بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش

بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش

جرم گیری گوش

برای جرم گیری گوش , گوش پاک‌کن یکی از پرکاربردترین وسیله‌های نظافت و رعایت بهداشت فردی است، قیمت آن بسیار پایین است، از هر فروشگاه و داروخانه‌ای قابل تهیه بوده و استفاده از آن بسیار آسان است؛ کافی است آن را وارد گوش کنید، موم را با آن بردارید و از گوش خارج کنید و دور بیاندازید. سریع و آسان است، این‌طور نیست؟

اما آیا می‌دانید که استفاده از گوش پاک‌کن برای گوش بد است؟ گوش خاصیت خودتمیزکنندگی دارد و استفاده از گوش پاک‌کن ممکن است به ساختار این عضو ظریف آسیب بزند. در ابتدا فقط مقدار اندکی وکس اطراف کانال گوش وجود دارد. اما هر چه بیشتر وکس را به عمق گوش برانید، وکس بیشتری جمع می‌شود. در نهایت آن‌قدر جرم به داخل گوش رانده می‌شود که توده بزرگی از موم در انتهای کانال گوش جمع می‌شود. گاهی کانال گوش کاملاً مسدود می‌شود و شنوایی بیمار کاهش می‌یابد.

شکی نیست که هدف شما از پاک کردن گوش و تمیز نگه داشتن آن، رعایت بهداشت است، اما این کار ممکن است قدرت شنوایی را ضعیف کند. گوش بخش ظریف و پیچیده‌ای از بدن است که شامل پوست، مجرای گوش و پرده صماخ می‌شود؛ بنابراین نیاز به مراقبت ویژه دارد. برای شروع سعی کنید عادت فرو کردن گوش پاک‌کن یا هر گونه شیء خارجی دیگر داخل مجرای گوش را ترک کنید

ایمن‌ترین روش جرم‌گیری گوش و خارج کردن موم یا جرم از گوش مراجعه به پزشک و متخصص گوش، حلق و بینی است. پرده و مجرای گوش ظریف است و جرم زیاد گوش ممکن است به آن آسیب بزند. سعی نکنید خودتان با فرو کردن وسایل مختلف در مجرای گوش موم را خارج کنید، به ویژه اگر جراحی گوش انجام داده‌اید، سوراخی در پرده صماخ وجود دارد یا با درد یا ترشح گوش مواجه هستید. متخصصین معمولاً وضعیت گوش کودکان را هنگام معاینه بررسی می‌کنند و در صورت، لزوم شست‌وشوی گوش و از بین بردن جرم اضافی را در مطب انجام می‌دهند.

 

چرا بدن انسان، موم گوش تولید می‌کند؟

وجود سرومن یا وکس گوش در حد طبیعی مفید است و به‌عنوان یک عامل خود پاک‌کننده با ویژگی‌های آنتی باکتریال، حفاظتی و روان کننده عمل می‌کند. عدم وجود جرم در گوش، خارش و خشک شدن گوش را به دنبال دارد. منظور از خود پاک‌کنندگی این است که جرم و سلول‌های مرده پوست حرکت آهسته و منظمی از پرده صماخ به سمت دهانه گوش دارند. وکس قدیمی به طور مداوم در اثر این حرکت و به کمک حرکت فک و جویدن از مجرای گوش به دهانه گوش رانده می‌شود و در آنجا عموماً خشک می‌شود، پوسته می‌بندد و می‌افتد.

موم گوش در بخش‌ عمیق کانال گوش و نزدیک پرده صماخ تشکیل نمی‌شود، بلکه صرفاً در یک سوم خارجی کانال گوش شکل می‌گیرد. بنابراین هنگامی که جرم جلوی پرده صماخ را مسدود می‌کند، علت آن غالباً این است که بیمار شیئی مانند گوش پاک‌کن، سنجاق سر یا گوشه دستمال را وارد گوش کرده و جرم را به عمق رانده است. بنابراین وارد کردن چنین اشیائی داخل گوش نه‌تنها مفید نیست، بلکه وکس را به اعماق گوش می‌فرستد.

زمان شست‌وشو و جرم‌گیری گوش

مجرای گوش تحت شرایط مناسب هیچ‌گاه نیازی به پاک کردن ندارد. با این حال شست‌وشوی گوش گاهی ضرورت می‌یابد. چنانچه جرم انباشته شده به حدی برسد که منجربه بروز علائم شود یا از معاینه توسط متخصص جلوگیری کند، گوش باید شست‌وشو داده شود. این عارضه انباشته شدن سرومن (وکس یا موم) نام دارد و با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه است:

 

بهترین روش تمیز کردن گوش چیست؟

 

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن گوش وجود دارد که عبارتند از:

goosh12 بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش

شست‌وشوی تخصصی گوش

در گذشته برای شست‌وشوی گوش سرنگ مخصوص فلزی با آب گرم پر و سر فلزی آن داخل مجرای گوش قرار داده می‌شد. سپس آب به داخل کانال گوش پاشیده و ظرف کلیوی شکلی زیر گوش گرفته می‌شد تا آب و جرم خروجی از گوش در آن بریزد. در این روش سرنگ باید به طور مرتب نرم (روغن‌کاری) شود تا میزان یکسانی از فشار اعمال شود و پرستار بتواند تشخیص دهد که سرنگ را با چه نیرویی تخلیه کند. از آنجاکه سرنگ، وکس سفت را حرکت نمی‌دهد، وکس باید پیش از استفاده از سرنگ بیش از دو هفته نرم شود. امروزه برای ایمنی بیشتر به جای سرنگ فلزی از پمپ شست‌وشوی گوش با سر فواره‌ای استفاده می‌شود. این پمپ، فشار متغیر و قابل تنظیم دارد، اما اصول شست‌وشو و جرم‌گیری گوش عملاً یکسان است. بسیاری از افراد بارها شست‌وشوی گوش با سرنگ را انجام داده‌اند، بدون آن که با مشکل خاصی مواجه شوند.

جرم‌گیری خشک گوش

جرم‌گیری خشک گوش با ابزار ویژه معمولاً توسط متخصص گوش، حلق و بینی یا شنوایی‌سنج انجام می‌شود. متخصص از مجموعه‌ای از ابزار در اشکال مختلف به نام ابزار تراش یا پروب‌های جابسون هورن استفاده می‌کند که شبیه به قاشق‌ها و حلقه‌های بسیار ریزی است که برای گرفتن، جمع و خارج کردن وکس از کانال گوش به کار برده می‌شود. این عمل زیر نور زیاد انجام می‌شود و متخصصین می‌توانند از ابزار مختلف تراش فلزی یا پلاستیکی یکبار مصرفی استفاده کنند که بعضی از آنها حتی مجهز به منبع نور هستند. متخصص معمولاً ابتدا چند قطره روغن مخصوص را داخل گوش می‌چکاند تا وکس از کانال گوش جدا شود. سر پروب معمولاً از وسط وکس عبور داده و سپس بیرون کشیده می‌شود تا وکس را با خود خارج کند.

 

goosh2 بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش

 

مزایای این روش جرم‌گیری عبارت است از:

 • بی‌سروصدا بودن:  درمانی مناسب برای افرادی که از سر و صدا متنفرند.
 • سریع بودن:  وکس جمع شده غالباً در یک یا دو توده بزرگ درآورده می‌شود.

معایب این روش جرم‌گیری به شرح زیر است:

 • احتمال اندکی وجود دارد که وکس جمع شده به عمق بیشتر رانده شود.
 • خارج کردن وکس سفت ناراحت کننده است.

میکروساکشن

در حال حاضر میکروساکشن موثرترین روش تمیز کردن گوش است. واژه میکرو به میکروسکوپ‌هایی اشاره دارد که به صورت یونیت‌های بزرگ مجزا یا به شکل گنجانده شده در شیشه، موسوم به لوپ، در این عمل به کار برده می‌شوند. واژه ساکشن نیز به پمپ خلأیی اشاره دارد که به یک لوله و یک قلم ساکشن ۲ میلی‌متری متصل است و برای خارج کردن وکس از گوش کاربرد دارد. میکروساکشن فقط وکس را از گوش خارج می‌کند و چون در این عمل آب داخل گوش اسپری نمی‌شود، برای استفاده پس از جراحی یا در صورت سوراخ بودن پرده گوش مناسب و ایمن است. متخصص از میکروسکوپ قوی و منبع نور استفاده می‌کند تا بتواند داخل گوش را به خوبی ببیند؛ به همین دلیل این روش جرم‌گیری گوش را می‌توان ایمن‌ترین روش ممکن به شمار آورد و اکثر بیماران به دلیل ایمنی بالاتر میکروساکشن در شست‌وشوی گوش، این روش را برای تمیز کردن گوش انتخاب می‌کنند.

مزایای میکروساکشن عبارت است از:

 • قابل انجام پس از جراحی
 • قابل کاربرد در صورت سوراخ بودن پرده صماخ گوش
 • بدون درد بودن
 • صفر بودن احتمال عفونت کردن گوش
 • سریع بودن عمل

اما معایب این روش به شرح زیر است:

 • ناراحتی مختصر بیمار در صورتی که وکس از قبل نرم نشده باشد.
 • در صورت جمع شدن مقدار زیادی جرم و سفت بودن آن گاهی لازم است درمان در ۲ جلسه انجام شود.
 • برخی بیماران از سر و صدای میکروساکشن ناراحت می‌شوند، البته میزان صدای میکروساکشن براساس مطالعات بالینی در حد ایمن است.

 

به این پست امتیاز دهید.
بهترین روش شستشو و جرم گیری گوش
۴٫۵ از ۱۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

4 دیدگاه ها

 1. مرتضی صنوبر می‌گه:

  با سلام مراکز دولتی که برای جرم گیری گوش از میکرو ساکشن استفاده میکنند را نام ببرید .باتشکر از اطلاع رسانی عالی شما

 2. بهمن می‌گه:

  سلام
  من حدود ۱۵ سال است که وزوز کوش دارم و به مرور زمان شنوایی خود را از دست دادم و الان سمعک میزنم و بخاطر همین گوش من بخاطر سمعک زیاد جرم میگیرد چند وقت یک بار باید گوشم را شستشو دهم .زمان خاصی دارد .یا فرقی نمیکند.و یا باید چه کاری انجام دهم که گوشم جرم کمتر بگیرد. آیا میتوانم هر شب قطره بریزم. وآ یا بعد از قطره ریختن هر روز گوشم حساسیت نمگیرد . تشکر میکنم راهنماییم کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *