آیا انجام عمل جراحی باعث ریزش مو می شود؟

آیا انجام عمل جراحی باعث ریزش مو می شود؟

آیا انجام عمل جراحی باعث ریزش مو می شود؟

برای درک علت و چگونگی ریزش مو پس از عمل جراحی، باید در مرحله اول چرخه طبیعی مو را درک کنید. به عنوان مثال، همه افراد به طور مداوم دچار ریزش مو می‌‌شوند ( به طور طبیعی روزی ۱۰۰ تار مو می‌ریزد ) و این نسبت به عوامل متعددی از قبیل جراحی بستگی دارد. پیاز مو، بخش زنده مو، دارای سه مرحله اصلی است: مرحله رشد، مرحله تکامل، مرحله استراحت. مرحله رشد مو در شرایط عادی بین ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد، مرحله تکامل حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد، و مرحله استراحت برابر با ۳ ماه است. در برخی شرایط به ویژه در مواردی که بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد تعداد زیادی از موها دچار ریزش شده و وارد مرحله استراحت می‌شوند که این امر منجر به تسریع ریزش موقت موها می‌شود. این عارضه بیماری پوسته سر می‌گویند.

استرس و ریزش مو


استرس یکی از دلایل اصلی ریزش مو ناشی از جراحی است. هنگامی که استرس داریم، بدن مواد مغذی را از قلب، ریه، عضلات و سایر اعضای حیاتی بدن دور می‌کند. در نتیجه، در برخی موارد مو ضعیف می‌شود و فولیکول‌های مو فرایند تولید موهای جدید را خاتمه می‌دهند، که این عارضه بیماری پوسته سر نامیده می‌شود. این نوع ریزش مو شایع‌ترین نوع ریزش است و معمولا دو تا سه ماه پس از استرس، جراحی‌های مهم، بیماری مزمن یا عفونت مزمن رخ می‌دهد. علل دیگری مانند تغییر ناگهانی سطح هورمون‌های بدن به ویژه پس از زایمان، یا ناتوانی بدن برای تولید هورمون در ریزش مو نقش دارند. احتمال ریزش مو در نقاط مختلف سر وجود دارد، و گاهی اوقات می‌توان موهای ریخته شده روی بالشت را مشاهده کرد همچنین هنگام شانه زدن موها تعدادی بسیار زیادی از آنها کنده می‌شوند. معمولا موها نازک‌تر می‌شوند اما دیدن نقاط تاس امری غیر عادی است. متاسفانه برخی از عمل‌های جراحی با استرس بسیار زیادی همراه هستند، بنابراین باید تا حد امکان از میزان آنها کاست. پزشک به بیمار توصیه می‌کند که ساعاتی از روز را به ورزش ( پیاده روی و قدم زدن در طبیعت ) و آرام سازی بدن اختصاص دهد و در فعالیت‌های آرامش دهنده شرکت کند. بیمار باید در خصوص جراحی و دوران بهبود اطلاعات لازم را بدست بیاورد و با پزشک خود در خصوص ترس و نگرانی ناشی از جراحی صحبت کند یا سعی کند بر نتایج مثبت جراحی تمرکز کند.

رژیم غذایی و متابولیسم


در هنگام بهبود سطح متابولیسم بدن افزایش می‌یابد بنابراین به مواد مغذی بیشتری مانند پروتئین، آهن، روی و بیوتین نیاز دارد. کمبود سطح این مواد مغذی منجر به ریزش مو می‌شود. بیمار می‌تواند برای کاهش تاثیر استرس روی مو، مواد مغذی بیشتری مصرف کند. مصرف سبزیجات و میوه‌هایی که سرشار از روی، بیوتین و آهن (به ویژه در زنان یائسه) هستند می‌توانند ریزش مو را کاهش دهند. پزشک به بیمار توصیه می‌کند که قبل از عمل جراحی برای کاهش التهاب از ویتامین‌های مختلف، آرنیکامونتانا، و بروملین استفاده کند.

تغییرات هورمونی و ریزش مو


اختلال در سطح هورمون‌های بدن می‌تواند منجر به ریزش مو شود. اختلالات هورمونی بیشتر زنان را درگیر می‌کند، اما این عارضه گاهی اوقات در مردان نیز مشاهده می‌شود. استراحت طولانی پس از عمل جراحی می‌تواند بر سطح هورمون‌ها تاثیر بگذارد، مصرف برخی داروها که برای بهبود پس از جراحی تجویز می‌شود می‌تواند منجر به ریزش مو شود. ورزش‌هایی مانند پیاده روی نقش زیادی در وضعیت موها دارد. پزشک در خصوص محدودیت‌های ورزشی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. ورزش کردن پس از جراحی به بهبود بیمار و وضعیت غذا خوردن او کمک می‌کند.

بیهوشی و ریزش مو


هنوز نظر قطعی در خصوص اینکه بیهوشی ناشی از جراحی باعث ریزش مو می‌شود، وجود ندارد با این حال بیماران و تعداد زیادی از پزشکان عقیده دارند که بین این دو مورد ارتباط نزدیکی وجود دارد. در مواردی که بیهوشی ناشی از جراحی چند ساعت طول می‌کشد، ریزش مو بعد از جراحی بیشتر می‌شود. تحقیقات نشان داده است که بیهوشی می‌تواند فرایند تقسیم سلول‌ها را کاهش دهد، سلول‌هایی که بر تقسیم سریع سلولی تکیه دارند، مانند فولیکول‌های مو، وارد مرحله استراحت می‌شوند. خبر خوش برای بیماران این است که ریزش مو بعد از جراحی کاملا موقت است و فولیکول‌های مو به سرعت وارد چرخه رشد طبیعی خود می‌شوند. عوامل متعددی از قبیل بیماری‌های مختلف، و انواع داروها با ریزش مو ارتباط دارند.

نوع جراحی

تغییر سطح جریان خون و تشکیل بافت اسکار ( بافت عمیق در سطح پوست ) می‌تواند با باعث کاهش رشد فولیکول‌های مو و محدود شدن چرخه رشد موهای جدید شود. به این ترتیب موها وارد مرحله استراحت و ریزش می‌شوند. تشکیل بافت اسکار در نقاط مختلف سر می‌تواند منجر به ریزش دائمی مو شود.

داروها

صدها دارو می‌توانند بر رشد موها تاثیر بگذارند، داروهایی که در عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث ریزش مو می‌شوند. برخی از داروها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر موها تاثیر می‌گذارند. پس از قطع کردن داروهایی که باعث اختلال در فرایند رشد مو می‌شوند. رویش موها به تدریج به وضعیت طبیعی برمی‌گردد.

سایر عوامل

عوامل متعددی مانند عفونت ( باکتریایی، ویروسی، یا قارچی ) خاراندن سر یا فشار زیاد بر سر می‌تواند باعث ریزش مو پس از جراحی شود. در همه جراحی‌ها ریسک عفونت افزایش می‌یابد که در صورت تشخیص باید فورا درمان شود زیرا باعث ریزش ناگهانی مو می‌شود. ریزش مو پس از جراحی شیوع بسیار کمی دارد اما هنگامی که سر به مدت طولانی در یک جهت قرار می‌گیرد دچار ریزش موضعی می‌شود. در این حالت خون رسانی به پوست و فولیکول‌های مو کاهش می‌یابد. خوشبختانه بیمار هنگام خواب، سر خود را تکان می‌دهد و فرایند خون رسانی انجام می‌شود. این عارضه در جراحی‌هایی که باعث محدود شدن حرکت سر نمی‌شوند، رخ نخواهد داد. معمولا این عارضه در جراحی‌هایی رخ می‌دهد که بیش از ۶ ساعت طول می‌کشند. خبر خوش آن است که معمولا همه بیماران دچار ریزش موی ناشی از جراحی نمی‌شوند، و در صورتی که این عارضه رخ دهد ظرف مدت چند ماه رویش موها مجددا شروع می‌شود و به حالت طبیعی خود برمی‌گردند.

به این پست امتیاز دهید.
آیا انجام عمل جراحی باعث ریزش مو می شود؟
۲٫۶۷ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *