اسپلینت یا گچ بینی چیست؟ نحوه برداشتن آتل بینی بعد از جراحی

اسپلینت یا گچ بینی چیست؟ نحوه برداشتن آتل بینی بعد از جراحی

اسپلینت یا گچ بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

بسیاری از جراحان پلاستیک پس از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) علاوه بر اسپلینت یا آتل خارجی از اسپلینت‌ داخلی نیز استفاده می‌کنند. این اسپلینت‌ها غالباً زمانی به کار برده می‌شود که در کنار عمل زیبایی بینی عمل کوچک کردن شاخک بینی یا اصلاح انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی) نیز انجام شده باشد. اکثر بیماران حتی متوجه وجود اسپلینت داخلی در بینی نمی‌شوند. جراح پلاستیک این اسپلینت داخلی را حدود یک هفته پس از جراحی در مطب از بینی خارج می‌کند.

پس از رینوپلاستی بینی گچ گرفته می‌شود یا چسب زده می‌شود. اگر عمل جراحی بینی باز انجام شود، بخیه‌های خارجی زده می‌شود. اسپلینت داخل بینی پس از جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی نیز به کار برده می‌شود تا تیغه بینی بهتر بهبود بیابد. اسپلینت داخلی غالباً در اولین ویزیت پس از جراحی خارج می‌شود. اسپلینت داخلی برای حفظ ساختار بینی جدید و اسپلینت خارجی برای محافظت بیشتر پس از جراحی زیبایی بینی به کار برده می‌شود.

اسپلینت عمل زیبایی بینی چیست؟


پس از جراحی زیبایی بینی از اسپلینت یا گچ بینی یا آتل برای حفظ شکل جدید بینی استفاده می‌شود. اسپلینت یا گچ بینی علاوه بر این که مانع می‌شود تا استخوان‌ها حرکت کند و از موقعیت جدید خارج شود، ورم را نیز کاهش می‌دهد. اسپلینت برای بهبود صحیح پس از رینوپلاستی ضروری است.

پرکاربردترین نوع اسپلینت پس از عمل زیبایی بینی اسپلینت یا گچ بینی یا آتل خارجی است که با هدف حفظ شکل جددی بینی در زمان آسیب پذیر بودن بینی و نیاز به محافظت بیشتر به کار برده می‌شود. اسپلینت داخلی نیز پس از عمل زیبایی بینی کاربرد دارد، اما عموماً پس از جراحی انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپلینت داخلی پس از عمل‌های زیبایی حمایت بیشتری را از داخل بینی به دست می‌دهد.

نقش اسپلینت رینوپلاستی


sli1 اسپلینت یا گچ بینی چیست؟ نحوه برداشتن آتل بینی بعد از جراحی

اهداف استفاده از اسپلینت خارجی

اسپلینت یا آتل خارجی پس از جراحی زیبایی بینی روی بینی قرار داده می‌شود. اسپلینت خارجی عملکردهای متفاوتی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفظ شکل جدید بینی: اسپلینت پس از جراحی برای صاف نگه داشتن بینی تغییر شکل داده شده به کار برده می‌شود. اسپلینت استخوان‌های شکسته شده بینی و غضروف دستکاری شده را در جای خود نگه می‌دارد. پایدار و ثابت نگه داشتن بینی و استخوان زیرین در دوران بهبود برای به دست آوردن بهترین نتیجه بسیار مهم است.
  • محافظت از بینی در برابر آسیبدیدگی: اسپلینت یا گچ بینی از بینی در برابر عفونت و آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند. البته بیماران باید علاوه بر با استفاده از آتل بینی در دوران بهبود فقط در فعالیت‌های سبک شرکت کنند. فعالیت متوسط تا شدید و هر گونه فعالیت منتج به صدمه دیدن بینی در هفته‌های پس از جراحی ممنوع است.
  • کاهش ورم: ورم یکی ازعوارض معمول جراحی بینی است. چسب و گچ بینی پوست را فشار و ورم را کاهش می‌دهد. اسپلینت کمک می‌کند تا پوست بینی به خوبی روی غضروف را بپوشاند و نتیجه‌ای دقیق‌تر به دست بیاید. چنانچه پوست بینی پس از رینوپلاستی ورم کند، فضایی بین پوست و غضروف ایجاد می‌شود که امکان تشکیل بافت همبند جای زخم و هماتوم در آنجا وجود دارد. سعی می‌شود تا ورم پس از عمل کاهش داده شود تا پوست کاملاً صاف روی غضروف بینی را بپوشاند. در صورت تشکیل بافت همبند و هماتوم ناهنجاری‌های جدیدی ایجاد می‌شود که نتایج جراحی را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند.

اهداف اسپلینت داخلی

اسپلینت داخلی برای بیمارانی استفاده می‌شود که جراحی انحراف تیفه بینی انجام داده‌اند. فواید استفاده از اسپلینت داخلی عبارت است از:

  • نگه داشتن تیغه بینی (سپتوم): اسپلینت داخلی اسپلینت سیلیکونی نرمی است که برای نگهداشتن تیغه بینی پس از جراحی بینی به کار برده می‌شود.
  • کاهش خونریزی: اسپلینت داخلی پوست و غشاء مخاطی را فشرده می‌کند تا خونریزی و هماتوم کاهش یابد.
  • واداشتن بافت به التیام یافتن روی غضروف: اسپلینت یا گچ بینی داخلی پس از جراحی زیبایی بینی به این منظور به کار برده می‌شود تا پوشش داخلی بینی (مخاط) روی بدنه داخلی بینی (استخوان و غضروف) التیام یابد.

آیا برداشتن گچ بینی دردناک است؟


 در ویدئوی زیر نحوه برداشتن گچ بینی توسط جراحی بینی نشان داده شده است.به وضوح میتوان دید که بیمار در زمان برداشتن گچ احساس ناراحتی یا درد ندارد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
اسپلینت یا گچ بینی چیست؟ نحوه برداشتن آتل بینی بعد از جراحی
۳ از ۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *