اهمیت پوست در عمل زیبایی بینی

اهمیت پوست در عمل زیبایی بینی

پوست در عمل بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

موارد بسیاری وجود دارد که معمولا قبل از عمل بینی (رینوپلاستی) در نظر گرفته می‌شود اما در این بین ضخامت پوست بینی موردی است که مردم کمتر به آن توجه می‌کنند. آیا تا به‌حال می‌دانستید که ضخامت پوست بینی شما نقش مهمی در نتیجه عمل بینی دارد؟ با این‌که ارزیابی نوع پوست بینی بیمار در معاینه قبل ازعمل بینی از اهمیت فراوانی برخورداراست اما متاسفانه این موضوع نادیده گرفته می‌شود. نوع پوست تاثیر فراوانی در نتیجه عمل بینی دارد بنابراین باید حتما قبل از عمل بینی ارزیابی دقیق شود.

جراح باید در طی جلسه مشاوره، بینی و ضخامت پوست بینی بیمار را با دقت معاینه و ارزیابی کند. اگر ضخامت پوست بینی بیمار به‌ خوبی ارزیابی شود، عمل بینی و نتیجه آن رضایت‌بخش خواهد بود. اساسا ضخامت پوست بینی در افراد متفاوت است. برخی پوست ضخیم، برخی پوست نازک و برخی پوست معمولی دارند. ضخامت پوست بینی همچون دیگر ویژگی‌های بینی در افراد و نژادهای گوناگون متفاوت است.

کیفیت و ضخامت پوست بینی از مهمترین عواملی است که در نتیجه نهایی عمل بینی تاثیرگذار است. البته باید خاطر نشان کرد که پیش‌بینی‌ نتیجه حاصل از عمل یکی از سخت‌ترین کارها است. دکتر اکبری جراح زیبایی بینی، در طول معاینه بینی می‌تواند نوع، ضخامت و کیفیت پوست بینی بیمار را به‌ خوبی ارزیابی کرده و نتیجه حاصل از عمل بینی را پیش‌بینی کند. اگر قصد دارید بینی خود را عمل کنید، باید حتما ضخامت پوست بینی شما ارزیابی و تعیین شود. با این کار نتیجه بعد از عمل بیشتر قابل پیش‌بینی می‌شود.  اگر سوالات خاصی در خصوص ضخامت پوست بینی دارید و یا قصد رزرو نوبت دارید می‌توانید با شماره تلفن ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

چرا ضخامت پوست بینی اهمیت دارد؟


ضخامت پوست بینی می‌تواند تعیین کند که در عمل بینی چه کاری را می‌توان و چه‌ کاری را نمی‌توان انجام داد. در نظرگرفتن ضخامت پوست در واقع مهمترین عامل در کسب بهترین نتیجه عمل بینی است. خطر عدم تقارن در افرادی که پوست بینی خیلی نازکی دارند بیشتر بوده و به ‌وضوح قابل مشاهده است.

از آن‌ جایی‌که پوست یک پوشش نازکی را روی ساختارهای زیرین فراهم می‌کند، بیمارانی که پوست خیلی نازکی دارند کوچکترین اشتباهات جراحی به‌وضوح در آنها دیده می‌شود. پوست نازک امکان جراحی زیبا و بسیار دقیق را فراهم نمی‌کند. از طرفی در افرادی که پوست ضخیم دارند، پوشش ضخیمی ساختارهای زیرین بینی را می‌پوشاند. در این حالت خطر عدم تقارن کمتر مشاهده می‌شود ولی نتیجه جراحی ضعیف خواهد بود چون تمام ظرافت‌های جراحی با پوست ضخیم پوشیده خواهد شد.

انواع پوست


پوست نازک

skinn1 اهمیت پوست در عمل زیبایی بینی

در عمل بینی باید در نظر داشت که پوست‌های خیلی نازک در پوشاندن عیوب و نامنظمی‌ها ضعیف عمل می‌کنند. جراحی بینی‌ با پوست نازک هم نیاز به وقت بیشتر و هم دقت بیشتری دارد. در واقع، جراح باید وقت کافی گذاشته و با نهایت دقت گرافت‌های خاص و بافت‌های نرم را بکار برده و سعی ‌کند هیچ‌گونه بی‌نظمی و عدم‌تقارن در ظاهر بینی ایجاد نشود. در پوست‌های نازک از برخی گرافت‌ها استفاده نمی‌شود چون ممکن است بعد از جراحی به‌وضوح دیده شوند. در برخی موارد برای ‌این‌که عدم‌تقارن و بی‌نظمی بعد ازعمل مشاهده نشود، جراح ممکن است یک لایه نازک از بافت ماهیچه گیجگاهی بیمار را استفاده کند. بیمارانی که پوست بینی نازک دارند اگر عمل آن‌ها به‌درستی و با دقت انجام شود، بعد از مدت زمان کوتاه از عمل بینی و تغییرات اعمال شده در ساختار بینی خود راضی بوده و لذت خواهند برد. هرچه زمان می‌گذرد و بینی بهبود می‌یابد،  تورم آن برطرف شده و ظرافت کاربیشتر مشاهده می‌شود.

پوست ضخیم

skinn2 اهمیت پوست در عمل زیبایی بینی

برخلاف پوست نازک، پوست ضخیم می‌تواند معایب احتمالی در اسکلت زیرین را بپوشاند. بنابراین برای یک جراح زیبایی بینی، ارزیابی ضخامت پوست بینی بیمار بسیار حائز اهمیت و ضروری است. در بینی‌هایی که پوست ضخیم دارند جراح سعی می‌کند با کشیدن و نازک‌ کردن پوست نتیجه جراحی بینی را بهبود بخشد. در واقع با دست‌کاری پوست اصلاحات لازم اجرا می‌شود. در صورت امکان باید از دستکاری و یا برداشتن قسمتی از اسکلت غضروفی به بهانه کوچک کردن سایز بینی اجتناب کرد. البته منطقی نیست که جراح  بدون دستکاری غضروف نوک بینی و برداشتن آن، بینی بیمار را کوچک کند.

دوران بهبود


 ازمعایب پوست ضخیم درعمل بینی، می‌توان به دوره بهبود بعد از عمل بینی اشاره کرد. جدول زمان‌بندی دوره بهبود در پوست‌های نازک و ضخیم یکسان است  و معمولا انتظار می‌رود بیماران ظرف چندهفته بعد از جراحی به کار خود ادامه دهند اما تورم بینی‌های پوست کلفت به ‌نسبت بینی‌های پوست نازک طولانی‌تر است. معمولا تورم ناشی از عمل بینی تا یک سال کاملا برطرف می‌شود ولی در بیمارانی که پوست بینی آنها ضخیم است ممکن است این تورم تا ۱۸ ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشد. بنابراین چنین افرادی باید برای مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی صبر و شکیبایی به خرج دهند و منتظر تغییرات بینی خود باشند.

نتایج پوست بینی ضخیم


 وقتی پوست بینی ضخیم باشد همیشه نتیجه عمل مایوس کننده نیست بلکه گاهی این‌ احتمال وجود دارد که  نتیجه عمل خوب باشد. ضخامت پوست معمولا در قسمت پایین بینی بیشتر است. مشکلات زمانی بوجود می‌آیند که بیمار دوست دارد نوک بینی ظریف و زیبایی داشته باشد. پوست بینی غضروف نوک بینی را می‌پوشاند. وقتی غضروف با پوست ضخیم پوشیده می‌شود طبیعتا شکل غضروف از زیر پوست قابل رویت نیست. با وجود این کاهش سایز نوک بینی غیرممکن نیست. پوست بالای بینی معمولا خیلی ضخیم نیست بنابراین رفع برجستگی بالای بینی یا همان قوز بینی امکان‌پذیر است.

عمل ترمیمی بینی در پوست ضخیم


عمل ترمیم بینی در پوست‌های ضخیم به چند دلیل پر از چالش‌ است. اول این‌که پایه بینی از قبل دستخوش تغییرات بوده و از طرفی وجود بافت‌های اسکار روی پوست موجب ضخامت بیشتر پوست شده است. علاوه‌ بر این‌که  محل  دقیق برش‌ها از قبل مشخص است،  تزریقات استروئیدی بعد از عمل ترمیمی بینی می‌تواند اسکارها را به حداقل رسانده، به کنترل میزان تورم خصوصا در نوک بینی کمک کرده و موجب بهبود سریع‌تر ‌گردد. یک پزشک مجرب، نهایت سعی خود را می‌کند تا اسکارهای اضافی بوجود نیاید و تغییری در بهبود بینی بیمار حاصل نشود. حفظ یکپارچگی ساختاری بینی به ماندگاری بالای عمل کمک می‌کند، موجب می‌شود بینی به نسبت مابقی ویژگی‌های صورت  ظاهر طبیعی داشته باشد و افزایش سن تاثیر کمتری درتغییر ظاهر آن داشته باشد. تمام موارد ذکرشده از اهداف اصلی هر جراح زیبایی بینی است.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *