفاده می شد که به علت فیبروز پوست و بافت زیر جلدی منجر به اسکار و فرورفتگی و بد شکلی محل می شد. در ادامه بایستی بگویم درعمل این افراد اگر انتظارات بیمار مطابق با وضعیت بینی وعلی الخصوص نوک بینی باشد وتحمل زمان نسبتا طولانی افت ورم را داشته باشند با تکنیک تقویت غضروف، بیمار می تواند نتایج قابل قبولی (ولی نه مانند بیماران با پوست مناسب) داشته باشد.
30سوال شماره ۳۰ : آیا بیماران دچار کجی بینی و یا به اصطلاح deviated noseمیتوانند نتیجه مناسبی از عمل زیبایی بگیرند؟
جواب : در این جا باید بگویم بینی های کج عمدتاً در اثر انحراف سپتوم یا تیغه وسط در جریان رشد یا ضربات در دوران کودکی و جوانی به وجود می آید. نکته مهم در جریان عمل این افراد تصحیح دقیق سپتوم یا تیغه وسط وتقویت غضروف نوک بینی است ولی این افراد باید بدانند که درجات خفیف از انحراف بعد عمل معمولا می ماند، گرچه فرم ظاهری بینی بسیار از قبل عمل بهتر می شود و نتیجه کاملا قابل قبول است.
31سوال شماره ۳۱ : در مورد نحوه ویزیت بعد از عمل جراحی بینی و زمانهای آن چه توصیه هایی دارید؟
جواب : ویزیت بعد از عمل زیبایی بینی در یک ماه اول هر هفته و بعد از آن به ترتیب در ماه اول و ۳ و۶ و ۹و ۱۲(در سال اول) و سپس در ماه ۱۸ و۲۴ در سال دوم عمل می باشد. علت این ویزیت ها بررسی تغییرات بینی در طول زمان می باشد تا در صورت لزوم اقدامات لازم رخ دهد ولی معمولا نتیجه نهایی عمل در پایان سال اول مشخص می شود.
32سوال شماره ۳۲ : من دو هفته پیش جراحی سپتوپلاستی انجام دادم، اما الان نخ های بخیه رو تو دماغم میبینم و گاهی از دماغم بیرون میان. لازمه به پزشکم مراجعه کنم؟در ضمن در طول روز نمیتونم به خوبی نفس بکشم.
جواب : معمولاً در سپتوپلاستی از نخ های ویکریل یا کرومیک استفاده می شود که خودبخود ظرف ۳ تا ۴ هفته می افتد. شستشو با سرم نرمال سالین روزی دو بار توصیه می شود. همچنین در ماه اول بعلت ورم ها تنفس کمی مشکل انجام میشود. درصورت ادامه یافتن مشکلات بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
33سوال شماره ۳۳ : آیا عمل رینوپلاستی را در فصل زمستان هم می توان انجام داد؟
جواب : بله در فصل زمستان هم میتوان برای عمل جراحی زیبایی بینی اقدام کرد و تفاوتی با فصل تابستان ندارد. فقط ممکن است آبریزش بینی کمی بیشتر باشد که با تجویز قرص لوراتادین (هر شب یک عدد) کنترل می شود.
34سوال شماره ۳۴ : نظرتان راجع به قلیان و سیگار و رابطه آن با عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟
جواب : واقعیت امر آن است که دخانیات از هر نوعش و همیشه برای تمامی بدن ضرر دارد و لیکن من به بیمارانم گوشزد می کنم که پس از عمل جراحی بهتر است ۳ ماه از هر نوع دخانیات پر هیز کنند. چون در نتیجه عمل و ورم بینی تاثیر بسزایی دارد.
35سوال شماره ۳۵ : پس از عمل جراحی بینی اگر عطسه مان گرفت ، چجوری عطسه کنیم؟
جواب : باید با دهان باز عطسه کنیم که فساری به بینی وارد نشود
36سوال شماره ۳۶ : آیا بینی عمل کرده می افتد؟
جواب : خیر من از شیوه خاصی در جراحی استفاده میکنم که هرگز بینی شما افتادگی پیدا نمیکند. مگر اینکه ضزبه شدید بخورد.
37سوال شماره ۳۷ : آیا تامپون بینی پس از عمل جراحی لازم است یا خیر؟
جواب : جواب این مسئله باز می گردد به سلیقه جراح شما. من خودم از تامپون بینی استفاده می کنم و در انجام این عمل فوایدی می بینم. از جمله اینکه به فرم دهی بینی از داخل کمک می کند و دیگر اینکه از سرازیرشدن ترشعات بینی که پس از عمل بیمار با آن روبروست جلوگیری میکند. با این همه اگر بیماری از من بخواهد که از تامپول بینی استفاده نکنم در صورت امکان این کار را برای او انجام خواهم داد.
38سوال شماره ۳۸ : چند روزتامپول در بینی باقی می ماند؟
جواب : بستگی به شرایط بینی و بخصوص تیغه بینی دارد و از حدود ۲ تا ۵ روز متفاوت است.
39سوال شماره 39 : چه سنی برای انجام عمل پلک (بلفاروپلاستی) مناسب است؟
جواب : اگرچه بیشترین عمل پلک در افراد میانسال انجام می شود ولی در بعضی افراد به دلیل سابقه خانوادگی ممکن است زودتر نیاز به جراحی پلک پیدا کنند.
40سوال شماره 40 : شرایط عمومی مورد نیاز عمل جراحی پلک چیست؟
جواب : داشتن سلامت کامل جسمی و روحی شرایط اولیه است. همچنین در مورد سابقه بیماری های چشمی، حساسیت و مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ویتامین E، باید سوال شود.
41سوال شماره 41 : آیا برای عمل بلفاروپلاستی نیاز به بیهوشی دارد؟
جواب : خیر. عمل جراحی پلک می تواند بنابر شرایط بیمار با انجام بی حسی موضعی یا بیهوشی سبک انجام شود.
42سوال شماره 42 : آیا عمل جراحی پلک ممکن است سبب ضعیف شدن چشم شود؟
جواب : خیر. اصولاً اگر عمل جراحی پلک به درستی انجام شود دخالتی در ضعیف یا قوی شدن چشم ندارد.
43سوال شماره 43 : آیا پف پلک پایین چشم می تواند به دلیل بیماری کلیوی یا کبدی باشد؟
جواب : بله. گاهی بیماری هایی نظیر بیماری قلبی و عروقی، بیماری های کبدی، کلیوی و تیرویید می توانند عامل ایجاد پف پلک پایین باشد.
44سوال شماره 44 : آیا جای بخیه بعد از عمل پلک ها باقی می ماند؟ تا چه مدتی باید صبرکرد؟
جواب : محل برش پلک باید معمولاً ۸ الی ۹ میلی متر بالاتر از محل رویش مژه ها و درست در محلی است که اگر فرد چشم خود را باز کند محل بخیه ها ناپدید می شود ولی در طی ۲ الی ۳ ماه اول بعد از عمل ممکن است محل بخیه های بیمار قابل رویت باشند، خصوصاً وقتی فرد چشم های خود را می بندد.
45سوال شماره 45 : آیا می توان پف پلک پایین را بدون نیاز به برش پوست انجام داد؟
جواب : بله. در مواردی که تنها مشکل بیمار پف چشم می باشد می توان بدون نیاز به برش بیرونی آنرا از طریق مخاط داخلی چشم اصلاح کرد.
46سوال شماره 46 : آیا عمل پلک ممکن است سبب تغییر سایز یا حالت چشم ها شود؟
جواب : بله. اگر عمل جراحی پلک بطور صحیح و با اندازه گیری و محاسبات دقیق انجام نشود گاهی سبب ایجاد کشیدگی پلک ها و در نتیجه تغییر حالت چشم ها می شود.
47سوال شماره 47 : فرزند من دچار افتادگی پلک از بدو تولد است. آیا با عمل جراحی پلک قابل اصلاح است؟
جواب : کودک شما دچار بیماری افتادگی (پتوز) پلک است. نحوه اصلاح آن با روش های متداول عمل پلک متفاوت است ولی بهرحال قابل اصلاح و درست کردن می باشد.
48سوال شماره 48 : من زن میانسالی هستم که تنها با یک چشم بینایی دارم. آیا می توانم عمل جراحی پلک داشته باشم؟
جواب : بهتر است در فردی که دارای یک چشم سالم است این عمل انجام نشود یا با احتیاط کامل انجام شود.
49سوال شماره 49 : از چه سنی عمل لیفت صورت و پیشانی را پیشنهاد می کنید؟
جواب : بطور معمول بنابر شرایط معاینه کلینیکی و نظر جراح مربوطه عمل لیفت صورت از سنین ۴۵ سالگی به بالا توصیه می شود.
50سوال شماره 50 : آیا کرم های موجود در بازار که بعنوان لیفت توزیع می شود می تواند سبب لیفت صورت شود؟
جواب : خیر. میزان نفوذ این کرم ها در حد پوست می باشد در حالیکه بیشترین عمل افت و ریزش صورت مرتبط با شل شدن نسوج نرم زیر جلدی است.
51سوال شماره 51 : عوامل ارثی یا محیطی کدام یک در افت صورت موثر است؟
جواب : علاوه بر عوامل ارثی و نژادی که غیر قابل تغییر هستند و ما در ایجاد آن یا رفع آن نمی توانیم دخالت داشته باشیم، عوامل محیطی نظیر آفتاب، رطوبت هوا، جاذبه ومراقبت دائمی پوست می توانند تحت کنترل باشند.
52سوال شماره 52 : روشهایی که می توان لیفت پیشانی و ابرو را انجام داد توضیح دهید؟
جواب : روش متداول و قدیمی عبارت بود از روشی که با برشی وسیع در منطقه کاسه سر، پوست و عضلات پایین آمده کشیده می شدند و با برداشتن پوست اضافی ابرو را به سمت بالا می کشیدند. امروزه با استفاده از روش های اندوسکوپی بدون نیاز به برش سراسری این عمل امکان پذیر است.
53سوال شماره 53 : من خانم ۶۰ ساله ای هستم که تحت درمان با داروهای قلب و عروق و فشار خون می باشم. می توانم لیفت صورتانجام دهم؟
جواب : بله. به شرطی که از متخصص قلب و عروق خود تاییدیه انجام جراحی را داشته باشید، فشار خون شما کنترل شده باشد و داروهای نظیر آسپرین و وارتارین که رقیق کننده خون می باشند مصرف نکنید.
54سوال شماره 54 : من خانمی ۴۰ ساله ای هستم که فقط در ناحیه فک پایین دچار افتادگی صورت شده ام آیا روش سبک تری برایجراحی من وجود ندارد؟
جواب : بله. می توان با جراجی محدود که اصطلاحاً لیفت Short Scut (برش کوتاهی) گفته می شود آنرا انجام داد.
55سوال شماره 55 : اخیراً گفته می شود با استفاده از نخ های طلایی بدون نیاز به جراحی لیفت صورت انجام می دهند. آیا صحیح است؟
جواب : خیر. این اقدامات نتایج خوبی دربر ندارند.