برگشت پذیری بینی گوشتی یا قوز بعد از عمل بینی

برگشت پذیری بینی گوشتی یا قوز بعد از عمل بینی

برگشت پذیری بینی گوشتی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف نازک دارد، بالعکس بینی‌هایی که پوست نازک و غضروف ضخیم دارند، بینی استخوانی نامیده می‌شود. عمل بینی برای بینی‌های استخوانی بهتر و آسان‌تر است، اما برخی افراد تصور می‌کنند که عمل بینی‌های گوشتی چندان رضایت‌بخش نیست و افراد با بینی‌های گوشتی نباید توقع بالایی از نتیجه عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) داشته باشند. خوشبختانه با بهره‌گیری از تکنیک‌های جدیدتر می‌توان بینی گوشتی را برای همیشه زیبا کرد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا بینی گوشتی بعد از عمل به شکل قبل برمی‌گردد؟ جراح با بریدن غضروف و استخوان حالتی دندانه‌دار به بینی می‌دهد و شکل بینی معمولاً تا مدتی طولانی تغییر نمی‌کند، مگر آن که ضربه به بینی وارد شود و بینی به حالت جراحی شده برنگردد.

شاید درباره برگشت‌پذیر بودن جراحی بینی گوشتی شنیده باشید، اما واقعیت این است که با مراجعه به جراح مجرب می‌توان از عمل بینی گوشتی نیز به نتیجه مطلوبی رسید. هدف از عمل بینی بهبود همزمان شکل و عملکرد بینی است. عملی که با مهارت و به شیوه صحیح انجام شود، برگشت‌پذیر نیست و بینی همچنان زیبا باقی می‌ماند. اگرچه نرخ برگشت‌پذیری ۲۰ تا ۵ % است، اما عمل بینی باید فقط و فقط یک بار انجام شود. بنابراین حتماً به جراح مجرب مراجعه کنید تا احتمال ضرورت یافتن عمل ترمیمی ثانویه به حداقل برسد. جراح زیبایی بینی با استفاده از روش‌های نوین در جراحی بینی‌های گوشتی از برگشت بینی به شکل قبل جلوگیری کرده و بهترین نتیجه را برای بیماران محترم به همراه دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص و یا جهت تعیین وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌ ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

returng1 برگشت پذیری بینی گوشتی یا قوز بعد از عمل بینی

بررسی برگشت‌پذیر بودن عمل بینی گوشتی


روش‌های قدیمی عمل بینی چندان تاثیری بر بینی گوشتی نداشت؛ چرا که این روش‌ها مبتنی بر بریدن استخوان و غضروف بود و عموماً برای کوچک کردن بینی استخوانی مناسب بود. از آنجایی که بینی گوشتی غضروف‌های ضعیف‌تری دارد، اگر این غضروف‌های نازک بریده شود و نازک‌تر گردد، هرچند بینی برای مدتی کوچک‌تر و زیباتر خواهد شد، اما بینی به مرور زمان و به دلیل عملکردهای زیرپوستی دچار افتادگی می‌شود و رو به پایین می‌آید.

اما چون امروزه بینی گوشتی با غضروف محکم شکل داده می‌شود، احتمال برگشت‌پذیری عمل یا افتادگی بینی کاهش می‌یابد یا این که چنین مشکل ناخوشایندی اصلاً اتفاق نمی‌افتد.

برای بینی‌های گوشتی عمل تقویت غضروف انجام می‌شود، یعنی این که غضروف لازم از ساختار میانی بینی (تیغه بینی یا سپتوم) جدا می‌شود و به نوک بینی پیوند زده می‌شود. به این ترتیب زمانی که جراح شروع به تغییر دادن بینی می‌کند، تغییر شکل ناخواسته بینی (برگشت‌پذیری) رخ نمی‌دهد. عمل بینی گوشتی معمولاً با ورم بیشتری همراه است، شاید به همین دلیل است که برخی به اشتباه تصور می‌کنند، جراح بینی برای کاهش ورم پس از عمل، استروئید در بینی تزریق کرده است. شایان ذکر است که هر بینی بزرگی بینی گوشتی محسوب نمی‌شود و صرفاً جراح بینی می‌تواند گوشتی بودن بینی را تعیین کند.

درصد موفقیت جراحی بینی گوشتی


returng2 برگشت پذیری بینی گوشتی یا قوز بعد از عمل بینی

سوال مشترک بسیاری از افرادی که درصدد جراحی بینی برمی‌آیند، این است که میزان موفقیت عمل بینی گوشتی چقدر است و پاسخ را معمولاً برحسب درصد دریافت می‌کنند.

تعیین نتیجه جراحی بینی گوشتی برحسب درصد مشکلات خاص خود را دارد و احتمال دارد هر فرد تعبیر متفاوتی از درصد اعلام شده داشته باشد. برای مثال اگر جراح بینی بگوید که نتیجه ۶۰ درصدی از جراحی به دست خواهد آمد، سوال بعدی این است که این ۶۰ درصد چه مفهومی دارد؟ آیا ۶۰ % به این معنا است که نتیجه عمل به احتمال ۴۰ % بد خواهد شد؟ اما واقعیت این است که این تفسیر از گفته جراح کاملاً اشتباه است.

به این نکته توجه کنید که بینی زیبا به نظر خواهد رسید، اگر روی چهره‌ای زیبا قرار داشته باشد که از هر طرف استاندارد است. بنابراین اگر صورت استاندارد باشد، می‌توان گفت که جراحی ۱۰۰ % موفقیت‌آمیز خواهد بود. به علاوه هر بینی ظرفیت معینی برای زیبا شدن دارد. برای مثال نتیجه‌ای که فردی با بینی گوشتی و بزرگ از عمل می‌گیرد، هرگز مشابه نتیجه‌ای نیست که بر روی بینی استخوانی و باریکی به دست می‌آید که تنها مشکل آن وجود قوزی کوچک روی بینی است.

آیا قوز بینی گوشتی پس از عمل دوباره رشد می‌کند؟


رشد مجدد قوز بینی پس از کوچک کردن یا برداشتن قوز به هیچ وجه صحت ندارد. پس از آن که غضروف و استخوان برداشته و تراش داده شد، این بافت‌های بالغ که رشدشان به اتمام رسیده است، دیگر توانایی ترمیم و بازسازی ندارند. حالتی که به نظر می‌رسد قوز دوباره رشد کرده است، مربوط به وضعیتی است که قوز هرگز از ابتدا به اندازه کافی کوچک نشده است، در نتیجه زمانی که ورم از بین می‌رود، بافت‌ها در جای خود قرار می‌گیرد و بافت همبند جای زخم تشکیل می‌شود، به نظر می‌رسد که قوز دوباره رشد کرده است. مقدار قوز باقیمانده پس از عمل بینی صرفاً بازتابی از شدت اولیه قوز است. رشد مجدد را با کوچک نشدن کافی قوز اشتباه نگیرید.

ورم پس از عمل بینی طبیعی است و فروکش کردن کامل این ورم گاهی ۶ ماه طول می‌کشد، قوزی که در این مدت روی بینی مشاهده می‌شود، هرگز به بزرگی قوز اولیه نخواهد بود. اگر قوز پس از گذشت ۶ ماه همچنان روی بینی وجود داشت، این نقص نه به دلیل برگشت و رشد مجدد، بلکه به دلیل کوچک نکردن قوز در عمل و تشکیل بافت همبند است. برای مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی باید ماه‌ها به انتظار بنشینید. پس لطفاً صبور باشید. توصیه می‌شود برای این که روحیه‌تان بهتر شود، عکس‌های قبل از عمل را با بازتاب چهره فعلی‌تان در آیینه مقایسه کنید.

درمان برگشت‌پذیری پس از عمل بینی


عمل ترمیمی یا عمل ثانویه بینی عملی است که به منظور شکل‌دهی مجدد یا تغییر بینی پس از جراحی ناموفق اولیه یا در صورت برگشت بینی انجام می‌شود. عمل ترمیمی بینی غالباً بر روی بیمارانی انجام می‌شود که از نتیجه جراحی اولیه رضایت ندارند و برای مثال نتیجه مطلوب را از جراحی بینی گوشتی نگرفته‌اند. همچنین چنانچه قوز بینی به طور کامل برداشته نشده باشد یا قوز مجدد رشد کرده باشد، جراحی ترمیمی توصیه می‌شود. عمل ترمیمی بینی بسیار دشوارتر از عمل اولیه است. جراح در عمل ترمیمی با انواع بیشتری از ناهنجاری‌ها مواجه می‌شود، به علاوه تشکیل بافت همبند جای زخم نیز بر دشواری عمل می‌افزاید.

در بعضی موارد فقط لازم است که در جراحی ترمیمی یک شکل‌دهی جزیی روی ساخت%

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
برگشت پذیری بینی گوشتی یا قوز بعد از عمل بینی
۳٫۳۳ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

1 دیدگاه

  1. Sara می‌گه:

    با تشکر از راهنماییهاتون من جنس بینی ام گوشتی هست و سالهاست که برای عمل کردن اون تردید داشتم