اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

فرورفتگی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

اگر ریشه بینی -در بالای پل بینی- فرورفته باشد می‌تواند یک تصور بصری از حالتی شبیه به قوز ایجاد کند یعنی احساس شود که یک برآمدگی بر روی پل بینی وجود دارد در حالی که در واقع چنین نیست. در این شرایط باید به درستی تشخیص داده شده و بطور مناسب توسط یک جراح پلاستیک واجد شرایط اصلاح شود.

در درمان فرورفتگی بینی و پیشانی هدف اصلی برجسته کردن پل بینی بدون بالا بردن یا تغییر شکل نوک بینی است که در نتیجه تغییر آشکاری را در شکل، زاویه یا طول نوک بینی ایجاد نمی‌کند. این عمل برای بیمارانی است که شرایط اصلی نوک بینی آنها بهتر بوده و فقط نیاز به اصلاح فرورفتگی پل بینی دارند. به منظور درمان فرورفتگی پیشانی و بینی  وفرورفتگی جمجمه در پیشانی روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله روش‌های مختلف و مزایا و معایب هر روش ارائه شده است.

متخصص جراحی زیبایی بینی در طول مشاوره با بیماران، آناتومی بینی شامل موقعیت گلابلا (فضای میان ابروها در بالای بینی) و پل بینی را بررسی می‌کند. در صورتی که گلابلا بیش از حد عقب باشد یا به دلیل ارتفاع پل بینی عقب به نظر برسد، گزینه‌های مختلفی برای برجسته کردن این ناحیه یا تغییر زاویه آن وجود دارد. برای مثال در صورتی که زاویه بین بینی و پیشانی در اثر زیاد بودن ارتفاع پل بینی گود باشد، در این صورت جراح شما اغلب عمل جراحی کاهش قوز بینی را انجام می‌دهد که موجب اصلاح زاویه بینی و پیشانی می‌گردد. اگر پل بینی دارای موقعیت مطلوبی بوده و گود بودن ناحیه بین بینی و پیشانی ناشی از پیشانی فرورفته باشد، در این صورت روش‌های درمانی دیگری از جمله گرافت یا فیلر وجود دارند. در صورتی که برآمدگی پیشانی باعث ایجاد فرورفتگی در بالای تیغه بینی شده باشد، جراح با اصلاح برآمدگی پیشانی به زیبایی بینی کمک خواهد کرد. در صورتی که شما با فرورفتگی جمجمه در ناحیه بین بینی و پیشانی خود مواجه هستید می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش‌های درمان یا رزرو نوبت با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

درمان فرورفتگی پیشانی برای چه افرادی مناسب است؟


 • بیمارانی که در ساختار بینی دارای فرورفتگی قابل ملاحظه و مادرزادی در زاویه بین بینی پیشانی هستند که کمتر از ۱۰۰ درجه است.
 • افرادی که در آناتومی بینی دارای فرورفتگی آشکار در ریشه بینی به دلیل بالا بودن بسیار زیاد برآمدگی ابرو و فرورفتگی جمجه در پیشانی
 • افراد دارای شیارهای عمیق عرضی در ریشه بینی پیش از جراحی زیبایی بینی
 • اشخاصی که قصد دارند پل بینی و ریشه بینی خود را بالا ببرند اما از طرفی می‌خواهند که اتصال بینی به پیشانی به صورت طبیعی و صاف باشد.
 • افرادی که تمایل به داشتن یک اتصال T شکل بین گلابلا و پل بینی خود دارند.

راه‌های درمان فرورفتگی پیشانی و بینی


تغییر زاویه بین بینی و پیشانی با جراحی کاهش قوز بینی

fpishani1 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

کوچک کردن قوز بینی یکی از متداول‌ترین درخواست‌های بیماران جراحی زیبایی بینی می‌باشد. در حالی که کوچک کردن قوز بینی ممکن است هدف اصلی جراحی باشد، اما تغییرات ثانویه‌ای برای زیبایی کلی بینی و صورت نیز باید در نظر گرفته شوند. در درجه اول، کوچک کردن قوز بینی ممکن است زاویه زیاد بین بینی و پیشانی را اصلاح کند و باعث شود نوک بینی پایین‌تر از قبل دیده شود. بنابراین چرخش نوک بینی یکی از بخش‌های متداول هر جراحی زیبایی کاهش قوز بینی است. تصویربرداری کامپیوتری برای ارتباط با بیمار جهت نشان دادن تاثیر تغییرات در یکی از اجزای صورت بر خصوصیات دیگر چهره بسیار مفید است.

برجسته کردن گلابلا از طریق گرافت

fpishani2 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

اگر موقعیت پل بینی مناسب باشد و زیاد بودن زاویه بین بینی و پیشانی در اثر فرورفتگی گلابلا باشد، در این صورت این ناحیه را می‌توان مستقیماً در حین جراحی زیبایی بینی با استفاده از گرافت در ریشه بینی برجسته کرد. نوع گرافت مورد استفاده با دقت انتخاب می‌شود تا از پنهان بودن آن در زیر پوست اطمینان حاصل شود. گرافت‌ها بطور عمده زمانی استفاده می‌شوند که بیمار نیاز به اصلاحاتی در سایر نواحی بینی و نه فقط گلابلا دارد. اگر گلابلا تنها بخشی از بینی باشد که نیاز به اصلاح دارد، اغلب عمل جراحی ضرورتی نداشته و برجسته‌سازی را می‌توان با تزریق ژل انجام داد.

برجسته‌سازی گلابلا با تزریق ژل

fpisahni3 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

امروزه روش‌های بی‌خطر متعددی برای برجسته‌سازی گلابلا وجود دارند. مواد فیلر بسته به نوع مورد استفاده بین ۳ تا ۱۲ ماه دوام دارند. درمان سریع بوده و درد بسیار جزئی به همراه دارد. در موارد نادر برخی بیماران مقداری کبودی را پس از تزریق ژل تجربه می‌کنند و بنابراین باید این درمان را حداقل یک هفته پیش از یک رویداد مهم انجام داد.هزینه اصلاح گودی بینی و پیشانی


هزینه درمان فرورفتگی بینی و پیشانی به میزان فرورفتگی و روش اصلاح این گودی بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق این روش درمانی مشاوره با متخصص به منظور ارزیابی چهره شما و تشخیص بهترین روش درمان امری ضروری است. لازم به ذکر است که این درمان‌ها چون جزو درمان زیبایی محصوب می‌شوند تحت پوشش بیمه و خدمات درمانی قرار نمی‌گیرند.

 

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

 

 

سوالات متداول در مورد اصلاح فرو رفتگی بینی


1081 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

عوارض بالقوه‌ی اصلاح فرورفتگی بینی چیست؟

 • کج شدن ایمپلنت
 • بیرون آمدگی
 • عفونت
 • تیزی بیش از حد یا لکه‌های سفید روی نوک بینی
 • واکنش جسم خارجی
 • نتایج کمتر از حد انتظار

قبل از اصلاح فرورفتگی بینی چه کاری باید انجام داد؟

 • 1082 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

 

 • در مورد سابقه‌ی پزشکی خود و انتظاراتتان از جراحی با جراح پلاستیک صحبت کنید.
 • باید حداقل ۲ هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید .
 • نیکوتین در سیگار می‌تواند پس از عمل دوره‌ی بهبودی را افزایش دهد زیرا عروق خونی را تنگ می‌کند. سیگار کشیدن همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به مشکلات ریه و قلب در طول عمل می‌شود.
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E، ویتامین A و مکمل‌های گیاهی باید دو هفته قبل از عمل متوقف شوند. این داروها و مکمل‌ها باعث افزایش خونریزی می‌شوند.
 • از بودن در کنار فرد بیمار اجتناب کنید و در صورت ابتلا به آنفولانزا، سریع جراح خود را مطلع سازید.
 • بعد از نیمه شب قبل از عمل نباید غذا بخورید. در برخی موارد جراحان باید از یک لوله استفاده کنند و در صورتی که غذا در معده وجود داشته باشد می‌تواند منجر به استنشاق محتویات آن به ریه‌ها شده و باعث عفونت گردد.
 • در روز عمل اصلاح فرورفتگی بینی، صورتتان را تمیز کنید و به هیچ وجه آرایش نداشته باشید. این کار مانع از عفونت ناشی از محصولات خارجی در محل جراحی می‌شود.
 • زمانی که برای عمل به بیمارستان می‌روید مطمئن شوید که لباس گشاد بپوشید.

مزایای روش اصلاح فرو رفتگی بینی چیست؟

1083 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

 • افزایش ارتفاع پل بینی
 • خوش تراش شدن پل بینی از نمای جلو
 • گاهی اوقات با کاهش قاعده‌ی پره‌های بینی به منظور تنگ کردن حفره‌های بینی انجام می‌شود.
 • فرم بهتر نوک بینی

منع مصرف برای اصلاح فرو رفتگی بینی چیست؟

1084 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

 

یکی از اصلی‌ترین موارد منع مصرف برای اصلاح فرورفتگی بینی سن است، زیرا این موضوع به طور مستقیم بر نتیجه‌ی عمل تاثیر می‌گذارد. اعتقاد بر این است که رشد بینی در سن ۱۶ سالگی متوقف می‌شود و غضروف بینی تنها تا ۲۰ سالگی شکل می‌گیرد. شکل بینی می‌تواند تا این سن تغییر کند، بنابراین برجسته کردن پل بینی بطور معمول تنها بعد از ۲۰ سالگی انجام می‌گیرد (به جز در موارد بسیار نادر):

 • بیماری‌های تنفسی حاد و مزمن
 • دیابت
 • بیماری‌های عفونی حاد
 • بیماری‌های وابسته به غده شناسی
 • اختلالات خونریزی

مراقبت‌های پس از عمل اصلاح فرو رفتگی بینی چیست؟

1085 اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل

تامپون‌ها در راه‌های هوایی بینی برای جذب خون بعد از جراحی قرار داده می‌شوند. آنها باید ۲ تا ۵ روز استفاده شوند و در طی این مدت بیمار باید از طریق دهان نفس بکشد. پانسمان گچی در خارج از بینی به مدت ۸ تا ۱۰ روز قرار می‌گیرد که از بینی حمایت ‌کند و بینی را ثابت ‌کند. تورم صورت و اطراف چشم در دوره پس از عمل طبیعی است، که دو هفته بعد رخ می‌دهد. بنابراین، یک هفته بعد بیمار می‌تواند به زندگی معمول خود بازگردد. در مرحله‌ی اول برای استفاده‌ی دوباره از عینک، ابتدا باید زخم بهبود یابد زیرا عینک می‌تواند باعث از شکل انداختن بینی شود. باید از بینی در برابر آسیب محافظت شود، سعی کنید تحت فشار شدید فیزیکی و عاطفی قرار نگیرید، برای جلوگیری از خونریزی بینی مدتی از مصرف غذای داغ یا سرد پرهیز کنید. همچنین پزشک یک سری از روش‌های فیزیوتراپی را برای تسریع بهبود بعد از جراحی تجویز می‌کند. اصلاح فرورفتگی بینی باعث متوازن شدن بینی و متناسب شدن آن با بقیه‌ی اعضای صورت می‌شود. نتیجه عمل می‌تواند ظرف یک ماه و نیم تعیین شود، اما اثر نهایی تنها بعد از یک سال قابل مشاهده است.

هنگام انجام رینوپلاستی کدامیک یک بهتر است، ایمپلنت‌های سیلیکونی یا غضروف؟

زمانی که نیاز به برجسته کردن پل بینی باشد،‌ پزشک اغلب از یک ایمپلنت سیلیکونی نرم سفارشی برای بینی استفاده می‌کند. پزشک از ایمپلنت تنها برای پل بینی استفاده می‌کند نه برای برجسته کردن یا بالا بردن نوک بینی. در مواردی که میزان برجسته کردن جزئی بوده و غضروف کافی برای استفاده به عنوان مواد گرافت وجود داشته باشد، پزشک از غضروف بینی استفاده خواهد کرد. اجسام خارجی مانند سیلیکون بیشتر احتمال ابتلا به عفونت را نسبت به بافت‌های خود بدن به همراه دارند اما مزایای متعدد آنها معمولاً بر خطر کم عفونت برتری دارد. آنها بطور معمول دارای ظاهر و تطابق بهتری با بافت‌های اطراف هستند. خطر عفونت از طریق بستن مناسب برش‌های بینی و مرطوب کردن محدوده‌ی ایمپلنت با محلول آنتی‌بیوتیک تقریباً از بین می‌رود. بطور کلی ایمپلنت سیلیکونی بینی یک جایگزین عالی برای گرافت‌های غضروفی در بیشتر بیماران است و از جراحی اضافه برای برداشتن مواد گرافت جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی پس از عمل اصلاح تو رفتگی بینی چیست؟

 • باید به مدت ۴۸ ساعت پس از جراحی رژیم غذایی نرم  را دنبال کنید.
 • رژیم غذایی کم نمک به کاهش احتمال تورم کمک می‌کند.
 • غذاهای تند و تیز می‌توانند عروق خونی را گشاد کنند و احتمال خونریزی را افزایش دهند.
 • از مصرف مواد غذایی که باعث دیر هضمی می‌شوند، محصولات لبنی رایج مانند شیر، اجتناب کنید.
 • مایعات زیاد بنوشید، با این حال از مصرف نوشیدنی‌های مرکبات مانند آب میوه، اجتناب کنید چرا که این مواد دارای محتوای اسیدی بالا هستند که می‌توانند موجب سوزش معده شوند.
به این پست امتیاز دهید.
اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی با جراحی و تزریق ژل
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

6 دیدگاه ها

 1. Sarah می‌گه:

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  من ساره ۲۶ ساله مشکل پیشانی برجسته و گودی بینی دارم و نگران هستم که آیا با جراحی این مشکل برطرف میشه

 2. سارا می‌گه:

  سلام آقای دکتر.
  من پیشانیم و ناحیه ابروهام صافه اصلا برآمدگی نداره. باعث شده بینی بزرگم خیلی بزرگتر و برجسته تر باشه، تازه چونه م هم کوچیک و کمی عقبه.
  میخواستم بدونم برای من کاری میشه کرد؟؟؟

 3. فاطمه می‌گه:

  سلام دکتر…من۱۸ سالمه و کنکوری ام و به امیدخدا انشالله که همکارتون بشم….خیلی ذهنم مشغول شده بود و با توجه به اینکه قشنگ یکی یکی جواب دادین به سوالها میخواستم سوالی بپرسم…سینوسهاو بالای پیشانیم طبیعی هستن ولی پیشانیم بلنده و در وسطش بصورت افقی یه فرورفتگی عمیقی دارم و خیلی بدم میادبعلاوه زیر چشمهام خیییلی گوده و کبودی نداره ولی فرورفتگیش زیاده….یک درمان دایمی میخوام نه مثل تزریق چربی که میگن خیلی موقتی هستش…خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *