از بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

از بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

ز بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی یک روش جراحی طراحی شده برای تغییر شکل بینی و اصلاح مشکلات ظاهری آن است. در این شرایط صرف نظر از محل ایجاد شکاف، همواره یک جای زخم (اسکار) در محل پس از جراحی باقی خواهد ماند. به همین خاطر دکتر اکبری تمام تلاش خود را برای پنهان کردن زخم در نقاط خاص و اقدامات لازم را برای بهبود مناسب آن انجام می‌دهند. به این منظور تمام جراحت‌ها و زخم‌های ایجاد شده پس از عمل جراحی زیبایی بینی در طول دوره بهبود به دقت تحت کنترل قرار گرفته و از روش‌های مناسب برای کمک به حداکثر ترمیم ممکن استفاده خواهد شد. در حقیقت دکتر اکبری همواره بیان می‌کنند بهترین روش برای از بین بردن جای زخم بعد از عمل بینی آشنایی مناسب با نحوه بهبود جای زخم به صورتی است که بتوان از این طریق بهترین شرایط ترمیم را برای زخم ایجاد کرد.

دکتر اکبری اعتقاد دارند: «نکته کلیدی برای ایجاد شکافی که تقریباً پس از عمل جراحی برای سایرین غیرقابل مشاهده و تشخیص باشد، ایجاد شکاف با دقت مناسب در بافت‌ها باید به صورتی باشد که با ایجاد شکاف به بافت آسیب زیاد وارد نشده یا ایجاد شکاف باعث جمع شدن نامناسب بافت نشود. به این ترتیب باید توجه داشت بافت ناحیه تیغه میانی بینی بسیار نازک است و دستکاری زیاد آن در طول درمان می‌تواند باعث ایجاد فرآیند ترمیم ضعیف زخم پس از عمل جراحی رینوپلاستی شود. به همین خاطر لازم است در هنگام جراحی به اقدامات مناسب برای پیشگیری از ایجاد آسیب شدید به بافت بینی یا کشیدگی بیش از حد در آن توجه گردد. علاوه بر این بستن شکاف‌های ایجاد شده در این ناحیه باید با دقت فراوان و با استفاده از بخیه‌های ظریف انجام شود تا به این ترتیب در نهایت بتوان جای زخم و جراحت باقیمانده در طول عمل جراحی رینوپلاستی باز را به‌ خوبی از دید سایرین پنهان کرد».

روش‌های ایجاد شکاف در عمل جراحی رینوپلاستی


دکتر اکبری برای انجام عمل جراحی رینوپلاستی بر روی بیماران خود از دو روش برای ایجاد شکاف در ناحیه بینی استفاده می‌کند. هر یک از این روش‌ها دارای مزایای مشخص بوده و نوع شکاف با توجه به ساختار منحصر به فرد بینی بیمار و نیز بافت هدف برای از بین بردن جای زخم انتخاب می‌شود. روش‌های ایجاد شکاف در این عمل جراحی به شرح زیر هستند:

روش باز یا خارجی

رینوپلاستی باز با ایجاد شکاف در ناحیه زیر بینی و بین سوراخ‌های آن انجام می‌شود. به این ترتیب جراح می‌تواند تسلط کامل به ساختار بینی داشته و از تکنیک‌های اصلاحی دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتر برای عمل جراحی استفاده کند. به این ترتیب هنگامی که برای دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار نیاز به استفاده از روش‌های پیچیده وجود داشته باشد، لازم است برای بیمار از این روش استفاده شود و در نتیجه این کار یک جراحت محدود در زیر ناحیه بینی پس از جراحی باقی خواهد ماند.

27 3 از بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

روش بسته یا داخل بینی

در روش بسته، برای عمل جراحی رینوپلاستی از ایجاد شکاف در ناحیه داخل سوراخ‌های بینی استفاده می‌شود. هنگامی که این شکاف‌ها در ناحیه داخل بینی ایجاد شد، دکتر اکبری از یک مجموعه از ابزارهای مخصوص برای ایجاد تغییر شکل در بینی بدون دستکاری تمام ساختار بینی استفاده خواهد کرد. به این ترتیب استفاده از این روش باعث می‌شود هیچ جراحت یا جای زخم آشکار بر روی صورت فرد باقی نماند. امروزه از این روش معمولاً برای کاهش برآمدگی یا قوز بینی، باریک کردن تیغه بینی و نیز اصلاح وضعیت ظاهری سر بینی استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، به خاطر ایجاد شکاف‌های مورد نیاز برای این عمل جراحی در داخل حفره بینی، پس از جراحی جراحت مشخص و آشکار بر روی صورت فرد برای سایر افراد قابل مشاهده نخواهد بود.

28 3 از بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

با وجودی که ممکن است ایجاد شکاف بسته برای عمل جراحی رینوپلاستی یک روش درمان جذاب برای افراد باشد، در بسیاری از مواقع لازم است برای این جراحی از روش ایجاد شکاف باز استفاده شود تا به این ترتیب امکان دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار با اطمینان مناسب وجود داشته باشد. به هر حال اگر بیماران درباره جراحت باقیمانده پس از این عمل جراحی نگران هستند، در عمل می‌توانند با توجه به نکات خاص و استفاده از خدمات جراحان پلاستیک باتجربه، از ترمیم جراحت‌های باقی مانده بر روی بینی با حداکثر کیفیت ممکن مطمئن شوند.

معمولاً، پس از این عمل جراحی بیماران در طول چند روز اول با قرمز شدن محل ایجاد شکاف روبرو می‌شوند. در ادامه با گذشت یک هفته، بخیه‌های بیمار کشیده شده یا توسط بدن جذب می‌شوند. به این ترتیب فرآیند ترمیم زخم شروع خواهد شد. در طول فرآیند ترمیم، قرمزی جای زخم با گذشت شش تا هشت هفته به تدریج بهبود یافته و با گذشت شش ماه جای زخم در پوست اطراف آن محو خواهد گردید. توجه داشته باشید دکتر اکبری دارای دانش و تجربه فراوان در این حوزه است و به همین خاطر در بسیاری از مواقع امکان تشخیص محل ایجاد شکاف با گذشت فقط دو هفته از جراحی برای سایرین سخت و دشوار خواهد بود.

از بین بردن جای زخم بلافاصله پس از عمل جراحی رینوپلاستی


بلافاصله پس از عمل جراحی رینوپلاستی، از بخیه برای نگه داشتن لبه‌های پوست در کنار یکدیگر استفاده می‌شود. به این ترتیب تا زمان بهبود لایه بالای پوست (اپیدرم)، بر روی زخم دلمه ایجاد خواهد شد. در صورتی که در این مدت از کرم‌های مخصوص بر روی جای زخم استفاده شود، نیازی به نگرانی خاص درباره درمان اسکار نیست. این کرم‌ها امکان هوارسانی به زخم را فراهم کرده و فرآیند بهبود زخم را تسریع می‌کنند. علاوه بر این دکتر اکبری معمولاً به افراد توصیه می‌کنند از کرم‌های آنتی‌بیوتیک موضعی همچون پولیسپورین یا بایستراسین (polysporin or bacitracin) برای مدت ده تا چهارده روز اول پس از جراحی استفاده کنند.

از بین بردن جای زخم پس از محو شدن تمام دلمه‌های آن پس از عمل جراحی رینوپلاستی


هنگامی که تمام دلمه‌های ایجاد شده بر روی جای اسکار بینی از بین رفت، لایه روی پوست ترمیم یافته است. در این زمان جای زخم باقیمانده بر روی پوست بسیار نازک به نظر خواهد رسید. در حقیقت در این شرایط زیر سطح پوست، حجم زیادی از فعالیت‌ها برای ترمیم جای زخم در حال انجام است. به این ترتیب بدن کلاژن طبیعی خود را به محل ایجاد زخم جهت ترمیم آن هدایت کرده و این کار شبیه زمانی است که یک شرکت کارگران خود را برای ساخت یک سوله بسیج می‌کند. این فرآیند در حدود ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی ادامه پیدا می‌کند و در نتیجه آن جای زخم به تدریج احساس محکم و طبیعی شدن پیدا خواهد کرد.

کرم و ژل

برای کمک به این مرحله از فرآیند ترمیم جای زخم، دکتر اکبری به بیماران خود توصیه می‌کند به روش‌های مراقبتی خاص توجه کنند. به هر حال توجه داشته باشید همه افراد نیازی به توجه به این نکات ندارند. در حقیقت تا زمانی که بیمار جای زخم قبلی بر روی بدن خود نداشته باشد، امکان اطلاع دقیق از نحوه ترمیم جای زخم بر روی بدن وی وجود نخواهد داشت. توصیه‌های ارائه شده توسط دکتر اکبری در این رابطه به شرح زیر هستند:

  • استفاده از کرم‌ها و ژل‌های زیبایی برای ترمیم بهتر جای زخم ایجاد شده بر روی صورت و بدن
  • استفاده از پماد، ژل سیلیکون و کرم‌های مخصوص برای کاهش یا حتی حذف جای زخم‌های جدید و قدیمی ایجاد شده بر روی بدن

معمولاً افراد بهترین نتایج را در ارتباط با از بین رفتن جای زخم به فاصله کوتاه پس از بهبود زخم مشاهده خواهند کرد. به این ترتیب لازم است مصرف این کرم‌ها و ژل‌ها برای چند هفته طبق نظر پزشک معالج ادامه پیدا کند.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
از بین بردن جای زخم (اسکار) و بخیه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی
۲ از ۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *