آلرژی یا سینوزیت؟

آلرژی یا سینوزیت؟

دکتر محمدعلی اکبری متخصص گوش و حلق و بینی _ doctorakbari_allergy

آلرژی و سینوزیت دو بیماری مهم هستند که اغلب با یکدیگر به اشتباه گرفته می‌شوند. آلودگی هوا و ریزگردها تاثیر زیادی در تشدید آلرژی و سینوزیت دارند. افرادی که دارای آمادگی و زمینه‌های این دو بیماری هستند، باید احتیاط کنند. در روزهای خطرناک، اگر می‌توانند از شهر خارج شوند، در اماکن آلوده تردد نکنند یا در صورت حضور در اماکن آلوده، حتما از ماسک استفاده کنند.

سینوس‌ها حفره‌های هوایی واقع در اطراف بینی، گونه‌ها، پیشانی، سقف بینی و انتهای بینی هستند که از سنین کودکی به تدریج ایجاد می‌شوند و عملکردهای مختلفی دارند. یکی از عملکردهای آنها این است که سر انسان را سبک می‌کنند. درواقع سنگینی استخوان‌ها با این حفره‌های هوایی گرفته می‌شود. این ذخایر هوایی در اطراف بینی، روی صدا نیز تاثیر دارند. به همین دلیل است که وقتی دچار بیماری‌های سینوس یا بینی می‌شویم، صدای ما نیز تغییر می‌کند.

افراد زیادی به متخصصین مراجعه کرده و با تصور اینکه به سینوزیت مبتلا هستند، به دنبال راهکاری برای درمان می‌گردند. مشکل از اینجا شروع می‌شود که با آغاز فصل سرما، هوای سرد با پیشانی این افراد برخورد می‌کند. در این میان افرادی که از وسایل نقلیه‌ای مثل موتورسیلکت استفاده می‌کنند یا به انحای مختلف در معرض سرما هستند، مراجعه بیشتری دارند و از این مشکل همیشگی خود، گلایه می‌کنند. اغلب آنها می‌گویند که به پزشکان مختلف مراجعه کردیم و درمان‌های متعدد گرفتیم اما مشکل همچنان ادامه دارد. در صورتی که مساله پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. چراکه در اغلب موارد، مشکل سینوزیت نیست، بلکه این افراد از آلرژی رنج می‌برند. آلرژی گاهی اوقات دلایل عفونی و گاهی نیز ریشه التهابی دارد که در هر دو صورت، حتما باید بررسی شود.

یکی از عوارض شروع فصل سرما، سردرد و آب‌ریزش بینی است که وقوع آنها علل مختلفی دارد. شایع‌ترین علت آن آلرژی‌ها و مخصوصا نوع فصلی آن هستند.

 

آلرژی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

به طور کلی آلرژی به ۲ نوع فصلی و دائمی تقسیم می‌شود. در نوع فصلی، عوامل آلرژن یا حساسیت‌زا در یک فصل خاص هستند و وقوع آنها ریشه در ذرات گیاهان دارد. در نوع دائمی، آلرژی‌ نسبت به موادی است که همیشه در اطراف ما وجود دارند. این مساله نوعی ابهام ایجاد می‌کند. کمااینکه وقتی پزشک، آلرژی را در بعضی افراد تشخیص می‌دهد، آنها در پاسخ می‌گویند که ما همیشه این مشکل را داریم. یعنی در ذهن آنها، آلرژی صرفا به شکل فصلی تعریف شده است.

آلرژی‌ می‌تواند از سن کودکی شروع شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که خود یک مبحث بسیار گسترده و یک تخصص مجزاست. این دسته از آلرژی‌هایی که موضوع صحبت ماست و افراد معمولا آن را می‌شناسند و با آن در تماس هستند، از نوع آلرژی‌ّهای پوستی است که ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشند. آلرژی‌های غذایی بعد از یک سالگی و آلرژی‌های تنفسی بعد از ۳ سالگی شروع شده که در ادامه و بعد از ۶ سالگی تبدیل به آسم می‌شوند. درواقع آسم کودکان از حدود ۷ سالگی شروع شده و می‌تواند تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

allergy doctorakbari آلرژی یا سینوزیت؟درمان آلرژی چگونه است؟

خیلی‌ از افراد تصور می‌کنند که درمان آلرژی‌های فصلی تنها با آنتی‌هیستامین و علی‌الخصوص آنتی هیستامین‌های قدیمی که خواب‌آور هستند، انجام می‌شود. درواقع فرد یک آنتی‌هیستامین مصرف کرده و با کاهش عملکرد، از نظم زندگی خود دور می‌شود. برخی نیز ترجیح می‌دهند که علائم و مسائل پیش‌گفت را داشته باشند، اما از آنتی‌هیستامین استفاده نکنند. دسته دیگری از افراد به منظور مقابله با این بیماری از آمپول‌های کورتونی نظیر بتامتازون و LA استفاده می‌کنند. اگرچه این نوع درمان به خودی خود بد نیست اما به هر حال عوارض داروهای کورتونی را به همراه دارد و شاید بهتر باشد که حداقل به‌عنوان خط اول درمان استفاده نشود. در حال حاضر درمان‌های جدیدی وجود دارد که متخصصان ترجیح می‌دهند بیمارانشان از این درمان‌ها استفاده کنند. 

نکته دیگر در مورد آلرژی این است که بعضی از آنها یک حالت خشک کننده دارند و اگر برای درمانشان آنتی‌هیستامین تجویز شود، عملا مشکل آنها افزایش پیدا می‌کند. لذا بهتر است در این موارد از درمان‌های دیگری نظیر سرم‌های شست‌وشو، اسپری‌ها، برخی داروهای مرطوب کننده مثل ای سی سی و … استفاده شود.

درمان آلرژی به گونه‌ای است که باید خیلی دقیق انجام شود. کمااینکه یک فرد، یک نوع دارو را می‌خورد و درمان می‌شود، اما فرد دیگری از همان دارو استفاده می‌کند و علائم او تشدید می‌شود.

 

درمان آلرژی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

به طور خلاصه ما ۲ شکل درمان داریم که یکی از آنها تحت عنوان درمان‌های علامتی نام گرفته است. در این مدل درمانی، پزشکان به جای درمان حقیقی آلرژی، سعی در کنترل آن دارند. البته این کنترل کردن بسیار مهم است چون از عوارض بعدی آن جلوگیری می‌کند. مدل دوم، درمان ریشه‌ای آلرژی است که در برخی کلینیک‌های آلرژی از این روش استفاده می‌شود. در این مدل با استفاده از برخی تست‌های پوستی، مشخص می‌کنند که فرد نسبت به چه مواردی حساسیت دارد و در ادامه و در طول زمان از برخی واکسیسناسیون‌ها استفاده می‌شود. 

درمان ریشه‌ای آلرژی گران‌قیمت و طولانی است و به همین دلیل در موارد خاص از آن استفاده می‌شود. این نوع درمان به شکل متوسط ۴ سال طول می‌‌کشد و متاسفانه علی‌رغم هزینه‌کرد بالا، به شکل صد درصد جوابگو نیست. لذا در مواردی از درمان ریشه‌ای آلرژی استفاده می‌شود که میزان آلرژی از یک حد بالاتر رفته باشد. سعی متخصصان این است که از این نوع درمان در افرادی که در سنین پایین‌تر دچار مشکل شد‌ه‌اند، استفاده شود. کمااینکه در سنین بالاتر از درمان‌های علامتی و دارو استفاده می‌شود.

در این میان شست‌وشوی بینی با سرم بسیار کمک کننده است. کمااینکه یکی از بهترین درمان‌ها در رفرنس‌های علمی، همین شست‌وشوی بینی با سرم است. بعضی افراد تصور می‌کنند که استریل بودن سرم مهم است، در صورتی که این مساله اهمیت زیادی ندارد، بلکه آنچه مهم است، درصد نمک سرم است. درواقع آب نمک نباید غلیظ باشد و بهتر است به شکل ۹ گرم در لیتر یا رقیق‌تر ساخته شود. چراکه وقتی غلیظ‌تر ساخته می‌شود، مایع داخل مخاط بینی را به سمت خود می‌کشد، آن را خشک می‌کند و عارضه می‌دهد. اما اگر همان غلظت مناسب رعایت شود، لزومی ندارد که استریل شود.

درمان دیگری که در حال حاضر توصیه می‌شود، استفاده از اسپری‌های موجود است. اسپری‌های فولی توکازون داروهای بسیار خوبی برای درمان هستند که برخلاف داروهای دیگر جذب سیستمیک ندارند. یعنی وارد بدن نمی‌شوند و فاقد عوارض سیستمیک هستند. حتی در دوران حاملگی نیز با کمی احتیاط قابل استفاده هستند.

 

ارتباط آلرژی و لوزه سوم چیست؟

افراد زیادی وجود دارند که به خاطر مشکلات آلرژی و سینوزیت به پزشک مراجعه کرده و می‌گویند که آنتی بیوتیک مصرف کرده‌ و قدری بهتر شده‌اند اما بعد از قطع آنتی‌بیوتیک، مشکل آنها برگشته است. در مورد این مساله، ۲ حالت سینوزیت‌های مزمن و آلرژی وجود دارد. این مساله در کودکان و بزرگسالان علل مختلفی پیدا می‌کند و گاهی منشاء آن در کودکان لوزه سوم است.

در این مورد مبحثی تحت‌عنوان «بایوفیلم» وجود دارد. بایوفیلم‌ها نقاطی هستند که در بینی و سینوس‌ها به‌عنوان لانه میکروب‌ها شناخته می‌شوند. این نقاط روی خود غشایی ساخته و اجازه نمی‌دهند که آنتی‌بیوتیک‌ها و داروها به آن وارد شوند. در لوزه سوم نیز همین اتفاق رخ می‌دهد که در بزرگسالان می‌تواند در مناطق دیگر مثلا در سینوس‌ها ایجاد شود. اگرچه بیمار در این حالت ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد، اما به شکل پایه، زمانی که این مساله مزمن می‌شود، بیمار می‌بایست آزمایش سیتی‌اسکن انجام دهد و سینوس‌های او بررسی شود. این بررسی به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که آیا یک ضخامت مخاطی، یک تجمع از مایعات یا برجستگی مخاطی نقطه‌ای مشاهده می‌شود تا بتواند منشاء مشکل بیمار باشد یا اینکه صرفا یک التهاب عمومی در بینی است. این التهاب می‌تواند ناشی از علل عفونی، میکروبی یا آلرژیک باشد و درمان خاص خود را می‌طلبد.

سرد درد یا آلرژی doctorakbari آلرژی یا سینوزیت؟ارتباط سردردهای فصل سرما و میگرن

گذشته از بحث آلرژی و سینوزیت، سردردهای شایعی که در اثر برخورد سرما به صورت رخ می‌دهد، می‌تواند ناشی از وجود میگرن باشد. این بیماران هیچ‌گونه علامتی نظیر آب ریزش بینی، عطسه، خارش و خلط ندارند و صرفا از سردرد رنج می‌برند. در بیماری میگرن یک اصطلاح تحت عنوان تریگر یا ماشه داریم که به مثابه تحریک کننده اولیه است. این ماشه شلیک می‌تواند شامل نوردهی شدید یا برخورد باد سرد باشد که سبب عود میگرن می‌شود.

وزوز گوش یکی دیگر از بیماری‌های شایع است که ذکر چند نکته راجع‌به آن، خالی از لطف نیست. بعضی از ویروس‌های سرماخوردگی وجود دارند که در ابتدا به شکل سرماخوردگی ظاهر می‌شوند، اما در نهایت آسیب عصبی به گوش وارد می‌کنند. این ویروس‌ها اگر در معاینات اولیه تشخیص داده شوند، با احتمالی قوی، قابل درمان هستند. یعنی کاهش شنوایی ممکن است بر اثر صدمه به عصب گوش باشد. علت دیگر آن می‌تواند گرفتگی گوش یا بسته شدن شیپور استاش باشد که اگر التهابی در حلق هم ایجاد شده باشد، باز همین صدا را می‌دهد.

وقتی عصب گوش آسیب می‌بیند، این مساله می‌تواند منجربه ایجاد وز وز گوش شود. این بیماران کاهش شنوایی و همچنین یک صدای اضافه در گوش دارند که همیشه آن را می‌شنوند و برای آنها در هنگام خواب بسیار آزاردهنده است.

این مشکل متاسفانه فاقد یک درمان قطعی است اما می‌توان با اجرای برخی توصیه‌ها، تا ۵۰ درصد در کاهش عوارض آن موفق بود. یک عامل مهم در حصول نتیجه، خوش‌بینی این بیماران باشند. عوامل عصبی نیز در شدت این بیماری بسیار موثر هستند. در واقع هرچه بیمار آرامش بیشتری داشته باشد، بهتر نتیجه می‌گیرد.

 

به این پست امتیاز دهید.
آلرژی یا سینوزیت؟
۴٫۱۷ از ۶ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *