جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

جراحی اپیکانتوپلاستی

در عمل زیبایی اپیکانتوپلاستی چین ایپکانتال آزاد می‌شود و گوشه میانی شکاف پلک به گونه‌ای دستکاری می‌شود تا بخش میانی چشم بیشتر دیده شود و فاصله اینتراپیکانتال (بین دو اپیکانتوس) کمتر شود. در عمل زیبایی کانتوپلاستی لترال علاوه بر کشیدن افقی پلک عمیق کردن خلفی مناسب نیز برای تماس مناسب بین کره چشم و ملتحمه پلک مهم است. چنانچه عمل کانتوپلاستی لترال و کم کردن شیب پلک پایین همزمان انجام شود، چشم بزرگ و مهربان به نظر خواهد رسید. با بخیه زدن بین تارسوس و فاسیای کپسول پلک می‌توان شیب چشم مغولی را کاهش داد.

اپیکانتوپلاستی


چین اپیکانتال بافت فیبری اضافی است که در راستای عمودی و به صورت هلالی شکل قرار دارد و یکی از مشخصه‌های پلک‌های آسیایی به شمار می‌رود. چین اپیکانتال در اپیکانتوپلاستی آزاد می‌شود و گوشه میانی شکاف پلک  دستکاری می‌شود. در این عمل بخش بیشتری از قسمت میانی چشم مشخص می‌شود و فاصله اینتراپیکانتال به طور همزمان کاهش داده می‌شود.

آزادسازی اپیکانتال با توجه به تناسب کلی چشم انجام می‌شود. با این حال برای کارونکل قلابی شکل باید رویکرد متفاوتی به کار برده شود، چون تاندون‌های اپیکانتال در امتداد انحنای بیرونی رو به پایین کشیده شده است. اگر در حذف چین اپیکانتال زیاده‌روی شود، نتیجه حالت تهاجم‌آمیزی پیدا می‌کند که به احتمال زیاد برای بیمار قابل قبول نخواهد بود. این که چه مقدار از کارونکل بعد از عمل دیده می‌شود نیز مهم است. در چشم بیماران آسیای شرقی بزرگی بخش آشکار کارونکل در قسمت میانی ۳ تا ۵ میلی‌متر است. اگر چین اپیکانتال کارونکل را بپوشاند و بخش آشکار کارونکل یک میلی‌متر یا کمتر باشد، مداخله گسترده‌تری باید انجام شود.

Capturee جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

معاینه بیمار

اندازه‌گیری فاصله اینتر اپیکانتال و مقدار مشخص بودن کارونکل اشکی بسیار مهم است. نتیجه انجام عمل بر روی بیماران با چین اپیکانتال شدید و فاصله اینترایپکانتال زیاد بسیار چشمگیر است. بیمار می‌تواند برای تخمین تغییر پس از اپیکانتوپلاستی گوشه داخلی چشم را با انگشت بکشد. زیاده‌روی نکردن در اصلاح چین اپیکانتال ایمن‌تر از زیاده‌روی کردن است، چون بازگرداندن چین به شکل اولیه در صورت زیاده‌روی نکردن در اصلاح  بسیار آسان‌تر است.

از چهار نوع چین اپیکانتال چین تارسال اپیکانتوس در میان اهالی آسیای شرقی رواج بیشتری دارد. تمام چین‌های اپیکانتال به اصلاح نیاز ندارد و تارسالیس اپیکانتوس حالت طبیعی‌تری را با چین دوگانه به دست می‌دهد. پوست نزدیک پل بینی و ناحیه اپیکانتال معمولاً در اهالی آسیای شرقی ضخیم‌تر از پوست پلک فوقانی است که واکنش‌پذیرتر است و بیشتر مستعد ایجاد جای زخم هیپرتروفیک پس از اپیکانتوپلاستی است. همواره پیش از عمل به بیماران اطلاع داده می‌شود که عدم تقارن اپی‌کانتوس‌ها و اصلاح نشدن به حدکافی از عوارض این عمل به شمار می‌رود.

Capture1 جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

عمل چین دوگانه و اپیکانتوپلاستی

عمل چین دوگانه معمولاً همزمان با اپیکانتوپلاستی بر روی بیماران آسیای شرقی انجام می‌شود. پوست اضافی در چنین عمل ترکیبی‌ از کناره بالایی پلک دوگانه به سمت پوست ناقص بخش داخلی پلک پایین چرخانده می‌شود. این توزیع مجدد بافت نرم احتمال اکتروپیون یا برون چرخش جزیی ناشی از ایپکانتوپلاستی را کاهش می‌دهد.

Capture42 جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

توضیح تصویر: طراحی  معکوس فونته: الف و ب: لبه سه گوش بخش بالایی داخلی چین اپیکانتال به سمت محل برش پلک پایین چرخانده می‌شود تا جای زخم را بپوشاند. ج: بیمار مونث ۱۹ ساله متقاضی جراحی پلک دوگانه و اپیکانتوپلاستی است. اپیکانتوپلاستی داخلی با طراحی معکوس فونته و جراحی برش دهنده پلک دوگانه انجام شد. د: چشم‌ها  پس از جراحی با بیشتر مشخص شدن کارونکل و چین دوگانه پلک زیباتر شد.

اگر اپیکانتوپلاستی بدون عمل چین دوگانه انجام شود، گوش سگی روی بخش‌های فوقانی و میانی چین اپیکانتال ایجاد می‌شود و برش دادن ضرورت می‌یابد. این برش گاهی نتیجه خط جدید و ناخواسته پلک دوگانه است. برای جلوگیری از تشکیل این خط، باید گوش سگی حتی‌الامکان نزدیک مژگان بالا بریده شود. اگر در کناره کارونکل میانی پلک پوست کافی وجود نداشته باشد، بخش گوش سگی لبه فوقانی باید حفظ شود و به کناره مثلثی شکلی تبدیل شود که به سمت بخش داخلی ساختار جدید شکاف گوشه چشم (کانتوتومی) می‌چرخد. روش دیگر این است که با چرخاندن لبه ایجاد شده در اثر گوش سگی و جلو بردن عمودی لبه مثلثی تا برگشتگی ایپکانتوس، ایپکانتوس نواری شکل برگشته روی بخش پایینی چین اپیکانتال آزاد شود.

Capture3 جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

روش جراحی

یک روش منحصر به فرد وجود ندارد که کل طیف چین‌های اپیکانتال را پوشش دهد، بنابراین جراح باید به تکنیک‌های مختلف قابل کاربرد در گونه‌های خاص چین اپیکانتوپلاستی تسلط داشته باشد. اکثر تکنیک‌های اپیکانتوپلاستی از تغییرات جزیی و ترکیب‌هایی از چند مفهوم اصلی تشکیل می‌شود که عبارت‌اند از: برش ساده پوست، پیشروی v – Y، زدپلاستی و دبلیوپلاستی

عوارض و کنترل

جای زخم و تشدید برگشتگی اپیکانتوس از عوارض رایج اپیکانتوپلاستی است. احتمال بروز این عوارض را می‌توان با ایجاد ظریف و ماهرانه برش‌ها در امتداد خطوط تنش پوستی شل شده و اجتناب از اتصال بین برش بلفاروپلاستی (جراحی پلک) و اپیکانتوپلاستی کاهش داد.

ddd 1 جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

جای زخم پس از عمل را می‌توان تا جایی که روش جراحی اجازه می‌دهد در ناحیه‌ای دور از دید مخفی کرد. کشش مربوط به زخم جراحی را باید با بخیه‌های درمال قابل جذب و نه بخیه‌های پوستی سطحی نگه داشت . لایه پوست باید با ظریف‌ترین بخیه ممکن زیر لوپ جراحی دوخته شود.

تا شش هفته پس از جراحی باید پماد استروئیدی موضعی روی محل اپیکانتوپلاستی زده شود تا از تکثیر فیبروبلاست‌ها در بازه زمانی دو تا شش هفته پس از عمل جلوگیری شود. برای بیماران دارای سابقه جای زخم هیپرتروفیک یا کلوئیدی (گوشت اضافه) یک دوره مصرف ۶ تا ۱۲ هفته‌ای ترانیلاست (عامل رشد سلول تی بازدارنده بتا (TGF) ) تجویز می‌شود. چین‌های به اندازه کافی اصلاح نشده اپیکانتال را می‌توان تا یک هفته پس از عمل به حالت اولیه بازگرداند. پس از گذشت یک هفته باید برای انجام عمل ترمیمی شش ماه صبر کرد یا تا زمان فروکش کردن واکنش هیپرتروفیک دست نگه داشت.

اپیکانتوپلاستی ترمیمی

اگر فاصله اینتراپی‌کانتال کمتر از سه سانتی‌متر باشد، چشم‌ها نزدیک به هم نظر می‌رسد. به علاوه چنانچه بیش از ۵ میلی‌متر از کارونکل اشکی از هر دو طرف دیده شود، چهره و نگاه حالتی ناراحت پیدا می‌کند. همچنین در صورت نمایان بودن بیش از حد کارونکل اشکی احتمال دارد جای زخم پس از اپیکانتوپلاستی قابل توجه باشد. اپیکانتوپلاستی ترمیمی جای زخم را کاهش می‌دهد و می‌پوشاند و چین موازی غیرطبیعی را به چین اپیکانتال طبیعی دلخواه تبدیل می‌کند.

کانتوپلاستی لترال زیبایی


کانتوپلاستی لترال معمولاً به تمام جراحی‌هایی اتلاق می‌شود که برای تغییر شکل گوشه خارجی چشم انجام می‌شود. شایان ذکر آن که بخش اعظم پژوهش‌های غربی کانتوپلاستی لترال را به عنوان روشی جراحی برای اصلاح افتادگی و شلی گوشه چشم یا موقعیت نامناسب پلک پایین و رفع نشانه‌های پیری روی پلک پایین و بخش میانی صورت معرفی مرده است.

معاینه بیمار

مانند هر جراحی زیبایی پلک دیگری باید ابتدا وضعیت بینایی و چشم بیمار متقاضی عمل کانتوپلاستی بررسی شود. میزان خروج تخم چشم و محل استخوان اروبیت (کاسه چشم) و مژگان از معیارهایی است که هنگام تعیین مناسب بودن عمل در نظر گرفته می‌شود.

متقاضیان مناسب عمل زیبایی کانتوپلاستی لترال افرادی با شرایط زیر هستند:

  1. خروج تخم چشم مناسب
  2.  فاصله ۴ میلی‌متری یا بیشتر بین گوشه خارجی چشم و دیواره خارجی کاسه چشم
  3. عمق بیشتر از ۳ میلی‌متر فورنیکس خارجی

jjj 1 جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی

روش‌های جراحی کشیدن گوشه خارجی چشم و کشیدن افقی شکاف پلک در متون تخصصی غربی به تفصیل شرح داده شده است. دلیل این پرداخت تفصیلی این است که کانتوپلاستی لترال به عنوان درمانی برای افتادگی پلک و یک جراحی بازسازی ترمیم کننده شناخته شده است. البته بعضی از این روش‌های جراحی مناسب بیماران آسیایی نیست که صرفاً عمل را برای زیبایی انجام می‌دهند.

کانتوپلاستی لترال و کاهش شیب مغولی

چشم‌های اهالی آسیای شرقی در مقایسه با اروپایی‌ها شیب رو به بالایی دارد. چشم‌های مورب مغولی حالتی عصبانی به چهره می‌دهد. چنانچه عمل کانتوپلاستی لترال بر روی بیماران دارای چشم‌های مورب مغولی انجام شود، گوشه خارجی چشم کشیدگی کافی را نخواهد داشت و چشم مورب‌تر به نظر خواهد رسید. اما اگر دو عمل کاهش شیب چشم و کانتوپلاستی لترال با هم انجام شود، چشم بزرگ‌تر و مهربان‌تر می‌شود و رضایت بیمار جلب می‌گردد. البته این عمل‌ها صرفاً باید بر روی بیمارانی انجام شود که چشم‌های مغولی بسیار مورب دارند.

مراقبت پس از عمل

پانسمان عمل لترال کانتوپلاستی به دلیل ماهیت این ناحیه دشوار است. تنها مراقبت ضروری پس از عمل استعمال کرم یا پماد مخصوص بر روی ناحیه جراحی شده است. بخیه‌ها ۷ یا ۸ روز پس از عمل کشیده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
جراحی اپیکانتوپلاستی و لترال کانتوپلاستی
۴ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *