بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

خشکی پوست

خشکی پوست (اکسروز یا xerosis) یکی از عارضه‌های پوستی بسیار شایع است که در هر سنی احتمال بروز آن وجود دارد. اگر رطوبت پوست کافی نباشد، مشکل خشکی پوست پیش می‌آید. از علل خشکی پوست می‌توان به استحمام زیاد، استفاه از صابون‌های آسیب زننده به پوست، بالا رفتن سن یا ابتلا به بعضی عارضه‌ها اشاره کرد. به علاوه در مناطق با آب و هوای سرد و در فصل زمستان‌ نیز احتمال خشک شدن پوست وجود دارد. خشکی پوست معمولاً مشکل جدی ایجاد نمی‌کند، اما درمان بعضی موارد آن دشوار است. به علاوه خشکی پوست گاهی از ابتلا به دیگر بیماری‌های پوستی یا عارضه‌هایی مانند دیابت، کم‌کاری و پرکاری تیروئید، سندرم شوگرن و سوء تغذیه نشأت می‌گیرد. بنابراین در صورت مواجهه با خشکی و حساسیت شدید پوست یا در صورت موثر واقع نشدن درمان‌های خانگی به پزشک مراجعه کنید. چنانچه پوست به شدت خشک شده باشد، متخصص پوست کرم‌های حاوی لاکتیک اسید، اوره یا کورتیکواستروئید تجویز می‌کند. همچنین برای محافظت از پوست، استفاده از ضدآفتاب را، حتی در زمستان فراموش نکنید.

ظاهر پوست خشک چگونه است؟


ظاهر پوست خشک 300x215 بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

رطوبت پوست خشک کم است، پوست خشک ملتهب، تحریک شده و پوسته پوسته است. پوست خشک زبر و فلسی است و گاهی با درد و خارش همراه است. خشکی شدید پوست باعث خارش و قرمزی قابل توجه می‌شود، پوست خشک ترک می‌خورد و گاهی ترک‌های عمیقی روی آن ایجاد می‌شود که خونریزی نیز دارد.

علل خشکی پوست


استفاده از صابون‌های ناملایم، خارش پوست به دلیل لباس نامناسب و حمام‌های داغ و طولانی علل ساده‌ای است که باعث از بین رفتن لیپید (چربی) پوست می‌شود. یکی از عامل‌های محیطی مهم که منجر به خشکی پوست می‌شود، قرار گرفتن در منطقه‌ای با آب و هوای گرم یا سرد و رطوبت پایین است. خشکی پوست غالباً در زمستان تشدید می‌شود، چون عامل‌های خشکی پوست، از قبیل سرما، رطوبت کم همراه با گرمایش خشک و بسیار داغ و در نتیجه کاهش آب موجود در لایه شاخی، در زمستان شدت بیشتری می‌گیرد. البته قرار گرفتن مستمر در معرض جریان هوای خارج شده از دستگاه تهویه هوا نیز تاثیر مشابهی را بر پوست به جا می‌گذارد.

بعضی داروها، مانند داروهای مدریا رتینوئیدهای سیستمی و موضعی، باعث خشکی موقت پوست می‌شود، البته اگر خشکی پوست ناشی از مصرف این داروها باشد، عارضه پس از قطع مصرف دارو برطرف می‌شود.

اما در سالمندان، تغییرات متابولیک، مصرف کمتر مایعات و فرایند فیزیولوژیک پیری پوست که با آهسته شدن حرکت کراتینوسیت‌ها از لایه پایه اپیدرم به لایه شاخی و کاهش فعالیت غدد چربی همراه است، باعث خشکی، نازک شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. عدم تعادل هورمونی که یکی از عوارض یائسگی، کم‌کاری و پرکاری تیروئید است، نیز منجر به خشکی شدید پوست می‌شود.

عوارض


خشکی پوست معمولاً عارضه جدی و مهمی نیست، اما با عوارض ناراحت کننده‌ای مانند اگزمای مزمن (لکه‌های قرمز) یا خونریزی از ترک‌هایی همراه است که آن‌قدر عمیق هستند که به مویرگ‌های لایه درم آسیب می‌زنند. عفونت باکتریایی ثانویه (قرمزی، ورم و چرک) یکی از عوارض احتمالی خشکی پوست است که درمان آن نیاز به آنتی بیوتیک دارد. خشکی پوست به ندرت از آلرژی نشأت می‌گیرد.

خشکی پوستمان را چگونه درمان کنیم؟


برای درمان خشکی مزمن یا شدید پوست باید به پزشک مراجعه کرد. در گام نخست پزشک اطمینان حاصل می‌کند که خشکی پوست از ابتلا به بیماری‌های پوستی نشأت نمی‌گیرد. پزشک علل خشکی پوست را تعیین می‌کند و درمان لازم را شروع می‌کند. بهترین درمان برای خشکی پوست معمولاً استفاده از امولسیون‌ها یا کرم‌های مرطوب کننده است، در صورت لزوم پماد یا کرم استروئید نیز تجویز می‌شود. چنانچه خشکی پوست با خارش شدیدی همراه باشد که خواب و انجام فعالیت‌های روزمره را مختل کند، قرص آنتی‌هیستامین تجویز می‌شود. در ادامه روش‌های دیگر درمان خشکی پوست را توضیح می‌دهیم.

مزوتراپی

مزوتراپی پوست خشک بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

مزوتراپی و یا مزوتراپی ترانس درمال یک روش پیشرفته برای جوانسازی و ترمیم پوست است که در آن فاکتورهای رشد، پپتید و اسید هیالورونیک به صورت عمقی در پوست تزریق می‌شود. فاکتور رشد و پپتید، سلول‌ها را تحریک به تولید کلاژن می‌کند و اسید هیالورونیک نیز چون به جذب آب کمک می‌کند، پوست را به سرعت مرطوب می‌کند.

مزوتراپی چگونه عمل می‌کند؟

مزوتراپی یکی از روش‌های زیباسازی و جوانسازی پوست است که در آن مقادیر کمی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و داروهای دیگر زیر سطح پوست تزریق می‌شود. مزوتراپی روش موثری برای درمان انواع عارضه‌های پوستی، مانند خشکی و پیری پوست است. متخصص پوست ترکیبی از داروهای مختلف را با توجه به عارضه پوستی تزریق می‌کند. معمولاً ۵ ـ ۳ جلسه درمان باید انجام شود تا بهترین نتیجه به دست آید، البته بهبود یافتن بافت پوست پس از همان جلسه اول مشخص می‌شود. برای حفظ نتیجه به دست آمده توصیه می‌شود که درمان هر ۶ ـ ۳ ماه یک بار تکرار شود. یک دوره درمان حداقل ۳ جلسه‌ای در فواصل ۸ ـ ۶ هفته‌ای برای رسیدن به نتیجه مطلوب توصیه می‌شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پوست خشک بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

در درمان میکرونیدلینگ از دستگاهی مکانیکی به نام درماپن استفاده می‌شود؛ درماپن هزاران سوراخ کوچک به اندازه نوک سوزن را در لایه فوقانی پوست ایجاد می‌کند. خراش‌های سوزنی که با کنترل کامل بر الگو، تعداد، عمق و فاصله بین آنها توسط درماپن ایجاد می‌شود، باعث القاء تولید کلاژن در ناحیه‌های درمان می‌شود.

بسیاری از بیماران میکرونیدلینگ را به لیزرتراپی و لایه‌برداری یا پیلینگ با مواد شیمیایی ترجیح می‌دهند، چون میکرونیدلینگ درمانی ایمن‌تر برای رنگ پوست‌های گوناگون و نقاط مختلف بدن است که انجام آن در هر زمانی، حتی بارداری و شیردهی مناسب است. به علاوه دوران بهبود پس از میکرونیدلینگ بسیار کوتاه است. پوست پس از درمان اندکی قرمز می‌شود، البته این قرمزی موقتی است و ظرف کمتر از یک روز برطرف می‌شود، حال آن که برطرف شدن عوارض لیزر یا لایه‌برداری حداقل یک هفته طول می‌کشد.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟

شاید تصور فرورفتن هزاران سوزن در پوست ترسناک به نظر برسد، اما واقعیت این است که میکرونیدلینگ کاملاً بدون درد است. متخصص ابتدا با کرم صورت را بی‌حس می‌کند تا بیمار در طول درمان کاملاً راحت و البته هوشیار باشد. حس بیمار هنگام میکرونیدلینگ مانند تجربه ماساژ عمقی صورت همراه با ارتعاش است. پوست صورت پس از پایان درمان و هم‌زمان با جذب شدن فاکتورهای رشد، ویتامین ث و پلاسمای غنی از پلاکت اندکی سرخ می‌شود و می‌سوزد. اما کافی است فقط یک روز صبر کنید تا این عوارض برطرف شود و بتوانید بدون کوچکترین مشکلی ورزش کنید و در محل کار حاضر شوید.

وضعیت پوست تقریباً بلافاصله پس از میکرونیدلینگ بهتر می‌شود و روند بهبود ۶ ـ ۴ هفته ادامه می‌یابد. برای رسیدن به نتیجه بهتر می‌توان میکرونیدلینگ را با توجه به وضعیت پوست، هر ۶ هفته یک بار یا دو یا سه بار در سال تکرار کرد.

درمان خانگی خشکی پوست


درمان خانگی خشکی بهترین درمان خشکی پوست ناشی از استحمام زیاد و کمبود رطوبت چیست؟

توصیه‌های ساده زیر به داشتن پوستی نرم و سالم کمک می‌کند:

 • زمان استحمام را کاهش دهید. حمام‌های طولانی، به ویژه با آب داغ باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست می‌شود و خشکی پوست را تشدید می‌کند. بهتر است با آب گرم، نه با آب داغ دوش بگیرید. پس از هر بار استحمام یا شستن دست‌ها کرم مرطوب کننده بزنید.
 • چند بار در روز از پماد، امولسیون و کرم مرطوب کننده استفاده کنید. چون این فراورده‌ها به ترمیم فیلم هیدرولیپیدی نگهدارنده رطوبت پوست کمک می‌کند، استفاده از آنها برای رفع خشکی پوست ضروری است. چون کرم مرطوب کننده پس از استعمال و مالیدن روی پوست محو می‌شود و ردی به جا نمی‌گذارد، محبوب‌تر از دیگر درمان‌های مرطوب کننده پوست است. کرم مرطوب کننده از پوست حساس و آسیب دیده محافظت می‌کند و پوست را صاف‌تر و نرم‌تر می‌کند. مرطوب کننده چربی طبیعی پوست را حفظ می‌کند، مانع از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود و رطوبت را در لایه شاخی پوست نگه می‌دارد.
 • مرطوب کننده غیرالکلی انتخاب کنید.
 • برای شستشوی پوست از پاک کننده‌های غیرصابونی ملایم استفاده کنید. صابون‌های ناملایم چربی روی سطح پوست را پاک می‌کند و باعث خشکی آن می‌شود.
 • از صابون‌های آنتی باکتریال استفاده نکنید.
 • یک دستگاه بخور در خانه قرار دهید یا برای حفظ رطوبت هوا در فصل زمستان و در آب و هوای خشک، سیستم گرمایشی مرکزی برای خانه تهیه کنید.
 • از خاراندن یا مالش پوست خودداری کنید.
 • کلاه، دستکش و شال گردن را در فصل سرما فراموش نکنید.
 • مصرف مشروبات الکلی را ترک کنید، چون الکل باعث خشکی پوست می‌شود.
 • مایعات از دست رفته در اثر تعریق را جایگزین کنید.
 • لباس‌هایی که باعث خارش پوست می‌شود، نپوشید، چون این لباس‎ها خارش و خشکی پوست را تشدید می‌کند. پوست خشک به محرک‌های تماسی بسیار حساس است و خارش و قرمزی را تشدید می‌کند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *