جراحی زیبایی بینی در افراد دیابتی

جراحی زیبایی بینی در افراد دیابتی

عمل بینی دیابتی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

آیا دیابت مانعی برای انجام جراحی بینی شده است؟ اگر می‌خواهید بینی زیباتری داشته باشید، اما نگران هستید که مبادا دیابت نتیجه عمل بینی را تحت الشعاع قرار دهد و سلامتی‌تان را به خطر بیاندازد، بهتر است قبل از هرگونه تصمیم‌گیری تحقیق کنید. شکی نیست که ابتلا به دیابت احتمال بروز عوارض را پس از تمام عمل‌های جراحی افزایش می‌دهد، اما منظور این نیست که باید رینوپلاستی را برای همیشه فراموش کنید. جراح متخصص زیبایی با همکاری بیمار تلاش می‌کند تا خطرها و عوارض عمل بینی را در بیمار دیابتی‌ کاهش دهد.

اگر از بینی خود ناراضی هستید، اما به دلیل ابتلا به دیابت برای انجام عمل تردید دارید، بهتر است با متخصص مشورت کنید تا ایمنی انجام عمل بینی بررسی شود. دکتر اکبری، جراح زیبایی بینی پیش از عمل وضعیت بیمار را ارزیابی می‌کنند و دستور آزمایش خون می‌دهند تا از مناسب بودن انجام عمل بینی مطمئن شوند. دکتر اکبری به جز فشار و قند خون میزان کلسترول و پرونده پزشکی بیمار را نیز بررسی می‌کنند و از بیمار سوال می‌کنند که آیا به تازگی تست استرس انجام داده‌اند یا بیماری عروقی در ایشان تشخیص داده شده است یا خیر.

چنانچه دیابت به خوبی تحت کنترل درآمده باشد، می‌توانید جراحی زیبایی بینی را بدون هیچ مشکلی انجام دهید، به ویژه اگر هنوز در دوران جوانی باشید. برای دریافت خدمات مشاوره از متخصص یا جهت وقت ملاقات می توانید با شماره  ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

عمل زیبایی بینی و دیابت


جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی با تغییرشکل بینی تغییری چشمگیر را در صورت ایجاد می‌کند، بنابراین جای تعجب نیست که این عمل در صدر پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی قرار دارد. خجالت کشیدن از بزرگی یا شکل بینی مشکل ساده‌ای نیست، چون این احساس ناخوشایند بر زندگی فرد نیز سایه می‌افکند و وی را دستخوش افسردگی می‌کند. عمل بینی درمانی ساده و موثر است که با به ارمغان آوردن زیبایی ظاهری اعتماد به نفس را نیز ارتقاء می‌دهد. برای کوچک کردن بینی و تغییرشکل آن راهکارهای زیادی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کوچک کردن بینی توپی شکل تا تغییر شکل پل و قوز بینی اشاره کرد.  جراح زیبایی بینی قبل از عمل در جلسه مشاوره از بیمار می‌خواهد تا توضیح دهد که چرا تمایل به انجام عمل دارد و انتظارش از نتیجه عمل چیست. همچنین جراح سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و از او می‌خواهد بیماری‌ها یا مشکلات خود را توضیح دهد. دیابت یکی از بیماری‌های درگیرکننده بدن است که ممکن است بر نتیجه جراحی بینی نیز اثر بگذارد. البته چنانچه دیابت کنترل شود، بیمار دیابتی نیز می‌تواند متقاضی این عمل زیبایی باشد.

چنانچه بدن نتواند انسولین تولید کند یا به نحو مناسب از آن استفاده کند، بیماری دیابت شیرین بروز می‌یابد. انسولین هورمونی است که توسط غده پانکراس تولید می‌شود و برای تبدیل قند، نشاسته و دیگر مواد غذایی به انرژی لازم است. در صورت ابتلا به دیابت، گلوکز (قند) بیش از حدی در خون باقی می‌ماند، گلوکز اضافی (هیپرگلایسمی) وارد ادرار می‌شود. هنگامی که قند خون بالا می‌رود، سلول‌های بدن به شدت به انرژی نیاز پیدا می‌کنند، بالا بودن گلوکز به مرور زمان به عصب‌ها، چشم، کلیه، قلب و رگ‌های خونی آسیب می‌زند. دیابت حتی گاهی منجر به مرگ زودرس می‌شود. بیماران دیابتی مستعد ابتلا به مشکلات گردش خونی هستند که روند التیام زخم یا بریدگی را مختل می‌کند. التیام نیافتن زخم‌ها یکی از مشکلات اصلی است که بیماران دیابتی پس از تمام جراحی‌ها، برای مثال جراحی زیبایی بینی با آن روبرو می‌شوند.

مشکلات افراد دیابتی در عمل بینی


xvv جراحی زیبایی بینی در افراد دیابتی

التیام یافتن زخم

یکی از بزرگترین خطراتی که دیابتی‌ها برای انجام جراحی زیبایی بینی با آن مواجه هستند این است که قند خون بالا توانایی بدن را برای التیام زخم مختل می‌کند. احتمال این که زخم جراحی بیماران دارای قند خون بالا (بیشتر از ۲۰۰) به خوبی جوش نخورد و التیام نیابد، بالا است. باز شدن لبه‌های زخم عارضه‌ای است که در حدود ۴۴ % بیماران دارای قند خون بالای ۲۰۰ مشاهده می‌شود. میزان قند خون مجاز ۱۰۰ یا ۱۴۰ پس از صرف غذا است. فقط ۱۹ % از افراد دارای قند خون در حد مجاز پس از عمل بینی با مشکل باز شدن لبه‌های زخم روبرو می‌شوند.

بالا بودن میزان هموگلوبین A1c نیز احتمال باز شدن لبه‌های زخم را پس از جراحی افزایش می‌دهد و بیانگر این خطر است که بدن نتوانسته است دیابت را به خوبی تحت کنترل درآورد. مشکل باز شدن لبه‌های زخم پس از جراحی در بیماران دارای میزان هموگلوبین A1c بالا سه برابر بیشتر از بقیه است.

اثر جراحی بر میزان قند خون

استرس بر میزان قند خون اثر دارد. زمانی که بیمار بسیار مضطرب می‌شود، بدن گلوکز بیشتری تولید می‌کند. عمل‌های جراحی، برای مثال عمل زیبایی بینی، استرس فیزیکی را به بدن وارد می‌کند که قند خون را افزایش می‌دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار قرار دارد، هورمون‌های بیشتری تولید می‌کند. هدف از تولید مضاعف هورمون‌هایی چون انسولین و کروتیزول این است که سلول‌های بدن منبع انرژی مناسبی، مانند گلوکز و چربی در اختیار داشته باشند. در بیماران مبتلا به دیابت واکنشی استرسی، موسوم به “جنگ یا گریز” بروز می‌یابد که چندان چالش‌برانگیز نیست. چنانچه منشأ استرس برطرف شود، هورمون‌ها منبع انرژی را بازجذب می‌کند و قند خون به حد مجاز کاهش می‌یابد. زمانی که بیماران مبتلا به دیابت در شرایط مضطرب کننده و تنش‌زا، مانند عمل جراحی قرار می‌گیرند، واکنش جنگ و گریز به سرعت فروکش نمی‌کند. سلول‌های بدن قند اضافی تولید شده توسط انسولین اضافی را بازجذب نمی‌کند، بلکه قند اضافی مدت بیتشری در خون باقی می‌ماند و باعث افزایش قند خون می‌شود.

کنترل قند خون حین انجام عمل زیبایی بینی


اگرچه کنترل قند خون پیش از جراحی برای تمام بیماران دیابتی که در صدد انجام عمل زیبایی بینی هستند، مهم است؛ جراح و بیمار باید سعی کنند که قند خون را در طول جراحی نیز مدیریت کنند. فرایندی موسوم به کنترل شدید احتمال افزایش ناگهانی قند خون را حین عمل کاهش می‌دهد. کنترل شدید معمولاً بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع یک انجام می‌شود و غالباً در آن از انسولین برای کنترل قند خون استفاده می‌شود. قند خون ناشتا تحت کنترل شدید غالباً در بازه ۱۳۰ ـ ۷۰ نگه داشته می‌شود و پس از صرف غذا نیز نباید بیشتر از ۱۸۰ شود. این که کنترل شدید دیابت دقیقاً چه مزیتی برای بیماران دیابتی درصدد انجام رینوپلاستی دارد، مشخص نیست؛ بااین حال کنترل شدید عارضه را حتی‌الامکان پیش از جراحی تحت کنترل درمی‌آورد، واکنش استرسی بدن را کاهش می‌دهد و مانع از نوسان شدید قند خون می‌شود. اگر دیابت دارید و می‌خواهید بینی زیباتری داشته باشید، حتماً هم با جراح زیبایی بینی و هم با پزشک عمومی معالج خود قبل از جراحی مشورت کنند. پزشک عمومی که برای درمان دیابت به ایشان مراجعه می‌کنید با همکاری جراح بینی طرح درمانی ایمنی را تهیه می‌کنند تا بدون مشکل به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *