خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی یعد از عمل بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی درمانی با مراحل از پیش تعریف شده و ثابت نیست. هر جراحی منحصر به فرد است و مطابق با آناتومی بینی هر بیمار و اهداف مورد نظر وی انجام می‌شود. ترشح بینی پس از عمل زیبایی بینی طبیعی است و معمولاً به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل کمی از خون وجود دارد. این ترشحات معمولاً پس از گذشته ۲۴ تا ۳۶ ساعت کم می‌شود و رنگ آن نیز به تدریج شفاف می‌شود. گاز پانسمان کوچکی پس از رینوپلاستی زیر بینی قرار داده می‌شود. این پانسمان جاذب را غالباً باید در طول یک تا دو روز نخست پس از عمل روزی ۱۰ تا ۲۰ بار تعویض کرد و هنگام تعویض دقت کرد که پد پانسمان را محکم به بینی فشار نداد.

موارد فوق نگران کننده نیست، اما اگر پس از این مدت دچار خونریزی بینی شدید شدید، باید بلافاصله دراز بکشید و زیر سر ۳ یا ۴ بالش بگذارید تا سر بالا قرار بگیرد. قرار دادن یک دستمال یخ زده روی پشت گردن و بالای چشم‌ها نیز به متوقف شدن خونریزی کمک می‌کند. استفاده از ضداحتقان‌های بینی نیز مطابق دستور متخصص نیز در کاهش خونریزی موثر است. اما اگر خونریزی علی‌رغم انجام این اقدام‌ها بند نیامد، حتماً با متخصص تماس بگیرید.

بیمارانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی دارند، سوالات و نگرانی‌های بسیاری دارند، در این بین متخصص زیبایی وظیفه دارد این نگرانی را با پاسخگویی و ارائه اطلاعات لازم برطرف کند. طول دوران بهبود و عوارض عمل بینی سوال اکثر بیماران است. اگرچه خونریزی و ترشح بینی بعد از عمل طبیعی است، اما اگر این مشکلات استمرار داشته باشد، باید فوراً برای درمان اقدام کرد.جراح و دیگر کارکنان هر آنچه در توان دارند به کار می‌بندند تا ایمنی، کارآمدی و موفقیت عمل و دوران بهبود تامین شود. در صورت نیاز به مشاوره یا تعیین وقت قبلی برای معاینه تخصصی می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

علل خونریزی بعد از عمل بینی


قدری خونریزی پس از جراحی زیبایی بینی نگران کننده نیست، این خونریزی به ندرت نیاز به مداخله دارد و انتقال خون فقط در موارد انگشت‌شمار ضرورت می‌یابد. عامل‌های غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDS مانند آسپرین یا ایبوپروفن) و بعضی مکمل‌های غیرتجویزی (OTC) مانند ویتامین E احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد، بنابراین بیماران باید درباره مصرف این داروها در دوران قبل و بعد از جراحی با متخصص مشورت کنند. خونریزی بعد از عمل عموماً ظرف ۲۴ ساعت پس از جراحی شروع می‌شود، البته امکان دارد خونریزی روزها یا حتی هفته‌ها به تاخیر بیفتد. اگر خونریزی باعث ایجاد هماتوم (لخته خون) در سپتوم (تیغه وسط بینی) شود، لخته خون باید خارج شود؛ در این شرایط احتمال دارد بافت همبند جای زخم ایجاد شود یا حتی شکل بینی به هم بخورد.

خونریزی مداوم بینی پس از رینوپلاستی غیرطبیعی است و اگر بیمار این مشکل را قبل از جراحی نداشته باشد، احتمال ابتلا به اختلال خونریزی دهنده مادرزادی رد می‌شود. خونریزی بعد از عمل بینی علل دیگری نیز دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • خشکی بیش از حد: اگر مجرای عبور هوا در بینی آن‌قدر بزرگ باشد که خشک شود، هیچ‌گاه التیام نیابد و مرتب پوسته پوسته شود، این مشکل نتیجه نوعی جراحی با تهاجم شدید بر روی شاخک بینی و جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) است و ارتباطی به عمل زیبایی بینی ندارد.
 • ماندن بخیه دائمی در بینی
 • نیدوس غضروفی غیرطبیعی
 • وجود جسم خارجی
 • وضعیت غیرعادی عضلات

خونریزی بینی بعد از رینوپلاستی


خونریزی مداوم پس از جراحی بینی (رینوپلاستی، جراحی ترمیمی بینی و حتی اصلاح انحراف بینی) باید توسط متخصص جراحی بینی ارزیابی شود، به ویژه اگر خونریزی مدت قابل توجهی پس از جراحی رخ دهد. توضیح ساده‌ای که برای خونریزی بعد از عمل بینی وجود دارد این است که یکی از رگ‌های مهم و حساس بینی که در غشاء مخاطی (لایه پوشش دهنده داخل بینی) وجود دارد، آسیب دیده است.

از آنجایی که خون‌رسانی در بینی میزان قابل توجهی دارد، هر گونه آسیبی که منجر به خون دماغ شدن بشود با خروج مقدار قابل ملاحظه‌ای خون توام خواهد بود. درمان‌ محافظه کارانه خونریزی بینی استفاده از پمادهای موضعی، مرطوب کننده‌ها و بخور است و به هیچ وجه نباید بینی را گرفت. اگر خونریزی قطع نشود، می‌توان مشکل را با سوزاندن رگ‌های بینی، با استفاده از مواد شیمیایی یا با دستگاه برقی، برطرف کرد.

علت دیگر خونریزی مداوم بینی پس از رینوپلاستی پوسته پوسته شدن مزمن روی بخیه‌ای است که هیچ پوششی ندارد. در بعضی جراحی‌های بینی بخیه دائمی زیر غشاء مخاطی بینی زده می‌شود تا شکل و فرم بینی را حفظ کند. اگر این پوشش بیش از حد نازک شود، بخیه نمایان و مشکل‌ساز می‌شود.

در این حالت مشکل پوسته پوسته شدن مداوم در اطراف بخیه پیش می‌آید. هر بار که رویه زخم می‌افتد، خونریزی بینی شروع می‌شود. این چرخه علی‌رغم استفاده از پماد، مرطوب کننده و بخور بارها و بارها ادامه می‌یابد، مگر آن که بخیه دستکاری یا بریده شود.

درمان و مراقبت‌ها


پزشک برای کاهش ورم و خونریزی پس از عمل زیبایی بینی از بیمار می‌خواهد تا توصیه‌های مراقبتی زیر را تا چند هفته پس از جراحی رعایت کند:

 • خونریزی حاد و شدید را می‌توان با نیترات نقره و تامپون متوقف کرد. بزرگ بودن بیش از حد مجراهای عبور هوا در بینی نیز به پوسته پوسته شدن و التهاب مزمن منجر می‌شود که پی‌آمد آن خونریزی بینی است. در این حالت می‌توان برای رفع مشکل رگ‌های بینی را با نیترات نقره سوزاند و داخل بینی وازلین زد. قرار دادن دستگاه بخور در اتاق خواب نیز محیط بینی را شب‌ها هنگام خواب مرطوب می‌کند. به هیچ وجه پماد پلی‌اسپورین را داخل بینی نزنید، چون بسیاری از بیماران به این پماد حساسیت دارند.
 • انجام فعالیت‌های سنگین بدنی مانند ورزش‌های ایروبیک و پیاده‌روی سریع پس از عمل بینی ممنوع است.
 • با استفاده از Q-tips غوطه‌ور شده در پراکسید هیدروژن سوراخ‌های بینی را تمیز و بدون ترشح نگه دارید. در دو تا سه روز پس از جراحی لازم است که سوراخ‌های بینی را مرتب تمیز کنید. فقط تاجایی در بینی جلو بروید که نوک پنبه‌ای Q-tips  به آن می‌رسد.
 • تازمانی که بینی پانسمان است، دوش نگیرید و از وان استفاده کنید.
 • بینی را نگیرید.
 • غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه و سبزیجات میل کنید تا از یبوست پیشگیری کرده باشید. یبوست باعث تقلا برای دفع می‌شود و در نتیجه فشار شدیدی به محل جراحی وارد می‌شود.
 • از شکلک درآوردن و دادن حالت‌هایی مانند لبخند و خنده به صورت خودداری کنید.
 • دندان‌ها را به آرامی مسواک بزنید تا لب بالا زیاد حرکت نکند.
 • لباس‎هایی بپوشید که از جلو دکمه می‌خورد، از پوشیدن لباس‌هایی مانند تی شرت که از سر رد می‌شود، خودداری کنید.

درمان خشکی بینی

خشکی بینی باعث خونریزی شدید بعد از عمل زیبایی بینی می‌شود. مرطوب کردن محیط و استعمال وازلین روی تیغه بینی خشکی آن را کاهش می‌دهد. قرار دادن دستگاه بخور در اتاق خواب معجزه می‌کند. پوسته پوسته شدن با یا بدون خونریزی یا بدون خونریزی پس از عمل بینی طبیعی نیست و معمولاً علامت تغییر دادن داخل بینی حین عمل رینوپلاستی است. به بیان دیگر جراحی اصلاح انحراف بینی و احتمالاً جراحی برداشتن بخشی از شاخک‌های بینی نیز در کنار عمل زیبایی بینی انجام شده است. چندین توضیح برای خشکی بینی وجود دارد. ممکن است تیغه بینی کج شده یا انحراف پیدا کرده باشد. احتمال دارد فضای بسیار زیادی در کانال‌های بینی وجود داشته باشد. همچنین در بعضی موارد حفره یا سوراخ در تیغه بینی مشاهده می‌شود.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
خونریزی بعد از عمل بینی
۵ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *