تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

امپون بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی، جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)، توربینکتومی یا جراحی سینوس انجام می‌دهند، معمولاً بینی آن‌ها در پایان عمل جراحی با یک اسفنج نرم مخصوص که یک نخ به انتهای آن متصل است، پانسمان می‌شود. این وسیله تا حدودی شبیه به تامپون‌های زنانه است؛ اما تامپون بینی چیست؟ تامپون بینی برای باز نگه داشتن، نرم کردن جراحت‌های داخل بینی، جلوگیری از خشک شدن زیاد بینی و پیشگیری از تشکیل جای زخم و خونریزی بینی استفاده می‌شود.

آیا استفاده از تامپون بینی پس از عمل جراحی لازم است یا خیر؟


دکتر اکبری متخصص جراحی زیبایی بینی در جواب این سؤال می‌گویند: “جواب این مسئله به نظر هر جراح بستگی دارد. اینجانب به شخصه از تامپون بینی استفاده کرده و در انجام این عمل فوایدی می‌بینم. از جمله اینکه به فرم‌دهی بینی از داخل کمک کرده و نکته دیگر این است که تامپون از سرازیر شدن ترشحات بینی که پس از عمل بیمار با آن روبروست جلوگیری می‌کند. با این همه اگر بیماری از من بخواهد که از تامپون بینی استفاده نکنم تا حد امکان این کار را برای او انجام خواهم داد.”

نحوه برداشتن تامپون بینی بدون درد


s2 تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

بعد از جراحی بینی، تامپون بینی مرطوب می‌ماند و یا حتی خونابه‌ای که از بینی خارج می‌شود از پایین تامپون چکه می‌کند. این حالت کاملاً طبیعی است. در روز دوم بعد از عمل، شما باید تامپون بینی را به کمک یکی از دوستان یا افراد خانواده به روشی که در زیر شرح داده شده است، بردارید. توجه کنید که نباید از انجام این کار بترسید، چون حتماً از پس آن برمی‌آیید.

 1. حدود یک ساعت قبل از برداشتن تامپون بینی، برای جلوگیری از درد تامپون بینی دو عدد قرص مسکن بخورید.
 2. صورت و گردن خود را با آب خیس کنید و آرام و خونسرد کنار سینک روشویی بایستید.
 3. تامپون داخل بینی را خوب خیس کنید، سپس نخ آن را محکم بگیرید و به آرامی تامپون را کمی از سوراخ چپ و کمی از سوراخ راست بیرون بکشید. طول تامپون معمولاً به اندازه طول یک انگشت است. هنگام بیرون کشیدن بهتر است نخ تامپون را محکم بگیرید اما خیلی آرام و پیوسته بیرون بکشید. وقتی این کار را انجام می‌دهید دهان خود را باز نگه دارید.
 4. بعد از رفع درد تامپون بینی ، ممکن است کمی خون از بینی خارج شود. اگر این اتفاق افتاد، قسمت نرم پایین بینی را ۵ دقیقه با دست خود فشار دهید و سر خود را بالا بگیرید. این کار معمولاً همیشه موجب توقف خونریزی بینی می‌شود.
 5. از این به بعد معمولاً تا دو هفته، شما باید بینی خود را چهار بار در روز با آب شیر شستشو بدهید. این کار به شسته شدن لخته‌های خون از داخل بینی و تخلیه راحت‌تر ترشحات بینی و خونی که به دیواره داخلی سوراخ بینی چسبیده و خشک شده است، کمک می‌کند.
 6. بهترین وسیله برای شستشوی بینی، ایریگیتورهای حبابی است که معمولاً برای تمیز کردن بینی نوزادان استفاده می‌شود. مخزن ایریگیتور را با آب شیر پر کنید و نوک نازل آن را در سوراخ بینی بگذارید. مخزن ایریگیتور را در کنار گردن خود بگیرید و در حالی که دهان را باز و سر خود را در سینک روشویی نگه داشته‌اید، پمپ ایریگیتور را فشار دهید. معمولاً آب از سوراخ دیگر بینی و نیز از دهان شما خارج می‌شود. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.
 7. بعد از شستشوی بینی برای جلوگیری از خشک شدن آن، کمی وازلین در داخل سوراخ بینی بمالید و از بینی بالا بکشید. وازلین روی لایه داخلی بینی را می‌پوشاند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند. این کار را بعد از هر بار دوش گرفتن، دوباره انجام بدهید.
 8. بعد از آنکه تامپون بینی را برداشتید و بینی را شستشو کردید، به هیچ وجه نباید محکم فین کنید، چون این کار باعث خونریزی از بینی شما می‌شود.

در صورت خونریزی بینی بعد از جراحی چه باید کرد؟


وحشت نکنید و آرام باشید! هیجان شدید باعث افزایش فشار خون شما می‌شود و خونریزی بینی را بدتر می‌کند.

 1. قسمت نرم پایین بینی را بین انگشت شست و انگشت اشاره بگیرید و حدود ۵ دقیقه نگه دارید.
 2. دو عدد قرص مسکن (نه آسپرین یا قرص‌های ضد التهاب!) بخورید.
 3. صورت و گردن خود را با آب سرد بشویید. در یک جای خنک بایستید و از نوشیدن مایعات گرم خودداری کنید.
 4. سعی کنید نخوابید و یا لم ندهید. سر خود را باید بالا نگه دارید تا خون به طرف سر شما نفوذ نکند.
 5. از سرفه کردن، عطسه کردن، قی کردن یا فین کردن بینی اجتناب کنید.
 6. در صورتی که خونریزی بینی شما متوقف نمی‌شود یا به طور مکرر باز هم اتفاق می‌افتد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *