• 021 22283000
  • ( مشاوره و رزرو نوبت )
  • select :

جراحی بینی استخوانی
  • دکتر محمد علی اکبری
  • 18 دسامبر 2019

عمل جراحی بینی استخوانی یا عقابی چگونه است؟


جراحی بینی استخوانی برای بینی های استخوانی یا بینی عقابی (بینی قوزدار) است. بینی استخوانی نوعی از بینی با پل برآمده است که به آن، شکلی منحنی یا کمی خمیده می‌دهد. برداشتن قوز پل بینی یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران برای جراحی بینی استخوانی یا عقابی است. قوزها در آناتومی بینی افراد مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارند و روش جراحی بینی استخوانی (عمل جراحی رینوپلاستی باز و بسته) براساس میزان قوز و برآمدگی روی بینی عقابی تعیین می‌شود. ضمنا ویژگی‌های زیبایی بینی در خانم‌ها و آقایان متفاوت است. یک دکتر جراح زیبایی خوب باید از مختصات عددی صورت آگاه باشد تا بتواند ایده‌آل‌ترین ویژگی بینی زیبا را در عمل بینی استخوانی خلق نماید .

 

یکی از خصوصیات مهم یک جراح موفق و ماهر زیبایی، توجه به جزئیات و بسنده نکردن به رفع مشکلات آشکار زیبایی است. دکتر اکبری با اتکا به توانایی‌های تخصصی و ذوق زیبایی شناختی خود به بهترین وجه جراحی‌ بینی استخوانی را انجام می‌دهند. به نحوی که یک بینی طبیعی و زیبا را که بر جذابیت چهره بیمار بیفزاید، به ارمغان می‌آورد. نکته بسیار مهم بعد از جراحی‌ زیبایی بینی، مختل نشدن روند نفس کشیدن بیمار است. دکتر اکبری برای اطمینان از سلامت کامل بیمار بعد از جراحی بینی عقابی یا استخوانی، میزان کوچک کردن بینی را با استفاده از معیارهای زیبایی بینی، تناسب آن با چهره فرد و همچنین مختل نشدن تنفس بیمار تعیین می‌کند. باید توجه داشت که بینی‌های بسیار کوچک مانند بینی عروسکی بیشتر جنبه تزیینی داشته و علاوه‌بر زیاد شدن احتمال عوارض عمل بینی مانند شکسته شدن پل بینی، باعث بروز مشکلات تنفسی نیز می‌شوند.

دریافت وقت مشاوره رینوپلاستی

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره جراحی رینوپلاستی میتوانید به صفحه دریافت مشاوره(کلیک کنید) مراجعه و پس از تکمیل فرم مشاوره منتظر تماس کارشناسان ما باشید ، همچنین میتوانید با یکی از شماره زیر نیز تماس حاصل فرمایید .

  • 021-75139000
  • 021-22283000

 

عمل جراحی بینی استخوانی

 

علت‌ها و دلایل جراحی بینی استخوانی

افرادی که در آناتومی بینی دارای برآمدگی بر روی بینی خود هستند، مانند اشخاص دارای بینی گوشتی، از مشکلات رایج زیبایی و عدم تناسب اعضای صورت رنج می‌برند. اکثر موارد برآمدگی و قوز بینی به دلیل مسائل ارثی و ژنتیکی ایجاد می‌شوند و در این حالت رشد بیش از حد غضروف بینی و استخوان آن، ایجاد برآمدگی و قوز بر روی پل بینی را به دنبال دارد. به‌طور معمول، صدمه‌های وارد شده به بینی در بینی استخوانی در طول دوره نوجوانی یا کودکی نیز می‌تواند باعث رشد بیش از حد استخوان و بافت غضروفی موجود بر روی پل بینی و در نهایت ایجاد برآمدگی بر روی بینی شود. از نظر زیبایی، برآمدگی و قوز روی پل بینی در بینی استخوانی می‌تواند باعث ایجاد اشکال در تناسب ایده‌آل صورت فرد شود و تاثیر نامطلوب بر تصاویر شخص و بطور خاص تصاویری که از زاویه نیم‌رخ گرفته شده‌اند، داشته باشد. درواقع برآمدگی روی بینی می‌تواند باعث کاهش هارمونی اجزای صورت شود و احتمالاً این مهمترین دلیلی است که بیماران را ترغیب به انجام عمل بینی غضروفی می‌کند. هرچقدر مشکلات بینی، ارتباط بیشتری با پوست داشته باشد، بینی گوشتی‌تر است و هراندازه مشکلات آن کمتر مربوط به پوست و بیشتر مربوط به لایه غضروفی استخوانی باشد، بینی غضروفی و استخوانی نامیده شده و عمل جراحی بینی استخوانی لازم می‌شود. در زیر تعدادی از نمونه عکس‌های عمل بینی دکتر اکبری آورده شده است:

در اکثر موارد منظور بیماران از عمل بینی استخوانی، رفع قوز بینی است. اما بینی استخوانی ممکن است (مانند همه انواع بینی‌های دیگر) مشکلات دیگری مانند بزرگی، بینی عقابی، انحراف و غیره داشته باشد.

 

آیا عمل بازگشت بعد از عمل بینی استخوانی وجود دارد؟

بعد از عمل بینی استخوانی بازگشت مجدد برآمدگی روی بینی به شدت نادر و غیر معمول است. مدیریت مناسب و مراقبت از بینی پس از عمل جراحی بینی استخوانی و در طول دوره درمان پس از عمل بینی استخوانی، می‌تواند ریسک بازگشت برآمدگی بینی یا ایجاد ناهنجاری‌های دیگر در این ناحیه را حداقل کرده و به‌طور چشمگیر کاهش دهد.

این مطلب هم بخوانید
تغذیه قبل و بعد از عمل بینی

همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم، عمل زیبایی بینی استخوانی یا جراحی بینی استخوانی شامل همان مراحل جراحی زیبایی بینی است. شما در طول جراحی بینی استخوانی با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی هیچ‌گونه درد و ناراحتی احساس نخواهید کرد. در مورد هزینه عمل بینی استخوانی و نرخ جراحی بینی نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا عمل زیبایی بینی استخوانی عوارض دارد؟

هر گونه جراحی حتی در بهترین شرایط، ممکن است با عوارضی همراه باشد. به طور کلی عوارض عمل بینی را می‌توانیم به ۲ گروه تقسیم‌بندی کنیم:

۱- آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی
۲- تغییرات نامطلوب ظاهر بینی

چنانچه بعد از عمل، حفرۀ داخل بینی تنگ و تنفس از بینی برای بیمار سخت شود، انتظار می‌رود که بیمار از علائمی مثل تنفس دهانی، خشک شدن گلو به هنگام خواب، تنفس صدادار و کاهش حس بویایی رنج ببرد.

علل انسداد تنفسی متعاقب عمل جراحی بینی عبارتند از:
۱- اصلاح نکردن انسدادهای مکانیکی در حین عمل جراحی: چنانچه قبل از عمل، بزرگی شاخک‌های بینی و یا انحراف تیغۀ بینی وجود داشته باشد، جراح باید تلاش کند تا این موانع به ظاهر مختصر را نیز برطرف کند. با توجه به اینکه بینی به وسیله عمل جراحی معمولاً کوچک‌تر می‌شود، چنانچه مانعی را که از قبل وجود داشته و انسداد هم ایجاد نکرده برطرف نکنیم، وقتی بینی جمع‌تر شد، این مانع به ظاهر بی‌اهمیت باعث انسداد مسیر تنفسی می‌شود.
۲- تورم مخاط داخل بینی: چنانچه مخاط داخل بینی به‌دلیل سینوزیت مزمن و یا آلرژی شدید متورم باشد، ممکن است باعث انسداد تنفسی شود.
۳- چسبندگی‌های داخل بینی: اگر جراح داخل بینی را زیاد دستکاری کند، باعث زخمی شدن مخاط بینی می‌شود. اگر مخاط زخمی شده در مجاورت یکدیگر قرار گیرند، به هنگام ترمیم به یکدیگر می‌چسبند و راه داخل بینی را تنگ می‌کنند.
۴- تنگ کردن بیش از حد سوراخ‌های بینی.
۵- برداشتن بیش از اندازه از غضروف‌های نوک بینی: این امر منجربه تنگی مدخل بینی می‌شود.

تا اینجا با علل انسداد بینی بعد از عمل جراحی آشنا شدیم، امّا اگر جراح بینی از تجربۀ کافی برخوردار نباشد، علاوه‌بر مختل شدن عملکرد بینی این احتمال وجود دارد که ظاهر بینی فرم مطلوب و مورد نظر را پیدا نکند و به شکل نامطلوبی در آید.

 

عمل بینی استخوانی

 

هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است؟

به‌طور معمول هزینه‌ جراحی بینی استخوانی بر اساس سطح مهارت جراح و پیچیدگی روش درمان متفاوت خواهد بود. به‌طور خاص جراحان باتجربه و مهارت بیشتر، هزینه بیشتری را برای عمل بینی دریافت می‌کنند.

 

سوالات متداول درباره عمل زیبایی بینی عقابی 

چگونه برای عمل زیبایی بینی عقابی آماده شویم؟

قبل از عمل زیبایی بینی  جراح درباره انتظارات واقع‌ بینانه‌ای که باید از عملتان داشته باشید، با شما صحبت می‌کند. سپس کارهایی را که برای آماده شدن برای جراحی باید انجام دهید و همچنین مناسب‌ترین روشی را که انتظارات شما را از عمل زیبایی برآورده می‌کند، برایتان توضیح می‌دهد. توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد قبل از عمل جراحی ازمصرف داروهایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن که ممکن است مانع از انعقاد خون و باعث خونریزی بعد از عمل (خونریزی بعد از عمل بینی) شوند، خودداری کنید. در صورت مصرف دخانیات (عوارض سیگار کشیدن بر عمل بینی)، به شدت توصیه می‌شود که حداقل یک ماه پیش از عمل جراحی و یک ماه پس از آن از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید. مصرف دخانیات روند بهبودی را بسیار کند می‌کند و باعث می‌شود دوره نقاحت شما طولانی‌تر شود. این بهترین فرصت است که سیگار و قلیان را برای همیشه ترک کنید.

این مطلب هم بخوانید
جراحی کوتاه کردن پیشانی بزرگ و بلند

در طول جراحی بینی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

مدت زمان جراحی معمولا بیش از دو ساعت طول نمی‌کشد و شما در تمام این مدت بیهوش هستید. جراح با توجه به نوع بینی شما یک برش ظریف بین سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند (روش باز)،  یا برش را از داخل بینی می‌زند (روش بسته). سپس غضروف بینی را خارج یا شکل آن را اصلاح می‌کند. در برخی موارد استخوان بینی را می‌شکند و آن را تغییر می‌دهد تا شکل دلخواه در بینی ایجاد شود. پس از اتمام کار، جراح یا تیم جراحی برش ایجاد شده را بخیه می‌زنند و آن را پانسمان می‌کنند و معمولا یک آتل پلاستیکی (گچ بینی یا اسپلینت بینی) را نیز روی بینی قرار می‌دهند .

 دوره نقاحت عمل زیبایی بینی چقدر است؟ 

جراح یک اسپلینت روی بینی شما قرار می‌دهد که باید ۷ الی ۱۰ روز پس از جراحی روی بینی بماند. ممکن است پس از جراحی ورم خفیف و کبودی دور چشم  داشته باشید که بعد از ۲ هفته از بین می‌روند. توصیه می‌شود تا ۴ هفته بعد از عمل از فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید و تنها زمانی که پزشکتان تشخیص دهد که خطری برای سلامتی شما وجود ندارد، می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.

بهترین سن برای عمل زیبایی بینی‌های استخوانی چه سنی است؟ 

بهتر است عمل زیبایی بینی روی کودکان انجام نشود مگر در شرایطی که اصلاح برخی مشکلات و بدشکلی‌های مادرزادی لازم و ضروری باشد. به طور کلی عمل زیبایی بینی پس از آنکه کودک ۹۰ درصد رشد خود را کامل کند، انجام می‌شود که این سن در دختران ۱۳ و در پسران ۱۵ سال است. تغییر شکل بینی بیشترین انتظاری است که نوجوانان از عمل زیبایی بینی دارند، اما درواقع این عمل زیبایی را می‌توان در هر سنی انجام داد، به شرطی که فرد از نظر روحی و جسمی تمام معیارهای لازم را برای انجام این کار داشته باشد.

در مشاوره عمل زیبایی بینی چه مسائلی مطرح می‌شود؟

در این نوع مشاوره‌ها، پزشک درباره مشکلاتی که با بینی خود دارید و اینکه امیدوارید عمل زیبایی چگونه این مشکلات را حل کند، از شما سوال می‌پرسد و بعد توضیح می‌دهد که چقدر انتظارات شما از این عمل زیبایی واقع‌بینانه است و آیا با انجام این کار به اهداف خود می‌رسید یا خیر؟ یک جراح خوب این نکته را درنظر می‌گیرد که باتوجه به ویژگی‌های ظاهری و استخوان‌بندی صورت شما، کدام روش جراحی برایتان مناسب‌تر است. هیچ مدل و روش خاصی وجود ندارد که برای تمام صورت‌ها مناسب باشد و درواقع روش هر عمل منحصر به ویژگی‌های خاص بیمار است.

آتل بینی چه زمانی باید برداشته شود؟

معمولا آتل بینی را یک هفته پس از جراحی باز می‌کنند که این کار ممکن است کمی دردناک باشد.

نتایج عمل چه زمانی مشخص می‌شود؟

ممکن است بینی شما حدود یک ماه و نیم بعد از عمل حساس و متورم شود. با خوابیدن ورم، بینی جدید شما به تدریج خود را نشان خواهد داد. حدود ۹۰ درصد ورم بینی ۳ ماه  بعد از جراحی از بین می‌رود و۱۰ درصد باقی‌مانده به آرامی بعد از یک سال محو خواهد شد.

۱۰ سال پس از جراحی، بینی چگونه خواهد بود؟

عمل زیبایی بینی نیز مانند بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر ماندگار هستند. اگر چه به علت بالا رفتن سن و طی کردن روند پیری، ظاهر بینی کمی تغییر خواهد کرد اما بینی شما هرگز به حالتی که قبل از عمل زیبایی داشت، باز نمی‌گردد.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر