درمان خروپف و خرخر شبانه

درمان خروپف و خرخر شبانه

درمان خروپف و خرخر شبانه

زمانی که ما نفس می کشیم هوا وارد دهان و سوراخ های بینی می شود و سپس از طریق نای وارد گلو و ریه می شود. هوا از چندین ساختار عبور می کند که شامل زبان،سقف دهان، زبان کوچک، لوزه است. ماهیچه های گلو در حالت طبیعی سخت و سفت هستند اما هنگام خواب این ماهیچه نرم و ریلکس می شوند در بعضی از افراد ریلکس شدن در حدی است که حفاظت از ساختارها را با مشکل مواجه می کند و باعث انسداد راه های هوایی و لرزش سقف دهان با عمل دم و بازدم و در نتیجه ایجاد صدای خروپف می شود. خروپف می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران و اختلال خواب در خود فرد شود. این به این معنی است که آنها نمی توانند یک خواب مطلوب را داشته باشند و ممکن است در طول روز بدنشان به صورت کامل سر زنده نشده باشد بنابراین بهتر است به فکر درمان خروپف باشید. درمان خرخر نه تنها برای بیمار بلکه برای اطرافیان او نیز مفید می باشد.

اگرچه خروپف های شدید در افراد جوان که عادت به خروپف کردن ندارند نشان دهنده خطر فشارخون بالا است، یکی از رایجترین خطراتی که با خروپف کردن ایجاد می شود وقفه تنفسی انسدادی (obstructive sleep apnoea OSA) است. زمانی که خر و پف کردن بوسیله یک رویداد قطع شود باعث یک خواب نامطلوب و نیمه کاره و وقفه در تنفس می شود. این روند بر روی کیفیت یک خواب مطلوب تاثیر می گذارد و باعث ایجاد فشارخون بالا و اختلال در ضربان قلب می شود در صورتی که بروز این اختلال در بدن افراد مشکوک تشخیص داده شود باید به پزشک مراجعه کنند تا نسبت به درمان خروپف روش مناسب برایتان تجویز شود. در ضمن اگر فرزندتان گاه گاهی خروپف می‌کند، این پدیده کاملاً طبیعی است و به سادگی قابل درمان است. با این حال، خروپف کودک در خواب می‌تواند نشانه‌ای از یک عارضه‌ی جدی باشد و می‌بایستی مورد معاینه قرار گیرد. خروپف کودکان می‌تواند نشانه‌ی عارضه آپنه (تنگی نفس) خواب باشد. این مشکل جدی می‌تواند تنفس کودکان در هنگام شب را تحت تأثیر خود قرار دهد.

صدای خروپف از طریق ورود هوا به راه های هوایی باریک ایجاد می شود و باعث می شود که گلو و بینی بلرزد. موارد درمان خروپف بوسیله جراحی و یا بدون جراحی برای از بین بردن و کاهش انسداد راه های هوایی گلو انجام می شود. به صورت تقریبی حدود ۵۰ درصد بزرگسالان به صورت تناوبی در خواب خرخر می کنند و حدود ۲۵ درصد از آنها خروپف برایشان به عنوان یک عادت شده است و اقدامی برای درمان خرخر شبانه نمی کنند. خروپف کردن اغلب در آقایان رایج است و شدت آن با افزایش سن بیشتر می شود.

دلائل

عوامل زیادی باعث ایجاد صدای خروپف می شود اما رایج ترین آنها شامل موارد زیراست:

 • ضعیف بودن ماهیچه های زبان و گلو که در حین خواب باعث شل شدن آنها می شود. مصرف الکل و قرص های خواب هم می تواند باعث ریلکس و شل شدن بیش از حد این ماهیچه ها شود.
 • انسدادهای راه های بینی که می تواند بر اثر هوای سرد، مشکلات سینوزیتی، حساسیت ها و آلرژی مانند تب یونجه و همچنین بر اثر پلیپ بینی ایجاد شود.
 • ساختارغیرطبیعی نرم کام یا سقف دهان یعنی ناحیه ای که بافت های نرمی دارد و به پشت سقف دهان که به آن سخت کام گفته می شود متصل است. در این اختلال سقف دهان ممکن است متورم، شل یا بیش ازحد بلند باشد.
 • افزایش وزن باعث افزایش حجم گلو و فشار زیاد بر روی راه های تنفسی می شود.

مشکلات خروپف کردن

خروپف و خرخر شبانه باعث ایجاد مشکلاتی برای خود فرد و دیگران می شود. مثل:

 • خواب در طول روز
 • اشکال در تمرکز حواس
 • تصادف با اتومبیل به دلیل خواب آلودگی
 • فشارخون بالا
 • بیماری های قلبی و سکته
 • اشکال در ارتباط

تشخیص

اطرافیان فردی که خروپف می کند، می توانند فرد را از خروپف کردن آگاه کنند و به او درمان را توصیه کنند در صورتی که خروپف کردن یا OSA وقفه تنفسی انسدادی مشکل ساز شود باید به پزشک مراجعه کنیم. مراجعه به متخصص گوش، حلق، بینی برای انجام تست و درمان خروپف و خرخر شبانه توصیه می شود.

متخصص شرح کامل سلامتی بیمار را ارزیابی می کند و با معاینه راه های بینی، گلو، دهان می تواند علت خروپف و خرخر شبانه را شناسایی کند. این تست ها شامل موارد زیر است:

ایندوسکوپی بینی: دراین تست یک تلسکوپ کوچک در راه های هوایی قرار داده می شود و بوسیله این دستگاه می توان راه های هوایی را بر روی یک تلویزیون مشاهده کرد این تست در مطب پزشک انجام می شود و ممکن است با بیهوشی بیمار انجام شود تا پزشک بتواند تشخیص دهد که درهنگام خواب چه مشکلی برای ساختار راه های هوایی بینی و گلو ایجاد می شود که به آن ایندوسکوپی بینی درحال خواب گفته می شود.

ارزیابی های شبانه بر روی خواب بیماران در آزمایشگاه ها  نشان دهنده میزان خروپف افراد و چگونگی تاثیر آن بر روی خواب افراد است. این تست ها برای تشخیص وقفه تنفسی انسدادی OSA انجام می شود.

درمان

درمان بدون جراحی

درمان هایی که برای خروپف و خرخر شبانه انجام می شود با درمان هایی که برای  OSA وقفه تنفسی انسدادی انجام می شود کاملا متفاوت است. قبل از انجام درمان خروپف و خرخر شبانه یک فرد، باید متوجه شد که بیمار دچار اختلال OSA نباشد. نوع درمان و تغییرات در سبک زندگی افراد به نوع خروپف و میزان آن بستگی دارد. درمان ها می تواند با انجام جراحی یا بدون انجام جراحی انجام شود و تا زمانی که عارضه بدون جراحی و با کمک درمان های دیگر درمان شود از جراحی استفاده نمی شود.

موارد اصلاح سبک زندگی

 • حفظ وزن طبیعی بدن (کاهش وزن در صورت اضافه وزن)
 • انجام تمرینات منظم
 • کاهش مصرف الکل و جلوگیری از مصرف الکل قبل از خوابیدن
 • جلوگیری از مصرف قرص خواب
 • خوابیدن بر روی پهلو به جای خوابیدن بر روی کمر
 • جلوگیری از کشیدن سیگار

تجهیزاتی که می توان برای درمان خروپف استفاده کرد عبارتند از:

استفاده از باند برای بینی: پوشاندن اتصالات بینی به بازشدن راه های هوایی بینی و درمان خروپف و خرخر شبانه کمک می کند.

محافظ های فک:استفاده ازاین محافظ ها یا اسپلینت ها کمک می کند تا فک به سمت جلو نگه داشته شود و از مسدود شدن راه های هوایی بوسیله زبان یا ساختارهای دیگر جلوگیری می کند.

گردنبند طبی: گردنبند هم می تواند با نگه داشتن فک به جلو باعث جلوگیری از انسداد راه های هوایی شود.

این تجهیزات پزشکی-درمانی در همه داروخانه وجود دارد و می توانید آنها را تهیه کنید.

داروها

اسپری برای باز کردن راه های هوایی و درمان خر و پف موثر و مفید است. برای مصرف اسپری باید حتما با پزشک مشورت کنید به دلیل اینکه بعضی از آنها نباید در طولانی مدت مصرف شوند.

بعضی از افراد برای درمان خروپف و خرخر شبانه از درمان های جایگزینی مانند طب سوزنی و درمان های خانگی مانند مصرف داروهای گیاهی استفاده می کنند.

درمان جراحی

Snoring 300x256 درمان خروپف و خرخر شبانه

چندین نوع جراحی وجود دارد که می تواند باعث کاهش خروپف و خرخر شبانه افراد شود که شامل موارد زیراست:

تزریق اسنورپلاستی (Snoreplasty): این جراحی برای درمان خروپف زمانی توصیه می شود که خرخر بر اثر شل شدن سقف دهان یا نرم کام ایجاد شود که با تزریق ماده اسکیلیروسینگ (sclerosing) در سقف دهان انجام می شود. با گذشت حدود ۸هفته این ماده بر روی سقف دهان تاثیر می گذارد و  باعث سفتی این ناحیه می شود.

جراحی لوزه و لوزه سوم: درصورتی که لوزه سوم عامل انسداد راه های هوایی باشد این جراحی با برداشتن لوزه سوم باعث درمان انسداد راه های هوایی و در نتیجه درمان خرخر شبانه می شود.

جراحی سپتوپلاستی یا اصلاح توربینیت های بینی: جراحی سپتوپلاستی درصورتی برای درمان خروپف و خرخر شبانه انجام می شود که ساختارهای غیرطبیعی در راه های هوایی بینی شناسایی شود. این جراحی بوسیله دستگاه ایندوسکوپی و همراه با بیهوشی بیمار انجام می شود. جراحی سپتوپلاستی با صاف کردن سپتوم(غضروف هایی که در سوراخ های بین قرار دارند) و کاهش اندازه ساختار کوچکی در راه های بینی که به آن توربینیت گفته می شود، انجام می شود. دراین نوع جراحی انسداد بافت های نرم مانند پولیپ هم می تواند برداشته شود.

جراحی قسمت عقب حلق–نرم کام و زبان کوچک: در این جراحی جراحان با برداشتن قسمت هایی از سقف دهان و زبان کوچک راه هایی هوایی را برای درمان خرخر شبانه باز می کنند و باعث جلوگیری از لرزش این نواحی در هنگام تنفس می شوند لوزه هم با کمک این جراحی می تواند برداشته شود. جراحی عقب حلق و زبان کوچک در بیمارستان و با بیهوشی بیمار انجام می شود و بیمار بعد از جراحی باید یک یا دو روز در بیمارستان بستری شود.

جراحی لیزری زبان کوچک و نرم کام (LAUP): در این جراحی از لیزر برای برداشتن ناحیه کوچکی از سقف دهان و زبان کوچک استفاده می کنند. یکی از مزایای انجام این جراحی، بیهوشی موضعی بیمار است و بیمار نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمان خروپف و خرخر شبانه باید چندین جلسه جراحی انجام شود.

جراحی سامن پلاستی یا سفت کردن سقف دهان: در این جراحی بوسیله لیزر یا کاتریزر قسمت کوچکی از سقف دهان سوزانده می شود. زمانی که نواحی سوخته بهبود یافت بافت های این ناحیه جمع می شوند و بنابراین اندازه راه های هوایی افزایش می یابد. این جراحی برای درمان خروپف و خرخر شبانه در مدت زمان ۳۰ دقیقه و با بی حسی موضعی بیمار انجام می شود و بعد از جراحی بیمار می تواند بلافاصله مرخص شود.

جراحیPillar یا ایمپلنت های کامی: این نوع جراحی یک جراحی باز محسوب می شود که با قرار دادن یک ایمپلنت در سقف دهان باعث درمان خرخر می شود. زمانی که این ایمپلنت در سقف دهان قرار می گیرد باعث حفاظت و پشتیبانی از نرم کام و سقف دهان می شود و به استحکام سقف دهان کمک می کند. جراحی پیلار می تواند به صورت سرپایی هم برای درمان خروپف و خرخر شبانه انجام شود و نیازی نیست بیمار در بیمارستان بستری شود.

خروپف و خرخر شبانه عارضه ای است که نه تنها برای اطرافیان بیمار بلکه برای خود شخص نیز خستگی و سردرد در صبح را به همراه می آورد. روش های درمانی متعددی برای درمان خروپف وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. پزشک ابتدا درمان های بدون جراحی را برای درمان خرخر شبانه تجویز می کند و تنها بیمارانی که با روش های بدون جراحی درمان نشده اند نیاز به درمان خروپف با جراجی دارند.

برای دیدن گالری جدید عکس جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
درمان خروپف و خرخر شبانه
۳٫۴۴ از ۹ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

70 دیدگاه ها

 1. وحید می‌گه:

  با عرض سلام.من ۲۸سالمه خیلی از این بیماری خروپف رنج میبرم.از خجالت خونه ی هیچکدوم از فامیل نمیتونم بخوابم.خواهشا با راهنمایهاتون کمکم کنید.با تشکر

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   خروپف تا حدود زیادی قابل درمان است. البته علل متعدد دارد و درمان هر کسی متفاوت است. در صورت تمایل تشرف بیاورید مطب تا پس از معاینه و تشخیص مشکل شما ٬ در جهت درمان شما را راهنمایی کنم.

 2. مهدی ابراهیم پور می‌گه:

  با سلام
  جراحی پولیپ به چه صورت انجم می گیرد و طول دوران لقاهت پولیپ چقدر است
  با تشکر

 3. رضا می‌گه:

  با سلام
  من خروپف شدید دارم به هر سمتی بخوابم فرقی نداره بالشت هم بزرگ و کوچیک باشه ربطی نداره فقط شبا احساس میکنم گلوم کیپ شده دارم خفه میشم هم خودم هم اطرافیانم از این بابت کلافه شدن در ضمن تیغه بینی هم داشتم که عمل کردم فقط کمک کنید چیکار کنم

 4. مریم می‌گه:

  سلام آقای دکتر لطفا کمکم کنین . خانمی متاهل هستم که شبها خیلی زیاد خروپف میکنم و باعث آزار همسرم شدم و خونه هیچکدوم از فامیل ها ی همسرم هم نمیتوینم بخاطر این مسئله بریم. من شیراز هستم اگر بخوام بیام چون شاغل هستم باید مرخصی بگیرم. لطفا راهنماییم کنین که چند شنبه ها و چه ساعتی مطب هستین و احیانا چند روز باید مرخصی بگیرم؟ ممنون

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   ساعات کار مطب در سایت موجود است. روزهای زوج و از قبل باید وقت بگیرید.
   اگر نیاز به جراحی داشته باشید معمولا یک هفته بعد ازجراحی نیاز به استراحت در منزل را دارید.

 5. اکبر می‌گه:

  با سلام و ارادت دکتر جان در صورت نیاز به جراحی هزینه تقریبی جراحی چقدر میشه….باسپاس

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   اعمال جراحی خروپف با توجه به نوع مشکل و محل انسدادی که در راه هوایی دارید متفاوت می باشد و هزینه های جراحی متفاوت می باشد.

 6. اکبری می‌گه:

  سلام.دکتر من هنگام دراز کشیدن به هرطرف که می خوابم یک طرف بینیم کیپ میشه حتی یک دقیقه طول نمیکشه وبه طرف دیگه می خوابم سریع بینیم باز شده وبینی طرف دیگه کیپ میشه درمانش چیه؟ شبها خورپف هم دارم انحراف بینی هم عمل کردم جواب نداد.فکرکنم پلیپ هم دارم
  لطفا راهنمایی کنید

 7. احمد می‌گه:

  با سلام
  من خروپف شدید دارم به هر سمتی بخوابم فرقی نداره بالشت هم بزرگ و کوچیک باشه ربطی نداره اطرافیانم از این بابت کلافه شدن و دیوانه کننده است . در ضمن اضافه وزن هم دارم منتهی سالهاست که خروپف میکنم یعنی خیلی ربطی به اضافه وزن نداره فقط کمک کنید چیکار کنم .

 8. مهدی می‌گه:

  سلام من آپنه شدید تنفسی دارم سینوس عمل کردو کارساز نشد .زبان کوچک من بزرگ وخیلی شل است راه تنفسی منو میبنده .همیشه کسل وخواب آلود هستم .دستگاه cpap استفاده میکنم .اولش خوب بود الان دستگاه تنظیمش به هم خورده .می خام یک جوری با تزریق زبون کوچک وکامم رو سفت کنم یا زبون کوچک رو کمی کوچکتر کنم .آیا امکانش هست؟جراحیPillar یا ایمپلنت های کامی بزارم؟یا جراحی سامن پلاستی یا سفت کردن سقف دهان: ؟ یا تزریق اسنورپلاستی (Snoreplasty).الان شما کدام یک از عملهای در خواستی که ذکر کردم را در ایران انجام میدهید؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   روشهای جراحی فراوانی برای مشکل خروپف و آپنه تنفسی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار روش مناسب انتخاب می گردد٬ شایعترین روش٬ عمل جراحی UPPP است. که در آن لوزه ها برداشته می شود. زبان کوچک کوتاه می گردد. و تغییرات ساختاری در کام نرم و حلق ایجاد می گردد که نتیجه آن گشاد شدن راه تنفسی در نا حیه حلق می باشد.

 9. محسن می‌گه:

  سلام
  من ۳۵ سالمه گاهی اوقات زبان کوچکم خیلی بزرگ میشه و بعد از دوسه رو ز خوب میشه
  ولی چند وقته که حس میکنم اندازش طبیعی نیست و بزرگتر شده به متخصص هم مراجعه کردم
  درمان جراحی و برداشتن کامل لوزه و زبان کوچک رو پیشنهاد کردن .
  *برداشتن کامل زبان کوچک مشکلی نداره ؟
  *درمان ساده تری وجود داره ؟

 10. مهدی می‌گه:

  با سلام
  ایا در حین ارتودنسی عمل لوزه پیشنهاد میشه؟
  من ارتودنسی کردم الانم میخوام لوزه هامو عمل کنم. میخواستم بدونم این دوتا ارتباطی باهم دارن یا نه؟
  ممنون.

 11. Shimi می‌گه:

  سلام
  ببخشید آقای دکتر من نمیتونم بیام خدمتتون.میخواستم بپرسم برای مشکل خروپف اگه بخام تو شهر خودم برم باید برم پیش دکتر جراح زیبایی؟ یا فک و صورت؟ یا فرق میکنه کلا باهم
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 12. شریفی می‌گه:

  با سلام
  اقای دکتر همسرم ۳۲ وبا مشکل خروپف شدید مواجه است بطوری که شبها دختر سه ماهه من مدام از خواب میپره…دیگه واقعا کلافه شدیم.ما مشهد زندگی میکنیم…این صحت داره که بیمارستان سینا در مشهد گچ چسبنده ای اختراع کردن برای درمان خروپف؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ منو بدید.

 13. Saman می‌گه:

  باسلام بنده خورپف شدمیکنم موقع خواب بطوری که خودم باصدای خورپف خودم بلندمیشم وبعضی مواقع ازتنگی نفس یهوبلندمیشم وسرفه خیلی خیلی شدید میکنم
  درمانش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. ناشناس می‌گه:

  سلام آقای دکتر یکی از اقوام نزدیک من به شدت از این قضیه رنج میبره یک بار دکتر بهشون گفته حجم زبان شما زیاده در دهان و این باعث ماجرا شده میخواستم بدونم همچین چیزی اصلا درسته؟و اگر درسته راه درمانی داره؟با تشکر

 15. مصطفی می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم جراحی نیاز به بیهوشی دارد یا خیر و یا اینکه با لیزر انجام می شود با تشکر

 16. حمید می‌گه:

  باسلام: بنده ۲۷ سال دارم و مشکل خروپف در خواب را دارم و لوزه سوم بزرگی نیز دارم در عین حال یک بار نیز بینی بنده شکسته است و بعد از شکستن بینی دچار خروپف شده ام راه حلی به جز جراحی برای بنده وجود دارد؟ وزنم هم بالا می باشد قدم ۱۸۰ و وزنم ۱۰۲ می باشد ممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

 17. محمد می‌گه:

  سلام اقای دکتر من هنگام خواب دهان باز میخوابم واز راه دهان نفس میکشم وزیاد هم خروپف میکنم که باعث نگرانی اطرافیان میشه انحراف بینی هم عمل کردم اما جوابی نگرفتم لطفا برای مراجعه به دکتر متخصص در کرمان یا یزد ایا دکتر ی را شما معرفی میکنید ممنون

 18. رها آسمانی می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  همسر من خیلی خرپف میکنه .۳ ساله ازدواج کردیم . من واقعا نتونستم کنار بیام گوشم خیلی تیزه. من به شدت مشکل خواب پیدا کردم کنارش. ایشون اصلا حاضر نیست کاری بکنه. شکمشون چاق شده. گردنشون هم کوتاهه و بینی شون هم انحراف داره. بالغ بر ۱۰ تا دکتر بردمش.هزار تا مقاله خوندم براش. همه این موارد رو هم میدونه. گاهی الکل و سیگار استفاده میکنه. ورزش هم نمیکنه!!!
  تحت فشار و استرس شغلی بسیار زیادی هستن.
  بچه که بوده دو بار لوزه شو عمل کرده. الان هم ما جدا میخوابیم. واین منو خیلی آزار میده. فکر کنم از عمل جراحی حلق میترسه. چون بهش گفتن زبون کوچیک رو میبرن!. شما چه راهکاری پیشنهاد میکنین؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   احتمالا بتوان از روشهای جراحی دیگر برای ایشان استفاده نمود و البته ابتدا ایشان باید یا زحمت جراحی و یا زحمت لاغر شدن ورزش و سایر کارها را قبول کنند.

 19. مظاهر می‌گه:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده الان ۳۰ سالمه تا جایی که یادمه خروپف میکردم ولی در دوران دانشجویی اینو بیشتر متوجه شدم ولی با اینحال خودم هیچوقت موقع خواب متوجه خرناسه هام نمیشم و دو سه مورد دکتر رفتم و ایشون فرمودن باید عمل بشه ولی امکان داره باز خروپف کنم و گفتن احتمالش پایین ۷۰ درصده که خروپف قطع بشه. لطفا راهنمایی بفرمایین که چکار کنم

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   روشهای متعددی برای درمان خروپف وجود دارد . و درصد درمان آن با جراحی بالاست. ولی ممکن است به نوع متفاوتی از جراحی نیاز داشته باشید.

 20. امید می‌گه:

  سلام من ۲۹ سال دارم و هرشب خروپف شدید دارم به طوری که از صدای خودم بیدار میشم و انگار اصن نخابیدم بدنم خسته و کوفته میشه چون به سختی نفس میکشم.لوزه هام ورم زیاد داره و فک میکنم بخاطر لوزه هام باشه.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله لوزه ها اثر زیادی در این خصوص دارند و جراحی آن البته به شکل خاص کمک زیادی به شما می کند. و شرایطی که می فرمایید شاید ضروری باشد.

 21. ali می‌گه:

  سلام آقای دکتر من هم مشکل خروپف دارم. عمل لوزه انجام دادم و‌ لوزه ها و زبان کوچک رو در اوردم. تا مدتی بعد عمل میزان خروپف کم شد . ولی مجددا زیاد شد. قبل از اون انحراف بینی هم داشتم ی بار اونو هم عمل کردم ک تاثیری نداشت. هر چند خوب عمل نشده و اکثر مواقع یکی از مجراهای بینی مسدود هست. من اهواز هستم

 22. يزدان می‌گه:

  با سلام
  من خرخر شدید دارم به طوری که همسرم می گوید تنفسم در خواب قطع می شود به دکتر مراجعه کردم تست پلی سمنو گرافی(تست خواب) و سی تی اسکن تجویز کرده است آیا از ابتدا این تستها ضرورت دارد ممنون از راهنمایی جنابعالی

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   اگر مشکل اصلی شما خروپف است بهتر است جراحی کنید و اگر ایست تنفسی مشکل اصلی شما می باشد تست خواب را انجام دهید و در صورت وجود مشکل در آن باز توصیه بر جراحی می باشد.

 23. نازنین.حسنی آذر می‌گه:

  سلام
  اقای دکتر همسرمن ۳۸سالشه،شبا خروپف میکنه.طوریکه توواین هفت سال زندکی مشترک خروپف ایشون رو اعصابم بدجور تاثیر گذاشته.بااینکه همدیگرو خیلی دوس داریم ولی شبا بخاطر این مساله جدا از هم میخواییم.واین روی روابط عاطفی مون خیلی تاثیر بدی گذاشته.وقتی هم که مسافرت میریم جون مجبوریم تو یه اتاق بخوابیم روزهای خوشم تبدیل میشن به جهنم.بخاطر این مساله بارها باهم دعوا کردیم.دیگه خسته شدم.چکارکنم؟اگه تبریز متخصص خوب میشناسید لطفا معرفی کنید‌ممنونم

 24. سحر می‌گه:

  سلام جناب آقای دکتر پدر من سالهاست شب ها خروپف میکنه با صدای بلند و واقعا ازار دهنده. و همینطور قبول نمیکنن که اینکارو میکنن حتی من یکبار صداشونو ضبط کردم ولی بازم قبول نکرد و عصبانی شد.
  غیر از جراحی راه دیگه ای داره که توی خونه انجام بدیم تا این مشکل رفع شه؟

 25. محسن می‌گه:

  سلام دکتر عزیز
  مادر من ۶۸ ساله هست و دیابت نوع ۲ با تزریق انسولین هم دارد
  خروپف مادرم خیلی شدید هست
  در حال حاضر به دکتر مراجعه کرده ایم و ایشان دستگاهی را تجویز کرده اند که مادرم باید شبها به صورت ماسک روی صورتش وصل کند
  دکتر گفت شماره مادرتون ۵۹ هست درحالی که عدد مجاز ۱۵ می باشد
  به نظر شما این دستگاه کاربردی هست؟
  آیا راه بهتری وجود ندارد؟
  با توجه به قیمت بالای دستگاه در حدود ۴ میلیون و اینکه ظاهرا استفاده از این دستگاه باعث خشک شدن دهان می شود

 26. جاوید می‌گه:

  باسلام خدمت دکترگرامی اینجانب مدتی است که خروپف روشروع کردم قبلا اصلاخروپف نمیکردم الان ۲۹سالمه قبلاوزنم ۵۶کیلوبودولی طی دوسال وزنم الان حدود۷۰شده راهنمایی کنیدلطفا

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   قطعا افزایش وزن مشکلات شما را تشدید می کند.
   معمولا به بیماران برای رفع خروپف دو نوع پیشنهاد می گردد.
   ۱. روش غیر جراحی: شامل دارو، کاهش وزن، ورزش، عدم مصرف دخانیات و الکل
   ۲. روش جراحی: به شیوه های مختلف

 27. مرسده می‌گه:

  سلام عرض میکنم جناب آقای دکتر
  مادر ۶۳ ساله من دچار فشار خون بالا شده و از وقتی به این عارضه دچار شده خرو پف های شدید شبانه پیدا کرده به حدی که فکر میکنیم یه لحظه تنفسشون قطع میشه لطفا بفرمایید کدوم یک ازاین موارد معلول یکی دیگه است و چه راهکاری پیشنهاد میدید ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   ایشان حتما باید درمان گردند چون ممکن دچار عوارض آپنه تنفسی هنگام خواب گردند. برای تعیین درمان مناسب به روش جراحی و یا غیر جراحی بهتر است به مطب مراجعه بفرمایید و ویزیت شوید.

 28. محمدجوادصفي پور می‌گه:

  سلام خسته نباشی من ازدستگاه سی پپ بافشار١١ دارم استفاده میکنم آیا میتونم باجراحی یا درمانهای شماازشر سی پپ و آپنه راحت بشم چون واقعاًعذاب میکشم
  دکترببخشید فراموش کردم بعرض برسانم سنم ٣۶ سال و وزنم ٩۴

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بله قطعا درمانهای بهتر CPAP برای شما وجود دارد.

   • پنجه پور می‌گه:

    با عرض سلام
    من ۲۲ ساله هستم از کودکی خروپف داشته ام دکتر که رفتم گفت لوزه تو کوچک است باید کمی زبان کوچکت بریده شود خواستم بپرسم شرایط عمل و بیهوشی دارد من خودم حس میکنم از مخاط های چسبیده به گلویم است.من حتی در نفس کشیدن عادی هم در هنگام کشیدن نفس عمیق متوجه صدایش می شوم

 29. محمد می‌گه:

  سلام بنده خروپف شدید دارم به همراه ایست تنفسی که در تست خواب تشخیص داده شده. زبان کوچکم بزرگ هست. آیا واقعا با عمل جراحی مشکل حل میشه؟ و اینکه بعداز عمل تغییرات صدا بوجود میاد؟ مثلا افرادی که صدای خوبی دارن و اهل آواز هستن براشون مشکل بوجود میاد؟

 30. Yali می‌گه:

  با سلام آقای دکتر همسرم یکباره دچار خروپف شدید شده ، قبلا اینجوری نبود البته افزایش وزن پیدا کرد و الان یک ماه هست که شب ها خروپف به حالت خفگی داره و باید به پهلو بخوابه و البته این حالت تا دم صبح خوب میشه و فقط برای دو تا سه ساعت اولیه خواب اتفاق میفته، دلیل این عارضه که یکباره پیش اومده چی می تونه باشه و چه تجویزی می فرمایید؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   دلیل افزایش ناگهانی این مشکل افزایش وزن و یا عوامل التهابی دستگاه تنفسی مانند آلرژی می باشد. کاهش وزن، ورزش، درمان آلرژی و عدم مصرف دخانیات و الکل به شما کمک می کند.

 31. باسلام
  اگر در بینی مشکلی نباشد و این مسئله در گلو و حلق باشد،‌چگونه میتوان خروپف را رفع کرد؟ کدام عمل جراحی مناسبتر است

 32. حمیرا می‌گه:

  با سلام. آقای دکتر همسر من شبها خروپف شدید دارن و این مساله خیلی منو آزار میده. ایشون ورزشکارهستن اضافه وزن ندارن و اهل سیگار و الکل هم نیستن.بینی شون هم به لحاظ ظاهری نرماله و فکر نمیکنم مشکل ازبینی باشه چون تنفسشون مشکلی نداره.گردنشون هم کوتاه نیست. اما خودشون قبول ندارن که خرخر میکنن.تا این که بهشون ثابت کردم.گاهی با بالش بلند یذره مشکل کمتر میشه اما برای من که نمیتونم بخوابم فرقی نداره. به پهلو هم که میخوابن همینه وضع. نمیخوام جای خوابمون رو جدا کنم. اخه من خودم ازون آدم ها هستم که کسی دستگیره ی در رو بچرخونه بیدارمیشم.بخاطر بیخوابی روزها اغلب کسل و خواب آلودم. ممکنه مشکل ایشون با جراحی رفع بشه؟ یا مثل چندنفر از فامیل که جراحی کردن و فایده نداشت باید بیخیال جراحی بشم و همینجوری سر کنم؟!

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   در این خصوص باید معاینه شوند تا من بتوانم درصد موفقیت جراحی ایشان و همچنین نوع جراحی مورد نیاز را تعیین کنم.

 33. میلاد می‌گه:

  سلام اقای دکتر خسته نباشبد
  اقای دکتر من مادرم خروپف میکنه تو خواب و شب ها کلا ، و بعد ۵ دقیقه از خوابش که بگذره از خفگی زیاد از خواب همش بیدار میشه و دوباره میخوابه و این کار تا صبح شابد ۵۰۰ بار یا بیشتر بلند میشه از خواب و همش میخواد بخوابه کلا تو روز و خسته است
  من میخواستم برای اون سی پپ بگیرم اما ه خودش دوست نداره تو خواب ازین دستگاها به خودش وصل کنه و بخوابه یبار گرفتم و نتونست ۵ روز باهاش بخوابه البته همون خوابی که همش ازش هی بیدار میشه
  من در اینترنت سرچ کردم و دیدم که کلینیک درمان با لیزر در تهران هست که خروپف انچنانی که ماردم داره رو درمان میکنه اما قبلش بردمش پیش متخصص گوش حلق بینی و اون ماینه کرد و گفت که پلیپ اصلا نداره و در حالت بیدار هم که راحت داره نفس میکشه میکشه و مشکلی نیست ازین بابت این یعنی نیازی نیست بره لیزر کنه برای خروپف گفت که باید بره تست خروپف تو بیمارستان امام خمینی و ازش تو خواب تست بگیرن و این داستانا به نظرتون باید چیکار کنیم اقای دکتر ؟؟

 34. حسین می‌گه:

  سلام ، من مدتیه از چانه بند ضد خروپف استفاده می کنم که باعث میشه دهانم موقع خواب بسته بماند. میخواستم بدانم آیا این در بلند مدت برام عوارض ندارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *