عمل جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش (تمپانوپلاستی)

paregigoosh

پارگی پرده گوش (یا به اصطلاح پزشکی سوراخ شدن پرده تمپان یا پرده صماخ) سوراخ یا پارگی است که در بافت نازکی که کانال گوش را از گوش میانی جدا می‌کند ایجاد و باعث ناشنوایی می‌شود. پارگی گوش احتمال ابتلای گوش میانی به عفونت یا آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد. معمولاً پارگی گوش ظرف مدت چند هفته بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابد. در برخی موارد ممکن است برای درمان پارگی پرده گوش نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

اگر پرده گوش شما پاره شده و بر زندگی شما تأثیر منفی گذاشته است شما باید نسبت به درمان آن اقدام کنید. متخصصین ما در کلینیک دکتر اکبری وضعیت شما را ارزیابی کرده و بسته به نوع سوراخ یا پارگی ایجادشده روش مناسب برای درمان آن به کار برده می‌شود. اصلی‌ترین روش برای درمان پارگی پرده گوش، تمپانوپلاستی است که یک روش جراحی برای ترمیم پارگی گوش است.به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی‌ترمیم پارگی پرده گوش یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

علل


paregigoosh1

برخی دلایل سوراخ شدن پرده گوش عبارتند از:

 • عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا): عفونت گوش میانی باعث تجمع مایعات و افزایش فشار بر گوش میانی می‌شود که باعث پاره شدن پرده گوش می‌شود.
 • تغییر ناگهانی فشار هوا داخل گوش (باروتروما) مانند آنچه ممکن است در سفرهای هوایی یا غواصی رخ دهد.
 • صدای بلند ناگهانی (تروما آکوستیک) مانند صدای انفجار
 • جراحت و آسیب‌دیدگی ناشی از برخورد اجسام به گوش مانند رفتن چوب در گوش
 • ضربه سخت به گوش یا سر مانند آسیب‌دیدگی‌های سر در ورزش

برخی از دلایل غیرمعمول پاره شدن گوش عبارتند از:

 • شستشوی گوش: آسیب‌دیدگی‌های تصادفی در خلال شستشوی گوش (فرایندی که پزشکان برای شستن گوش و رفع انسدادهای آن به کار می‌برند)
 • اختلالات شیپور استاش (لوله کوچکی است که وظیفه کنترل فشار را در داخل گوش به عهده دارد.)

 علائم


علائم و نشانه‌های پاره شدن پرده گوش عبارتند از:

 • درد گوش که به سرعت برطرف می‌شود.
 • تخلیه چرک بیرنگ یا خونابه از گوش
 • ناشنوایی
 • صدای زنگ در گوش
 • احساس سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ ناشی از سرگیجه و دوران سر

انواع پارگی پرده گوش ‌


سوراخ در حاشیه پرده گوش

سوراخی که در حاشیه پرده گوش و در قسمتی که کانال گوش به پرده گوش متصل می‌شود ایجاد می‌گردد. در برخی موارد ممکن است پوست کانال گوش در گوش میانی رشد کند و باعث ابتلا به کلستاتوم است.

سوراخ پرده مرکزی گوش

پرده گوش ممکن است از هر قسمتی دچار پارگی می‌شود. سایز پارگی گوش ممکن است از یک سوراخ کوچک تا پارگی کامل پرده باشد.

پارگی آتیک پرده گوش

این نوع پارگی و سوراخ شدن در قسمت فوقانی گوش اتفاق می‌افتد که در برخی موارد به آن پارگی آتیک گوش نیز گفته می‌شود. پارگی گوش در این ناحیه ممکن است با انقباضات گوش یا کلستاتوم در ماستوئید همراه است.

عوارض جانبی


پرده گوش نقش مهمی در شنوایی اصوات دارد بنابراین آسیب‌دیدگی پرده گوش باعث ایجاد اختلال در شنوایی می‌شود. معمولاً این مشکلات پس از بهبود پرده گوش از بین می‌روند. پرده گوش همچنین نقش مهمی در حفاظت از قسمت داخلی گوش دارد. این پرده به عنوان یک مانع بین گوش میانی و گوش خارجی از ورود آب، باکتری و مواد دیگر به داخل گوش جلوگیری می‌کند. اگر غشا آسیب ببیند باعث عفونی شدن گوش میانی می‌شود. اگر عفونت در گوش مزمن شود، اختلالات شنوایی تشدید شده و به مدت زیادی باقی مانده و حتی ممکن است دائمی شود.

یکی دیگر از عوارض پارگی پرده گوش، شکل‌گیری نوعی کیست پوستی به نام کلستئاتوم است. این اتفاق زمانی می‌افتد که آثار مخروبه کانال گوش وارد گوش میانی شود. با رشد این کیست ممکن است استخوان‌های گوش میانی آسیب‌دیده و باعث ایجاد مشکلات جدی برای فرد شوند.

اقدامات درمانی


پچ پرده گوش

paregigoosh2

اگر سوراخ یا پارگی پرده گوش به طور طبیعی بهبود نیافت، متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است آن را با پچ ببندد. با انجام این روش که در مطب انجام می‌شود، متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از مواد شیمیایی در لبه‌های پارگی ایجاد شده به تحریک رشد آن کمک کرده و با یک پچ سوراخ را می‌بندد. ممکن است نیاز باشد که این عمل چندین مرتبه تکرار شود.

تمپانوپلاستی

paregigoosh3

این یک عمل جراحی اساسی است که توسط جراح گوش به منظور ترمیم پارگی و سوراخ شدن پرده گوش انجام می‌شود. عمل جراحی تمپانوپلاستی به طرق مختلف انجام می‌شود که روش به کار برده شده برای هر بیمار به سن وی، علت پاره شدن پرده گوش، محل و سایز پارگی و جراحی‌های انجام شده احتمالی در گذشته بستگی دارد. برخی از این روش‌های جراحی عبارتند از:

 • پچ تمپانو: این جزئی‌ترین نوع جراحی است که در مطب برای بزرگسالان و برای کودکان تحت بیهوشی انجام می‌شود. لبه‌های پاره شده پرده گوش با ابزار خاصی تحریک می‌شود و یک پچ نازک بیولوژیک در سوراخ قرار داده می‌شود و با یک قطره خون نگه داشته می‌شود. این عمل در مدت چند دقیقه انجام شده و با درد کمی همراه است. سپس بیمار پس از ۶ هفته دوباره به پزشک مراجعه می‌کند تا از بهبودی پارگی پرده گوش اطمینان حاصل شود. در این مدت نباید آب وارد گوش شود و همچنین از انجام فعالیت‌های سنگین و ضربه به بینی باید اجتناب شود.
 • تمپانوپلاستی چربب: این روش نیز یک جراحی جزئی است که در مطب انجام می‌شود. لاله گوش فریز شده و مقدار کمی چربی از آن برداشته می‌شود. پرده گوش تحریک شده و چربی داخل پارگی پرده گوش قرار داده می‌شود. این عمل ظرف مدت ۱۵ دقیقه انجام شده و پس از آن لاله گوش نیز بخیه می‌شود.
 • تمپانوپلاستی میانی: این عمل در اتاق عمل و تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این عمل در کانال گوش و معمولاً از طریق یک شکاف در پشت گوش انجام می‌شود. شکاف‌ها در کانال گوش ایجاد شده و باقیمانده پرده گوش برداشته می‌شود. ممکن است کانال گوش عریض شود. بافت پیوندی از عضلات گوش (فاسیا) یا غضروف گرفته شده و در زیر پرده گوش قرار داده می‌شود. بافت مذکور در گوش میانی و کانال گوش قرار داده شده و به پرده گوش وصل شده تا بهبود یابد. این عمل ظرف مدت ۱ تا ۲ ساعت انجام می‌شود.
 • تمپانوپلاستی جانبی: این عمل تحت بیهوشی عمومی در گوش با سوراخ‌های بزرگ انجام می‌شود. سوراخ‌ها در قسمت پرده گوش یا در مواردی که جراحی‌های قبلی برای بستن سوراخ گوش موفقیت‌آمیز نبوده باشد ایجاد می‌شود. این عمل از طریق ایجاد شکاف‌هایی در پشت گوش انجام شده و کانال گوش پهن می‌شود. قسمتی از پرده گوش یا کل پرده گوش در این عمل برداشته می‌شود. بافت فاسیا برداشته شده و برای ساخت پرده جدید گوش به کار برده می‌شود. این عمل در مدت ۲ تا ۲٫۵ ساعت انجام می‌شود.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی


این عوارض جانبی به ندرت اتفاق می‌افتند. شما باید در مورد احتمال بروز عوارض جانبی در هر مورد با جراح مشورت کنید.

 • سرگیجه: سرگیجه تا چند ساعت پس از انجام عمل جراحی طبیعی است. در موارد نادر ممکن است سرگیجه طولانی‌تر شود.
 • ناشنوایی: در تعداد بسیار اندکی از بیماران ممکن است گوش داخلی آسیب بیند.
 • وزوز گوش: در برخی موارد ممکن است بیماران صداهایی در گوش خود بشنوند که ممکن است باعث تشدید اختلالات شنوایی شود.
 • واکنش به پانسمان گوش: در برخی موارد ممکن است در کانال گوش واکنش‌های آلرژیک نسبت به پانسمان ایجاد شود. در صورت بروز این مشکل، لاله گوش متورم و قرمز می‌شود. شما باید به جراح مراجعه کرده تا پانسمان را از داخل گوش شما بردارد. واکنش آلرژیک پس از چند روز برطرف می‌شود.

2 دیدگاه ها

 1. محمدخواجوی می‌گه:

  سلام پرده گوش من پاره شد در اثر سیلی بعد من شیش ماه صبر کردم جوش نخورد با اینکه قطره درونش میریختم دکتر داده بود الان عمل کردم جوش خوردگوشم تق پوق میکنه روان نیست فکر میکنم احساس پری تو گوشم هستش خیلی اذیتم چیکار کنم صدای منگ منگ تو گوشم میپیچه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *