عوارض سیگار کشیدن بر عمل جراحی بینی

avarez-sigar-keshidan1

اگر درصدد جراحی بینی هستید، احتمالاً تا به حال خودتان شرایط متقاضی مناسب عمل بینی یا رینوپلاستی را جستجو کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که فرد متقاضی باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد، سیگار نکشد و انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه عمل داشته باشد. سیگار نکشیدن توصیه مشترک تمامی منابع است که برای کلیه‌ی جراحی‌های پلاستیک صدق می‌کند. جراحی بینی عملی پیچیده است که در آن بر غضروف، پوست، استخوان و ساختار عملکردی ظریف و پیچیده بینی اثر گذاشته می‌شود. علاوه بر انتخاب یک جراح مجرب و ماهر، سبک زندگی و مراقبت قبل و بعد از جراحی نیز تاثیر قابل توجهی بر موفقیت عمل دارد. اگر فکر می‌کنید که ترک کردن سیگار برای تسهیل روند التیام کاری دشوار است، کافی است به عوارض مخربی فکر کنید که سیگار کشیدن بر نتیجه این عمل زیبایی به جا می‌گذارد. مطمئناً پیشگیری بهتر از درمان است و اگر سیگار را ترک کنید، مجبور نخواهید بود که زمان و هزینه زیادی را برای اصلاح مشکلات بپردازید.

عوارض سیگار کشیدن برای بدن


نیکوتین و مونو اکسید کربن باعث تنگ شدن رگ‌ها می‌شود. جریان خون مناسب برای عملکرد منظم بدن ضروری است، اما دخانیات جریان خون را مختل می‌کند. هرچه مصرف دخانیات بیشتر باشد، این اختلال نیز شدیدتر خواهد بود.

تاثیر سیگار بر جراحی بینی


اکثر ما به خوبی از عوارض سیگار آگاه هستیم، اما افرادی که بدانند سیگار کشیدن چه خطراتی را قبل و بعد از جراحی‌هایی مانند عمل بینی ایجاد می‌کند، انگشت شمارند. دخانیات علاوه بر عوارض معمولی که برای سلامتی دارد، احتمال بروز عوارض جانبی را در دوران بهبود پس از عمل بینی افزایش می‌دهد. کشیدن سیگار تاثیرات منفی زیادی بر نتیجه عمل جراحی بینی دارد که بعضی از تاثیرات سیگار در جراحی بینی عبارتند از:

تنگ شدن رگ‌ها

نیکوتین موجود در سیگار برای رگ‌ها بسیار مضر است، آنها را منقبض می‌کند و گردش خون را در پوست کاهش می‌دهد. گردش اکسیژن و خون مناسب برای فرایند التیام حیاتی است و حالتی جوان و سالم به پوست می‌دهد. متاسفانه بسیاری از اقلامی که به ترک سیگار کمک می‌کند، مانند آدامس و پچ، حاوی نیکوتین یعنی ماده‌ای است که باعث می‌شود سیگار گردش خون را مختل کند. به همین دلیل کسانی که قصد انجام عمل جراحی بینی را دارند و یا بینی خود را جراحی کرده اند بایستی سیگار نکشند.

عفونت و جلوگیری از التیام یافتن زخم

سیگاری‌ها بیشتر از بقیه در معرض عفونت پس از عمل بینی هستند، چون گردش خون ضعیف ناشی از استعمال دخانیات مانع از التیام یافتن زخم می‌شود و در نتیجه عفونتی ایجاد می‌شود که به مرگ پوست یا مشکلات دیگر منجر می‌گردد. سیگار کشیدن فرایند التیام زخم را طولانی‌تر می‌کند و درصد موفقیت جراحی را کاهش می‌دهد.

سموم متعدد

سیگار مملو از سموم خطرناکی است که برای پوست مضرند و التیام یافتن زخم پس از جراحی بینی در افراد سیگاری دشوارتر می‌شود.

تداخل دارویی

بعضی از مسکن‌هایی که پس از عمل بینی برای بیمار تجویز می‌شود، با نیکوتین ترکیب می‌شود. تداخل دارویی از تاثیر مسکن‌ها می‌کاهد و حتی منجر به بروز عوارض جدی می‌شود.

تغییرات زیبایی

سیگار کشیدن ساختار استخوان‌ها و غضروف شکل گرفته توسط جراح را تغییر نمی‌دهد، اما باعث زخم شدن داخل بینی و باقی ماندن جای زخم می‌شود که به طرق متعدد، مانند انحراف نوک بینی، باعث تغییر شکل بینی می‌شود. حتی در موارد وخیم، پوست به دلیل کمبود مواد مغذی ناشی از تنگ شدن عروق تحلیل می‌رود. به طور کلی نمی‌توان میزان تغییر بینی در اثر کشیدن سیگار را مشخص کرد، اما با قطعیت می‌توان به بیماران هشدار داد که سیگار کشیدن مانع از التیام زخم می‌شود، باعث ایجاد عفونت می‌گردد و سلامت عمومی بدن را به خطر می‌اندازد.

مقاومت بدن نسبت به داروهای بیهوشی

سیگار بر شیوه عملکرد داروهای بیهوشی در بدن اثر می‌گذارد. جراح داروی بیهوشی را در ابتدای عمل تزریق می‌کند. اگر سیگاری هستید، از جراح بخواهید که بیشتر درباره این اثر برایتان توضیح دهد.

همین الان ترک کنید، فردا دیر است


همان طور که دیدید، سیگار کشیدن نه تنها برای سلامتی عمومی بدن خطرناک است، بلکه موفقیت جراحی پلاستیک را نیز زیر سوال می‌برد. اگر برای ترک سیگار نیاز به انگیزه دارید، جراحی زیبایی بهانه خوبی است. باید سیگار را از حداقل چند هفته یا چند ماه قبل از جراحی تا بعد جراحی کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که کیفیت نتایج به سلامتی شما بستگی دارد، بنابراین هر چه زودتر این عادت مخرب را کنار بگذارید تا بتوانید بینی خوش فرمی را که می‌خواهید، روی صورت خود ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *