۶ نکته کلیدی در برخورد با اولین سرماخوردگی بعد از جراحی بینی

47351s_bild2_foto_djd_aspecton_fotolia_de_gennadiy_poznyakov

قبل از عمل بینی (رینوپلاستی) حالتان کاملاً خوب بود، اما الان دچار سرماخوردگی وحشتناکی شده‌اید. بینی‌تان گرفته است، آبریزش بینی دارید و عطسه‌تان بند نمی‌آید.

تمام جراحان پلاستیک صورت توصیه اکید می‌کنند که اگر بیمار شده‌اید، عمل بینی را به تاخیر بیاندازید. اما اگر در دوران بهبود پس از عمل سرما خوردید، چه کار باید بکنید؟

چگونه با سرماخوردگی بعد از جراحی بینی برخورد کنیم؟


نگران تاثیر سرماخوردگی بر نتیجه عمل نباشید

مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید این است که سرماخوردگی تاثیری بر شکل جدید بینی ندارد و اگر بیشتر احتیاط کنید و چند توصیه دیگر را رعایت کنید، بینی‌تان کاملاً بهبود خواهد یافت. فقط به خاطر داشته باشید که فروکش کردن ورم بینی چند ماه طول می‌کشد، بنابراین اگر بینی‌تان تا چند ماه پس از جراحی هنوز متورم است، نگران نشوید.

 ۸۰ % ورم پس از دو تا سه هفته از بین می‌رود، ۹۰ % ورم نیز تا ماه سوم برطرف می‌شود. اما برای فروکش کردن ورم جزئی باقیمانده باید یک سال یا بیشتر صبر کنید، البته این ورم بسیار ناچیز است و جلب توجه نمی‌کند.

گرفتن بینی پس از عمل بینی ممنوع!

بینی‌تان را تا ده روز پس از عمل بینی نگیرید. اگر آبریزش بینی دارید، بینی را با ملایمت با دستمال پاک کنید. همچنین مالیدن بینی نیز ممنوع است، مسلماً نمی‌خواهید که به زخم‌های جراحی فشار بیاورید و آنها را بکشید. جراح توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از عمل و روش پاک کردن ترشحات بینی، بدون گرفتن آن را به صورت مکتوب به شما ارائه خواهد داد.

سرتان را هنگام استراحت کردن بالا بگذارید

ورم یکی از عوارض عمل بینی است که در اثر دراز کشیدن تشدید می‌شود. بنابراین جراحان پلاستیک صورت توصیه می‌کنند که نخوابید و راه بروید تا ورم کمتر شود. اما اگر سرما بخورید، ممکن است انرژی کافی برای بیدار ماندن و حرکت کردن نداشته باشید. در این شرایط بهتر است در حالت نشسته استراحت کنید یا سرتان را بالا بگذارید. استراحت کردن روی صندلی با پشتی متحرک ایده خوبی است که نتیجه عمل بینی را به خطر نمی‌اندازد.

استفاده از سرم اسپری سرم نمکی برای رفع گرفتگی بینی

باز هم تاکید می‌کنیم که اجازه گرفتن بینی را ندارید، بنابراین گرفتگی ناشی از سرماخوردگی و عمل بینی دست به دست هم می‌دهند تا شرایط برایتان بسیار آزاردهنده و خفقان‌آور شود. به علاوه مجاری بینی هم پس از عمل بینی و هم در زمان سرماخوردگی متورم می‌شود. برای رفع گرفتگی بینی می‌توانید دو روز پس از جراحی از اسپری سرم نمکی استفاده کنید. اسپری را با ملایمت داخل بینی بگذارید و بینی را بالا کشید. بگذارید مخاط بینی به طور طبیعی تخلیه شود و آن را به آرامی با دستمال پاک کنید.

آب بدن را تامین کنید

تا یک هفته پس از جراحی بینی باید غذاهای نرم میل کنید تا حرکت‌های مربوط به جویدن غذا به حداقل برسد. بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند که مصرف آب، سوپ یا آبگوشت و آب میوه را افزایش دهید تا گرفتگی بینی کمتر شود. سوپ مرغ یک غذای ایده‌آل برای دوران بهبود پس از رینوپلاستی است و برای سرماخوردگی نیز مفید است. سوپ گرم جریان مخاط را افزایش می‌دهد و گرفتگی بینی را تاحدی کاهش می‌دهد. از نوشیدنی‌های کافئین‌دار پرهیز کنید، چون این نوشیدنی‌ها باعث کاهش آب بدن می‌شود.

مشاوره با جراح پلاستیک صورت

مصرف داروهای غیرتجویزی و درمان‌های خانگی بدون اجازه جراح پلاستیک ممنوع است. بعضی داروهای ضدالتهابی فرایند التیام را مختل می‌کند. بنابراین اگر سرما خورده‌اید، حتماً با جراح‌تان مشورت کنید تا داروهای مناسب را برایتان تجویز کنند و سوالات و نگرانی‌هایتان را برطرف کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *