خروپف (خر خر)؛ راه درمان و علت

خروپف (خر خر)؛ راه درمان و علت

خر و پف

توصیف

خروپف یا خرخر صدای زمخت یا زننده ای می باشد که زمانی اتفاق می افتد که تنفس شما در هنگام خواب تا اندازه ای مسدود شود. گاهی اوقات خروپف و خس خس نوزاد در خواب  نشان دهنده یک بیماری جدی می باشد. علاوه براین، ممکن است خروپف برای همسر شما آزاردهنده باشد. علاه بر این می تواند خطراتی مثل فشار خون بالا، مشکل در تمرکز و … را دارا باشد.
بیش از نیمی از بزرگسالان گاهی اوقات دارای خرو پف شبانه می باشند. خرو پف زمانی بوجود می آید که هوا از بافت های شل گلو عبور می کند و باعث می شود که بافت ها در هنگام نفس کشیدن دچار ارتعاش شوند و صداهای آزاردهنده ای ایجاد می شوند.
تغییر در سبک زندگی مثل کاهش وزن، عدم مصرف مواد الکلی قبل از خواب و خوابیدن به پهلو به توقف خروپف کمک می کند.
علاوه براین، خدمات پزشکی و جراحی ای وجود دارند که باعث کاهش خروپف می شوند. با این حال، این خدمات پزشکی و جراحی برای هر کسی که خروپف می کند مناسب یا ضروری نمی باشد.

علائم

بسته به علت خروپف، علائم آن از قرار زیر می باشند:
• وجود سرو صدا در هنگام خواب
• خواب بیش از حد در طول روز
• مشکل در تمرکز
• گلودرد
• گیرکردن چیزی در گلو یا نفس نفس زدن در طول شب
• فشار خون بالا
• سینه درد در هنگام شب
زمان مراجعه به پزشک
در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
صدای خرو پف شما به قدری زیاد باشد که باعث شود همسر شما به خوبی نتواند بخوابد
با احساس گیرکردن چیزی در گلو یا نفس نفس زدن از خواب بیدار شوید
این موارد نشان دهنده این است که خروپف کردن ناشی از یک بیماری جدی مثل انسداد بینی و تنفسی هنگام خواب است.
در صورتی که کودک شما خروپف می کند، او را پیش پزشک مخصوص اطفال ببرید. کودکان نیز می توانند به سندروم انسداد تنفسی در حین خواب مبتلا شوند. مشکلات بینی و گردن مثل گشاد بودن حفره های بینی و چاقی اغلب باعث تنگ شدن راه هوایی کودک می شوند که منجر به انسداد تنفسی در حین خواب می شود.

علت

بسیاری از عوامل از قبیل آناتومی دهان و سینوس ها، مصرف الکل، آلرژی، سرماخوردگی و وزن منجر به خروپف می شوند.
وقتی چرت می زنید و خواب سبک شما به یک خواب عمیق تبدیل می شود، عضلات کام دهان ( کام گوشتی)، زبان و گلو منقبض می شوند. بافت های گلو به قدری منقبض می شوند که تا اندازه ای مسیرهوایی را مسدود کرده و مرتعش می شوند. و هر چه مسیر هوایی تنگ تر شود، مسیرهوایی قوی تر می شود و در نتیجه ارتعاش بافت افزایش پیدا می کند و صدای خروپف شما بلندتر می شود.
شرایط زیر بر مسیرهوایی تاثیر می گذارند و باعث خروپف می شوند:
• آناتومی بدن. داشتن کام گوشتی ضخیم و پایین باعث تنگ شدن مسیرهوایی می شود. افرادی که اضافه وزن دارند، بافت های اضافی بیشتری در پشت گلوی خود دارند که باعث تنگ شدن مسیرهوایی آنها می شود. به همین شکل، در صورتی که قسمت مثلثی شکل بافت که از کام گوشتی آویزان است، دراز شود، جریان هوا مسدود می شود و ارتعاش افزایش پیدا می کند.
• مصرف الکل. خروپف همچنین با مصرف بیش از حد الکل پیش از خواب ایجاد می شود. الکل باعث منقبض شدن عضلات گلو و کاهش دفاع طبیعی بدن در برابر انسداد مسیرهوایی می شود.
• مشکلات بینی. اخلاط بینی مزمن یا قسمت خمیده بین حفره های بینی انحراف تیغه بینی در خروپف نقش دارد.
• انسداد تنفسی در حین خواب. خروپف ممکن است با سندروم انسداد تنفسی در حین خواب در ارتباط باشد. در این بیماری شدید، بافت های گلو به طور جزئی یا کلی مسیرهوایی را مسدود می کنند و مانع از تنفس شما می شوند.
انسداد تنفسی در حین خواب با خروپف با صدای بلند به همراه دوره های سکوت در هنگام متوقف شدن تنفس یا در آستانه توقف قرار گرفتن تنفس مشخص می شود. در نهایت، این کاهش یا وقفه در تنفس شما را وا می دارد تا بیدارشوید و شما با یک خروپف با صدای بلند یا صدای نفس نفس زدن بیدار می شود. شما به دلیل اختلال در خواب خود، خواب سبکی خواهید داشت. این الگو از توقف در تنفس در طول شب چندین بار تکرار می شود.
بیماران مبتلا به انسداد تنفسی در حین خواب معمولا در هر ساعت از خواب خود حداقل پنج بار دچار کاهش تنفس یا متوقف شدن تنفس می شوند.

• پولیپ بینی نیز می تواند علت خروپف باشد که معمولا با انجام عمل پولیپ بینی درمان خواهد شد.

آزمایشات و تشخیص

به منظور تشخیص بیماری، پزشک علائم و نشانه ها و سابقه بیماری شما را بررسی می کند. و یک معاینه فیزیکی نیز انجام می دهد.
پزشک از همسر شما در مورد زمان و نحوه خروپف کردن شما سوالاتی می پرسد تا شدت مشکل را بررسی کند. در صورتی که کودکی خروپف می کند، در مورد شدت خروپف کودک از شما سوال می شود.

تصویر برداری

پزشک ممکن است دستور گرفتن یک آزمایش تصویر برداری مثل عکس برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا آم ار ای را بدهد تا ساختار مسیرهوایی شما برای تشخیص مشکلاتی مثل انحراف تیغه بینی بررسی شود.

درمان و دارو

به منظور درمان خروپف ،پزشک در ابتدا تغییردر سبک زندگی مثل کاهش وزن، عدم مصرف نوشیدنی های الکلی قبل از خواب و تغییر وضعیت خوابیدن را توصیه می کند. در صورتی که تغییرات سبک زندگی خروپف را از بین نبرد، پزشک موارد زیر را توصیه می کند:
وسایل دندان. وسایل دندان دهن گیرهای دندانی قالبی هستند که باعث بهبود وضعیت زبان و کام گوشتی شما می شوند تا مسیرهوایی باز باشد.
در صورتی که می خواهید از یکی از این وسایل استفاده کنید، در طول سال اول حداقل هر شش ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید و پس از آن سالی یک بار پیش دندان پزشک بروید تا بررسی کند وسیله در جای خود قرار دارد و اینکه وضعیت بدتر نشده باشد. بزاق بیش از حد، دهان خشک، فک درد و ناراحتی در ناحیه صورت از عوارض جانبی استفاده از این وسایل است.
دستگاه های تولید فشار مثبت مداوم راه هوایی ( CPAP). این روش شامل شامل پوشیدن یک ماسک فشاری در حین خواب بر روی دماغ است. این ماسک به یک پمپ کوچک متصل است که هوا را به مسیر هوایی ارسال می کند و آن را باز نگه می دارد. این دستگاه باعث از بین بردن خروپف و درمان انسداد تنفسی در حین خواب می شود.
اگر چه دستگاه CPAP مطمئن ترین وموثرترین روش برای درمان انسداد تنفسی در حین خواب می باشد، بعضی از افراد نمی توانند خود را با دستگاه و سرو صدایی که ایجاد می کند، سازگار کنند. در صورتی که برای سازگاری با این دستگاه به مشکل برخورده اید، پزشک تنظیماتی مثل اضافه کردن دستگاه بخور گرم یا بالشتک بینی را توصیه می کند تا شما بهتر بتوانید از دستگاه استفاده کنید.
ایمپلنت کام: در این روش، که به روش پبلار مشهور است، پزشک رشته هایی از الیاف پلی استر را به کام گوشتی تزریق می کند که باعث سفت شدن آن و کاهش خروپف می شود. ایمپلنت های کام عوارض جانبی شدیدی ندارند. با این حال، مزایا و امنیت این روش هنوز مورد بررسی می باشند.
• جراحی سنتی. در روشی که اوولوپالاتوفارنگوپلاستی (UPPP) نام دارد، جراح بیهوشی عمومی انجام می دهد و بافت های اضافی گلو را سفت و کوتاه می کند، می توان گفت نوعی کشیدگی پوست برای گلو است. عوارض جانبی این عمل جراحی شامل خونریزی، عفونت، درد و اختناق بینی می شود.
جراحی با لیزر: در روش اوولوپالاتوفارنگوپلاستی با لیزر، که یک روش جراحی سرپایی برای خروپف است، پزشک از یک پرتو لیزردستی کوچک برای کوچک کردن کام گوشتی و برداشتن زبان کوچک استفاده می کند. حذف بافت های اضافی باعث بزرگ شدن مسیرهوایی و کاهش ارتعاش می شود. برای تحت کنترل درآوردن خروپف به بیش از یک جلسه نیاز می باشد.
جراحی با لیزر و ایملنت های کام عموما به عنوان روش درمانی مناسب برای انسداد تنفسی توصیه نمی شوند، زیرا برای این بیماری موثر شناخته نشده اند. عوارض جانبی این روش ها شامل درد، عفونت، خونریزی و اختناق بینی می باشد.
سومنوپلاستی: در این روش جراحی سرپایی، جراح بیهوشی موضعی انجام می دهد و سپس با استفاده از انرژی امواج رادیویی بافت کام گوشتی کوچک می شود تا خروپف کاهش پیدا کند. کارایی این روش به مطالعه بیشتر نیاز دارد. عموما، این روش نسبت به انواع دیگر جراحی های مخصوص خروپف درد کمتری را به همراه دارد.
درمان خانگی و سبک زندگی
به منظور پیشگیری یا متوقف کردن خروپف به نکات زیر توجه کنید:
اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کم کنید: افرادی که اضافه وزن دارند،بافت های اضافی در گلوی خود دارند که باعث خروپف می شود. کاهش وزن به کاهش خروپف کمک می کند.
خوابیدن به پهلو: خوابیدن به پشت باعث می شود که زبان شما به سمت عقب به طرف گلو بیفتد و مسیرهوایی شما تنگ می شود و جریان هوا تا اندازه ای مسدود می شود. سعی کنید به پهلو بخوابید. در صورتی که پس از چند ساعت دوباره به پشت می خوابید، سعی کنید یک توپ تنیس در پشت لباس خواب بدوزید تا دیگر نتوانید به خوبی به پشت بخوابید.
سرتخت خود را بالا بیاورید: بالا بردن سر تخت در حدود ۴ اینچ موثر است.
• نوارهای بینی. نوار چسب هایی که در بینی استفاده می شوند به بسیاری از افراد کمک می کنند تا ناحیه مسیربینی خود را افزایش و در نتیجه تنفس خود را ارتقا دهند. با این حال، این نوارها برای افراد مبتلا به انسداد تنفسی مناسب نمی باشد.
درمان انسداد یا اختناق بینی: داشتن حساسیت یا انحراف تیغه بینی باعث محدود شدن عبور جریان هوا از بینی می شود. این کار باعث می شود که شما مجبور شوید از راه دهان تنفس کنید و در نتیجه احتمال خروپف افزایش پیدا می کند.
از داروی خوراکی ضد اختناق یا اسپری آن برای درمان اختناق بیش از سه روز پی در پی استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک چنین توصیه ای را کرده باشد. استفاده بلندمدت از این داروها باعث تشدید اختناق می شود. در صورتی که اختناق مزمن دارید، از پزشک خود بخواهید یک اسپری غیرخوراکی برای شما تجویز کند.
به منظور اصلاح نقص ساختاری در مسیرهوا، مثل انحراف تیغه بینی، باید جراحی انجام دهید.
مصرف مسکن ها و نوشیدنی های الکلی را محدود یا متوقف کنید.حداقل دو ساعت قبل از خواب از خوردن نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید و در مورد خروپف پیش از مصرف مسکن با پزشک مشورت کنید. داروهای مسکن و نوشیدنی های الکلی باعث گود شدن سیستم عصبی مرکزی و انقباض بیش از حد عضلات از جمله بافت های گلو می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *