• 021 22283000
 • ( مشاوره و رزرو نوبت )
 • select :

جزاحی بینی فانتزی
 • دکتر محمد علی اکبری
 • 20 اکتبر 2019

جراحی بینی عروسکی و فانتزی


جراحی بینی عروسکی و فانتزی به‌عنوان عمل رینوپلاستی، تغییر شکل بینی یا عمل بینی نیز شناخته می‌شود. اگر قصد دارید جراحی بینی عروسکی را انتخاب کنید، باید حتما به یک دکتر جراح بینی عروسکی و بینی فانتزی مراجعه کنید.

چه زمانی باید عمل جراحی بینی را مورد توجه قرار داد؟

 • اگر شما از ظاهر، اندازه یا زاویه بینی خود ناراضی هستید.
 • اگر مدل بینی شما بسیار بزرگ مانند بینی عقابی، بسیار کوچک یا در تناسب نسبت به بقیه اعضای صورت شما نیست.
 • اگر شما با مشکلات تنفسی ناشی از وجود نارسایی در عملکرد داخل بینی خود مواجه هستید.
 • اگر شما دارای برآمدگی بینی یا افتادگی نوک بینی هستید، یا سر بینی شما بسیار بالا یا بسیار پهن است.
 • شما می‌خواهید یک ظاهر بینی بی نقص یا به اصطلاح بینی فانتزی داشته باشید.

اگر وضعیت سلامتی شما مناسب است، با داشتن گرایش مثبت و انتظارات واقع‌بینانه نسبت به عمل جراحی زیبایی بینی، احتمالاً شما یک کاندید مناسب برای انجام این عمل جراحی هستید. در مورد جراحی بینی و ارتباط آن با بارداری حتما با پزشک خود مشورت نمایید. جراحی بینی یک انتخاب معمول و متداول برای مواقعی است که ظاهر نامناسب بینی به خاطر پوست ضخیم ایجاد شده باشد. از این تکنیک می‌توان به همراه عمل جراحی زیبایی استاندارد بینی در مواردی استفاده کرد که سر بینی یا پیاز آن به خاطر نوع پوست، بسیار ضخیم باشد. در اغلب مواقع از این روش برای درمان مشکلات بینی ناشی از آکنه روزاسه استفاده می‌شود. آکنه روزاسه یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست و در نتیجه آن تعداد زیادی جوش قرمز بر روی پوست فرد بیمار می‌شود. در این شرایط، روش درمانی مناسب، استفاده از عمل جراحی بینی با لیزر است. در حالت‌هایی که فرد دچار شکستگی بینی شده، عمل بینی با لیزر مناسب نیست و کاربردی ندارد .

اقدامات جراحی در عمل جراحی بینی عروسکی چیست؟

در عمل جراحی بینی عروسکی، اقدامات زیر صورت می‌گیرد:

بالا بردن پل بینی

در عمل جراحی بینی عروسکی ، بینی‌های مسطح با ایجاد شکاف در ناحیه داخل بینی برجسته می‌شوند. در این حالت برای بالا بردن پل بینی از پروتزهای مصنوعی یا اتوپلاستی (خود پیوندی) استفاده می‌شود. به این ترتیب کل بینی برجسته خواهد شد.

بالا بردن سر بینی

در عمل بینی عروسکی برای بینی برجسته می‌توان با استفاده از جراحی بینی کمی سر بینی را به سمت بالا منتقل کرد. تاثیرات بالا بردن نوک بینی، می‌تواند یک بینی لاغر و اصلاح شده با ایجاد زاویه علمی نازولابیال باشد.

سر بینی زیبا با زاویه  Y

وضعیت سر بینی در جراحی بینی عروسکی یکی از قابل تشخیص‌ترین موارد در مقایسه با سایر انواع رینوپلاستی است. در این عمل پل بینی به‌طور طبیعی به سر بینی متصل است و به این ترتیب یک سر بینی فانتزی جذاب برای فرد ایجاد می‌شود.

پل بینی هموار و طبیعی

پل بینی در وسط پیشانی و در مرکز کل صورت قرار دارد و یک نقطه کلیدی است که می‌تواند بر ویژگی‌های کلی صورت تاثیر داشته باشد. در عمل جراحی زیبایی بینی عروسکی این پل به صورت طبیعی و برجسته به‌طور متوازن با سایر اعضای صورت اصلاح می‌شود.

 

جراحی بینی عروسکی

 

انواع روش‌های جراحی بینی عروسکی

پس از بی‌حس کردن ناحیه، دکتر جراح شکاف‌هایی را برای دسترسی به استخوان‌ها و غضروف نگهدارنده بینی شما ایجاد می‌کند. در این حالت ۲ تکنیک اصلی برای ایجاد شکاف وجود دارد که عبارت از شکاف باز و شکاف داخل بینی است. با اضافه یا حذف کردن استخوان و غضروف و اصلاح ساختار داخل بینی، امکان کاهش اندازه بینی یا افزایش آن وجود دارد و به این ترتیب بینی می‌تواند کوتاه یا بلند شود.

 • پیوند غضروف به سر بینی می‌تواند برای تغییر سر بینی به مدل بینی عروسکی (بینی سربالا) استفاده شود. به این ترتیب می‌توان سر بینی را سر بالاتر، بزرگتر، کوتاه‌تر، یا باریک‌تر کرد.
 • پوست شما و سایر بافت‌های نرم برای شکل گرفتن ساختار زیربنایی خود اصلاح می‌شوند.
 • در برخی بیماران، از ژل پر کننده یا پیوند چربی می‌توان برای افزایش اندازه ناحیه موردنظر در بینی استفاده کرد.

 

در جراحی بینی عروسکی به منظور سر بالا کردن بینی، از ۲ روش برای ایجاد شکاف استفاده می‌شود: روش عمل جراحی باز بینی و روش داخلی (داخل بینی).

علاوه‌بر گزینه‌های انتخابی برای ایجاد شکاف، روش‌های مختلفی برای بزرگ کردن بینی یا مسطح کردن نقص‌های سطحی بینی وجود دارد که این روش‌ها عبارتند از:

 • پیوند غضروف از تیغه بینی خود فرد (دیواره‌ای که ناحیه داخل بینی را به ۲ مسیر هوای جدا از هم تقسیم می‌کند). این روش بهترین شانس برای رسیدن به یک نتیجه طبیعی است. اگر قبلاً غضروف و استخوان از تیغه یا دیواره بینی بیمار گرفته شده باشد، می‌توان از غضروف گوش یا دنده بیمار و گاهی اوقات استخوان جمجمه برای تهیه بافت پیوندی مورد نیاز استفاده کرد.
 • ایمپلنت سیلیکون ثابت برای جراحی بینی قابل استفاده است، اما این مواد خارجی می‌توانند باعث ایجاد عفونت و واکنش ضعیف بافت بینی شوند که ممکن است نیاز به خارج کردن پیدا کنند. به همین خاطر اگر امکان استفاده از غضروف طبیعی وجود داشته باشد، این انتخاب بدون دردسرترین انتخاب در دسترس برای درمان است.
 • ژل پر کننده یا چربی پیوندی نیز می‌تواند برای هموار کردن، پوشاندن و پنهان کردن نقص‌ها یا معایب، یا اضافه کردن حجم به نواحی موردنظر بینی تزریق شود.
این مطلب هم بخوانید
جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

همان‌طور که قبلاً بیان شد، ۲ تکنیک اصلی برای ایجاد شکاف در بینی هنگام عمل جراحی بالا بردن نوک بینی وجود دارد:

رینوپلاستی باز

برای انجام جراحی بینی عروسکی به روش باز، شکاف‌ها در خارج از بینی ایجاد می‌شود. در این حالت یک شکاف کوچک برای دسترسی به استخوان‌ها و غضروف خارج از بینی بین سوراخ‌های بینی ایجاد و در ادامه این شکاف‌ها به بریدگی‌های پنهان داخل بینی متصل می‌شود. طرفداران روش رینوپلاستی باز، بیان می‌کنند که در این روش، بینی به‌طور کامل باز می‌شود و به این ترتیب جراح بینی، دید بهتری از ساختارهای بینی دارد و می‌تواند دسترسی بهتری به مسیر بینی برای دستکاری‌های مورد نیاز در عمل جراحی بینی فانتزی داشته باشد. پس از بهبودی، تشخیص این زخم‌ها و شکاف‌های ایجاد شده بر روی بینی، برای سایرین به سختی امکان دارد.

رینوپلاستی داخل بینی

برای انجام جراحی بینی عروسکی به روش رینوپلاستی داخل بینی، شکاف‌ها در داخل مسیر هوای بینی ایجاد می‌شود. از آنجا که شکاف‌ها در داخل بینی هستند، پس از عمل جراحی از دید افراد پنهان می‌مانند. طرفداران این روش بیان می‌کنند که به این ترتیب نیاز کمتری به ایجاد شکاف در بافت بینی وجود دارد و لذا یک تجسم عالی از ساختارهای بینی ایجاد می‌شود. علاوه‌بر این، با استفاده از این روش زخم‌ها و جراحت‌های آشکار در پایه بینی حذف می‌شوند.

جراح بینی عروسکی (بینی سربالا) با شما درباره طول مدت استراحت مورد نیاز برای بازگشت به سطح عادی فعالیت‌ها و محل کار صحبت می‌کند. پس از عمل جراحی سربالا کردن بینی، به شما و پرستار توصیه‌های لازم درباره مراقبت‌‌های پس از عمل داده می‌شود که این توصیه‌ها به شرح زیر هستند:

 • خارج کردن آب در صورت آب آوردن محل جراحی
 • علائم معمول که ممکن است شما آنها را پس از عمل تجربه کنید
 • علائم بالقوه و احتمالی از عوارض عمل زیبایی بینی

عمل جراحی بینی عروسکی

بلافاصله بعد از جراحی

پس از عمل بینی عروسکی و بالا بردن نوک بینی ممکن است از شما خواسته شود که از آتل‌بندی برای حفاظت از بینی خود استفاده کنید. این آتل‌بندی از بینی شما در هنگام خواب حفاظت می‌کند و مانند یک حفاظ در برابر ضربه‌های تصادفی وارد شده به بینی عمل می‌کند. علاوه‌بر این ممکن است از یک بانداژ سه‌گوش کوچک سر بینی و پکینگ بینی برای ایجاد حفاظت بیشتر استفاده شود. پکینگ بینی در حقیقت یک محافظ داخلی است که همه چیز را در محل خود نگه داشته و مسیر هوای بینی را تمیز و خالی از جرم حفظ می‌کند. بسیاری از بیماران از ایده قرار دادن هر چیز در داخل بینی خود ناراحت می‌شوند و به همین خاطر ممکن است اصلاح پکینگ بینی آنها دشوار باشد. همچنین بعضی جراح‌ها در داخل هر مسیر هوا یک تیوب قرار می‌دهند که به تنفس راحت‌تر بیمار در زمان استفاده از پکینگ در محل، کمک می‌کند. به هر حال شما باید انتظار مقداری ورم و کبودی و نیز ناراحتی‌های احتمالی پس از عمل جراحی زیبایی بینی را داشته باشید. در این حالت صورت شما پس از عمل جراحی پف کرده و نواحی اطراف بینی کبود شده و ورم می‌کند. جراح ممکن است برای کاهش ورم و کبودی به شما پیشنهاد استفاده از کمپرس سرد کند. همچنین احتمالاً نیاز است که در چند روز اول پس از عمل جراحی، شما سر خود را به سمت بالا و نسبتاً بی‌حرکت نگه دارید. علاوه‌بر این ممکن است پزشک به شما استفاده از داروهای مسکن را در زمان احساس درد توصیه کند. به این ترتیب شما مجبور هستید فعالیت‌های خود را برای چند روز تا چند هفته محدود نمایید.

بهبودی

لازم و ضروری است که تمام توصیه‌های مراقبتی ارائه شده توسط جراح را به‌دقت دنبال کنید. جراح شما همچنین اطلاعات دقیق درباره علائم عادی پس از عمل جراحی بینی عروسکی و نیز علائم احتمالی مربوط به عوارض عمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. اینجا باید بدانید که مقدار زمان لازم برای ریکاوری پس از عمل جراحی، برای افراد مختلف به شدت متفاوت است. به همین خاطر این انتظار را داشته باشید که قبل از بازگشت به فعالیت‌های ورزشی معمول به چند هفته صبر و تحمل نیاز خواهید داشت.

این مطلب هم بخوانید
عمل جراحی بینی استخوانی یا عقابی چگونه است؟

۲ هفته اول

تمام پکینگ‌های جراحی بینی عروسکی (بینی سر بالا) استفاده شده در بینی در طول ۴ تا ۷ روز پس از عمل جراحی برداشته می‌شوند. اسپلینت و بانداژهای استفاده شده بر روی بینی در طول یک هفته تا ۱۰ روز باز می‌شوند. از بین رفتن بخش عمده ورم و کبودی ایجاد شده به ۱۰ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد. بازگشت شما به محل کار یا مدرسه بستگی به شدت فعالیت‌های لازم در محل کار یا مدرسه دارد. اکثر فعالیت‌های عادی و تمرین‌های معمول را می‌توانید پس از ۳ هفته انجام دهید. در این دوره شما باید از فعالیت‌های شدید، تمرین‌های کششی، خم شدن و بلند کردن اجسام تا زمانی که جراح اجازه این فعالیت‌ها را به شما بدهد، دوری و اجتناب کنید.

ورم محدود بینی شما ممکن است تا یک سال پس از عمل جراحی ادامه داشته باشد، اما این موضوع برای سایرین قابل توجه نیست. در این رابطه لازم است بیمار چند ماه برای قرار دادن بینی خود در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کند. همچنین ممکن است برای استفاده از عینک بدون محافظ خاص همچون چسب در مواردی که استخوان بینی در عمل جراحی اصلاح شده باشد، به چند هفته زمان نیاز باشد.

در اینجا باید به یک نکته بسیار مهم در زمینه جراحی‌های زیبایی از جمله بینی اشاره کنیم و آن این‌که به چیزی جراحی زیبایی می‌گویند که نتیجه آن به چشم نیاید. یعنی کسی به‌راحتی نتواند تشخیص بدهد که بیمار، این جراحی را انجام داده است. در نتیجه اگر یک بینی عمل شود و جراحی شدن آن مشخص باشد، دیگر نمی‌توان اسم آن را عمل جراحی زیبایی گذاشت، چون در این حالت به‌جای این‌که توجه به چشم جلب شود، معطوف به بینی می‌شود. یک بینی طبیعی و زیبا باعث جلب توجه نمی‌شود. این مساله در همه درمان‌های زیبایی مصداق دارد. مثلا وقتی ما لب را با تزریق تقویت می‌کنیم، نباید غیرعادی جلوه کرده و باعث جلب توجه شود؛ غیراز این خلاف اصول زیبایی است.

توقعات عجیب از بینی خوکی

بعضی بیماران می‌خواهند نوک بینی بالا برود و حالت خوکی پیدا کند تا همه بفهمند بینی عمل شده است!! این‌که همه بفهمند یک بینی جراحی شده، اصلا زیبا نیست. هیچ جای دنیا یک بینی خوکی را زیبا و آن را همخوان با اصول زیبایی نمی‌دانند. اگر هم جراح به خواسته این فرد جامه عمل بپوشاند، تمام زیبایی چهره او را نابود کرده است. ما در جراحی می‌خواهیم فرد را زیباتر کنیم و برای این‌ کار باید از اصول زیبایی تبعیت کنیم.

جراحی بینی فانتزی

هزینه جراحی بینی عروسکی چقدر است؟

معمولا هزینه جراحی بینی عروسکی از دکتری به دکتر دیگر و در مناطق جغرافیایی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. از آنجا که رینوپلاستی برای اهداف زیبایی و به صورت انتخابی انجام می‌شود، موسسات بیمه هزینه انجام این عمل جراحی را پوشش نمی‌دهند. به هر حال، اگر جراحی برای اصلاح مشکل انحراف بینی یا نق‌های ساختاری دیگر انجام شود، ممکن است موسسات بیمه هزینه‌های آن را قبول کنند. لذا باید درباره این موضوع با موسسات ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید و از طرح‌های احتمالی موجود برای پوشش هزینه عمل بینی آگاهی لازم را به دست آورید.

در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین مسئله عمل جراحی بینی عروسکی چیست؟ می‌توان گفت که انتخاب دکتر جراح بینی عروسکی که بتواند بهترین روش را برای شما برگزیند، بسیار حائز اهمیت است. همچنین این عمل بینی مانند تمام جراحی‌های دیگر دارای عوارض جانبی است.

 

خطرات عمل رینوپلاستی بینی عروسکی چیست؟

عمل رینوپلاستی یک نوع جراحی کاملا ایمن است اما همانند هر جراحی دیگری احتمال خطر در آن وجود دارد. عفونت، عکس‌العمل معکوس به بیهوشی و خونریزی شدید بینی بعد از عمل جراحی از شایع‌ترین عوارض عمل بینی محسوب می‌شوند. گاهی اوقات احتمال نیاز به جراحی مجدد در آینده وجود دارد. یکی دیگر از خطرات و عوارض مربوط به جراحی زیبایی بینی این است که گاهی اوقات بیمار از نتیجه حاصل از جراحی رینوپلاستی راضی نیست که در این حالت بیمار به عمل جراحی ترمیمی ‌بینی نیاز خواهد داشت.

 


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر