درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

درمان سندرم منیرفشار گوش میانی با روش های دارویی و جراحی درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

بیماری سندرم منیر چیست؟


بیماری سندرم منیر مجموعه‌ای از علائم دوره‌ای است که شامل سرگیجه ( حملاتی با حس چرخش سر) ، کاهش شنوایی، وزوز گوش (صدای غرش ، وزوز یا صدای زنگ در گوش) ، و حس پری در گوش آسیب دیده است. این دوره‌ها عمدتاً از ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت طول می‌کشد. کاهش شنوایی اغلب بطور متناوب و عمدتاً در زمان حملات سرگیجه رخ می‌دهد.  صداهای بلند ممکن است از حالت طبیعی خارج شده و باعث ناراحتی شود. معمولاً  کاهش شنوایی بطور عمده شامل درجه صدای پایین است اما با گذشت زمان اغلب بر لحن تمامی زیر و بم صداها اثر می‌گذارد. پس از گذشت ماه‌ها یا سال‌ها از بیماری ، کاهش شنوایی اغلب دائمی می‌شود. وزوز و پری گوش ممکن است با تغییرات شنوایی برطرف شده و دوباره بازگردد، که در طول یا قبل از حمله رخ می‌دهد، یا می‌تواند دائمی باشد.

سندرم منیر گوش همچنین ادم بین لنفاوی ناشناخته نامیده می‌شود و یکی از شایع‌ترین علل سرگیجه‌ای است که منشاء آن گوش داخلی است. در بیشتر موارد، تنها یک گوش دچار این مشکل می‌شود، اما در حدود ۱۵ درصد از بیماران هر دو گوش می‌تواند تحت تاثیرقرار بگیرد. بیماری منیر عمدتاً بین سنین ۲۰ و ۵۰ سالگی شروع می‌شود. مردان و زنان بطور مساوی به این بیماری مبتلا می‌‌شوند. چون سندرم منیر گوش بطور متفاوت هر فرد را درگیر می‌کند، پزشک استراتژی‌هایی را برای کمک به کاهش علائم شما پیشنهاد می‌دهد و به شما کمک می کند تا درمانی را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

علت سندرم منیر گوش چیست؟


علت سندرم منیر گوش چیست؟ درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

گرچه علت این مشکل ناشناخته است، اما سندرم منیر گوش احتمالاً ناشی از یک ناهنجاری در حجم مایعات گوش داخلی است. افزایش بیش از حد مایعات می‌تواند به علت تولید اضافی یا جذب ناکافی در گوش تجمع یابد. در برخی افراد بخصوص کسانی که هر دو گوش آنها دچار این مشکل می‌شود، حساسیت‌ها یا اختلال خود ایمنی ممکن است نقش مهمی در ایجاد فشار گوش میانی داشته باشد. در برخی موارد، مشکلات دیگر ممکن است علائم مشابه سندرم منیر ایجاد کنند. افرادی که دچار بیماری منیر هستند، ناراحتی گوش داخلی داشته و نسبت به عواملی مانند خستگی، استرس حساسیت بیشتری دارند که می‌تواند بر تعداد حملات اثر بگذارد.

تشخیص چگونه انجام می‌شود؟


پزشک سابقه‌ای از تعداد، طول مدت، شدت و ویژگی‌های حملات شما ، طول مدت کاهش شنوایی یا اینکه آیا تغییری در آن ایجاد شده ، و آیا دچار وزوز یا پری در یک یا هر دو گوش هستید، دریافت می‌کند. هنگامی که سابقه بیماری شما کامل شد، آزمایش‌های تشخیصی شنوایی شما و عملکردهای تعادلی را بررسی خواهد کرد. آین آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

شنوایی

یک آزمایش شنوایی سنجی (تست شنوایی) عمدتاً نوع حساس کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده را نشان می‌دهد. آزمایش تشخیص گفتار (بیمار توانایی تفاوت بین کلماتی مانند نشسته و شایسته را تشخیص دهد) اغلب در گوش آسیب‌دیده کاهش می‌یابد.

تعادل

تست ENG ( الکترونیستاگموگرافی ) ممکن است برای ارزیابی عملکرد تعادل انجام می‌شود. در اتاقی تاریک ، حرکات چشم در حالی که آب سرد و گرم یا هوا به آرامی در هر کانال گوش وارد می‌شود، ثبت می‌گردد. چون گوش‌ها و چشم‌ها از طریق سیستم‌های عصبی با هم کار می‌کنند، اندازه گیری حرکات چشم می‌تواند برای آزمایش سیستم تعادل بکار گرفته ‌شود. در حدود ۵۰ درصد بیماران، عملکرد تعادل در گوش آسیب دیده کاهش می‌یابد. تست سکوی تعادل یا چرخشی ممکن است برای ارزیابی سیستم تعادل انجام ‌شود.

آزمایشات دیگر

آزمایش الکتروکوکلئوگرافی  (Ecog) می‌تواند افزایش فشار مایع داخل گوش را در برخی از موارد سندرم منیر نشان دهد. آزمایش پاسخ‌های ساقه مغز (ABR) یک تست کامپیوتری از عصب شنوایی و مسیرهای مغز است، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصاویر رزونانس مغناطیسی یا ام‌آر‌آی (MRI) ممکن است مورد نیاز باشد تا احتمال وجود تومور در عصب شنوایی و تعادل را رد کند. چنین تومورهایی نادر هستند اما آنها می‌توانند باعث ایجاد علائم مشابه به سندرم منیر گوش شوند.

در طول حمله سندرم منیر گوش چه کاری باید انجام داد؟


صاف و بی‌حرکت بیاستید و روی یک جسم بی‌حرکت تمرکز کنید. اغلب افراد در حالی که دراز کشیده‌اند به خواب رفته و هنگامی که بیدار می‌شوند احساس بهتری دارند.

چگونه می‌توان تعداد دوره‌های سندرم منیر را کاهش داد ؟


از استرس و مصرف بیش از حد نمک، کافئین ، سیگار و الکل خودداری کنید. خواب منظم داشته باشید و غذای مناسب بخورید. فعالیت‌های فیزیکی داشته باشید اما از خستگی شدید پرهیز کنید. درباره دیگر گزینه‌های درمانی با متخصص گوش و حلق وبینی مشورت کنید.

سندرم منیر چگونه درمان می‌شود؟


سندرم منیر چگونه درمان می‌شود؟ درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی

گرچه درمانی برای فشار گوش میانی وجود ندارد، اما حملات سرگیجه تقریباً در تمامی موارد کنترل می‌شود. درمان می‌تواند شامل:

  • رژیم غذایی کم نمک و داروی دیورتیک (قرص آب)
  • داروهای ضد سرگیجه
  • تزریق اینتراتیمپانیک با جنتامایسین یا دگزامتازون
  • ژنراتور پالس فشار هوا
  • جراحی

متخصص گوش و حلق وبینی به شما کمک می‌کند تا درمانی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید، چرا که هر کدام مزایا و عوارض خود را دارد. در برخی موارد، کنترل دقیق نمک در رژیم و استفاده از داروهای دیورتیک می‌تواند علائم را بطور رضایت بخشی کنترل کند.

تزریق اینتراتیمپانیک شامل تزریق دارو از طریق پرده گوش به فضای گوش میانی است که استخوان گوش قرار دارد. این درمان در مطب متخصص گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. این درمان‌ها شامل ایجاد باز کردن موقت پرده گوش یا قرار دادن یک لوله در پرده گوش است. این دارو ممکن است یک یا چند بار مورد استفاده قرار بگیرد. داروهای تزریق شده شامل جنتامایسین یا کورتیکواستروئید است. جنتامایسین سرگیجه را کاهش داده اما احتمال بالا رفتن کاهش شنوایی در گوش درمان شده، در برخی افراد ممکن است رخ دهد.  کورتیکواستروئید منجر به بدتر شدن مشکل شنوایی نمی‌شود، اما در بهبود دوره‌های اصلی سرگیجه تاثیر کمتری دارد.

یک ژنراتور پالس فشار هوا گزینه دیگر درمان است. این وسیله یک پمپ مکانیکی است که به مدت ۵ دقیقه و سه بار در روز در کانال گوش فرد قرار داده می‌شود. ابتدا باید یک لوله تهویه از طریق پرده گوش وارد شود تا فشار ایجاد شده توسط ژنراتور پالس فشار هوا روی غشاء دریچه ای گرد انتقال داده شود و فشار در گوش داخلی را تغییر می‌دهد. میزان موفقیت این وسیله متغیر است.

چه زمانی جراحی پیشنهاد می‌‌شود ؟


جراحی تنها در اقلیتی از بیماران مبتلا به سندرم منیر گوش لازم است. اگر حملات سرگیجه با اقدامات بدون جراحی کنترل نشود و ناتوان کننده شود، یکی از روش‌های عمل جراحی زیر ممکن است پیشنهاد شود:

  • از بین بردن کیسه اندولیمفاتیک یا عمل کاهش فشار: حملات سرگیجه را در یک دوم تا دو سوم موارد کاهش داده و حس پری گوش نیز اغلب بهبود می‌یابد. کنترل اغلب موقت است. جراحی کیسه اندولیمفاتیک شنوایی را بهبود نمی‌دهد، اما تنها خطر بسیار کمی برای بدتر شدن آن وجود دارد. زمان بهبودی پس از این عمل جراحی در مقایسه با عمل‌های دیگر بسیار کوتاه است.
  • نوروکتومی وستیبولار انتخابی : یک روش جراحی است که در آن عصب تعادل در جایی که از گوش میانی خارج شده و وارد مغز می شود بریده می‌شود. در حالی که حملات سرگیجه در درصد بالایی از موارد بطور دائم درمان می‌شود، بیماران ممکن است عدم تعادل را همچنان تجربه کنند. عمکلرد شنوایی مانند روش‌های کیسه اندولیمفاتیک ، همچنان حفظ می‌شود.
  • لابیرنتکتومی و بخش عصب هشتم: روش‌هایی هستند که در آن تعادل و مکانیسم شنوایی در گوش داخلی در یک طرف از بین می‌رود. این روش زمانی در نظر گرفته میشود که بیمار مبتلا به سندرم منیر در گوش آسیب دیده دچار شنوایی بسیار ضعیفی است. لابیرنتکتومی و بخش عصب هشتم منجر به بالاترین میزان برای کنترل حملات سرگیجه است.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
درمان سندرم منیر(فشار گوش میانی ) با روش های دارویی و جراحی
۳٫۳۳ از ۳ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *