عمل جراحی انحراف بینی

5

برای بسیاری از افراد عمل جراحی انحراف بینی چیزی بیش از بهبود زیبایی چهره و ظاهر بینی و دستیابی به تقارن بیشتر در کل صورت است. یک بینی کج در کنار این موضوع که ممکن است اعتماد به نفس شخص درباره ظاهر صورت را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند مشکلات تنفسی نیز برای فرد به همراه داشته باشد. برای افرادی که با مشکل انحراف بینی روبرو هستند، سوالی که همواره مطرح می شود این است که آیا عمل جراحی انحراف بینی با توجه به هزینه آن می تواند به رفع این مشکل کمک کند یا خیر.

برخی از مطالبی که شما باید درباره عمل جراحی انحراف بینی بدانید به شرح زیر هستند:

 • اگر شما از عمل انحراف بینی برای اصلاح ساختار بینی، رفع مشکلات تنفسی یا باز کردن مسیر تنفسی بینی استفاده می کنید، به این موضوع در اصطلاح سپتوراینوپلاستی می گویند.
 • هنگامی که از عمل جراحی انحراف بینی برای اصلاح مشکلاتی که تا کنون توضیح داده شد استفاده می شود، روش درمانی اتخاذ شده در مقایسه با عمل های جراحی زیبایی معمول همچون کوچک کردن بینی به نسبت پیچیده تر است.
 • جراح پلاستیک که بر روی بینی شما کار می کند در واقع از یک برنامه ریزی مشابه عمل جراحی زیبایی بینی برای ساختن یا تجدید ساختار بینی شما استفاده می کند.
 • علاوه بر برنامه ریزی مناسب فعالیت های مورد نیاز برای اصلاح ساختار بینی، جراح زیبایی باید ملاحظات مربوط به تناسب، توازن و تقارن بینی را نیز مورد توجه خاص قرار دهد.
 • عمل جراحی انحراف بینی می تواند بر روی بینی هایی که انحراف و کج بودن آنها مادرزادی است یا در نتیجه صدمه های وارد شده به خاطر شکستگی بینی که استخوان در آنها درست جوش نخورده است، انجام شود.
 • یک بینی کج و دارای انحراف حتی ممکن است در نتیجه رشد نامتناسب اجزای صورت در طول دوره بچگی و نوجوانی ایجاد شود. صدمه های وارد شده به بینی در طول این دوره ها نیز می توانند باعث ایجاد انحراف در بینی و کج شدن آن شوند.

 بینی کج و دارای انحراف

عوامل

افرادی که دارای انحراف بینی هستند از عدم تناسب بینی در صورت رنج می برند که به زبان ساده به این مشکل انحراف بینی گفته می شود. انحراف بینی معمولاً در نتیجه مشکلات رشد بیش از حد ارثی غضروف ها و استخوان هایی ایجاد می شود که در عمل منجر به کشیده شدن بینی به یک سمت خاص می شوند. انحراف بینی همچنین می تواند در نتیجه صدمه های وارد شده در دوره کودکی یا نوجوانی یعنی در طول دوره رشد ایجاد شود. این شرایط معمولاً باعث ایجاد مشکلات زیبایی به خاطر عدم تناسب بینی در صورت می شود که به واسطه آن ظاهر صورت شما از جلو غیر متوازن به نظر رسیده و ناراحتی و پریشانی در بیمار بطور خاص هنگام برخورد با دیگران، ایجاد می کند.

درمان انحراف بینی

در مرکز درمانی ، بیمارانی که به دنبال درمان انحراف بینی خود هستند می توانند با استفاده از روش های درمانی مختلف تجویز شده مشکل خود را درمان کنند. یکی از رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده برای بهبود ظاهر در یک بینی کج استفاده از روش ابداع شده ای است که به نام جراحی انحراف بینی قابل تزریق یا عمل جراحی انحراف بینی در پنج دقیقه شناخته می شود. در این روش درمانی در طول عمل، یک پر کننده پوستی قابل تزریق ایمن همچون رستیلان، پرلان، ژودرم، تئوسیال یا ولوما در ناحیه پل بینی تزریق می شود و به این ترتیب می توان ظاهر بینی را تیغه ای تر کرد و به این ترتیب بینی در موقعیت وسط تر قرار می گیرد و تناسب بیشتری با سایر اجزای صورت خواهد داشت.

به جای این روش درمان انحراف بینی، بیماران همچنین می توانند از عمل جراحی انحراف بینی هم استفاده کنند تا به این ترتیب خط میانی ظاهر بینی خود را اصلاح نمایند. در طول عمل جراحی انحراف بینی که تحت بی هوشی عمومی در مرکز جراحی پلاستیک زیبایی انجام می شود، ساختارهایی که باعث ایجاد انحراف در بینی شده اند اصلاح می شوند و برای دستیابی به یک ظاهر مناسب تر در موقعیت صحیح قرار می گیرند. معمولاً، تیغه ای کردن یک بینی دارای انحراف یک روش مناسب برای بهبود ظاهر بینی و نیز افزایش تناسب کلی بینی در صورت فرد است. می توان از یک نرم افزار شبیه سازی کامپیوتری برای کمک به بیماران در راستای درک و مشاهده نتایج مجازی حاصل از عمل جراحی انحراف بینی برای جلوگیری از عوارض انحراف بینی استفاده می کند. در طول دوره مشاوره، دکتر با شما درباره فرآیند جراحی بینی صحبت می کند و به این ترتیب یک انتظار واقع بینانه درباره توازن بینی در صورت یا تناسبی که پس از اصلاح بینی دارای انحراف ایجاد می شود، در اختیار شما قرار می دهد. پس از عمل جراحی بیمار از یک قالب محافظ بر روی پل بینی به مدت یک هفته استفاده می کند و در حقیقت باید امکان بازگشت مجدد به محل کار را پس از سپری شدن این مدت داشته باشد.

شانس موفقیت

بخش زیادی از نسبت موفقیت در عمل جراحی انحراف بینی بستگی به مشکلات واقعی بینی دارد. نتایج برخی مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد برای مشکلاتی همچون تیغه کج بینی تا سی درصد احتمال بازگشت مشکل و عود کردن مجدد وجود دارد. البته بخش زیادی از این احتمال بستگی به تکنیک های مورد استفاده در عمل جراحی انحراف بینی و نیز سطح تجربه و تبحر جراح بینی دارد. بهترین کار در این رابطه زمان بندی انجام مشاوره رایگان با یک یا چند جراح زیبایی متخصص جراحی است تا به این ترتیب بتوان اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب روش درمانی را جمع آوری کرد. سعی کنید با دقت اظهارات بیان شده توسط متخصصان را ارزیابی کنید و از مشاوره های متعدد در این حوزه بهره گیرید تا به این ترتیب گزینه های متعدد برای انتخاب در اختیار داشته باشید.

احتمال بازگشت یا عود مجدد

گاهی مراجعه کنندگان به این موضوع فکر می کنند که آیا با توجه به هزینه عمل انحراف بینی که متحمل می شوند این مشکل به حالت اولیه قبل از عمل برمی گردد یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید گفت که بازگشت انحراف بینی به حالت اولیه پس از عمل جراحی انحراف بینی می تواند گهگاه اتفاق افتد و در این رابطه مراقبت از بینی در طول شش هفته پس از انجام عمل جراحی نقش اساسی و با اهمیت دارد. در صورتی که برای حل این مشکل از روش جراحی تزریقی استفاده می کنید، با تقبل هزینه عمل انحراف بینی ، مواد تزریق شده تا دو سال عمر مفید دارند و پس از پایان این دوره باید عمل تزریق مجدداً بر روی بینی تکرار شود.

20 دیدگاه ها

 1. میلاد می‌گه:

  من داخل دماغم کجه.
  ینی تیغه های غضروفیش کجه.
  خروپف میکنم در حد لالیگا. .
  شبا موقع خواب از دماغ نمیتونم نفس بکشم.

  با جراحی انحراف بینی این موارد درست میشن؟ ؟
  روش عملش چجوریه؟

  در ضمن ۲۰ سالمه.
  ممنون میشم جواب بدین…….

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بعد از عمل انحراف بینی احتمالا خرو پف شما بهتر می شود ولی معمولا عوامل انسدادی در حلق دهانی در ایجاد خروپف موثرتر هستند و ممکن است به جراحی دیگری نیاز داشته باشید.

 2. sepideh می‌گه:

  سلام آقای دکتر من ۴ ماه پیش عمل انحراف بینی و برداشتن پولیپ و شاخک بینی و شستو شوی سینوس هامو انجام دادم ولی خب الان دوباره داخل بینی من پولیپ ایجاد شده به نظرتون درسته که دوباره برا از بین بردن پولیپ هام عمل کنم ؟و اشکالی نداره که فقط ۴ ماه از عمل قبلم گذشته؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   اگرچه جراحی مجدد برای شما بلامانع می باشد ولی قبل از جراحی باید بررسی شود و علت عود مشکل شما به این سرعت مشخص گردد.

 3. علي می‌گه:

  سلام آقای دکتر. من انحراف بینی دارم. در طول روز مشکلی با تنفسم ندارم حتی موقع خواب هم اصلا خروپف نمیکنم. ولی تنها مشکلم اینه که موقع خواب با دهان باز میخوابم و بعد از بیدار شدن دهانم بوی بدی میده و توش آب جمع میشه کلا موقع بیداری احساس بدی دارم. دوستامم عمل انحراف بینی کردن ولی اکثرشون پشیمونن و میگن دوباره حالت قبلی مون برگشته. نظر شما چیه؟ عمل کنم یا نکنم؟ ممنون

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   ما می توانیم همزمان با عمل انحراف بینی توربینیتهای بینی را هم اصلاح کنیم که در این صورت احتمال برگشت خیلی کمتر می شود.

 4. faezeh می‌گه:

  سلام روزتون بخیر
  من انحراف بینی دارم گه گاهی نمیتونم با بینی نفس بکشم
  یک سوال داشتم با جراحی انحراف بینی فرم بینیم تغییر میکنه؟
  جوری ک دیگه نیازی ب جراحی زیبایی نباشه؟
  چون ایراد بینی من فقط کجی استخوان بینیه مشکل دیگه ای نداره

 5. محمد می‌گه:

  سلام من سال ۸۵ عمل انحراف بینی انجام دادم

  ۲سال بعد انحرافم برگشت و نوک بینیم به سمت چپ کج شد وسمت راستش برامده شد وبا دهن باز شب ها میخوابم واصلا از بینی نفس نمیکشم وقتی پوست گونمو به سمت راست میکشم نفسم به راحتی میاد . به دکتر های زیادی مراجعه کردم وبعضی ها گفتن با انحراف خوب میشه وبعضیا گفتم باید زیبایی هم عمل بشه
  به نظر شما با عمل انحراف به تنهایی کافیه یا زیبایی هم انجام بدم ؟ ایا باز هم بر میگرده یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. هاشم اذرشب می‌گه:

  سلام اقای دکتر من انحراف بینی دارم بینیم ب سمت چپ افتاده تاحالا به هیچ دکتری مراجعه نکردم ولی چن وقتی اعتمادب نفسمو ازدست دادام ب نظرشما چکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. ستایش می‌گه:

  سلام آیا برای جراحی انحراف بینی بیمه تعلق میگیره؟

 8. میترا می‌گه:

  سلام مشکل بنده مشکل انحراف تیغه بینی دارم از طرفی هم از نظر زیبایی فرم بینیم اشکال داره که تصمیم به جراحی همزمان انحراف و زیبایی دارم ایا پزشکی که تنها تخصصش پلاستیک و زیبایی هست میتونه انحراف تیغه بینیم رو جراحی کنه؟ یا باید به پزشک متخصص حلق و بینی مراجعه کنم باتشکر

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   این جراحی ها توسط هر دو گروه پزشکانی که ذکر کردید قابل درمان و جراحی می باشد.ولی بطور کلی جراحان گوش و حلق و بینی در رفع انحراف تیغه بینی و سایر مشکلات تنفسی تخصص بالاتری دارند.

 9. اکبری می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  من در نوجوانی یکبار بینی ام در ورزش شکست و اصطلاحا خورد شد
  بعد از عملی که روی بنده انجام گرفت گفتند در پانزده سالگی باید مجدد عمل کنم که خداروشکر مشکلی نداشتم و عمل نکردم
  درحال حاضر یکی از سوراخ های بینی من مسدود شده و حس خوبی ندارم و موقع خواب نمیتونم با بینی نفس بکشم و مجبورم با دهان باز بخوابم که این امر باعث میشه صبح خیلی حس بدی داشته باشم.
  میشه بفرمائید برای عمل انحراف بینی چقدر هزینه میشه؟
  و اینکه از بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی پارسیان میشه استفاده کرد
  یعنی شما قبول میکنید؟؟

  ممنون میشم جواب بدید

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برای هزینه عمل باید بینی شما معاینه شود و شرایط بینی شما بررسی گردد. شما برای این جراحی می توانید از بیمه ای تکمیلی استفاده بفرمایید.

 10. محمدمهدی می‌گه:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من یک پسر۱۹ساله هستم ،بینی من به سمت چپ انحراف شدید داره از نگاه کردن خودم بدم میاد،تو زمان کودکی بینی ام هیچ مشکلی نداشت ولی الان چند ساله اینطوره و همیشه سمت چپ بینی من گرفته اس و نمیتونم خوب نفس بکشم،راه حل اش فقط عمل هست آقای دکتر؟؟؟هزینه جراحی انحراف بینی چقدر میشه؟؟
  این نکته رو هم اشاره کنم که من این جراحی های زیبایی بینی رو نمیخوام انجام بدم فقط میخوام انحراف اش رو درست کنم
  لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *