آناتومی و ساختار ساختمان بینی

آناتومی و ساختار ساختمان بینی

آناتومی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

جراحی زیبایی بینی از نظر آناتومی پیچیده‌ترین عمل زیبایی در میان انواع جراحی‌های پلاستیک صورت است. برای درک چگونگی جراحی زیبایی بینی بهتر است با اجزای مختلفی که ساختار بینی را تشکیل می‌دهند، آشنا شوید. درک آناتومی حفره بینی به شما کمک می‌کند تا ارتباط نزدیک‌تری با جراح خود برقرار نموده و بخشهای بینی خود را بهتر تجسم کنید.

زمانی که شما برای مشاوره جراحی زیبایی بینی خود مراجعه می‌کنید، بسیار مهم است که از خواسته‌ها و انتظاراتی که از عمل جراحی بینی خود دارید، کاملاً آگاه باشید. مشخص کردن اهداف در جراحی بینی به بیمار و پزشک برای تعامل بهتر به منظور حصول نتیجه مورد نظر و رضایت‌مندی بیمار بسیار حائز اهمیت است. بدین منظور بینی خود را در آینه به دقت نگاه کنید و آنچه که از نظرتان ناخوشایند بوده و مایل به تغییر آن هستید، به طور دقیق مشخص کنید. برای این منظور می‌توانید ساختار بینی خود را به چهار بخش تقسیم کنید، جراح پلاستیک شما همین بخش‌ها را مورد بررسی قرار خواهد داد:

  •  پشت بینی
  •  نوک بینی
  • پره بینی
  • راه هوایی

در صورتی که با مشکلات تنفسی یا عدم تناسب بینی با صورت خود مواجه هستید، می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی برای اصلاح مشکلات بینی تماس حاصل نمایید.

آناتومی بینی و ساختار آن


چارچوب ساختار بینی شبیه به یک چارچوب چوبی یک خانه است و از غضروف و استخوان ساخته شده است. پوست و بافت نرم بینی چارچوب این ساختار را می‌پوشاند و شکل نهایی بینی را می‌سازد. بخش یک سوم بالای بینی (بین چشم‌ها) بخش استخوانی بینی است و بخش یک سوم میانی و پایینی بینی از غضروف ساخته شده است. تیغه بینی (سپتوم) دیوار حائلی است که بینی را از وسط به دو نیمه تقسیم می‌کند. در اینجا هر یک از اجزاء بینی را از بالا به پایین توصیف می‌کنیم:

ساختار خارجی بینی

anatomi1 آناتومی و ساختار ساختمان بینی

سطح بینی متشکل از یک بخش جلویی شامل برآمدگی بالای بینی (بین دو ابرو)، ریشه یا پل بینی، دیواره‌های جانبی پره‌های‌ بینی و نوک بینی می‌باشد. بخش پایه بینی شامل کولوملا (ستون بین سوراخ‌های بینی)، سوراخ‌های بینی، بافت‌های نرم و لوبول پایین بینی است. دو قسمت دیگر بینی، بخش‌های جانبی و مورب بینی هستند. ساختار داخلی بینی، یعنی غضروف و ساختار استخوانی آن، تعیین کننده ویژگی‌های ظاهری و قابل مشاهده بینی است.

anatomi2 آناتومی و ساختار ساختمان بینی

ساختار داخلی بینی

استخوان

بخش استخوانی بینی شامل یک سوم بالای پل بینی می‌باشد. این بخش میزان ارتفاع بینی را معین می‌کند. همچنین نگهدارنده بخش فوقانی بینی است و از آن پشتیبانی می‌کند.

حفره بینی

کل حفره بینی با سطح مخاطی پوشیده شده که از سلول‌های اپیتلیال و غدد تولید کننده مخاط تشکیل شده است. این مخاط، فضای داخل بینی را مرطوب نگه می‌دارد، آلرژن‌ها (ذرات آلرژی زا) و دیگر ذرات را به خود جذب می‌کند و نیز هوایی را که تنفس می‌کنید، مرطوب نگه می‌دارد. میلیون‌ها مژک با حرکت دادن مستمر لایه مخاط در سراسر سطح مخاطی بینی، ذرات مضر را از بینی به سمت بیرون می‌رانند. به عبارت دیگر بینی مانند یک فیلتر هوا عمل می‌کند که ذرات هوا را قبل از آنکه به ریه‌ها برسد، تصفیه می‌کند.

anatomi3 آناتومی و ساختار ساختمان بینی

بالاترین بخش آناتومی بینی، فضای حلق-بینی است که شامل بافت لنفاوی موسوم به لوزه سوم است. فضای حلق-بینی علاوه بر بینی، با گوش از طریق شیپور استاش مرتبط است. منطقه‌ای به نام فضای حلق –بینی، سوراخ‌های عقبی بینی را به قسمت‌های چپ و راست حفره بینی مربوط می‌سازد که فضایی در بالای حفره دهان و سخت کامه است. این فضا که در زیر قاعده جمجمه و داخل محفظه جمجمه واقع است، توسط سپتوم به دو بخش تقسیم شده است.

تیغه میانی بینی (سپتوم)

سپتوم بینی در قسمت عقب از استخوان و قسمت وسط و جلوی آن از غضروف تشکیل شده است. بخش استخوانی آن که غیر قابل جابجایی است، از بخش فوقانی استخوان فک بالا، استخوان خیش (وُمر) و استخوان غربالی (اتیموئید) تشکیل شده است. غضروف سپتوم که قابلیت جابجایی دارد، توسط بخش غضروفی دیگری به نام غضروف جانبی بینی احاطه شده است.

anatomi4 آناتومی و ساختار ساختمان بینی

دیواره‌های جانبی بینی یا دیواره‌های کناری، هر یک شامل سه ساختار انگشت مانند به نام شاخک بینی هستند. این دیواره‌ها از هسته استخوانی پوشیده شده با بافت نرم و مخاط تشکیل شده‌اند. شاخک‌های بینی، عبور جریان هوا از بینی را تنظیم کرده و سطح مخاط بینی را فراهم می‌سازند. بزرگ‌ترین شاخک بینی، شاخک تحتانی نامیده می‌شود. این شاخک در سراسر دیواره‌های جانبی بینی، در کنار کف بینی قرار دارد. شاخک میانی در کنار سپتوم واقع شده و تا حفره بینی مرکزی امتداد دارد. این شاخک در قسمت پشت به دیواره‌ کناری بینی متصل است و دقیقاً بالای شاخک تحتانی قرار دارد. کوچک‌ترین شاخک‌ بینی، شاخک فوقانی نامیده می‌شود. این شاخک در قسمت بالا و پشت شاخک میانی واقع شده و به قاعده جمجمه و دیوار بینی متصل است.

غضروف

در زیر غضروف سپتوم، غضروف بزرگ‌تری به نام غضروف بالی بزرگ قرار دارد که دیواره‌های جانبی و داخلی سوراخ‌های بینی را می‌سازد و در زیر این غضروف، چهار غضروف بالی کوچک‌ قرار دارد. غضروف بالی بزرگ‌ و غضروف‌های بالی کوچک‌ با یکدیگر، فرم نوک بینی و سوراخ‌های بینی را شکل می‌دهند. در نزدیکی نوک بینی، سوراخ‌های بینی و کولوملا (پوست بین سوراخ‌های بینی) قرار دارد. بخشی از سوراخ‌های بینی که به گونه متصل است، پره بینی نامیده می‌شود. بینی شما همچنین دارای چهار نوع عضله به نام‌های عضلات بالابرنده‌، پایین آورنده، منقبض کننده و متسع‌کننده می‌باشد. این عضلات توسط ساختاری به نام سیستم عضلانی پوششی سطحی به یکدیگر متصل می‌شوند.

جراحی زیبایی بینی و ساختار بینی


anatomlo5 آناتومی و ساختار ساختمان بینی

جراحی زیبایی بینی شامل دستکاری، تراشیدن، اضافه کردن غضروف و یا تغییر ساختارهای بینی است. شکل ۵ اجزای اصلی بینی را که در طول مراحل جراحی زیبایی بینی تغییر داده می‌شود، نشان می‌دهد.

  • استخوان: جراح می‌تواند این استخوان را به دقت تراشیده و ارتفاع پل بینی را کاهش دهد.
  • غضروف: غضروف قسمت بسیار تغییرپذیر بینی است. جراح برای کوچک کردن بینی می‌تواند غضروف را به طور دقیق و حساب شده و بدون به خطر انداختن ساختار حمایتی بینی، بخیه کند. برای بزرگ کردن بینی و یا افزایش ساختار پشتیبانی بیشتر، جراح می‌تواند غضروف پیوندی لازم را از غضروف موجود در تیغه بینی، گوش، یا قفسه سینه بیمار بدست آورد.
  • سوراخ‌های بینی: جراح می‌تواند سوراخ‌های بینی را با ایجاد یک برش در امتداد پایه پره‌های بینی و کاهش عرض آن به سمت داخل کوچک‌تر کند.
  • پوست: ضخامت پوست بینی با نازک شدن بافت چربی زیر پوست بینی کاهش می‌یابد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
آناتومی و ساختار ساختمان بینی
۴ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *