ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی

photo_2016-11-19_15-25-54

فرآیند عادی ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی چگونه است؟

بسیاری از بیماران به دنبال اطلاع از این موضوع هستند که ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی پس از چه مدت بر طرف می شوند. جراحی زیبایی بینی بر خلاف سایر عمل های جراحی است که در آنها امکان مشاهده نتایج نهایی در طول یک دوره زمانی سه ماهه وجود دارد. در حقیقت، برای اکثر بیماران از بین رفتن کامل تورم های ناشی از عمل جراحی و مشاهده نتایج نهایی به یک سال یا بیشتر زمان نیاز دارد. این موضوع به این معنی نیست که بینی شما ظاهر مطلوب را در طول این مدت نخواهند داشت، بلکه بینی هنوز ممکن است در طول این دوره در حال درمان بوده و به این ترتیب ورم های بینی در طول این دوره بطور تدریجی در حال کاهش هستند.
بنابراین دوره درمان و مراقبت های بعد از عمل بینی معمول مورد نیاز برای بر طرف شدن ورم بینی بعد از عمل جراحی بینی گوشتی ،عقابی، استخوانی و غیره چقدر است؟ نمودار زیر مقدار عادی تورم بعد از عمل جراحی اولیه بر روی بینی را نشان می دهد. در ابتدا، ورم بینی و ورم نوک بینی بعد از عمل در واقع ممکن است باعث بزرگ شدن اندازه بینی از حالت اولیه آن شود. این نوع ورم موقتی است و به سرعت بهبود پیدا می کند.

پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی بینی، با برداشتن قالب بینی، ورم بینی بعد از عمل در سطح متوسط خواهد بود. اکثریت قریب به اتفاق بیماران به مقداری احساس راحتی می کنند که در این زمان می توانند به محل کار خود و فعالیت های عادی در جامعه باز گردند. به هر حال، بیماران معمولاً فقط درصد کمی از ظاهر بینی خود را در این زمان دوست دارند.

ورم بینی بعد از عمل زیبایی

معمولاً در پایان هفته دوم، شاهد کاهش ورم و کبودی بینی بعد از جراحی بعد از عمل می باشیم که بیمار احساس بهتری درباره بینی خود پیدا می کند. در حالت عادی در حدود یک ماه طول می کشد که ورم بینی به مقداری کاهش پیدا کند که بیمار ظاهر جدید بینی خود را دوست داشته باشد. به هر حال، در این زمان بینی هنوز از نظر عکاسی مناسب نیست. پس از گذشت سه ماه، ظاهر بینی اکثر بیماران بهبود چشمگیر پیدا می کند. به همین دلیل است که به بیماران توصیه می شود در پاسخ به این سوال که ورم کی از بین می رود برای مشاهده یک تغییر بزرگ در بینی ورم بینی خود بعد از عمل خود باید حداقل بین ۳ تا ۶ ماه منتظر باقی بمانند. بهبود بخش نهایی ورم صورت به مدت زمان بیشتری نیاز دارد و ممکن است تا یک سال یا بیشتر زمان پس از عمل جراحی بینی نیاز داشته باشد.
با توجه به اینکه همه انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند، هر فرد دارای واکنش خاص و متفاوت به عمل جراحی زیبایی بینی است. برخی بیماران پس از عمل جراحی ورم محدود دارند، در حالی که سایرین با ورم بیشتری مواجه می شوند که به مدت زمان بیشتر برای بهبود نیاز دارد. ورم پس از عمل جراحی زیبایی بینی برای افراد مختلف به شدت متفاوت است و بطور عمده بر اساس نواحی تحت درمان بینی، روش جراحی به کار رفته (باز یا بسته)، ضخامت پوست، مراقبت های پس از عمل جراحی، و توانایی بهبود شما ایجاد می شود. در این حالت هر چه سطح عمل جراحی گسترده تر باشد، ورم بیشتری در صورت ایجاد می شود و بهبود این ورم به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین بهبود ورم در ناحیه سر بینی به مدت زمان بیشتری در مقایسه با ورم سایر اجزای صورت نیاز دارد. جراحی بینی باز که در آن یک برش خارجی در پایه بینی ایجاد می شود، ورم بیشتری در مقایسه با عمل جراحی بسته برای بیمار به همراه دارد. بیمارانی که دارای پوست ضخیم تر هستند نیز با ورم بیشتری پس از عمل جراحی مواجه می شوند.
ورم یا پف بعد از عمل مزمن را می توان در مطب دکتر مورد معاینه قرار داد و برای درمان ورم صورت بعد از عمل بینی از بانداژ بینی (اگر پوست بینی توان تحمل چسب و بانداژ را داشته باشد) و تنظیم رژیم غذایی استفاده کرد. برای درمان این مشکل همچنین می توان از درمان استروئید برای بینی استفاده کرد که تحت عنوان تزریق کنالوگ شناخته می شود. در ادامه به این سوال که چگونه ورم بینی بعد از عمل را کم کنیم پاسخ داده می شود.

توجه به نکات زیر می تواند نقش چشمگیر در بهبود ورم بینی بعد از جراحی داشته باشد:

photo_2016-11-19_15-26-17

• سر خود را در حالت عمودی نگه دارید: قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، توصیه می شود سر خود را در حالت عمودی بر روی پشتی قرار دهید تا به این ترتیب بطور خاص در خواب مایعات باقیمانده از بینی شما خارج شود که به کاهش ورم بینی بعد از جراحی کمک می کند.
• به مقدار زیاد آب بنوشید. اگر بدن شما به نحو مناسب با مصرف آب هیدرات شود، احتمال ایجاد ورم در آن کمتر خواهد بود.
• از مصرف نمک خودداری کنید و از غذاهای غنی از ویتامین کا (K) تغذیه کنید. غذاها و نوشیدنی های خوش نمک می توانند باعث انباشته شدن مایع در بدن شوند و به همین خاطر باید تا حد ممکن از مصرف آنها خودداری شود. مطمئن شوید در رژیم غذایی شما به میزان کافی از گیاهان و سایر مواد غذایی حاوی ویتامین کا وجود دارد.
• از دوش آب گرم، سونا یا وان استفاده نکنید: قرار گرفتن در معرض بخار گرم می تواند باعث بدتر شدن ورم و افتادن قالب بینی شما شود. بنابراین بهتر است از دوش آب گرم، سونا یا وان تا زمان برداشتن قالب از روی بینی و برای یک هفته پس از عمل جراحی استفاده نشود.
• تنباکوی کوهی: با وجودی که شواهد علمی و معتبر درباره تاثیر تنباکو وجود ندارد، بسیاری از بیماران درباره کاهش ورم بینی بعد از عمل با استفاده از این ماده در اینترنت مطالعه کرده اند و به همین دلیل از پزشک درباره مصرف آن سوال می کنند. تنباکوی کوهی را می توان از داروخانه ها یا عطاری ها تهیه کرد. شما باید قبل از استفاده از این ماده از پزشکان متخصص در حوزه گیاهان دارویی مشاوره بگیرید و مطمئن شوید. قصد خود درباره استفاده از این مواد را با جراح بینی خود در میان گذارید و توصیه های لازم را در این رابطه دریافت کنید. تنباکوی کوهی را می توان به شکل خوراکی یا موضعی استفاده کرد. نوع خوراکی این ماده می تواند باعث کاهش خونریزی شود و به این ترتیب در لیست داروهایی قرار می گیرد که باید قبل از عمل جراحی از مصرف آنها اجتناب کرد و مجدداً مهم است مصرف آنها با جراح متخصص در میان گذاشته شود. نوع موضعی این ماده را نمی توان بطور مستقیم بر روی بینی پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار داد زیرا در این زمان بر روی بینی بیمار قالب وجود دارد. در این حالت بسیار مهم است که قالب با ژل تنباکوی مرطوب تماس نداشته باشد زیرا این تماس می تواند باعث شل شدن قالب یا افتادن آن شود. شما می توانید با مراجعه به سایت های تخصصی اطلاعات بیشتری را درباره مصرف تنباکوی کوهی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی به دست آورید.
• استفاده از کمپرس آب سرد: برای ۲۰ دقیقه که پس از استفاده نباید تا ۴۰ دقیقه مجدداً مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که نباید یخ بطور مستقیم بر روی بینی یا پوست قرار گیرد. شما می توانید از کمپرس آب سرد بر روی پیشانی و گونه های خود در صورت ایجاد احساس بهتر پس از عمل جراحی بینی استفاده کنید. از کمپرس آب سرد برای مدت ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس ناراحتی کنید، استفاده کنید و پس از آن ۴۰ دقیقه توقف داشته باشید. این کار را ۲ یا ۳ بار تکرار کنید. در هر حالت نباید یخ بطور مستقیم بر روی بینی قرار گیرد. علاوه بر اینکه یخ برای قرار گیری مستقیم بر روی پوست بسیار سرد است (و می توان جریان خون در پوست شما را تحت تاثیر خود قرار دهد)، احتمالاً شما نمی خواهید فشار زیادی بر روی ظاهر جدید بینی خود به خاطر استفاده از یخ وارد کنید. با توجه به اینکه پس از عمل جراحی بر روی بینی یک قالب قرار می گیرد که می تواند از بینی شما حفاظت کرده و به درمان آن با ویژگی های ظاهری جدید کمک کند، استفاده از یخ بر روی بینی می تواند باعث شل شدن قالب و حتی افتادن آن شود.
• به منظور ریکاوری و بهبود مدت زمان کافی استراحت کنید: پس از عمل جراحی زیبایی بینی هیچ چیز نمی تواند بیشتر از بی صبری در انتظار برای بهبود ورم و عجله برای بازگشت به شرایط عادی، استرس و تشویش برای بیمار به همراه داشته باشد یکی از راههای کاهش ورم در این زمان استراحت مناسب و اختصاص زمان کافی برای کاهش ورم با برنامه ریزی فعالیت های اجتماعی پس از عمل جراحی زیبایی بینی است. به خاطر داشته باشید، در حدود ۹۰ درصد بیماران در طول ۱۴ روز آماده بازگشت به محیط کار و شرایط عادی فعالیت هستند. در این زمان، بیمار شاهد رفع کبودی بینی و ورم می باشد و اگر ورم در صورت وجود داشته باشد، سطح آن حداقل است و فقط برای بیمار قابل مشاهده است. بنابراین در این زمان شما می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید و برای خوردن شام با دوستان خود قرار بگذارید. به هر حال، اگر شما با یک اتفاق مهم در زندگی خود مثل عروسی روبرو هستید، حداقل یک دوره سه ماهه برای بهبود را جهت برگشتن به حالت مناسب برای خود در نظر بگیرید.

18 دیدگاه ها

 1. mahsa می‌گه:

  ببخشید من بینی ام یکسال عمل کردم ولی یه مدت ورم کرده و فرم قبلی دیگه نداره چکار باید بکنم؟

 2. شیلا می‌گه:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من نزدیک یک ماهه عمل ترمیم بینی انجام دادم دو روزه دکترم چسب بینیمو برداشته. قبل از این عمل قسمت های کناری بینیم(گوشه های چشم) تورفتگی داشت دکترم از غضروف برای برطرف کردن این مشکل استفاده کرده. بهتر از حالت قبله ولی کامل رفع نشده. آیا امکان داره بخاطر ورم قسمت های پایین بینیم باشه که به اون صورت دیده میشه؟

 3. شقایق می‌گه:

  سلام وخسته نباشید.جناب دکتر من ۳ ساله عمل زیبایی بینی انجام دادم.و الان مشکلی که برام پیش اومده اینه که بینیم از نیمرخ خیلی بزرگه و پف داره ولی تمام رخش واقعا عالیه و دوستش دارم و اوکی هست.باید چکار کنم.ایا چسب بزنم مدتی درست میشه؟با تشکر

 4. لیلا می‌گه:

  سلام
  من ۴ماه پیش جای دیگری عمل کردم . ولی بینیم هنوز سفته و خیلی ورم داره بخصوص نوکش. تاالانم مدام چسپ زدم می خواهم بدونم چرا این ورم بینیم نمیخوابه خیلی نگرانم. لطفا راهنمایی کنید.

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   هنوز امکان خوابیدن ورمها ی بینی شما وجود دارد. البته در سبک جراحی ما ۹۰٪ ورم اغلب بیماران ما در همان یک ماه اول رفع می شود. در هر صورت توصیه می شود حداقل دوماه دیگر صبر کنید و به اقدامات فعلی ادامه دهید. ولی ولی بعد از آن ممکن است نیاز به ترمیم بینی داشته باشید.

 5. سپیده می‌گه:

  سلام آقای دکتر … روزتون بخیر … ببخشید من دقیقا ۲۷ روزه که عمل کردم و قبلا بینی ظریف و استخونی داشتم تنها مشکلش این بود که به دلیل انحراف بینی از لحاظ ظاهری کج بود … الان که نزدیک به یک ماه داره میگذره همچنان نوک بینیم به یک طرف متمایل هست و پره یک طرف بینیم چاقتر … میخواستم ببینم این بخاطر ورم هست ؟؟؟با گذشت زمان برطرف میشه؟

 6. عطیه سادات میرمنافی می‌گه:

  سلام وقتتون بخیر
  من الان حدود ۱ ماهی میشه عمل کردم فرم بینیم با چسب خیلی قشنگه ولی وقتی بر میدارم خیلی مصنوعی نشون میده بخصوص چهرمو.میخواستم بدونم این ب خاطر ورمه بینیه؟امکان تغییر فرمش هس؟اینکه بهتر بشه؟

 7. ستاره مرادی می‌گه:

  سلام.من چهار ماه است که عمل شده ام،ماه دوم خیلی بینی زیبایی داشتم اما الان خیلی ورم دارد و دکترم هم ان را طبیعی می خواند و می گوید دیگر چسب نزنم .از وقتی چسب نزدم هر لحظه بزرگ تر میشود .راه نفسم را گرفته .توصیه شما چیست؟

 8. محسن می‌گه:

  سلام اقای دکتر من الان پنجاه روزه عمل کردم… دو هفته اول بینیم خوب بود…بعد هفته دوم متوجه شدم که نوک بینیم یکم به سمت چپ تمایل پیدا کرده..میخوام بدونم به خاطر ورم هست یا نه داره نوک بینیم کج میشه یا اگه به خاطر ورمه باید منتظر باشم ورمش کامل بخوابه؟؟؟؟؟ ممنون کمکم کنین خیلی تو فکرشم…

 9. مریم می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  من ۲ ماه و نیم هستش که عمل کردم ولی بینیم روز به روز ورمش بیشتر میشه دکتر هم گفته نمیخواد چسپ بزنی
  بینیم هم اسخوانی بوده ، حالا نمیدونم چکار کنم؟ به همین خاطر از شما خواهش میکنم که راهنماییم کنید.

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برخی از اوقات بینی بعد از جراحی دچار التهاب می گردد و شرایطی مانند شرایط شما بوجود می آید که نیاز به درمان دارویی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *