آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟

ortodensi1 آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟در سنی که جراحی بینی انجام می‌شود، می‌توان بدون نگرانی از تاثیر ارتودنسی بر نتیجه عمل بینی، دندان‌ها را نیز ارتودنسی کرد. بنابراین هیچ تفاوتی ندارد که کدام درمان ابتدا انجام می‌شود و ترتیب این دو درمان به انتخاب بیمار بستگی دارد. حتی زمانی که دندان‌ها سیم‌کشی شده است، نیز می‌توان جراحی بینی را انجام داد و این دو اثر نامطلوبی بر هم نمی‌گذارند. در مجموع عمل‌هایی که به ظاهر فک مربوط می‌شود، باید قبل از جراحی بینی انجام شود، به ویژه اگر فک بالا نیاز به جراحی داشته باشد، این عمل باید قبل از رینوپلاستی انجام شود، چون عمل فک بالا تغییراتی را در شکل بینی به وجود می‌آورد. ارتودنسی در دوران بلوغ و نوجوانی بر شکل فک اثر می‌گذارد. خوشبختانه جراحی بینی پس از پشت سر گذاشتن دوران نوجوانی انجام می‌شود. بنابراین ارتودنسی در دوران بزرگسالی بر فرم فک اثر می‌گذارد و تاثیری بر نتیجه جراحی بینی ندارد.

ارتودنسی و جراحی بینی هر دو می‌توانند در زیبایی صورت و همچنین سلامت بدن نقش بسزایی داشته باشند. با مرتب کردن دندان‌ها علاوه بر داشتن لبخندی زیبا سلامت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی بدن تامین خواهد شد. هم چنین با انجام جراحی بینی علاوه بر خوش فرم کردن بینی می‌توان بعضی از مشکلات تنفسی را درمان کرد. اما سوالی که ممکن است برای بیماران به وجود آید این است که کدام یک از این درمان‌ها باید اول انجام شود. معمولا هر گونه اعمال تغییراتی روی فک و دندان‌ها به دلیل تغیر نهایی زاویه بین لب و بینی باید قبل از انجام عمل بینی انجام شود. اما در هر صورت مشورت با جراح بینی و متخصص ارتودنسی می‌تواند نتیجه نهایی را مشخص کند. متخصصین ما در کلینیک دکتر اکبری آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد جراحی بینی قبل یا بعد از ارتودنسی هستند. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

تاثیر ارتودنسی بر دندان‌ها


ortodensi3 آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به اصلاح موقعیت و نظم دندان‌ها و فک می‌پردازد. وسایل ثابت و متحرک ارتودنسی برای درمان اوربایت، آندربایت، فاصله‌دار بودن یا شلوغ و به هم فشرده بودن دندان‌ها به کار برده می‌شود. سرامیک، فلز و پلاستیک موادی هستند که معمولاً برای ساخت بریس از آنها استفاده می‌شود. بریس‌ها عموماً ثابت هستند، البته از بریس‌های متحرک نیز برای اصلاح وضعیت دندان‌ها استفاده می‌شود. بریس فشار اندک و کنترل شده‌ای را در یک راستای مشخص به دندان‌ها وارد می‌کند. این فشار دائم و تدریجی دندان‌ها را به آرامی به سمت موقعیت صحیح هدایت می‌کند. میزان فشاری که به دندان‌ها وارد می‌شود، شکل خط فک را تغییر می‌دهد. استخوان تحلیل می‌رود و استخوان به تازگی رشد کرده دندان‌ها را در موقعیت جدید نگه می‌دارد. بریس هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است. طول درمان معمولاً ۲۴ ـ ۱۸ ماه است.

آیا شکل بینی پس از ارتودنسی تغییر می‌کند؟


کشیدن دندان آسیاب کوچک باعث می‌شود که بینی بزرگتر به نظر برسد. از طرفی جلو بودن دندان‌های پیشین فک بالا بینی را کوچکتر نشان می‌دهد. بنابراین اگر دندان‌های پیشین جلو باشد و دندان‌ها در درمان ارتودنسی کشیده شود، لب اندکی تو می‌رود، در نتیجه بینی اندکی بزرگتر به نظر خواهد رسید. با این حال درمان ارتودنسی به تنهایی شکل یا اندازه بینی را تغییر نمی‌دهد.

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟


ortodensi4 آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟رینوپلاستی یا عمل بینی با هدف تغییر شکل یا تغییر اندازه بینی انجام می‌شود. عمل بینی مشکلات متعددی، از قبیل قوز روی پل بینی، افتادگی یا بزرگ بودن نوک بینی، کج بودن و انحراف بینی یا عدم تقارن ناشی از عمل قبلی را حل می‌کند. عمل بینی گاهی اوقات مشکلات تنفسی را نیز درمان می‌کند. از مزایای جراحی بینی می‌توان به متناسب شدن بینی با بقیه صورت، پهن کردن پل بینی، از بین بردن فرورفتگی یا قوز روی بینی، اصلاح موقعیت نوک بینی، اندازه سوراخ‌های بینی و عدم تقارن بینی اشاره کرد.

عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟


ortodensi5 آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟اکثر عمل‌های بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، عموم جراحان نیز بیهوشی عمومی را به بی‌حسی موضعی ترجیح می‌دهند، چون جراح می‌تواند از مجاری عبور هوا در طول جراحی محافظت کند. با این حال برخی جراحان از بی‌حسی موضعی برای عمل بینی استفاده می‌کنند و فقط ناحیه بینی را بی‌حس می‌کنند. جراح برش‌هایی را ایجاد می‌کند تا به استخوان‌ها و غضروف دسترسی پیدا کند، سپس غضروف و استخوان را اضافه می‌کند یا برمی‌دارد تا شکل و در صورت لزوم عملکرد بینی را تغییر دهد. در صورت لزوم جراح از گرافت غضروف برای تغییر شکل نوک بینی استفاده می‌کند و بینی را با تزریق فیلر یا ژل و چربی بزرگتر می‌کند. همچنین پروتز سیلیکونی نیز در عمل بینی به کار برده می‌شود، هرچند چون پروتز احتمال عفونت را افزایش می‌دهد، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

ارتودنسی قبل یا بعد از عمل بینی


ortodensi6 آیا می توان ارتودنسی و عمل بینی را همزمان انجام داد؟عمل بینی را می‌توان در هر مرحله‌ای از درمان ارتودنسی انجام داد. البته در نظر داشته باشید که اصلاح آندربایت یا اوربایت ظاهر لب بالا و نسبت بین لب‌ها را تغییر می‌دهد. در این شرایط بهتر است که عمل بینی را به بعد از ارتودنسی موکول کرد.

چه مدت پس از عمل بینی می‌توان ارتودنسی را شروع کرد؟


بهترین کار این است که در این زمینه با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. عاقلانه‌ترین کار این است که شرایط خود را در یک جلسه مشاوره کوتاه قبل از درمان به متخصص توضیح دهید. می‌توانید حدوداً ۹ روز پس از عمل بینی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا ایشان زمان مناسب را برای شروع درمان اعلام کنند. به این دلیل بهتر است پس از عمل بینی برای شروع ارتودنسی صبر کنید که لب بالا پس از جراحی بینی متورم و حساس است و مسلماً نمی‌خواهید در طول جلسات ارتودنسی ناراحتی بیشتری را تحمل کنید.

عمل بینی همزمان با ارتودنسی


هدف از انجام عمل بینی بهبود تناسب بین بینی و بقیه صورت، از جمله چانه و فک است. جراحان پلاستیک هنگام ارزیابی شرایط بیمار، وضعیت چانه، خط فک، گونه، چشم و پیشانی را نیز بررسی می‌کنند. در تمام درمان‌های دندانپزشکی، از جمله ارتودنسی احتمال تغییر ظاهر فک یا چانه و استخوان میانی صورت وجود دارد. بنابراین اگر عمل بینی همزمان با ارتودنسی انجام شود، نمی‌توان نتیجه نهایی عمل را به درستی پیش‌بینی کرد. ارتودنسی و جراحی بینی هر بیمار با بقیه بیماران تفاوت دارد. بنابراین ممکن است ارتودنسی تاثیر مستقیمی بر شکل صورت شما نداشته باشد. فقط جراح پلاستیک صورت است که می‌تواند پس از یک ارزیابی جامع، زمان‌بندی مناسب را برای انجام جراحی بینی تعیین کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *