سندرم خشکی بینی چیست؟

سندرم خشکی بینی چیست؟

سندرم خشکی بینی چیست؟

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

خشکی بینی یکی از رایج ترین علائم ناسازگاری های محیطی است ومی تواند یکی ازعلائم عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها باشد. بینی برای اینکه یک عملکرد طبیعی داشته باشد باید مرطوب باشد وخشکی وگرم شدن محیط می تواندباعث خشکی بینی شود. آب وهوای گرم وخشک با رطوبت کم وشرایط آب وهوایی همه ازعواملی هستند که برروی خشکی بینی تاثیرگذارهستند. خشک شدن بینی یکی از رایجترین تاثیرات مصرف داروهای خاصی مانند آنتی هسیتامین و داروهایی برای رفع گرفتگی بینی است. بسیاری از افراد با استفاده بیش ازحد ازداروهای آنتی هیستامین واسپری برای بینی دچار خشکی بینی می شوند. سندروم شوگرن (Sjogren) یک بیماری خود ایمن است که باعلائمی مانند خشکی چشم، دهان و درنهایت خشکی بینی همراه است. این بیماری بر روی نواحی مخاطی و مرطوب بدن که دارای غدد مرطوب هستند تاثیرگذاراست بینی یکی از این قسمت ها است که دچارخشکی می شود. آب ریزش بینی به صورت طبیعی خشکی بینی را درپی ندارد اما اگر این آبریزش ها که ناشی ازسندروم شوگرن است، بیش ازحد طبیعی شود باعث خشکی بینی می شود.

photos.demandstudios.com getty article 74 184 83113490 XS 300x200 سندرم خشکی بینی چیست؟

سندرم خشکی بینی بر اثر مشکلات غضروف هایی که درسوراخ های بینی قراردارند به وجود می آید. این غضروف ها ساختارهایی در حفره های بینی است که از داخل بینی شروع می شود و به سمت سر امتداد دارد. این ناحیه نقش تولید رطوبت،گرما وهوا برای تنفس را برعهده دارد و یک سیستم دفاعی در مقابل ورود عفونت ها به بدن است انواع مختلفی از اختلالات برای این ناحیه می تواند ایجاد شود دربعضی از مواقع این غضروف ها خود به تنهایی بر اثر بیماری دچار آسیب دیدگی می شود و کوچک می شود و عملکرد آن دچار اختلال می شود. در مواقع دیگر  متورم می شوند و راه های تنفس را مسدود میکند. می توان بوسیله جراحی باعث باز شدن راه های هوایی و تنفس بهتر شد. بعد از انجام جراحی غضروف های سوراخ بینی، دیگر بینی دارای مخاط، پرز و آنزیم برای مقابله با عفونت ها نیستند و ممکن است عفونت های بعدی ایجاد شود و برای از بین بردن عفونت ها به جراحی دیگری نیاز است معمولا بیماران به ۳ یا ۴ جراحی پشت سرهم برای درمان خشکی بینی به طور کامل نیاز دارند جراحی این سندروم باعث ایجاد سوزش،خشکی و در بعضی از مواقع درد میشود. دردی که با جراحی این سندروم ایجاد میشود براثراختلال درانتهای عصب یا عفونت ایجاد می شودهمه موارد فوق باعث سندروم خشکی بینی می شود و ازعوارض جانبی جراحی هستند. در بیمارانی که غضروف های سوراخ بینی آنها دچار اختلال شده است اشعه ایکس می تواند نشان دهنده این اختلال باشد و به عنوان سندروم خشکی بینی شناخته می شود.به عقیده من بدترین شرایطی که می تواند با مشکل غضروف های سوراخ  بینی ایجاد شود نرسیدن هوای کافی برای تنفس است. این غضروف ها شبیه به یک پمپ فشار در بینی عمل می کنند و فشارهوای وارد شده در بین را کم یا زیاد میکنند آنها مانند قراردادن شست خود درجلوی یک شیلنگی که درباغچه قراردارد فشارهوارا تغییرمیدهند اگر جلوی این شیلنگ را ببندید آب با فشارکمتری وارد باغچه می شود و یا برعکس اگر جلوی این شیلنگ بازکنید فشار آب به صورتی است که ممکن است برروی پای شما بریزد. عملکرد شیلنگ مانند زمانی است که غضروف های سوراخ بینی برداشته شود و اندازه را ه های هوایی تغییر میکند و به شکل مارپیچ می شود و درهوایی که قصد وارد شدن به ریه ها را دارد اختلال ایجاد می شود و بیماران نمی توانند به طرز مطلوبی نفس بکشند. این اختلال باعث ایجاد افسردگی در فرد می شود تنگ نفسی می تواند واقعا برای افراد ملال آور باشد اما هنگام ابتلا به بیماری های دیگری مانند اختلال درمعده یا شکستن انگشت میدانید که بالاخره این بیماری درمان می شود.

علائم

خشکی بینی می تواند علائم دیگری را درپی داشته باشد که بروز این علائم به نوع بیماری واختلال بستگی دارد.شرایطی که می تواند برروی بینی تاثیربگذارد ممکن است برروی سیستم های دیگر بدن هم تاثیربگذارد.خشکی بینی ممکن است با علائم دیگری که برروی بینی ایجا د می شود همراه باشد از جمله:

 • خونریزی ( خون دماغ)
 • تغییر درحس چشایی
 • گرفتگی بینی
 • قرمزی ،حرارت وتورم

دلایل و علت های خشکی بینی

خشکی بینی یکی ازعوارض جانبی مصرف داروها است.داروهایی که می تواند باعث خشکی بینی شود آنتی بیوتیک، آنتی هیستامین و داروهایی که برای درمان گرفتگی بینی استفاده می شود است.مصرف بیش ازحد داروهایی که برای درمان گرفتگی بینی استفاده می شود مانند اسپری هایی که دربینی استفاده می شود، می تواند باعث خشکی بینی شود عوامل محیطی مانند رطوبت کم هوا می تواند باعث خشکی بینی شود. گرمای هوا و شرایط خشکی هوا نمی تواند میزان رطوبت کافی را برای راه های بینی ایجاد کند وباعث خشکی بینی میشود.خشک شدن بینی باعث اختلال درسیستم تنفسی بدن میشود زیرا بینی یکی ازقسمت های رطوبت سازاصلی دستگاه تنفسی است که هوا را به داخل ریه میفرستد.عضوهای مخاطی که در سیستم تنفسی بدن وجود دارند  برای عملکرد صحیح به رطوبت نیاز دارد و مانند بزاق دهان که باعث تمیز شدن دهان میشود،عمل می کنند. سندروم شوگرن یکی ازاختلالات خود ایمنی است که به مخاط های وغدد رطوبتی بدن حمله میکند وعلائم آن خشکی چشم،دهان وبینی است. شرایط آب وهوایی مانند رطوبت کم هوا می تواند باعث خشکی بینی شود این شرایط شامل موارد زیراست:

 • شرایط آب وهوایی
 • آب وهوای بیابانی
 • گرمای درون خانه (فشار هوای بالا وتابش بیش ازحد آفتاب)
 • سونای خشک

خشکی بینی ممکن است براثر شرایط دیگری ایجاد شود که شامل موارد زیراست:

 • مصرف داروهایی برای درمان خشکی بینی،آنتی هیستامین ها وآنتی کولینرجیکس
 • استفاده نادرست ازاسپری های بینی
 • سندروم خشکی بینی

درمان

Nasal Spray3 290x166 سندرم خشکی بینی چیست؟

درمان های بدون انجام جراحی برای رهایی از عوارض خشکی بینی یعنی حفظ و نگهداری و بهبود مخاط بینی در سندروم خشکی بینی است. این درمان ها به منظور نگهداری مخاط و جلوگیری ازآسیب دیدگی وعفونت بینی انجام میشود. درمان یعنی تلاش برای بهبود علائم بیماری. پزشک می تواند برای شما بهترین روش جراحی و بدون جراحی درمان سندرم خشکی بینی را برای شما تجویز نماید.

درمان بدون جراحی

درمان های غیر جراحی بیشتر در مورد علت خشکی بینی بطور معمول که در بالا آمده می تواند موثر باشد اما در مورد سندرم خشکی بینی نمی تواند یک درمان قطعی محسوب شود. موارد درمان بدون جراحی نمیتواند باعث درمان خشکی بینی شود به دلیل اینکه این درمان ها نمی تواند غضروف های سوراخ بینی از دست رفته را بازگرداند، اما می تواند به کنترل علائم وایجاد تحمل بیشتر در فرد کمک کند که شامل موارد زیراست:

 • شست وشو بوسیله سرم های نمکی به صورت منظم و روزانه، بسیاری ازبیماران ترجیح میدهند به جای سرم های نمکی از محلول رینگرلاکتات استفاده کنند. به دلیل اینکه استفاده از این نوع محلول آسان تر از شست و شو ی روزانه بوسیله سرم های نمکی است مطالعات تجربی روی این روش انجام شده است تامیزان شکایات افراد را کاهش دهند
 • روغن کنجد هم می تواند باعث درمان خشکی بینی شود
 • سوپ ها ونوشیدنی های داغ بنوشید و از مصرف کافئین جلوگیری کنید
 • هنگام خوابیدن ازیک دستگاه بخور در اتاق استفاده کنید
 • ازدستگاه بخور استفاده کنید وفضای خانه را مرطوب کنید
 • درمان طب سوزنی و روش شیاتسو برای بهبود جریان خون در بینی وعملکرد عصب مناسب است
 • پوشیدن لباس های گرم وخواب درمحیط گرم هم موثراست
 • انجام فعالیت های منظم فیزیکی ویک زندگی سالم برای شما بسیار مهم است

درمان با جراحی

جراحی هایی که در ادامه گفته می شود برای بازگرداندن ساختارهای داخلی بینی و را های هوایی بینی (بخش های بالایی،میانی وتحتانی) انجام میشود. بافت های غضروف سوراخ بینی بافت های خاصی هستند و هیچ قسمتی در بدن وجود ندارد که بتواند بافت هایی شبیه به آن بسازد. عملکرد بینی براساس نوع شکل بینی انجام میشود و بازگشت عملکرد طبیعی راههای هوایی بینی در صورتی انجام می شود که شکل طبیعی بینی و اختلال آن درمان شود برای اصلاح غضروف های سوراخ بینی می توان یک ساختار مصنوعی شبیه آن در حفره های بینی قرارداد با انجام این جراحی می توان فشارهوا، رطوبت، فیلتر و جریان هوا را در بینی بهبود بخشید.

پزشکان باقراردادن پروتزها درجای درست خود در بینی افراد، امیدوار هستند که ساختاری شبیه به غضروف های سوراخ بینی طبیعی ایجاد شود. چهارعمل را می توان انجام داد که شامل موارد زیراست:

 • محدودیت درمیزان جریان هوایی که وارد بینی میشود و وارد کردن میزان هوایی که برای رطوبت بینی و تنفس لازم است و بتواند احتایاجات تنفسی بیمار را برطرف کند و باعث ایجاد مقاومت بینی به صورت طبیعی شود
 • بازگرداندن میزان رطوبت کافی به بینی، این پروتزها رطوبت موجود در هوا را وارد ریه می کنند.
 • طبیعی کردن راههای هوایی بینی برای عبورهوا بعد از جراحی و اطمینان ازاینکه حجم زیادی ازهوا وارد بینی می شود
 • افزایش مخاط بینی برای مقابله با هوایی که وارد بینی میشود. افزایش این مخاط باعث بهبود احساس بویایی فرد و بهبود تنفس اوهم می شود.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

سوالات متداول


سوالات متداول 1 سندرم خشکی بینی چیست؟

تشخیص سندرم خشکی بینی با توجه به کمبود تعاریف بالینی توافقی، تنوع علائم و ناراحتی‌های روانی و گاهی اوقات اجتماعی مرتبط با آن دشوار شده است. تشخیص بالینی بوده و متکی بر علائم گزارش شده و معاینات بالینی بر اساس اندوسکوپی حفره بینی که در حین مشاوره انجام می‌گیرد، می‌‌باشد.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که احساس گرفتگی بینی  احتمالاً مرتبط با حس کردن سطوح مختلف فشار و یا دما در هر حفره‌ی بینی می‌باشد. این گیرنده‌های فشار و دما احتمالا در ساختارهای توربینیت خودشان، معمولا در لایه مخاطی سطحی قرار دارند. با برش بیش از حد تهاجمی (از بین بردن به روش جراحی) این ساختارهای توربینت، به خصوص با برداشتن لایه مخاطی توربینت‌ها، افرادی که مبتلا به سندرم خشکی بینی هستند توانایی نفس کشیدن از بینی را از دست می‌دهند.

حفاظت از توربینت در حین عمل جراحی اندونازال و سینوس  و رینوپلاستی برای به حداقل رساندن خطر سندرم خشکی بینی مهم است. جراحی که برای انجام حداکثر برش و به منظور به حداکثر رساندن دستیابی به حجم حفره بینی انجام می‌شود؛ با پیشرفت‌هایی که در دانش مرتبط با عوارض توربینکتومی کامل و جزئی از جمله سندرم خشکی بینی بدست آمده است، تمایل به انجام جراحی محافظه کارانه بیشتر است.

اکثر بیماران پس از جراحی بینی مبتلا به سندرم خشکی بینی نمی‌شوند، چنین موضوعی نادر است. کسانی که مبتلا به این سندرم می‌شوند در ابتدا پس از جراحی با مشکل تنفسی روبرو نمی‌شوند؛ علائم سندرم خشکی بینی معمولا سالها بعد رخ می‌دهند. هرکسی دچار مشکل نمی‌شود؛ افرادی که در آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنند ممکن است کمتر دچار مشکل ‌شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
سندرم خشکی بینی چیست؟
۴٫۵ از ۴ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

75 دیدگاه ها

 1. داریوش موسوی می‌گه:

  درودبرشما

 2. علیرضا می‌گه:

  بسیار عالی.
  از روغن کنجد چگونه برای رفع خشکی بینی استفاده کنیم.

 3. Hoora می‌گه:

  مرسی خیلی مفید بود ?

 4. اسماعیل می‌گه:

  جناب دکتر سلام .گرفتگی اون هم فقط در خواب روزانه(ایجاد تنگی تفس و خفگی در خواب) میتونه از علائم سندرم خشک بینی باشه

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   خیر٬ ولی احتمالا بیماری تنفسی هنگام خواب دارید که نیاز به درمان دارد که در صورت عدم درمان ممکن است به قلب و یا سایر ارگانهای حیاتی شما آسیب بزند.

 5. Maemo می‌گه:

  سلام جناب آقای دکتر اکبری
  مادر بنده الان بالغ بر دو ساله که دچار خشکی شدید شده که پیش خیلی از پزشکان متخصص و فوق تخصص رفته اما با استفاده از دستگاه بخور و استفاده از سرم و روغن هنوز خوب نشده ب نظر شما باید عمل کنه
  بنده خودم دانشجوی سال سوم بورسیه پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هستم خواستم از شما هم بپرسم اگه واقعا احتیاج است برای عمل اقدام کنم

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   در شرایطی که می فرمایید ممکن است چاره ای جز جراحی نباشد٬ اگرچه در این موارد نتایج جراحی نیز چندان درخشان نمی باشد.

 6. هوشنگ اموری می‌گه:

  با سلام و عرض ادب

  هوشنگ اموری هستم،۳۳ ساله،ساکن شهر پرند تهران،از دوران کودکی(دوران تحصیل ابتدایی) دچار ضعف شدیدی شدم که کارهای روزانه رو به سختی انجام میدادم،بعد از سالها مراجعه به پزشکان متخصص در زمینه های مختلف و انجام آزمایش های مختلف(ام آر آی،سی تی اسکن مغزی،سینوسی،آزمایش خون و غیره) حاصل تشخیص پزشکان به دو عامل اضطراب و آلرژی منتهی شد که پس از سالها مراجعه مداوم به پزشکان متخصص اعصاب و روان،تجویز قرص ونلافاکسین مشکل روحی بنده را تا حد زیادی برطرف نموده لیکن مشکل اصلی که آلرژی بینی ام بود و مشکلات روحی روانی بنده ریشه از همان آلرژی داشت تا به امروز ادامه داشته و حتی با مراجعات متعدد به فوق تخصص های گوش و حلق و بینی و کلینیک آلرژی تهران(و استفاده از واکسنهای مخصوص) به نتیجه ای نرسیده ام تا امروز که به سایت شما و مطلبی راجع به سندرم خشکی بینی برخوردم،بسسسیار سپاسگذار خواهم بود که پاسخ پیام اینجانب رو بدهید،در ذیل به چند مورد از عوارضی که این مشکل برای بنده داشته اشاره خواهم نمود.
  خشکی و سوزش شدید بینی،سر درد از قسمت پیشانی و سینوس های پیشانی و گونه ها،خشکی و درد چشم،بعضا لخته های خونی جزیی داخل بینی،جوش های به شدت ریز در سقف دهان،بوی بد دهان،انحراف بینی
  در ضمن از روغن کنجد هم استفاده کردم اما شدت عوارض فوق بیشتر شد.
  ((اعتماد به نفسی برایم نمانده))
  مجددا و پیشاپیش از بذل عنایت جنابعالی سپاسگذارم.
  در پناه حق

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   با توجه به سابقه طولانی بیماری و عوارض و درمانهایی که انجام داده اید قبل از هرگونه اظهار نظری نیاز به معاینه شما دارم. در هر صورت این را باید بدانید که برخی از مشکلات بینی به سختی به درمان پاسخ می دهند و صعب العلاج هستند.

 7. صابر می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده قسمتی از جداره بینیم سالهاست که زخم هست
  در خواب حالت گرفتگی حلق پیدا میکنم و بیدار میشم
  کف دست و پاهام همیشه خشک هست.
  در بازدم دچار مشکل میشم گاهی.
  خواستم بدونم اینها علایم چی هست و راه درمان طبیعی هست براش؟؟؟؟
  ممنونم

 8. نسرین می‌گه:

  سلام
  من حدود ۶ ماه است که به دلیل انحراف بینی، بینی خود را جراحی کرده ام و هم زیبایی بینی
  بعد از حدود دو ماه گرفتگی بینی از بین رفت و تنفس خوبی داشتم اما با توجه به داشتن آلرژی علیرغم جلوگیری از عود کردن آلرژی در ابتدای فصل پاییز اما از ماه آبان دچار کیپ شدن بینی هستم
  پزشک به من یک قطره به نام رابت تجویز کرد که به راحتی می توانم شبها بخوابم اما حالا خیلی وقت است که از قطره استفاده نمیکنم مگر مواقعی که خیلی اذیت شوم
  در منزل دستگاه بخور سرد داریم و تنفس خوب است اما در محیط بیرون و اداره بعضی روزها دچار کیپ شدن بینی می شوم
  آقای دکتر از تنفس با دهان خسته شده ام
  در مقاله ای خوانده بودم خشکی بینی بعد از عمل تا چند ماه ادامه دارد تا زمانی که بینی به عملکرد عادی خود برگردد و مخاط بینی به حالت طبیعی خود برسد
  آیا این مطلب درست است؟
  لطفا راهنمایی کنید
  مرسی از محبت شما

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   بنظر نمی رسد مشکل شما ربطی به عمل بینی شما داشته باشد و احتمالا مشکل آلرژی شما می باشد و درمان دارویی و برخی مراقبتها کنترل می گردد.

 9. ریحانه فتحی می‌گه:

  سلام آقای دکتر پسر من چهار سالشه والان جدیدا دو سه باری میشه که از بینی سمت چپش تو خواب یا یه بار هم تو بیداری دچار خونریزی شده من قبلا هم تو بچگی وقتی میخواستم بینیشو یه بار با دستم تمیز کنم ناخن انگشتم به جداره یا غضروف بینیش خورده بودو خون اومده بود میخواستم بدونم این خونریزی ناشی از زخم تو غضروف بینیشه که خوبم نمیشه یا نه دچار خشکی بینیه پسرم ؟؟؟

 10. مجيد می‌گه:

  سلام
  من یک عکل جراحی زیبایی بینی داشتم، کلا مخاط بینی زیاد دارم و مجبورم حداقلروزی ۱۰ بار فین کنم و یا دست در بینی کنم، کم کم بعد مدتی در مخاط من خون دیدده میشه و گاهی کمی خون میاد، این مخاط ها رویتیغه بینی من هست و بعد از کندن تیغه بینی من درد میگیره، خلاصه که تیغه بینی مخاط داره اما کم کم داره خشک میشه و ربوطت کافی رو نداره و خیلی فین میکنم چون بینیم مسدود میشه و دوست ندارم
  لطفا منو راهنمایی کنید، با تشکر

 11. محسن می‌گه:

  با سلام.بنده اقایی ۳۷ ساله از سال ۸۰ تا۸۶ مشگل عفونت سینوس وبدنبال این ترشح سینوس ها پشت حلق و نفوذ به ریه وسردرد مبتلا بودم اما مدت ۸ ساله که پس از درمان دیگه مشگلات فوق را ندارم ولی چند ساله که به خشکی بینی خشکی مخاط وماهی یکی دوبار جوش داخل بینی مبتلا هستم وبعضی شبا دچار تنگی نفش و خشکی دهان میشم چند بار دکتر هم رفتم قطره گیاهی و فکسوفنادین وپماد اریترو مایسین دادن با هر بار پماد زدن هم بیش از یک شبا نه روز دوام نمیاره.و تاثیری برام نداشته.از جنابعالی خواستارم بنده را راهنمایی فرمایید و ایا جراحی زیبایی نیز در کنار درمان خشکی و عوارض فوق برای بنده امکان پذیر هست یانه؟
  با سپاس فراوان

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   لطفا با مدارک کامل درمانی خود به مطب مراجعه کنید تا پس از بررسی شرایط شما درمان مناسب را برای شما انجام دهم. در شراط فعلی ممکن است انجام عمل جراحی زیبایی بینی علائم شما را تشدید کند.

 12. شیوا می‌گه:

  با عرض سلام خدمت جناب دکتر
  من حدود ۵ ساله بینیم رو عمل کردم مشکلی نداشتم ولی الان حدود یک ساله که همش تنگی نفس دارم و هر پزشکی مراجعه کردم میگن بینیت مشکلی نداره ولی بینیم واقعا بسته میشه و نمیتونم راحت نفس بکشم…خیلی خسته شدم و از همه کارم افتادم حتی غذا هم نمیتونم بخورم اکثرا سریع میبلعم و بخاطر این موضوع دچار افسردگی هم شدم…چون توی این سال اخیر به بیشتر از ده پزشک مختلف مراجعه کردم قلب ریه گوارش و چندین گوش و حلق و بینی ولی همه میگن چیزی نیست…

 13. محسن می‌گه:

  با سلام
  ضمن تشکر بابت پاسخگویی؛ به استحضار میرسانم که مدتی است )۱ الی ۲ ماه( دچار افزایش اخلاط بینی و خشک شدن آن شده ام. لازم بذکر است که حدود ۵ ماه پیش دندان ۶ بالا که مرتبط با سینوس بود را کشیدم که دندان به سختی کشیده شد و راه بین بینی و دندان باز شد و با فین کردن هوا رد میشد. دندانپزشک توانست این راه را ببندد. آیا مشکل پیش آمده به جراحی دندان مربوط است؟
  باید چکاری جهت چک کردن سینوس انجام دهم؟

 14. Sadaf می‌گه:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب اقای دکتر اکبری
  من ۱۸ سالمه و از وقتی یادمه مشکل بینی داشتم
  در کودکیم هر وقت از خواب بیدار میشدم دچار درد شدید بینی میشدم مخصوصا فصول بهار و تابستون
  پیش دکتر های زیادی رفتم و بعضی گفتن حساسیت و بعضی گفتن خشکی مخاط بینی
  حدودا ۲ سال اسپری بینی مصرف کردم و درمان مقطعی داشت
  درد بینی باعث سردرد زیاد میشه برام خصوصا زمستون به محض باد خوردن یا خیس موندن موهای سر بینی درد و سردرد پیدا میکنم
  ۲سال پیش از بینی و سر عکس گرفتم برای تشخیص سینوزیت، که سینوزیت نبود
  الان هم مدتیه به تشخیص پزشکی که معتقد بودن بینی بنده خشکه از پماد استریل چشمی استفاده میکنم و روزانه بینیم رو با سرم شستشو، شستشو میدم
  ولی دیگه از درمان مقطعی خسته شدم بینی درد و سردرد شدیدخیلی اذیتم میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  ایا من نیاز به عمل جراحی دارم؟
  ضمنا محیط زندگی من کوهستانی و اب و هوا سرد و خشک هستش

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   متاسفانه بدون ویزیت شما نمی توانم در مورد مشکل شما اظهار نظر کنم. در صورت تمایل می توانید با تمام مدارک پزشکی مربوطه به مطب مراجعه بفرمایید.

 15. Sadaf می‌گه:

  آدرس رو چطور میتونم داشته باشم؟

  • dr akbari می‌گه:

   آدرس: تهران ،فرمانیه، نرسیده به چهارراه پاسداران، جنب بیمارستان فرمانیه، ساختمان پالازو، پلاک ۱۸، طبقه اول، واحد ۲، کلینیک زیبایی رز
   ۰۲۱-۲۲۲۸۳۰۰۰

 16. علیرضا می‌گه:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر . بنده الان در حدود دو سه سال که ناحیه بالای بینی دوطرف به شدت درد میگیره طوری که از شدت درد نمیتونم کار کنم یا بخوابم حتی . به خدا دیگه از این درد خسته شدم امانم بریده . اصلا زندگیم مختل شده . چندتا دکتر مغز و اعصاب رفتم ؛ میگن شبه میگرن ! واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم . دکتر طب سنتی رفتم بهم داروی گیاهی داد گفت بخور بده تا این چرک و عفونت از مغزت خارج بشه . اونم اثر نکرد . الان گاهی از شدت درد مجبورم قرص میگرستاپ یا سوماتریپتان استفاده کنم که اونم یه مقداری ارومم میکنه . به نظر شما اقای دکتر من مشکلم چیه واقعا ؟ و اینکه باید چکار کنم ؟؟ واقعا مستاصل شدم . الان که دارم این پیام مینویسم دارم درد میکشم . تورو خدا کمکم کنید ….

 17. نسیم می‌گه:

  با سلام
  ببخشید نسیم هستم که ساکن گرگان حدود یکسال دانشجو تهران البنته بنا به درگیری کاری اخر هفته ها رفت امد میکنم
  در این پرسه حدود ۵ماه که مخاط بینی خیلی زیاد شده به دکتر مراجه کردم گفتن چیزی نیست
  الان حدود ۱ماهی که گاهی اوقات از بینی خون میاد و احساس سوزش و خشکی زیاد در بینی دارم خیلی بینی میسوزه و تنفس واسم سخت شده
  ایا امکان راهنمایی وجود دارد
  دور اطرافم میگن بخاطر دوهوا شدن

 18. پانیا می‌گه:

  سلام. وقتتون بخیر. مشکل خشکی بینیم ی چند سالی هست ک منو اذیت میکنه صبحا ک از خواب بیدار میشم خشکه و گرفته و وقتی هم میخوام با پماد نرمش کنم رو گوش پاکن ی خورده قرمزی یا خون هست البته ن ب صورت کامل. سی تی اسکن دادم و دکتر بهم گفت ک پلیپ یا سندروم ندارم ی داروهایی مصرف کردم اما خوب نشدم ینی ی موقع هایی از سال خشکیش بدتر از ماه های دیگه ی ساله. از پماد زیروویت استفاده میکنم ولی دیگه تاثیری نداره. تو منطقه ای ک زندگی میکنم هوا اکثرا گرمو خشکه و گرد و خاک. لطفا منو راهنمایی کنین ک چیکار کنم.

 19. مهشاد می‌گه:

  سلام
  من حدود ده سال پیش بر اثر تصادف بینیم شکست،بعد از اون بینیم دچار کجی شد که هم تو ظاهرم مقداری مشخصه و هم تنفسم مقداری مشکل داره و خیلی زیاد خشکی بینی دارم. دکتر رفتم و گفتند این کج شدن غضروف اصلاح نمیشه.شما چه راهی پیشنهاد میدید؟
  سپاس

 20. افسانه می‌گه:

  با سلام.بعد از ۵ سال از جراحی ، بینیم دچار خشکی شده و داخل گلو احساس خلط دارم.به پزشک که مراجعه کردم بعد از ct scan مشخص شد که رینیت آتروفیک دارم.به من شستشو با عسل رو توصیه کردن بهمراه استفاده از اسپری ناروفیت.آیا با این روشها و بدون جراحی به نتیجه میرسم؟ممنون

 21. یاسین می‌گه:

  سلام آقای دکتر من الان دو ساله عمل کردم بینیمو،تمسال بینیم تقریبا همیشه خشکه ،وقتی هم تمیز میکنم بعضی وقتا لخته خون میبینم ،درمان خاصی داره یا نیاز ب جراحی داره؟

 22. علی می‌گه:

  باسلام..خدمت اقای دکتر

  اقای دکتر من پسری ۱۸ساله هستم که تقریبا ۳سال پیش بینیم یه ضربه کوچیکی خورد که به دکتر مراجعه نکردم..بعد یه مدت شبها گلوم خشک میشد که گاهی این اتفاق می افتاد و شبها هم بود..به مرور زمان هی شبهای بیشتری گلوم خشک میشد ..قشنگ تنفس که از دماغ میکردم حس میکردم داره خشک میشه گلوم ..دوباره ۲سال که گذشت علاوه بر خشکی گلوم در شب .اب چشم هام هم خشک میشه به طوری که صبح وقتی از خواب بیدار میشم .گلوم کامل خشکه ..اب چشام ها کامل خشکه .اقای دکتر من چندین بار متخصص متخصص مراجعه کردم ..و هر دارو و پماد و قطر و اسپری که بگی استفاده کردم ولی کوچکترین تاثیری نداشت روم ..ایا احتمال داره از ادن ضربه ای باشه که چند سال پیش خوردم..راه های تنفس بینم کاملا باز است …ممنون میشم نظرتونه بگید

 23. جمال شهیدی می‌گه:

  سلام.من قبلا راحت میتونستم فین کنم ولی الان دو ساله محتویات بینی خشک وچسبنده شده بعضی وقتها خوب میشه یکی دو روز .چند تا دکتر هم رفتم خوب نشده.خودمم تو شرکت روی کارمیکنم و سیگار هم میکشم از محیط کار وسیگار میشه؟یا نیاز ب حراجی داره؟
  در ضمن ظاهر بینیم هم تغییر کرده وپهن وبزرگ شده وروش رگهای تقریبا قرمز ظاهر شده تنفس هم برام سخت میشه افسرده میکنه منو اعصابمم خرد ببخشید
  ممنونم

 24. سعید می‌گه:

  با سلام من مدتی مبتلا به خشکی مخاط بینی وانحراف بینی هستم و در ضمن مبتلا به بیماری ام اس میباشم آیا راهی برای معالجه من هست یا خیر

 25. م.ش می‌گه:

  سلام.چند وقتیه حس خشکی در بینی و سردرد دارم تا حدی که مجبور میشم بخوابم و نمیتونم فعالیت کنم بخاطر حس بد خشکی و سوزشی که توی بینی و پیشونیم بوجود میاد.چند وقت قبلش هم حس بویاییم خیلی کم شده بود و هنوز هم همینطور و دکتر رفتم گفتن بخاطر آلرژی فصلی هست.این خشکی و سردرد هم میتونه از همون الرژی باشه یا مشکل دیگه ای هست?

 26. پژمان می‌گه:

  با سلام و عرض ادب جناب دکتر گرامی، من دو هفته است که بینیم دچار خشکی و گرفتگی شده و الان یه کم حساس شده، قبلا سابقه سینوزیت هم داشتم. قرص تلفست و اسپری بینی هم مصرف کردم خیلی تاثیر نداشت چون گفتن آلرژیه به خاطر آلودگی هوا، من بایدچیکار کنم؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   برای اظهار نظر در این مورد٬ابتدا شما باید معاینه شوید. ولی در هر حال تلفست خشکی بینی شما را افزایش می دهد و توصیه به مصرف آن نمی گردد.

 27. ح.ج می‌گه:

  سلام آقای دکتر . من یه مدتی بخاطر گرفتگی اسپری نازونکس مصرف می زدم . ولی یه مدتی هست که دارای خشکی بینی شدید میشم و شبا اذیت میشم . چکار کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. مریم می‌گه:

  عرض سلام و ادب.
  با توجه به اینکه خیلی از دوستان مشکلاتشون رو در اینجا بیان کردند و جواب گرفتند امیدوارم پاسخ بنده رو هم بفرمایید.
  آقای دکتر، بنده دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی هستم در تابستون خوابگاه بنده در ولنجک بود و دوستانی که باهاشون هم اتاقی بودم ظروف خودشون رو نمیشستند و غذاهاشون خیلی بد بو میگرفت یک روز بعد از این اتفاق بینی من دچار گرفتگی شد. هنوزم که هنوزه بینیم گرفتگی داره و داخل بینیم بخصوص قسمت پایینی بینیم درد میکنه.. بنظرتون دلیلش چیه؟ باید چیکارکنم؟

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   البته شما در این خصوص باید معاینه و ویزیت شوید. البته بوی بد معمولا از عوامل التهاب بینی شناخته نمی شود. ولی ممکن است دچار آلرژی یا التهاب بینی شده باشید.

 29. parisa می‌گه:

  سلام خسته نباشین من ۱/۵‌ساله که عمل رینو پلاسی انجام دادم تنفسم از همون اول هم اونقد‌خوب نبود..ولی به مرور تشدید شد و در خواب اذیت میشدم ..۵ ماه پیش پیش دکتر گوش حلق بینی مراجعه کردم با معاینه ی ساده داخل بینیم گفت که مشکلی نیس ولی یک اسپری تجویز کرد که خیلی راه‌بینی رو خوب باز میکنه و من حالا بد تر از قبل اگه‌هرشب قبل خواب استفادش نکنم بینیم‌ به طور کل بسته میشه ..باید چیکار کنم؟
  ممنون

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   اگر از اسپری های نازوفرین یا نفازولین استفاده می کنید از عوارض آن مشکلی که ذکر کردید می تواند باشد و باید آترا با داروهای دیگر جایگزین نمایید.

 30. مهدی می‌گه:

  سلام
  جناب دکتر پسر من ۹ سالشه مدت ۲ ساله که طوری فینشو بالا میکشه که قیافه اش عوض میشه میگم پسر جان چه احساسی داری که اینطوری میکنی ؟ میگه احساس خاصی توی بینی ام دارم تقریبا مثل خارش ولی خارش نیست بعضی وقتها دچار خون دماغ میشه بعضی وقتها هم سردرد میگیره و بعضی مواقع هم چشمهاشو میماله و بهشون آب میزنه در ضمن تکرر ادرارهم داره خواهش میکنم برای این نوع فین کشیدنش یه چیزی بگید حالا بقیه موارد رو میشه تحمل کرد چون توی مدرسه دوستاش فکر میکنند ادا در میاره و مسخره اش میکنند خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید چون مستاصل شدیم دکترای شهرمونم تشخیص نمیدن

  • dr akbari می‌گه:

   سلام
   البته ایشان برای تشخیص بهتر باید ابتدا معاینه و ویزیت شوند. ولی به احتمال زیاد آلرژی دارد و نیاز به در مان دارویی می باشد.

 31. حميد سليمانى می‌گه:

  من خیلى وقتا سردرد شدیدى داشتم و دائم کپسول نوافن استفاده میکردم روزى یکى دوبار و هر بار ٢ عدد میخوردم تا سردردم اروم بشه جدیدا قهوه با مقدار کافئین مشخصى میخورم سردرد ندارم ولى دچار خشکى بینى شدم و در مطلب شما خواندم که یکى از علتهاى خشکى بینى مصرف کافئین میباشد به نظرتان باید کافئین را قطع کنم ؟؟؟ یا اینکه طبق فرمایشتان از روغن کنجد استفاده کنم ؟؟؟ اگه راه بهترى براى درمان میشناسید لطفا مرا مطلع فرمائید ، از شما سپاسگزارم

 32. فاطمه كريمي می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر؛ من حدود دو سال هست که با شروع فصل پاییز دچار مشکل خشکی بینی و زیاد شدن ترشحات خشک داخل بینی می شوم که مزاحم تنفس معمولم می شود بنحوی که در طول روز باید حداقل روزی ۴ تا ۵ بار نسبت به نظافت داخل بینی اقدام کنم که معمولا هم منجر به زخم شدن داخل بینی میشود! ضمنا سابقه سینوزیت هم دارم.

 33. احسان می‌گه:

  سلام دکتر.وقت بخیر.بنده ۳۴ سال دارم و چندسالی هست که علائمی مثل سوزش شدید بینی;ترشحات و رگه های خونی;بعضا گرفتگی;گاها ترشحات پشت حلق و … دارم(سوزش یک طرفه یا دوطرفه است).سی تی اسکن انجام دادم گفتن مشکلی از لحاظ سینوزیت یا انحراف نیست و چاره ای جز سازش نداری و پیشنهاد چرب کردن بینی با پماد آ.د رو دادن که الان تاثیر چندانی نداره. مدتی با گذاشتن دستمال داخل بینی یا استفاده از ماسک تا حدی کنترلش می کردم ولی مدتیه اونم خیلی کمکم نمیکنه; دیگه مستاصل شدم و رو کار و زندگیم تاثیر منفی گذاشته,(مشکلم تو فصول سرد یا بعد از استحمام و خیس موندن سر بیشتر میشه)لطفا راهنمایی بفرمایید.

 34. علی می‌گه:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتان من خیلی قبل عمل کوتاه کردن شاخک های بینی انجام دادم اون زمان هم خیلی مشکل گرفتگی بینی نداشتم اما الان با خوندن مطالب شما متوجه شدم بینیم خشک میشود و داخل بینیم قسمت شاخک خیلی قرمز است در صورتی که شب پتو روی سرم نباشد واتاق سری باشد روز بعد خیلی سردرد میگیرم این درد از داخل بینی شروع می شود ودورچشم هام و به سرم میرسد خیلی درد شدیدی است با رم کردن سرم درد بهتر میشه اما همیشه این وضعیت برام پیش میاد لطفا راهنمایی بفرماید چکار باید بکنم

 35. Bijan می‌گه:

  سلام. شغل من یک کار تماما فکری و نیاز به تمرکز بالا دارد. خشکی بینی و سوزش آن کارایی مرا شدیداً پایین می‌آورد. این اتفاق همیشگی نیست ولی بعضا بعد از مصرف چای و قهوه تا یکی دو ساعت بینی شدیداً و چشمها نیز بطور محسوسی خشک می‌شوند.
  چه نوع نوشیدنی‌هایی که بتوان جایگزین چای و قهوه کرد پیشنهاد می‌دهید که تاثیر عکس داشته باشند یعنی به مرطوب کردن مخاط کمک کنند؟ اگر اصلا چنین چیزی ممکن است.
  سپاس

 36. معصومه می‌گه:

  سلام آقای دکتر پسر من ۱۴ ساله حدود ۶ ساله مداوم بینیش گرفته میشه و صبحها موقع بیدارشدن میگه احساس خشکی گلو دارم از طرفی هم دائما سرفه میکنه چند سال دکتر ریه بردم نتیجه نگرفتم دیگه ادامه ندادم ولی این گرفتگی بینی و خلط بینیش منو خیلی ناراحت می کنه بچه دائما بینیش گرفته است و دائما سرفه داره میشه لطف کنین و راهنمایی بفرمائید ممنون

 37. Morteza می‌گه:

  سلام آقای دکتر
  حدود هفت ساله که مشکل مجاری تنفسی دارم طوری که هرساله در یک دوره دو تا سه ماهه احساس خشکی ته گلوم بوجود میاد که باعث میشه مدام سرفه سرفه کنم برای معالجه به چند تا دکتر مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم اخیرا یکی از پزشکها بعد از معاینه گفتن که یه مقدار انحراف بینی داری که احتمالا اون باعث میشه و باید عمل جراحی بشی ولی منم بخاطر عوارض بعدیش نرفتم برای جراحی . البته یه روشی خودم پیدا کردم که بعضی مواقع که سرفه زیاد کلافم میکنه دستمال کاغذی رو میپیچم و داخل یکی از سوراخهای بینی فرو میکنم مثل حالته خون دماغ شدن که تو این حالت دیگه سرفه نمیکنم .دیگه راهی برام نمونده خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

 38. سروش می‌گه:

  با سلام و درود
  من چند سال است که دچار مشکلات زیر هستم:
  ۱) هنگام تنفس احساس سوزش و سرما در بینی دارم که گاهی شدید میشود و تنفس عمیق ایجاد درد میکند
  ۲) هنگام خواب اغلب یک طرف بینی من کیپ میشود.(طرفی که به آن سمت خوابیده ام یعنی اگر به سمت چپ خوابیده ام سمت چپ کیپ می شود) اما مشکل زمانی ایجاد می شود که طرف راستم در اثر افتادگی بسته می شود طوری که مجبورم برای تنفس با انگشت خو سمت راست صورتم را بالا ببرم تا راه بینیم باز شود.
  ۳) هنگامی که فعالیت میکنم مثل پیاده روی یا رفتن در یک سر بالایی و هر وقت که نیاز به تنفس عمیق داشته باشم میزان هوایی که بینی اجازه عبور میدهد کافی نیست و مجبور می شوم با تنفس دهانی جبران کنم.
  معاینه پزشک صافی تیغه بینی را نشان می دهد و پزشک نتیجه معاینه در مطب را نرمال اعلام میکند
  با تشکر

  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *