درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب

درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب

معمولاً صدای خر و پف کودک شیرین و خنده‌دار است، اما تبدیل به عادت شدن آن می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل شب ادرای وعملکرد ضعیف تحصیلی شود.

گاهی در عمل، برخی از کودکانی که به اختلالات خواب همراه با خروپف می‌شوند را به اشتباه مبتلا به اختلال کم‌توجهی- بیش فعالی یا ADHD تشخیص می‌دهند، این در حالی است که آنچه که آن‌ها واقعاً به آن نیاز دارند یک خواب خوب شب می‌باشد.

دکتر اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن اعتقاد دارند که در بیش از ۹۰ درصد از موارد ،علت خرناس کودکان، ناشی از التهاب لوزه‌ها و یا وجود لوزه سوم و پولیپ در بینی کودکان و نوزادان است. بنابراین درمان خرخر و خرناس در کوکان با جراحی برداشتن لوزه اضافی توسط متخصص جراح گوش و حلق بینی انجام می‌شود. برداشتن لوزه سوم در بیش از ۹۰ درصد کودکان باعث بهبود سریع علائم و درمان کامل کودکان می‌شود.

در صورتی که کودک دلبند شما به خرنانس و خرخرهای شبانه مبتلاست به هیچ وجه این علائم را دست کم نگیرید و در اولین فرصت با متخصص گوش،حلق و بینی برای یافتن علت خس‌خس و خروپف و درمان آن مشورت کنید. جهت پرسیدن سوالات خود و یا رزو نوبت می توانید با شماره‌۰۲۱۷۵۱۳۹۰۰۰تماس حاصل نمایید.

چه چیزی باعث خروپف در کودکان می‌شود؟


 • شایع ترین دلیل خروپف کودکان (۸۵ الی ۹۰ درصد)، بزرگ شدن لوزه ها و لوزه‌ی سوم می باشد.
 • یک نقص آناتومیکی، مانند چانه و یا راه هوایی کوچک که از بدو تولد با کودک همراه بوده است، می‌تواند به بروز مشکل خروپف منجر شود.
 • تغییر تونوس عضلات مجاری تنفسی، چاقی و فاکتورهای ژنتیکی، از دیگر عواملی هستند که احتمال بروز مشکل خروپف را افزایش می‌دهند.

لوزه‌ها و آدنوئید

m1 درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب

خروپف در کودکان چقدر شایع است؟

 • در حدود ۸ الی ۱۲ درصد از کودکان از خروپف مداوم در اکثر شب‌ها رنج می‌برند.
 • میزان خروپف در بین کودکان ۲ الی ۸ سال شدیدتر است.

آیا خروپف در کودکان با بزرگسالان متفاوت است؟

m2 درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب

اصول خروپف در کودکان و بزرگسالان یکسان است یا به عبارت دیگر خروپف، تنفسی صدادار است که از ارتعاش هوای عبوری از مجاری تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود.

بنابراین بخودی خود، خروپف تنها یک صداست. اما نشان‌ دهنده‌ی اینست که میزان مقاومت مجاری تنفسی فوقانی در برابر عبور جریان هوا افزایش یافته است.

در هنگام خواب، عضلات نیز اندکی به خواب می‌روند، این آرامش عضلانی باعث می‌شود که مجاری تنفسی اندکی جمع شوند. در نتیجه‌ی این عمل میزان هوای یکسانی از فضای کوچکتری باید عبور کند.

خروپف می‌تواند بازتاب مشکلات جدی دیگری مانند عارضه‌ی وقفه‌ی تنفسی در خواب (آپنه خواب) یا سندرم مقاومت مجاری تنفسی فوقانی، باشد. در حدود ۳ درصد از کودکان بین سنین ۱ الی ۹ سال از این دو عارضه رنج می‌برند و این شرایط می‌تواند به بروز عوارض قابل‌توجهی منجر شود.

پیامدهای خروپف در کودکان


 • انسداد شدید مجاری تنفسی در کودکان ممکن است به بروز مشکلات یاگیری و تأخیر در رشد و تکامل منجر شود.
 • در صورت عدم درمان خروپف در کودکان، این مشکل می‌تواند به تأخیر در رشد زبان و گفتار، مشکلات حافظه، مشکلات توجه و ارتباطات منجر شود.
 • اغلب مشکلاتی رفتاری نیز دیده می‌شوند، برخی از آن‎‌ها عبارتند از: پرخاشگری، بیش‌فعالی، بی‌توجهی و اضطراب.
 • یادگیری، به خاطر سپردن و تفکر، توانایی‌هایی ادراکی هستند که بیشترین تأثیر را ازخروپف می‌گیرند.
 • حتی انسداد خفیف مجاری تنفسی یا خروپف‌ اولیه نیز می‌تواند به بروز مشکلات قابل توجهی منجر شود، این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که می‌فهمیم در حدود ۸ الی ۱۲ درصد کودکان به مشکل خروپف اولیه دچارند.

وقفه‌ی تنفسی اطفال در هنگام خواب


 • از علائم اصلی اختلالات تنفسی هنگام خواب، خروپف‌‌های شبانه، بدون در نظر گرفتن وضعیت خوابیدن و با صدای بلند است که گاهی با توقف کامل تنفس، نفس نفس زدن و خرخر‌های بلند مختل می‌شود.
 • بر طبق گزارشات، در حدود ۱۰ درصد از کودکان از مشکل خروپف رنج می‌برند.
 • حدود ۱۰ درصد از این کودکان (۱ درصد از کل جمعیت کودکان) به مشکل وقفه‌ی تنفسی در هنگام خواب نیز مبتلا هستند.
 • هنگامی که شخصی، پیر یا جوان، دچار وقفه‌ تنفسی در هنگام خواب می‌شود، بدن به تصور ایجاد حالت خفگی، ضربان قلب را پایین می‌آورد، سیستم عصبی را تحریک می‌کند، فشار خون را افزایش می‌دهد و مغز را بیدار می‌کند، در این حالت شخص از خواب بیدار می‌شود.
 • در اغلب موارد سیستم عروقی کودک، تغییرات ایجاد شده در فشار خون و ضربان قلب را می‌تواند تحمل کند، ولی مغز کودک وقفه‌های ایجاد شده در خواب را نمی‌تواند تحمل کند. در این حالت کودکی که از خواب محروم شده است، بد خو و بد رفتار خواهد شد.

پیامدهای درمان نشدن اختلالات تنفس در خواب


خروپف

 • در صورتیکه کودک با خواهر یا بردار خود هم اتاق باشد و یا شب را به عنوان مهمان جای دیگری سپری کند، این عارضه، مشکل‌ساز خواهد شد.

محرومیت از خواب

 • کودک در مدرسه یا خانه، دمدمی مزاج، بی‌توجه و دردسر ساز خواهد شد.
 • عملکرد تحصیلی و ورزشی کودک همراه با شادی کلی او کاهش خواهد یافت.
 • کودک انرژی خود را از دست می‌دهد و اغلب نشستن روبروی تلویزیون را به حضور در مدرسه و فعالیت‌های دیگر ترجیه می‌دهد.
 • ممکن است به چاق شدن کودک منجر شود.

تولید غیرطبیعی ادرار- شب ادراری

 • خروپف به افزایش غیرطبیعی تولید ادرار شبانه منجر خواهد شد و همین موضوع شب‌ادراری را به همراه خواهد داشت.

مشکلات رشد

 • هرمون رشد هنگام شب ترشح خواهد شد.
 • کودکانی که از مشکل خروپف رنج می‌برند ممکن است به وقفه‌ی ترشح هورمون رشد نیز دچار شوند، که این موضوع، به کاهش رشد و تکامل منجر خواهد شد.

اختلال کم‌توجهی (ADD)/  اختلال کم‌توجهی- بیش فعالی (ADHD)

 • یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد که اختلالات تنفسی هنگام خواب به عنوان عاملی برای اختلالات کم‌توجهی شناخته می‌شوند.

درمان اختلالات تنفس در خواب و خروپف در کودکان


برداشتن لوزه و لوزه سوم در کودکان

 • در حدود ۷۵ درصد از تمام عمل‌های جراحی برداشتن لوزه‌ها/ لوزه‌ی سوم و جراحی پولیپ بینی با هدف درمان اختلالات تنفسی انجام می‌شوند.
 • عمل برداشتن لوزه‌ها/ لوزه‌ی سوم، مؤثرترین روش برای درمان اختلالات تنفسی هنگام خواب و خرخر کردن می‌باشد.
 • این عمل تا ۹۰ درصد اختلالات تنفسی کودکان در هنگام خواب و مشکل خرخر کردن آن‌ها را معالجه می‌کند.

درمان‌های ارتودنسی


m3 درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب

تحقیقات نشان می‌دهند که چگونگی قرار گیری فک بر شکل‌گیری ابعاد مجاری تنفسی تأثیر گذار است. مطالعاتی که اخیراً در ایتالیا انجام شده است نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های ارتودنسی می‌تواند مشکل وقفه‌ی تنفسی کودکان در هنگام خواب را بهبود بخشد.

بنابراین روند درمان در کودکان مبتلا به مشکل بزرگ شدن لوزه‌ها و لوزه‌ی سوم اینست که ابتدا این لوزه‌ها برداشته می‌شوند و سپس در صورت باقی‌ ماندن آثار مشکل وقفه‌ی تنفسی در هنگام خواب، درمان‌های ارتودنسی آغاز خواهند شد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان خروپف و خرخر و خس خس کودکان و نوزادان در خواب
۲٫۵ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *