انواع بینی و جراحی آن

انواع بینی و جراحی آن

انواع بینی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی مانند هر جراحی پلاستیک زیبایی یا ترمیمی دیگری با هدف زیبایی بیشتر و رفع مشکلات جسمی انجام می‌شود. به بیان دیگر جراحی زیبایی بینی به منظور خوش فرم کردن بینی یا اصلاح مشکلات داخلی و خارجی مربوط به شکل و ظاهر بینی انجام می‌شود تا با داشتن چهره‌ای جذاب‌تر اعتماد به نفس بیمار و کیفیت زندگی وی نیز افزایش یابد. بینی انواع مختلفی دارد، اگر بینی بسیار بزرگ یا بالعکس بیش از حد کوچک باشد و یا اگر نوک بینی بسیار پهن و گوشتی یا افتاده باشد، تکنیک جراحی متفاوتی برای اصلاح آن انتخاب می‌شود. دلایل دیگری نیز برای انجام جراحی بینی وجود دارد، برای مثال برخی بیماران برای رفع انحراف بینی یا جوانسازی چهره به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. نوع جراحی زیبایی بینی که برای اصلاح این نقص‌ها انجام می‌شود به این بستگی دارد که کدام بخش از بینی، بالا، وسط یا پایین آن، دارای نقص باشد. در رینوپلاستی یک یا چند بخش از بینی دستکاری و اصلاح می‌شود تا شکل دلخواه ایجاد گردد و تناسب بینی نیز حفظ شود.

دکتر اکبری  بهترین روش جراحی بینی را با توجه به نوع بینی و نیاز بیمار انتخاب می‌کنند تا یک بینی زیبا و بی‌نقص به دست آید. بنابراین انتظار خود از نتیجه عمل و دلیل تصمیم‌‌تان برای انجام عمل را صادقانه با دکتر اکبری در میان بگذارید تا مناسب‌ترین طرح درمانی تهیه شود. شما می‌توانید قبل از انجام هر گونه تصمیمی برای تغییر ظاهر و عملکرد بینی با جراح بینی مشورت داشته و از نتیجه مطلوب آن اطمینان حاصل کنید. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

انواع بینی و مشکلات آن


انحراف تیغه بینی

anvabini1 انواع بینی و جراحی آن

تیغه بینی یا سپتوم بخشی از بینی است که حفره بینی را به دو مجرا تقسیم می‌کند. این تیغه از بخش بالایی بینی، یعنی محل اتصال آن به جمجمه، تا دو سوراخ بینی کشیده شده است.

متاسفانه احتمال دارد سپتوم به یک سمت حفره بینی کج شود و دو مجرای بینی هم‌اندازه نباشد، در این حالت مشکل انحراف بینی پیش می‌آید و بینی شکلی S- یا C- مانند پیدا می‌کند. انحراف بینی جریان هوا را مسدود می‌کند و در نهایت به بافت‌های نرم بینی آسیب می‌زند. جراح زیبایی با توجه به محل انحراف، بخش‌های استخوانی بالای تیغه بینی یا بخش غضروفی پایین بینی را تغییر شکل می‌دهد. چنانچه انحراف نزدیک به بخش انتهایی بینی، یعنی در محل جدا شدن تیغه از خار قدامی بینی، باشد، جراح باید پایه بینی را دستکاری کند تا کجی بینی رفع شود.

قوز روی رادیکس بینی

anvabini2 انواع بینی و جراحی آن

به بخش فوقانی استخوانی بینی رادیکس گفته می‌شود. اگر رادیکس بسیار بزرگ باشد، قوز روی بینی ایجاد می‌شود. جراح بخشی از رادیکس را در عمل زیبایی بینی می‌تراشد تا بینی متناسب شود و شیب رادیکس صاف‌تر و بدون برآمدگی شود.

اصلاح رادیکس

anvabini3 انواع بینی و جراحی آن

اگر رادیکس کم عمق باشد، فرورفتگی و برجستگی عجیبی را ایجاد می‌کند. جراح برای پر کردن این فرورفتگی از پیوند غضروف استفاده می‌کند. غضروف لازم از بخش دیگری از بدن خود بیمار گرفته می‌شود. به این ترتیب با پر شدن فرورفتگی بالای رادیکس شیب بینی صاف می‌شود.

چرخش نداشتن نوک بینی (نوک بینی گوشتی و توپی شکل )

anvabini4 انواع بینی و جراحی آن

چرخش بینی به چرخش رو به بالا یا پایین نوک بینی اشاره دارد. مشکلات زیبایی مربوط به نوک بینی، برای مثال نوک بینی توپی و گرد، از این نقص سرچشمه می‌گیرد که نوک بینی این پیچش را به نحو متناسب ندارد. جراح برای اصلاح این پیچش و چرخش غضروف را متناسب با پایه بینی تغییرشکل می‌دهد.

نامتناسب بودن سوراخ‌های بینی

anvabini5 انواع بینی و جراحی آن

غضروف بالی یا آلار به لبه‌های خارجی سوراخ بینی گفته می‌شود. اگر سوراخ بینی بیش از حد گشاد باشد، جراح متخصص زیبایی بینی این غضروف را دستکاری و پهنای بینی را کمتر می‌کند. جراح زیبایی بخشی از بافت بینی را برمی‌دارد تا سطح تنشی کاهش یابد که باعث بزرگ و نامتناسب شدن سوراخ بینی شده است.

آمادگی قبل از عمل بینی


پس از آن که بیمار تصمیم قطعی را برای انجام عمل بینی گرفت، متخصص بهترین روش را برای جراحی بینی انتخاب می‌کند و توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از عمل را به بیمار اطلاع می‌دهد. بیمار در صورت لزوم آزمایش خون و آزمایش‌های مختلف را قبل از عمل انجام می‌دهد. اگر سن بیمار بیشتر از حد معینی باشد یا مبتلا به بیماری خاصی باشد، پزشک عمومی باید مناسب بودن شرایط بیمار را برای انجام عمل تایید کند. بیمار باید سیگار را از چهار هفته قبل از عمل زیبایی بینی ترک کند تا بدن پس از عمل به خوبی بهبود یابد.

انواع جراحی بینی


anvabini6 انواع بینی و جراحی آن

عمل زیبایی بینی علاوه بر آن که برای تغییر شکل گونه‌های مختلف بینی انجام می‌شود، گاهی اوقات با هدف رفع عوارض فیزیولوژیک یا زیبایی نیز انجام می‌شود. به این منظور انواع مختلف جراحی بینی ابداع شده است تا پاسخگوی نیازهای عملکردی و زیبایی بیمار باشد. رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. جراحی باز بینی معمولاً برای اصلاح موارد پیچیده انجام می‌شود. برش کوچکی در بالای پره وسط بینی (کلوملا) ایجاد می‌شود تا جراح به استخوان‌ها و غضروف بینی دسترسی پیدا کند. اما در عمل بسته زیبایی بینی جراحی از داخل بینی، از راه سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.

عمل کوچک کردن بینی

عمل کوچک کردن بینی پرکاربردترین نوع جراحی زیبایی بینی است که تناسب بین بینی و بقیه اجزاء چهره را بهبود می‌دهد. با انجام این عمل مشکلاتی مانند افتادگی نوک بینی، قوز روی بینی و بزرگ بودن سوراخ بینی رفع می‌شود. جراح مقدار بسیار کمی از استخوان یا غضروف بینی را برمی‌دارد تا به شکل دلخواه برسد. اگر هدف کوچک کردن سوراخ بینی باشد، غضروف بالی بینی باید کوچک شود. برای انجام این کار جراح برش سه گوشی را ایجاد می‌کند و بافت‌های کوچکی را از محل اتصال سوراخ بینی به گونه برمی‌دارد. جراح در پایان برش را بخیه می‌زند تا یک بینی خوش فرم و متناسب به دست آید.

عمل بزرگ کردن بینی

در مواردی مانند اصلاح فرورفتگی بینی و پیشانی باید از پیوند بافت یا استخوان برای تقویت پل بینی استفاده شود. جراح معمولاً غضروف لازم را از بخش‌های دیگری از بینی مانند تیغه وسط بینی می‌گیرد. اما اگر در تیغه وسط بینی بیمار بافت کافی وجود نداشته باشد، می‌توان غضروف را از استخوان دنده و دیگر بخش‌های بدن گرفت. مواد سنتزی و بافت‌های بیولوژیک دیگر نیز به عنوان پیوند به کار برده می‌شود.

دوران بهبود


دوران بهبود پس از جراحی زیبایی بینی را می‌توان دشوارترین بخش عمل بینی نامید، چرا که بیمار باید صبور باشد و در کمال آرامش استراحت کند. بیمار باید توصیه‌های مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی را به دقت رعایت کند و فعالیت خود را به حداقل برساند. بیمار باید تا چند ساعت پس از عمل فقط مایعات بنوشد تا داروی بی‌حسی از بدن خارج شود و اثر آن کاملاً از بین برود.

از بیمار خواسته می‌شود که برای کاهش ورم و کبودی بینی، سر را تمام مدت بالا نگه دارد؛ برای مثال هنگامی که دراز می‌کشد، دو بالش بزرگ را زیر سر بگذارد تا فشار روی گردن کاهش یابد. جراح دارو تجویز می‌کند و دستورات لازم را به بیمار می‌دهد تا بتواند درد و ناراحتی خود را تا زمان ویزیت بعدی کنترل کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *