عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

photo_2016-11-22_17-53-26

برخی از افراد، برای بیان بدشکلی‌های صورت خود، غالباً بر مشکلات بینی، چشمان، رنگ پریدگی پوست و … تاکید دارند در حالی که در اغلب این افراد مشکل در یک سوم پایین صورت یعنی لب پایین و چانه است. برای اصلاح حالت چانه و فک روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل تزریق در فضای چانه، پروتز چانه، جراحی فک و جراحی‌های زیبایی چانه هستند.

بیماران دکتر اکبری، بسته به نوع اصلاحی که برای درمان نافرمی چانه باید انجام شود، دو انتخاب دارند: برداشتن چانه و بزرگ کردن چانه. دکتر اکبری با استفاده از عمل‌های جنیوپلاستی و منتوپلاستی به بهبود ظاهر چانه افراد کمک می‌کند. این‌ها فرایندهای جراحی هستند که مشکلات میکروجنیا (چانه کوچک) و ماکروجنیا (چانه بزرگ) را برطرف می‌کنند. قبل از شناسایی مشکلات ظاهری صورت، دکتر اکبری عکس‌های استخوان‌های صورت که از زوایای مختلف و با دقت به وسیله اشعه ایکس گرفته شده را بررسی و آنالیز می‌کنند.

 

معیار زیبایی چانه


 sxb

عموماً وقتی فردی به ظاهر صورت خود در آینه نگاه می‌کند، چانه باید تقریباً بر روی خط فرضی عمودی کشیده شده از لب پایینی قرار گیرد. بسیاری از بیمارانی که عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی را انجام می‌دهند به کوچک بودن یا غیر متعادل بودن چانه نسبت به بقیه اجزای صورت خود توجه نمی‌کنند. البته برخی افراد هم باید چانه خود را تقویت کنند اما باز هم نیازی به جراحی بینی ندارند.

جراحی‌های زیبایی چانه


منتوپلاستی یا کوچک کردن چانه

 

رویکرد دکتر اکبری برای عمل جراحی منتوپلاستی عموماً شامل ترکیبی از کاهش استخوان چانه و بافت نرم روی استخوان می‌شود. محل شکاف عمل جراحی در چین‌های طبیعی پوست مخفی خواهد ماند. فرایند منتوپلاستی شامل سوزاندن استخوان به وسیله مته و کاهش ترکیبات بافت نرم چانه است. شاید ماهیچه زیرین منتالیس نیاز به کوتاه شدن داشته باشد. بخیه‌های ویژه برای نرم کردن بافت چانه در چانه تراشیده شده جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی کوچک سازی چانه تأثیر بسزایی در زیبایی ظاهری صورت فرد دارد.

عمل جراحی کوچک سازی چانه به دلایل زیر باعث بهبود ظاهر صورت می‌شود:

 • کاهش سایز چانه‌های بزرگ
 • بهبود هارمونی و تناسب بین اجزای صورت
 • مشخص شدن خط فک و تصحیح خط گردن

جنیوپلاستی یا بزرگ کردن چانه

دو روش برای بزرگ کردن چانه و بهبود ظاهر آن وجود دارد. راه اول جابجایی قطعه‌ای از استخوان چانه در محلی جلوتر از محل اولیه آن است. برای دستیابی به این منظور قسمت پایینی استخوان چانه برداشته شده و در محل جدید قرارداده می‌شود. با انجام این کار هم طول چانه افزایش می‌یابد و هم به طور همزمان چانه بالاتر می‌آید. درحالی‌که ارتباط ماهیچه با استخوان در این ناحیه حفظ شده است، قسمت چانه به صورت محکم به محل مورد نظر در استخوان فک با پیچ و پلاک فلزی وصل می‌شود.

روش دیگر برای بزرگ کردن چانه، پروتز چانه یا استفاده از مواد غضروفی از استخوان لگن است. برای مثال برای قسمت جلویی استخوان فک پایینی. پروتز مصنوعی استریل شده نیز می‌تواند برای بزرگ کردن چانه مورد استفاده قرار گیرد. ایمپلنت در شکاف زیر چانه قرار داده می‌شود.

انجام عمل جراحی چانه


آماده سازی پیش از عمل جراحی زیبایی چانه

اگر شما به بیماری‌هایی نظیر فشارخون بالا مبتلا هستید، باید این بیماری‌ها را قبل از انجام عمل جراحی کنترل کنید. حداقل از دو هفته قبل از عمل جراحی باید از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید. پس از مشخص شدن تاریخ عمل جراحی، شما باید یک نوبت برای آزمایش‌های قبل از پذیرش و معاینات فیزیکی تنظیم نمایید. جراحی تا دو هفته بعد از دریافت جواب این آزمایشات باید انجام شود. به شما دستورالعملی در مورد خوردن و آشامیدن، مصرف ویتامین‌ها و داروها، استعمال دخانیات داده می‌شود. استعمال دخانیات باید دو تا سه ماه قبل از عمل جراحی فک و چانه متوقف شود زیرا باعث کاهش خونرسانی به بافت می‌شود. در حقیقت، برخی از جراحان از انجام عمل برای افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل خطر بالای آن خودداری می‌کنند. یک نفر باید همراه شما به کلینیک بیاید تا بعد از عمل بتواند رانندگی کرده و چند روزی درانجام کارها به شما کمک کند.

بررسی اجمالی عمل جراحی زیبایی چانه

عمل جراحی زیبایی چانه به عنوان یک عمل جراحی سرپایی است که در کلینیک دکتر اکبری انجام می‌شود و بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می‌انجامد (زمان عمل به میزان گسترش عمل بستگی دارد). جراحی زیبایی چانه تحت بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی انجام می‌شود. یک شکاف در چین‌های طبیعی زیر چانه یا در دهان در محل تلاقی لب پایینی و لثه ایجاد می‌شود. اگر عمل رفع غبغب هم نیاز باشد یک شکاف زیر چانه برای لیپوساکشن ایجاد می‌شود. جراح بافت را کشیده تا محلی برای قرار دادن پروتز یا خمیر مصنوعی که قالب‌گیری شده ایجاد شود که در محل مورد نظر بخیه می‌شود. اگر کاهش اندازه چانه نیاز باشد، استخوان چانه تراشیده می‌شود. بخیه خیلی کوچکی برای شکاف یا شکاف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً نیازی به پیچ و پلاک نیست.

دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی چانه

پس از عمل جراحی زیبایی چانه، معمولاً بیمار کبودی و تورم موقت و احساس کشیدگی یا جمع‌شدگی اطراف چانه را تجربه می‌کند. کمی درد بعد از عمل وجود دارد که با داروهای تجویزی کنترل می‌شود. روی چانه جهت محافظت از آن به مدت ۲ تا ۳ روز پانسمان می‌شود. برای اجتناب از انجام عمل جویدن برای چند روز اول پس از عمل باید از مایعات و غذاهای نرم استفاده شود. بخیه‌ها پس از یک هفته کشیده می‌شود (مگر اینکه از بخیه‌های خودجذبی استفاده شده باشد). بیماران معمولاً پس از ۷ تا ۱۰ روز به فعالیت‌های عادی روزمره خود باز می‌گردند؛ اما باید تا ۶ هفته از چانه در برابر ضربه خوردن یا تکان‌های شدید مراقبت کنند. اکثر التهابات در مدت ۶ هفته از بین می‌روند و بهبود کامل حاصل می‌شود. اگر شکاف در داخل دهان ایجاد شده باشد، هیچ اسکاری دیده نخواهد شد. برای شکاف‌های زیر چانه اسکار عمل جراحی به خوبی در چین‌های طبیعی چانه مخفی شده و پس از مدتی از بین می‌رود.

خطرات احتمالی عمل جراحی زیبایی چانه

 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی
 • تورم
 • عفونت
 • خونریزی
 • اسکار پس از عمل جراحی
 • کاهش احساس در لب‌ها
 • جابجایی پروتز و نیاز به عمل جراحی مجدد
 • عدم پذیرش پروتز توسط بدن که در این صورت مجبور به برداشت آن خواهید شد

20 دیدگاه ها

 1. سینا می‌گه:

  سلام …پسری ۱۸ ساله هستم….وقتی توی اینه صورت خودمو از روبرو میبینم سمت راست فکم(زیر استخون فک) یه برامدگی داره…..در صورتی که هیچ دردی نداره…خیلی اعصابمو خورد کرده این موضوع….درحالی که سمت چپ فکم این برامدگی رو نداره….ایا راه حلی هست واسه ی درمانش؟؟

 2. فرناز می‌گه:

  سلام خسته نباشید جناب دکتر ، من ظاهرا مشکل زیبایی و فک ندارم ، البته حدود ۱۷ ، ۱۸ سال پیش ارتودنسی کردم چون دندانهایم رو به جلو بود کمی و روی هم قرار نمیگرفت ، ولی من دوس دارم فک و چانه ام کمی کوچیکتر و ظریف تر بشه ، آیا با عمل تراشیدن استخوان فک و چانه امکانش هست ؟ و اینکه چقدر عمل سختی میتونه باشه ، برای زیبایی بیشتر این عملو میخوام انجام بدم ،،

 3. محمدرضا می‌گه:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  استخوان پیشانی من در ناحیه بالای ابرو رشد کرده و برآمده شده و این باعث شده که زیبایی پیشانی من از بین رفته و اعتماد به نفس من خیلی کم شده. خواستم از جنابعالی بپرسم ببینم با جراحی میشه استخوان پیشانی رو تراشید تا یکدست شود ؟ تاثیر دارد ؟ ممنون میشم جواب بدید

 4. Maryam می‌گه:

  سلام وقت بخیر
  سوال دارم مبنی براینکه آیا برای جراحی فک یا جراحی چانه حتما باید ارتودنسی انجام بشه ؟
  مشکلی که من دارم: من دختری متولد ۱۳۶۱ هستم در سال ۱۳۸۸ تحت جراحی فک قرار گرفتم بای مکس بدون اینکه ارتودنسی انجام داده باشم ولی مشکل من ک حل نشد هیچ خیلی هم بدتر شده الان چانه من عقبتر دیده میشه ، اعتماد ب نفس خودم رو از دست دادم آخرین باری که جلو دوربین عکس انداختم یادم نیست ، من الان هرجا مراجعه میکنم و من رو به دکتر ارتودنسی ارجاع میدن یعنی واقعا راهی نیست که من ظاهرم رو درست کنم من اصلا بهم ریختگی دندان اصلا برام مهم نیست من صورت برام اهمیتش بیشتر ضمن اینکه با توجه ب هزینه ها من فقط ی کار میتونم انجام بدم نه شرایط مالی و نه شرایط سنی و نه شرایط صورتم آنقدر قوی نیستن که من یه پوروسه چندساله بخوام طی کنم لذا از شما خواهشمندم در صورت امکان به من کمک کنید من واقعا به کمک احتیاج دارم
  با تشکر فراوان

 5. بابک می‌گه:

  سلام، آیا عمل جراحی ترمیمی بینی و عمل جراحی زیبایی چانه به صورت همزمان و در یک روز قابل انجام است؟

 6. نیلوفر می‌گه:

  سلام وققتون بخیر سال نو مبارک
  چند سال پیش دکتری چانه من را جلو آورد که من از وضیت موجود راضی نیستم چون موقع خندیدن خیلی چانه ام به جلو کشیده میشود و از نظر ظاهری زیبا نیست آیا امکان عمل مجدد برای عقب بردن چانه ام وجود دارد وآیا عوارضی دارد؟
  و آیا اگر امکان عمل مجدد هست شما آن را انجام میدهید یانه؟

 7. بهداد می‌گه:

  سلام آقای دکتر .من دارای فکی ضعیف هستم وتوازنی با نیمه بالایی صورتم ندارد.و مشکل اصلی چانه ام هست..اگر از نیم رخ وسه رخ به چهره من نگاه کنید میبینید اصلا چیزی بنام برجستگی جانه ندارم،وبه این خاطر صورتم بسیار نا متوازن است وباعث نمای بد بینی هم شده است.حالا سوال من اینجاس که آیا قابل اصلاح است؟؟؟؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله در حال حاضر کارهای فراوانی برای اصلاح فک می توان انجام داد . شما برای معاینه و بررسی وضعیت فک خود می توانید به مطب مراجعه بفرمایید.

 8. رضا می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  چانه من کمی رو به عقب است ،میخاستم ببینم واسه عمل زیبایی چند روش واسه فک من وجود دارد وهزینه تخمینی آن حدود چه قدر است؟

 9. احمد می‌گه:

  سلام و عرض تبریک سال جدید
  نسبت پیشانی بنده به فک و پایین صورتم خیلی بیشتر است خواستم بدونم میتونم عملی کنم که چونم رو پایین تر برده و فکم رو بزرگ تر کنه؟
  ممنون

 10. پوریا می‌گه:

  با سلام خدمت دکتر
  بنده پسری ۲۹ ساله هستم که هم در بینی و هم در فک پایین حالت کجی و نامتوازنی وجود داره که باعث شده اعتماد به نفسم رو از دست بدم خواستم بدونم عمل فک و دماغ رو باهم در یک زمان انجام میدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *