جراحی پولیپ بینی چیست؟

جراحی پولیپ بینی چیست؟

جراحی پلیپ بینی چست ؟

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

پولیپ بینی می تواند در طول زندگی به دلایل مختلف ایجاد شده و شما را دچار مشکل کند. این موضوع در حالی است که در بسیاری از مواقع شما اصلاً متوجه مشکل پولیپ بینی خود نمی شوید. این موضوع می تواند بطور مکرر در نتیجه یک واکنش آلرژیک ساده ایجاد شود، اما گاهی اوقات افراد مبتلا به آن ممکن است با مشکلات تنفسی و یا مشکلات جدی در هنگام خواب مواجه شوند، یا این موضوع می تواند باعث کاهش حساسیت آنها به مزه و بو شود. اولین درمان پولیپ بینی معمولاً استفاده از اسپری کورتیکواستروئید است و برای بسیاری از افراد این اسپری می تواند مشکل را تا حدود زیادی برطرف کند. اما زمانی که مشکل برطرف نشود، باید از عمل پولیپ بینی استفاده شود.

علت

در واقع علت پولیپ بینی می تواند در نتیجه برخی مسائل آلرژیک همچون مسائل عمومی زیر باشد: حساسیت به حیوانات خانگی، گرد و خاک و گرده افشانی گل ها. هنگامی که افراد مستعد در معرض این موارد آلرژی زا قرار می گیرند، غشای مخاطی داخل مسیر هوای بینی می تواند متورم شود. سایر دلایل عمومی پلیپ بینی شامل تنگی نفس و عفونت های مزمن تنفسی است. به هر حال در برخی موارد، علت پولیپ بینی ممکن است مشخص نباشد. صرف نظر از علت ایجاد پولیپ، نتیجه آن می تواند رشد کمتر غشای مخاطی بینی باشد که در عمل برخی عوارض پولیپ بینی نا مطلوب برای فرد مبتلا همچون گرفتگی سینوس و کیپ شدن بینی، سر درد و ابتلای زیاد به عفونت سینوس را به همراه دارد. پولیپ بینی معمولاً پس از عفونت سینوس ایجاد می شود که برای یک دوره زمانی معمولاً ۱۲ هفته ای یا بیشتر ادامه پیدا می کند، هر چند همیشه وجود عفونت سینوس باعث ایجاد پولیپ بینی نمی شود. برخی مواقع پولیپ بینی به خاطر مسائل ژنتیکی ایجاد می شود. افراد در همه سنین با خطر ابتلا به پولیپ بینی مواجه هستند، هر چند محققان حوزه درمانی گزارش می کنند مهمترین جمعیت تحت تاثیر این مشکل افراد جوان و میانسال هستند. در عمل فقط یک بخش خاص در بینی وجود ندارد که امکان رشد پولیپ در آن وجود داشته باشد، اما معمول ترین ناحیه برای ایجاد پولیپ نزدیک کمپلکس استئوماتال (که در عمل سینوس های پیشانی، فکی و اتموئید قدامی همه به این ناحیه کلیدی تخلیه می شوند) است. در صورتی که این ناحیه مسدود شود، حفره بینی بطور مستعد ابتلا به عفونت خواهد شد.

علائم 

پولیپ بینی معمولاً نزدیک سینوس های پیشانی، فکی و اتموئید قدامی ظاهر می شود. اگر اندازه پولیپ بینی شما بطور خاص کوچک باشد، شما ممکن است عوارضی را در این رابطه مشاهده نکنید، زیرا پولیپ یک بافت نرم دارد و در این حالت نمی تواند حساسیت خاصی را برای شما به همراه داشته باشد. عدم مشاهده علائم تا زمانی وجود داد که پولیپ رشد کرده یا تکثیر شود و باعث ایجاد گرفتگی بینی و انسداد بینی شود. به این ترتیب شما متوجه ایجاد پولیپ خواهید شد.

علایم پولیپ بینی عبارتند از:

اگر شما هر یک از علائم بالا را در خود برای مدت یک هفته یا بیشتر مشاهده کردید، ممکن است زمان آن باشد که برای بررسی علت آنها با دکتر متخصص تماس بگیرید.

تشخیص 

تشخیص جراحی پولیپ بینی چیست؟

پس از پاسخگویی به سوالات مطرح شده و بررسی کردن علائم، دکتر می تواند یک معاینه فیزیکی از بینی شما به عمل آورد تا بتواند تشخیص به وجود یا عدم وجود پولیپ بینی بدهد، که این معاینه با کمک چراغ قوه و آینه طبی یا سپکولوم انجام می شود و به این ترتیب می توان ایجاد انحراف در مخاط بینی و تشکیل پولیپ را تشخیص داد.

۱) آندوسکوپی بینی

اگر دکتر توانایی اظهار نظر درباره پولیپ شما را پس از معاینه فیزیکی نداشته باشد، می تواند از آندوسکوپی بینی برای انجام یک معاینه دقیق تر استفاده کند. آندوسکوپی بینی یک ابزار انعطاف پذیر نازک یا لوله سخت است که یک چراغ و دوربین به انتهای آن متصل است. پس از وارد کردن آرام لوله به هر یک از سوراخ های بینی، دکتر می تواند نگاه نزدیک تری به سوراخ های بینی برای بررسی وضعیت پولیپ ها داشته باشد. علاوه بر این با استفاده از آندوسکوپی سینوس می توان وجود التهاب در سینوس ها را بررسی کرد.

۲) سی تی اسکن یا ام آر آی

بررسی پولیپ بینی از طریق ابزارهای مختلف عکس برداری نیز امکان پذیر است. در این حالت سی تی اسکن و ام آر آی  هر دو می توانند تصویری بسیار دقیق درباره وضعیت سینوس ها در اختیار پزشک شما قرار دهند. این تکنیک های تصویر برداری امکان معاینه نواحی خاص سینوس که امکان مشاهده آنها از طریق ابزارهای معاینه یا آندوسکوپی وجود ندارد را به دکتر شما می دهد. سی تی اسکن سینوس می تواند استخوان و پولیپ بینی را نشان دهد و معمولاً تنها عکس برداری برای تشخیص مشکل بیمار لازم است. همچنین این عکس می تواند میزان حاد بودن التهاب پولیپ و نیز اندازه عمومی و موقعیت آن در سینوس ها را نشان دهد. اگر درباره وارد شدن پولیپ به مغز یا چشم ها ابهام وجود داشته باشد، آنگاه احتمالاً به اسکن ام آر آی نیاز خواهد بود.

۳) معاینه های تشخیص آلرژی: روش خراش پوست و آزمایش خون

سینوزیت مزمن که باعث ایجاد پولیپ می شود اغلب به آلرژی های خاص ارتباط دارد، بنابراین دکتر ممکن است از معاینه آلرژی برای تشخیص آلرژی های خاص که احتمالاً بر سیستم ایمنی بدن شما تاثیرگذار هستند، استفاده کند. رایج ترین تست آلرژی روش خراش پوست است. در این بررسی دکتر یک قطره کوچک از مواد آلرژی زا را بر روی دست یا بازوی شما قرار می دهد. پس از مدت تقریبی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پوست شما برای بررسی هر گونه واکنش آلرژیک بررسی می شود. علاوه بر این می توان از آزمایش خون به عنوان یک روش جایگزین برای روش خراش پوست جهت بررسی وجود آنتی بادی های موجود در خون به واسطه مواد مختلف آلرژی زا استفاده کرد.

درمانهر چند جراحی پولیپ بینی نیازمند ایجاد شکاف در بینی نیست (مگر اینکه دکتر شما بخواهد برخی مشکلات دیگر مربوط به سینوس ها را در عمل جراحی درمان کند)، مطمئناً این عمل نیاز به بی هوشی دارد. خودعمل جراحی پولیپ بینی در این حالت به صورت سرپایی انجام می شود و معمولاً این جراحی در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. با توجه به بی هوش شدن شما برای عمل جراحی، لازم است هماهنگی لازم با یک نفر برای رساندن شما به خانه پس از عمل جراحی و ماندن پیش شما برای حداقل یک شب انجام شود. شما همچنین باید یک لباس مناسب دکمه دار برای روز عمل جراحی پولیپ بینی خود تهیه کنید، اما مطمئن شوید لباس انتخاب شده لباس مورد علاقه شما نباشد. مطمئناً شما نمی خواهید به واسطه ترشحات بینی در ساعت های اولیه پس از بازگشت به خانه با لکه بر روی لباس مورد علاقه خود مواجه شوید. بنابراین لازم است از لباسی استفاده کنید که نگران لک شدن یا خرابی آن نباشید.

 زمان عمل جراحی پولیپ بینی می تواند به کوتاهی ۳۰ دقیقه باشد یا برای چهار ساعت طول بکشد. طول مدت عمل در این حالت بستگی به تعداد و اندازه پولیپ های بینی شما دارد. عمل جراحی شما با وارد کردن آندوسکوپ به سوراخ های بینی شروع می شود. آندوسکوپ یک ابزار ظریف است که به انتهای آن یک دوربین متصل شده و این دوربین امکان مشاهده داخل بینی را در یک صفحه نمایشگر برای جراح فراهم می کند. به این ترتیب جراح شما می تواند اقدامات لازم را با بالاترین دقت ممکن بر روی بینی انجام دهد و با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک پولیپ ها را از بینی شما خارج نماید. پس از خارج کردن کامل پولیپ ها، جراح سینوس های شما را با محلول نمک شستشو می دهد تا به این ترتیب همه مواد باقیمانده را از بینی شما خارج کند و از ایجاد عفونت جلوگیری نماید. پس از این کار بینی بیمار با پارچه نخی بسته می شود. اگر سوراخ های بینی شما بطور خاص کوچک باشد، یا اگر شما عمل های جراحی دیگر به صورت متوالی و پشت سر هم بر روی پولیپ بینی انجام داده باشید، ممکن است نیاز به استفاده از اسپلینت در بینی شما وجود داشته باشد.

بهبودی بعد از عمل 

جراح بینی با شما برای خارج کردن ابزارهای استفاده شده در بینی قرار می گذارد و پس از دو هفته لازم است برای خارج کردن اسپلینت با جراح ملاقات شود. برای بهبود پس از عمل، شما نیاز به اصلاح عادت ها و فعالیت های عادی خود به صورت کوتاه مدت خواهید داشت. برای برخی افراد و بطور خاص بیمارانی که پولیپ های بزرگ متعدد خود را برداشته اند، دوره ریکاوری نسبتاً طولانی خواهد بود. شما ممکن است نیاز به استفاده از مسکن ها و استراحت کافی برای پنج روز اول پس از عمل جراحی پولیپ بینی داشته باشید و به همین خاطر لازم است برنامه ریزی لازم را در این رابطه انجام دهید.

هنگامی که بانداژ بینی شما باز شد، شما همچنین نیاز به شستشوی مرتب سینوس ها با یک محلول نمک دارید تا به این ترتیب ناحیه مورد نظر را خالی از عفونت های احتمالی کنید. همچنین لازم است تا حد ممکن در طول دوره ریکاوری سر خود را عمودی نگه دارید و از کج کردن سر به جلو که می تواند باعث ایجاد فشار بر ناحیه جراحی شده و خون ریزی از سوراخ های بینی شما شود، خودداری کنید. جراح ممکن است به شما دستوراتی برای دوره ریکاوری بدهد و ضروری است که شما این دستورات را بطور نوشته شده دنبال کنید. این دستورها می تواند شامل اجتناب از سیگار کشیدن باشد که می تواند هر دوی دوره زمانی بهبود و ناراحتی های احتمالی را کاهش دهد. علاوه بر این، مطمئن شوید قرار ملاقات های لازم را با دکتر خود برنامه ریزی کنید. در این ارتباط مهم است که جراح توانایی ارزیابی و بررسی مناسب ریکاوری شما پس از عمل جراحی را داشته باشد.

پیشگیری از بازگشت پولیپ

پولی جراحی پولیپ بینی چیست؟

در صورتی که جراح اعتقاد داشته باشد پولیپ های بینی شما به خاطر آلرژی ایجاد شده است، ممکن است از شما بخواهد یک تست آلرژی پس از دوره ریکاوری عمل جراحی انجام دهید. این بررسی به شما امکان می دهد اقدامات مناسب را برای پیشگیری از عود مجدد بیماری انجام دهید. متاسفانه، زمانی که بررسی ها و آزمایش های لازم انجام نشود، پولیپ بینی می تواند در ۷۰% بیماران دوباره عود کند. در هر حال با اتخاذ مراقبت های لازم، شما باید حداکثر بعد از دو هفته پس از درمان با عمل جراحی پولیپ بینی توانایی بازگشت به فعالیت عادی خود را داشته باشید و سیستم تنفس شما به سادگی هر چه بیشتر فعالیت خود را انجام دهد.

سوالات متداول در مورد جراحی پولیپ بینی


 دوران ریکاوری پس از برداشتن پولیپ بینی چه مدت طول می‌کشد؟

ریکاوری پس از برداشتن پولیپ بینی حدوداً دو هفته طول می‌کشد.

آیا امکان بازگشت پولیپ بینی پس از برداشتن آن با جراحی وجود دارد؟

غالباً پولیپ بینی می‌تواند پس از کوچک شدن و برداشته شدن با کمک اسپری و مصرف دارو بازگردد. ولی احتمال بازگشت آن پس از جراحی بسیار کم است.

 آیا برداشتن پولیپ بینی درد دارد؟

پولیپ‌های بینی امروزه با استفاده از جراحی اندوسکوپیک بینی برداشته می‌شوند. استفاده از این جراحی درد و ناراحتی کمتری را بعد از جراحی برای بیمار ایجاد خواهد کرد.

 وقتی که پولیپ‌های بینی برداشته می‌شود چه شکلی هستند؟

پولیپ‌های بینی توده‌های نسبتاً شایع و غیرسرطانی هستند که در داخل بینی یا سینوس‌ها ایجاد می‌شوند. هنگامی که این توده‌ها با جراحی برداشته می‌شوند به شکل حبه انگور پوست کنده هستند.

 پس از جراحی به چه مدت مرخصی نیاز است؟

برخی از افراد می‌توانند چند روز پس از جراحی به کار خود بازگردند، ولی برای دیگران این مدت می‌تواند حداقل یک الی دو هفته طول بکشد. دوره ریکاوری پس از برداشتن پولیپ بینی به میزان جراحی و ماهیت شغلی که بیمار می‌خواهد به آن بازگردد بستگی دارد.

 “کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
جراحی پولیپ بینی چیست؟
۴٫۳۳ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

25 دیدگاه ها

 1. سید ابوالفضل ایوب نژاد می‌گه:

  چرا دوره بازگشت پلیپ کمتر از سه سال در من ایجاد می شود ؟آیا تکرار عمل جراحی مشکلی ایجاد نخواهد کرد ؟ این دفعه برای بار سوم دارد انجام می شود ؟ دفعه دوم همرا با موکوسل فورنتال چپ بوده است

 2. محمود می‌گه:

  سلام
  من تودماقی حرف می زنم و هنگام خواب مخصوصا وقتی سرما می خورم خرخر شدید دارم .موقع تنفس از بینی ،از قسمت چپ دچار مشکلم و احساس وجود یک مانع در راه تنفس من را آزار می دهد . آیا این ربطی به پولیپ دارد ؟

 3. لیدا قاسمی می‌گه:

  سلام
  میشه همزمان با عمل پلیپ عمل زیبایی بینی انجام بشه؟

 4. علیرضا می‌گه:

  سلام
  من گاهی اوقات عطسه های شدید دارم یعنی توی یه ساعت کلی عطسه میکنم و آبریزش بینی دارم
  حدودا یکی دو روز اینطوری هستم بعدش دوباره عادی میشه
  هنگام عطسه و آبریزش بینی چیزی شبیه جوش یا برآمدگی درون بینی ایجاد میشه
  نفس کشیدن از یک سوراخ بینی کمی سخت تر میشه
  آیا من پلیپ بینی دارم؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام، خیر شما آلرژی دارید و با درمان دارویی رفع می گردد. ولی در آینده ممکن است این آلرژی در صورت عدم کنترل و درمان سبب پولیپ بینی گردد.

 5. حسین می‌گه:

  سلام.
  دوره ی نوجوانی (تقریبا ۱۰ سال پیش ) تعدادی از موهای داخل بینی رو کشیدم که باعث شد داخل بینی زخم بشه و خون بیاد.
  الان اون زخم همونجا متورم شده و مخاط جمع میشه دورش.
  چه درمانی داره و چه قدر هزینه اش هست ؟

 6. کایا می‌گه:

  مرسی از مطلب مفیدتون.من ده ساله آسم کنترل شده دارم دکترم گفت پولیپم داری الان حس چشایی و بویاییم از بین رفته چکار کنم ؟اخه گفتن برگشت پذیره منم قید جراحی رو زدم

 7. ایرج می‌گه:

  چجوری میشه پولیب بسازیم به بهونه پولیب به پدرمادر بگیم بایدبینی عمل کنیم؟

 8. امیدمرادی می‌گه:

  سلام من از بچگی (۸ساله بودم )بینی ام مشکل داشت تا الان که (۲۰سال) دارم
  حالا در ایینه میتوانم یه چیزی بسیار نرم داخل هر دو سوراخ بینی ام رو ببینم عین پوسته سفیده چسبیده به زرده تخم مرغ هستن خیلی هم بزرگ هستن من فکر میکنم پلیپ باشن
  وقتی فشارشون میدم انگار دقیقا یه بادکنک که پر اب هست رو فشار میدم ایا این پلیپ هست ؟ الانم که سرما خوردم راه خروج مخاط رو بسته و مخاط از عقب وارد دهانم میشه و من هر لحظه میخوام بالا بیارم
  اگه پلیپه هذینه جراحیش چقدر میشه ممنون میشم بهم بگید
  متشکرم

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله اینها احتمالا پلیپ هستند و نیاز به حراحی دارند. برای هزینه ها باید ایتدا معاینه و ویزیت شوید و مشکل شما و نوع جراحی بطور کامل مشخص گردد.

 9. هادی می‌گه:

  سلام آیا نازک بودن صدای مردها میتواند به علت پولیپ یا انحراف بینی باشد؟

 10. علی می‌گه:

  یا سلام ووقت بخیر
  من حس بویاییم الان دوسه سالی میشه کمتر شده ووقتی میخوام نفس بکشم همش احساس میکنم چیزی داخل دماغم هست که جلوی تنفسم رو بسته شبها هم خروپف میکنم
  بنظر شما این پولیپ هست؟نیاز حتمی به عمل جراحی داره؟
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

 11. ایدا می‌گه:

  سلام خسته نباشید،من دو ساله ک سینوزیت دارم ک امسال شدید شده و رفتم معاینه پلیب و الرژی دارم و تو سی تی اسکن گفته کدورت در تمامی سینوسهای پارانازال دارم
  ایا اگه جراحی بشه امکان داره این وضعیت دوباره عود کنه؟لطفا راهنمایی کنین جراحی بشم یا نه؟

 12. زهرا می‌گه:

  سلام
  من ۱۵ روزپیش پلیپمرو عمل کردم. دو روزپیش داروی آموکسی کلاو متمام شده و طبق دستوردکترروزی یک عدد داکسیسایکلین ۱۰۰ مصرف میکنم .شبها سه چهار ساعت تب و لرز میکنم. و لز پشت حلقم هنوز خونریزی های غلیظ دارم. و سوزش بینی. باوجود تغذیه مناسب اما هنوزانرزی لازم برایزندگی طبیعی روبه دستنیاوردم. به نظرتون طبیعی هست؟

 13. مهراد مهرادی می‌گه:

  سلام از بچگی تو بینی سمت چپم یه گوشت قرمز رنگ بوده و هنوزم هست . فشارش میدم میره تو و دباره بر میگرده به انداره طبیعیش . بعضی وقتا میره عقب و راحت تر میتونم نفس بکشم . بعضی وقتا هم جلو راه نفسمو مییگیره . پلیپ چه رنگیه؟ سفیده؟؟ واسه من قرمزه آیا پلیپه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *