جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی دکتر اکبری

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

بعضی مواقع به دنبال عمل اول جراحی زیبایی نتیجه مطلوب حاصل نمی شود. به عنوان مثال ممکن است روی بینی ناصافی های بسیار مختصری ایجاد شود و یا نوک بینی حالت افتادگی پیدا کند و یا نوک بینی پهن باشد ویا غضروف های دو طرف نوک بینی عدم تقارن داشته باشند و یا سوراخ های بینی نا مساوی باشد ویا به دنبال عمل زیبایی از داخل هنوز انحراف بینی باقی مانده باشد وبیمار مشکل تنفسی داشته باشد .
معمولا در این گونه موارد بعد از گذشت زمان معین که ورم بینی کم می شود و شکل واقعی عمل پیدا می شود (یک سال بعد از جراحی ) با توجه به صحبت های ما بین جراح و بیمار و پس از ارز یابی خطرات وسودهای عمل مجدد این عمل مجدد که به نام های مختلف از جمله عمل دوم ، ترمیمی ، روتوش و یا رینوپلاستی ثانویه
گفته می شود ، انجام می شود . اگر عمل دوم به دقت برنامه ریزی شود و صبر وحوصله ی بیمار و پزشک را همراه داشته با شد نتیجه ی بسیار مطلوب حاصل خواهد شد. عمل دوم باید توسط جراح بسیار با تجربه انجام شود تا نیاز به عمل های جراحی سوم و چهارم پیدا نشود .
در هر صورت بیماران نباید نگران باشند، اگر در جراحی اول جراح خوب برنامه ریزی کرده باشد معمولا نیاز به عمل دوم پیدا نمی شود اما در ۵% موارد با تمام پیش بینی ها امکان نیاز به عمل دوم می شود که اگر آن هم به خوبی انجام شود، مشکل بیمار کاملاً حل می شود.

دلایلی که ممکن است بنابر آنها شما به یک عمل ترمیمی بینی نیاز پیدا کنید:

نوک غیر طبیعی بینی
فاصله زیاد سوراخ های بینی
بزرگ بودن بینی
مشکلات تنفسی و خشکی بینی
ناراضی بودن شما از عمل اولیه بینی تان
انحراف تیغه بینی به دلیل ضربات فیزیکی(بینی کج)

اعمال جراحی بینی می توانند بسیار پیچیده باشند به عنوان مثال چنانچه تیغه بینی شما بر اثر ضربات فیزیکی از بین رفته باشد جراح بینی ممکن است برای ترمیم ان غضروفی از پشت گوشتان برداشته و در محل تیغه بینی شما قرار دهد.

کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی

کسانی که تجربه بدی از عمل
جراحی بینی گوشتی ، استخوانی و یا عقابی خود دارند و قصد انجام دوباره آن را دارند معمولاً انتظارات بسیار بالایی برای ترمیم آن دارند . در بعضی موارد ممکن است که عیبی در بینی عمل شده وجود نداشته باشد اما فرد تصور می کند بینی اش دارای مشکل شده است . اغلب این افراد بینی دلخواه خود را نمی توانند توصیف کنند, چنین کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام مجدد عمل بینی ( secondary Rhinoplasty ) نیستند.

nosereshaping 472x280 جراحی ترمیمی بینی

چه زمانی برای انجام ترمیم مناسب است؟

با توجه به اینکه روند ترمیم بعد از جراحی بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می رسد بهتر است اگر نیاز به اقدام مجدد باشد این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود.هر چند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن تورم ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زود هنگام هنوز خود را نشان نداده است. جراحی زود هنگام از آنجاییکه در حالی انجام میگیرد که روند ترمیم همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خونرسانی پوست و اختلال در ترمیم می شود ، میتواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .

البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی قبل از یکسال نیز امکان پذیر است مانند مواردی که پره های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد این اقدامات را می توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد.یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان های بینی است. بنابر این بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه از جراحی مجدد بینی قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

اهمیت پوست در عمل جراحی ترمیمی بینی چیست ؟

پوست و لفاف بافت نرم مؤلفه‌ی کالبدشناختی مهم بینی است، و درک اهمیت آن برای عمل ترمیمی بینی حیاتی است. غالباً پوست و بافت‌های نرم در نتیجه‌ی جراحی قبلی در ساختمان باقی‌مانده‌ی بینی روی هم می‌آیند و بافت همبند در جای زخم تشکیل می‌شود. این بافت همبند می‌تواند جایگزین غضروفی شود که در جراحی اول برداشته شده است.

برش باید در نهایت دقت انجام گیرد تا به پوستی که اکنون احتمالاً نازک هم هست، آسیبی وارد نشود. به علاوه یکی از تفاوت‌های اصلی بین عمل جراحی زیبایی بینی اولیه و ثانویه واکنش التهابی شدیدی است که در بافت نرم بینی پس از جراحی مجدد مشاهده می‌شود. واکنش التهابی پس از عمل اول ملایم است، حال آن که ممکن است بافت‌های نرم بینی پس از عمل دوم واکنشی کاملاً متفاوت از خود نشان دهند.

این واکنش با بیشتر شدن تعداد عمل‌های جراحی شدیدتر می‌شود و بر نتیجه‌ی زیبایی، که می‌توانست در صورت نبود التهاب دلخواه باشد، تأثیر منفی می‌گذارد. ضروری است که جراحی به شیوه‌ای دقیق و موشکافانه و غیرآسیب‌زا انجام شود تا از التهاب و تشکیل بافت همبند جلوگیری به عمل آید.

روند درمان بیماران با پوست ضخیم و بیماران با پوست نازک بسیار متفاوت از یکدیگر است. چند نکته باید مدّ نظر قرار گیرد: نخست، بیماران دارای پوست ضخیم باید حمایت نوک بینی‌شان بسیار قوی باشد تا نوک را در محل مناسب نگه دارد. از آنجا که پوست ضخیم سنگین است، وزن پوست نوک بینی را به سوی پایین می‌کشد.

جراحی مجدد کجا باید انجام شود؟

اشکالات جز‍یی مانند رفع غیر قرینگی های محدود، اصلاح برجستگیهای کوچک استخوانی یا غضروفی (سوهان کشیدن) ویا جمع کردن پره های بینی با رعایت شرایط استریل و در صورت تمایل و همکاری بیمار در مطب قابل انجام است ولی در شرایطی که ایرادات بینی به یک نقطه محدود نیست و نیاز به بازسازی و تهیه پیوند از غضروف گوش و دنده وجود دارد یا نیاز به اصلاح انحراف تیغه بینی وجود دارد و… جراحی بینی ثانویه باید در اتاق عمل انجام گیرد تا علاوه بر استریل بودن محیط ، در صورت نیاز از بیهوشی کامل یا بیدردی (خواب عمیق) حین جراحی بتوان بهره برد.

چه اقداماتی قبل از جراحی دوم لازم است؟

گرفتن عکس جهت آنالیز قبل از عمل لازم است.منتهی ممکن است بر حسب صلاحدید جراح این اقدام در مطب یا در عکاسی (مشابه آنچه در عمل اول انجام داده اید) انجام شود.در مواردیکه اختلالات تنفسی نیز وجود دارد ممکن است انجام سی تی اسکن از بینی و سینوس ها و یا آندوسکوپی بینی و سینوس ها جهت تکمیل اطلاعات تشخیصی انجام شود.

در صورتیکه جراحی دوم خود را به پزشکی غیر از جراح اول سپردید، هر چه جراح دوم اطلاعات بیشتری از عمل اول شما داشته باشد قدرت مانوور بیشتری در تصمیم گیری برای جراحی مجدد شما خواهد داشت. لذا داشتن عکسهای قبل و بعد از عمل ودر صورت امکان دسترسی به جزییات شرح عمل هم کمک کننده است.

در صورتیکه جهت جراحی مجدد نیاز به بیهوشی عمومی باشد ، انجام آزمایشات روتین قبل از عمل لازم است ولی در اقدامات کوچک که با بیحسی موضعی در مطب یا کلینیک انجام میگیرد نیازی به آزمایش خون نیست.

هزینه جراحی ترمیمی چقدر است؟

عمل جراحی ثانویه بینی یک عمل خاص و وابسته به مورد است. بنابراین،هزینه‌ ترمیم بینی تا حد زیادی بسته به مشکلی دارد که باید برطرف گردد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *