درمان شکستگی بینی

درمان شکستگی بینی

درمان شکستگی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

شکستگی بینی شایعترین شکستگی در صورت است. برآمدگی رو به جلوی بینی و برجستگی استخوانهای بینی از سطح صورت و نیز ظرافت و ضخامت کم استخوانهای بینی موجب شده تا شکستگی بینی شایعترین شکستگی در صورت باشد. در کودکان شیوع شکستگی های صورت کمتر از بزرگسالان است.
بینی عضو مهمی است که در مرکز صورت قرار دارد از این رو نقشی کلیدی و بی بدیل در تناسب اجزأ صورت ایفا مینماید. از طرفی به عنوان اولین قسمت راه هوایی عضوی مهم در سلامت بدن انسان است.
با در نظر داشتن این دو نقش بینی اهمیت تشخیص دقیق و درمان صحیح ضربات و آسیب های وارده به این عضو روشن میگردد.
آسیب به بینی در کودکان ممکن است منجر به اختلال قابل توجه رشد بینی و میانه صورت گردد.

تشخیص شکستگی بینی

به یاد داشته باشیم که تشخیص قطعی شکستگی بینی بر مبنای معاینه بالینی است و به مهارت جراح بستگی دارد. علائم شکستگی بینی عبارتنداز: تورم بینی، کبودی اطراف کاسه چشم، تغییر شکل ظاهری بینی و پیدایش انحراف و ناقرینگی و خون دماغ.
به علل زیر در بسیاری از موارد، شکستگی بینی در کودک مورد غفلت قرار می گیرد:
١- اندازه کوچک استخوان بینی در کودکان
٢- تورم شدید و گسترده بینی و بافتهای اطراف پس از ضربه
٣- همکاری نامناسب کودک در زمان لمس و معاینه
بنابراین تشخیص صحیح و درمان شکستگی بینی و جا اندازی دقیق و درست شکستگی بینی در کودکان نیازمند تجربه و تبحر جراح بینی حاذق است.

images 13 درمان شکستگی بینی

علائم ونشانه ها

گاه در صدمات شدید، بیمار ممکن است دچار گیجی ،منگی و افت هشیاری، صدمات سینه و یا شکم باشد که رسیدگی به این موارد مهمتر است.اغلب بلافاصله پس از ضربه درد در بینی شروع میشود. گاهی درد زیاد نیست و به تدریج شدت آن کمتر میشود و تنها موقع لمس، درد و حساسیت وجود دارد. در بسیاری از موارد خونریزی بینی کم یا زیاد وجود دارد. پس از ضربه تورم و کبودی به تدریج شروع و حتی ممکن است دور چشم را هم بگیرد. تغییر شکل بینی ممکن است واضح باشد یا به تدریج پس از کاهش تورم ظاهر شود. گرفتگی و سختی تنفس در برخی موارد دیده می شود.

عمل جراحی برای شکستگی بینی

انجام عمل جراحی برای شکستگی استخوان بینی، از بد شکلی استخوان بینی، مانند کج شدن تیغه بینی(بینی کج) و یا صدمه به قسمت های داخلی بینی جلوگیری می کند.

عمل جراحی ساده :
برخی از اعمال جراحی ساده را می توان در مطب پزشک متخصص گوش و حلق و بینی انجام داد.
در طی این عمل جراحی ساده در مطب، پزشک استخوان های شکسته شده و آسیب دیده را به محل اصلی خود باز می گرداند. در طی عمل جراحی درمان بینی شکسته ، ابزارهای ویژه و یا داروهای بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرند.
داروهای بیهوشی از طریق بینی و یا سوراخ های بینی تزریق می شوند.

عمل جراحی در اتاق عمل :
به تشخیص پزشک متخصص، عمل جراحی در اتاق عمل انجام می گیرد. معمولا این نوع جراحی ها که در اتاق عمل انجام می گیرند پیچیده هستند و در طی این جراحی، استخوان بینی و بافت های اطراف آن به محل اصلی خود باز گردانده می شوند

این اقدامات را برای کاهش علایم شکستگی بینی در منزل انجام دهید :

مقداری یخ را داخل پارچه پیچیده و بر روی بینی خود قرار دهید. این کار را برای مدت ۱۵ دقیقه ادامه دهید و سپس یخ را بردارید. این کار را چندین بار تکرار کنید. استفاده از یخ در طی یک تا دو روز پس از آسیب دیدگی بینی باید انجام گیرد تا درد و ورم ناشی از آسیب دیدگی بینی کاهش یابد.

– یخ را به طور مستقیم روی پوست نگذارید و آن را داخل پارچه ای بپیچید و روی محل آسیب دیده بگذارید.

– در صورتی که بینی آسیب دیده است، در هنگام خواب، سر را بالا نگه دارید تا از ورم بینی جلوگیری شود. می توانید با قرار دادن دو بالش زیر سر، آن را تا حدی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

– باید از دمیدن (مثل فین کردن) در بینی خود اجتناب کنید، زیرا سبب بدتر شدن علایم می شود.

– در صورت درد زیاد می توانید از استامینوفن استفاده کنید. برای کودکان هرگز از آسپیرین استفاده نکنید.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *