آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

باید تا ۶ هفته پس از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید. در عمل جراحی رینوپلاستی برای دسترسی به استخوان بینی، پوست بینی برداشته و کشیده می‌شود. پوست برای ترمیم خود به زمان نیاز دارد. نور آفتاب و سوختگی حاصل از آن به لایه فوقانی پوست آسیب می‌رساند و باعث بروز مشکل در فرایند ترمیم پوست بینی می‌شود. به علاوه عروق خونی که وظیفه ارسال خون و مایعات دیگر را به پوست و ساختارهای داخلی بینی بر عهده دارند بسیار حساس می‌شوند و ترمیم آنها پس از جراحی بینی چند ماه طول می‌کشد.

چرا باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کرد؟

چرا باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کرد1 آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

عمل جراحی بینی رایج‌ترین عمل جراحی است که علاوه بر ایجاد ظاهری بسیار زیبا به بهبود تنفس نیز کمک می‌کند. موفقیت عمل جراحی به بیمار و جراح بینی بستگی دارد. در صورتی که بیمار پس از جراحی به خوبی از بینی خود مراقبت نکند بهترین جراح نمی‌تواند به خلق نتایج عالی و و رضایت بخش کمک کند، بیمار باید به دقت به نکات پیشنهادی پزشک برای دوره بهبود گوش دهد و از آنها پیروی نماید تا بتواند از همه مزایای حاصل از تغییرات مثبت مربوط به جراحی بینی بهره بگیرد. پزشک از بیمار می‌خواهد در هر عمل زیبایی یا جراحی پلاستیک از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند این امر در مواردی که بیمار عمل زیبای صورت انجام داده است اهمیت بسیار زیادی دارد. قرار گرفتن محل برش و بخیه در معرض نور آفتاب می‌تواند باعث بدتر شدن عوارض جانبی از قبیل تورم، التهاب، بافت اسکار، و کبودی شود و ترمیم آنها مدت زیادی طول بکشد. قرار گرفتن در معرض منابع گرما به ویژه نور خورشید باعث بدتر شدن تورم و التهاب می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند باعث تیره شدن و تغییر رنگ پوست شود. به همین دلیل پزشک از بیمار می‌خواهد در چند هفته اول پس از جراحی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند زیرا احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد که این امر می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی بافت اسکار شود. پس از عمل رینوپلاستی باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی و برنزه کردن پوست خودداری شود زیرا پرتوهای فرابنفش خورشید باعث تیره شدن رنگ پوست می‌شوند که ممکن است رفع این مشکل چندین ماه طول بکشد.

چگونه می‌توان از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کرد؟


چگونه می‌توان از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کرد1 آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

بهتر است از آفتاب گرفتن بعد از عمل بینی تا چند ماه خودداری کنید. اگر مجبور هستید مقابل نور آفتاب قرار بگیرید حتماً از کرم ضد آفتاب مناسب با حداقل عیار حفاظتی استفاده کنید و کرم را روی بخیه و اطراف آن و حتی زیر باند محافظ بینی بمالید. قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب اطمینان حاصل کنید که بخیه‌های بینی شما به طور کامل بهبود یافته است تا از بروز عفونت پیشگیری شود. قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب حتماً برچسب روی آن را مطالعه کنید و ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل کرم را روی پوست خود بمالید. هر دو ساعت یک بار و پس از فعالیت هایی که باعث تعریق می‌شوند کرم را تجدید کنید.

از عینک آفتابی استفاده نکنید


از عینک آفتابی استفاده نکنید1 آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

ممکن است تصور کنید استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل بینی یک ایده عالی برای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است زیرا عینک می‌تواند به عنوان یک محافظ روی چشم و بخشی از بینی شما قرار بگیرد و از شما در برابر پرتوهای فرابنفش محافظت نماید. اما وزن یک عینک می‌تواند در فرآیند بهبود تاثیر بگذارد. معمولاً جراح پیشنهاد می‌کند که تا چهار هفته پس از عمل جراحی است از هرگونه عینکی اعم از طبی، مطالعه، یا عینک آفتابی خودداری کنید. اگر مجبور به استفاده از عینک طبی خود هستید پزشک نکاتی را در خصوص نحوه استفاده از آن به شما گوشزد می‌کند که وزن آن ببینی شما فشار نیاورد. معمولاً پزشک توصیه می‌کنند که به کمک چسب، عینک را به پیشانی خود بچسبانید یا از پد اضافی برای محافظت از تیغه بینی استفاده کنید.

چه مراقبت‌های دیگری بعد از عمل بینی لازم است؟


چه مراقبت‌های دیگری بعد از عمل بینی لازم است1 آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی

مراقبت از بینی پس از جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که از دستورات پزشک پیروی می‌کنید می‌توانید درد غیر ضروری، و عوارضی نظیر عفونت و تورم را به حداقل برسانید. گاهی اوقات عوارض بعد از عمل به حداقل می‌رسد و رعایت کردن این موارد اهمیت به سزایی در روند بهبود ایفا خواهد کرد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

  • افزایش فوری دمای بدن پس از جراحی امری غیر طبیعی است و در صورتی که تب پایین نیامد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. برای پایین آوردن تب باید از قرص تب بر استفاده نمایید.
  • در صورت بروز تهوع و استفراغ پس از جراحی تا یک ساعت از خوردن مواد خوراکی و تا داروهای تجویز شده اجتناب کنید. سپس به تدریج شروع به خوردن آب، چای، و آبمیوه بدون گاز کنید. خوردن آب میوه ساده می‌تواند به آرام کردن معده کمک کند. سعی کنید لیوان آب میوه را طی مدت ۱۵ دقیقه بخورید. پس از آنکه علائم تهوع و استفراغ از بین رفت می‌توانید شروع به خوردن غذاهای جامد و داروهای تجویز شده کنید. در صورتی که تهوع و استفراغ پس از سه ساعت بهبود نیافت با پزشک خود صحبت کنید. مصرف برخی از داروها می‌تواند به کنترل تهوع و استفراغ کمک کند.
  • در صورتی که پزشک برای شما قرص یا شربت آنتی بیوتیک تجویز کرده است آنها را طبق دستور مصرف کنید. داروها را تا آخر مصرف کنید و از بهبود حال خود اطمینان حاصل نمایید. در صورت بروز راش پوستی یا واکنش‌های دیگر مصرف آنتی بیوتیک را قطع کرده و فورا به پزشک اطلاع دهید. گاهی اوقات مصرف آنتی بیوتیک با ماست می‌تواند از بروز اسهال پیشگیری کند. اگر از قرص پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید مصرف همزمان آن با داروهای آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن اثر بخشی آن خواهد شد.
  • تا زمانی که به طور کامل در داخل از جراحی بهبود نیافته است و هنوز داروهای مسکن استفاده می‌کنید از رانندگی کردن خودداری نمایید. باید درد و ناراحتی حاصل از جراحی به مدت یک تا سه روز بهبود یابد. در صورتی که درد از بین نرفت باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است به درمان فوری نیاز داشته باشید. از مصرف روزانه تیلنون به همراه داروهای مسکن خودداری کنید. اکثر داروهای مسکن حاوی تیلنون هستند.
  • شرایط شما شبیه شرایط سایر افراد نیست بنابراین پیشنهادات دوستان خود را رد کرده و در عوض سوالات خود را از پزشک جراح بپرسید.
  • باید تا یک هفته از لباسی استفاده کنید که از قسمت جلو یا عقب باز می‌شود از پوشیدن لباس که باید از سر آن را خارج کرد خودداری کنید.
  • افسردگی خفیف بعد از جراحی امری غیر طبیعی نیست. اکثر بیماران از ظاهر متورم و گاهی اوقات تغییر رنگ پوست خود شوکه می‌شوند. منطقی فکر کنید و بدانید که این وضعیت موقت است که به تدریج بهبود میابد. بهتر است خود را سرگرم مراقبت‌های بعد از عمل کنید و توجه خود را از افکار منفی دور کنید. آرام باشید و به بهبود صورت خود فکر کنید.
  • تا دو هفته پس از جراحی از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا استعمال دخانیات به طرز قابل توجهی فرآیند بهبود را به تعویق می‌اندازد و ریسک عوارض حاصل از جراحی را افزایش میدهد.
به این پست امتیاز دهید.
آفتاب گرفتن (قرار گرفتن در معرض نور خورشید) بعد از عمل بینی
۳ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *