درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه-چانه-کاسه چشم-بینی)

درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه-چانه-کاسه چشم-بینی)

شکستگی استخوان فک

شکستگی‌های ناحیه فک و صورت به دلایل مختلفی از جمله به علت سوانح ورزشی از قبیل برخورد بین بازیکنان (مانند برخورد سر، مشت یا آرنج حریف)، برخورد با وسایل ورزشی (مانند توپ‌ها، گوی‌ها و فرمان خودرو مسابقه) و یا برخورد با موانع و زمین‌های بازی (مانند تشک کشتی، اسباب ژیمناستیک، تیرک دروازه، درختان) اتفاق می‌افتد. برخوردهای مستقیم بدنی که بین بازیکنان روی می‌دهد، مهم‌ترین عامل وقوع آسیب‌های ورزشی به شمار می‌رود و شایع‌ترین صدمات وارد بر بافت‌های نرم در اثر این آسیب‌ها نیز در ناحیه سر و گردن اتفاق می‌افتد. ورزش‌های پُربرخورد مانند فوتبال، بیسبال و هاکی بیشترین سهم را در شکستگی‌های فک و صورت در بزرگسالان دارند.

درمان شکستگی‌های فک و صورت معمولاً نیاز به انجام عمل جراحی دارد. این جراحی‌ها عموماً توسط یک جراح پلاستیک یا جراح متخصص گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. به منظور درمان انواع شکستگی های فک و صورت، قدم اول تشخیص به وسیله عکس‌برداری است. در مرحله بعد متخصص جراح سر و گردن بر مبنای میزان جراحات، شکستگی‌ها و در رفتگی‌ها بهترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب می‌کند. شکستگی‌های فک و صورت بین ۲ تا ۸ هفته زمان برای بهبود کامل نیاز دارند.

در صورتی که شما یا یکی از عزیزانتان با دردهای شدید در ناحیه صورت، بی‌حسی صورت و التهاب بیش از حد در اطراف چشم و فک بعد از ضربه شدید به صورت یا برخورد صورت با اشیا خارجی مواجه شدید، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. شماره‌های ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

شکستگی فک و صورت چیست؟


shek1 درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه چانه کاسه چشم بینی)

شکستگی فک و صورت به شکستگی‌هایی گفته می‌شود که در یک یا چند استخوان در ناحیه صورت اتفاق می‌افتد. استخوان‌های واقع در ناحیه صورت شما شامل استخوان کاسه چشم، گونه‌ها، بینی و فک شما می‌شود. شکستگی‌های فک و صورت می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی بافت‌های نزدیک به این استخوان‌ها نیز بشود.

عدم درمان شکستگی‌های فک و صورت می‌تواند باعث ناهمواری شکل اجزای صورت، درد در ناحیه صورت، درد چشم و حتی نابینایی شود. ممکن است در اثر این شکستگی‌ها خونریزی‌هایی در صورت شما اتفاق بیفتد که باعث انسداد مجاری تنفسی شما شود و تنفس شما را با مشکل مواجه کند. حتی ممکن است خونریزی در مغز شما اتفاق بیفتد و باعث بروز حمله و تشنج شود و جان شما را تهدید کند.

نشانه‌ها و علائم


 • تار شدن دید، دو بینی و یا دیدن نقاط در حال پرش
 • کاهش دامنه حرکت چشم‌ها و یا احساس درد در هنگام حرکت دادن چشم
 • افتادگی و انحراف چشم‌ها یا جابه‌جا شدن آنها از موقعیت طبیعی
 • تورم پلک‌ها
 • وجود کبودی و خون‌مردگی در صورت
 • بی‌حس شدن لب بالایی، کنار بینی یا گونه‌ها
 • تورم گونه‌ها یا از بین رفتن برجستگی طبیعی آن

شکستگی‌های فک و صورت چگونه تشخیص داده می‌شود؟


shek2 درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه چانه کاسه چشم بینی)

متخصص ابتدا یک معاینه فیزیکی کامل بر روی شما انجام می‌دهد و شما نیز علائم و مشکلات خود و زمان دقیق شروع آنها را به او اطلاع می‌دهید. قدرت بینایی، وضعیت مردمک‌ها و نحوه حرکات چشم‌های شما به دقت بررسی می‌شود. متخصص شما ممکن است از وسیله مخصوصی برای مشاهده درون چشم‌های شما استفاده کند. همچنین متخصص، پوست صورت شما و جراحت‌های احتمالی در آن را به دقت بررسی می‌کند. ممکن است برای تشخیص شکستگی‌های فک و صورت شما به یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر هم نیاز باشد:

 • سی تی اسکن
 • اولتراسوند (سونوگرافی)
 • عکس‌برداری اشعه ایکس

شکستگی‌های فک و صورت چگونه درمان می‌شود؟


shek3 درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه چانه کاسه چشم بینی)

در صورتی که استخوان شکسته شده در فک و صورت از موقعیت طبیعی خود جابه‌جا نشده باشد، احتمالاً به حال خود گذاشته می‌شود تا شکستگی استخوان ترمیم پیدا کند. اما شکستگی‌های شدید نیاز به درمان دارند و برای درمان آنها ممکن است از هر یک از روش‌های زیر استفاده شود:

 • ریداکشن بسته (جا انداختن استخوان): در این روش، پزشک استخوان‌های شکسته شما را به جای اصلی خود بر می‌گرداند. ریداکشن بسته اغلب برای شکستگی‌های بینی انجام می‌شود. در این روش نیازی به ایجاد برش در پوست صورت شما وجود ندارد. اطلاعات بیشتر در مورد ریداکشن بسته را می‌توانید از متخصص خود بپرسید.
 • اندوسکوپی: این در واقع یک آزمایش است که طی آن از یک دوربین مخصوص به نام اسکوپ برای مشاهده داخل سینوس‌ها و کاسه چشم شما استفاده می‌شود. اسکوپ به شکل یک لوله بلند است که یک لنز و یک لامپ در انتهای آن تعبیه شده است. اسکوپ در بین لثه‌ها و لب بالایی شما قرار داده می‌شود و از آنجا به داخل سینوس پشت استخوان گونه هدایت می‌شود. همچنین ممکن است اسکوپ از طریق یک برش کوچک که در پوست سر شما ایجاد می‌شود به داخل سینوس پشت پیشانی هدایت شود. در جریان روش اندوسکوپی ممکن است قطعه‌های کوچک استخوان شکسته شما برداشته شود. همچنین ممکن است از وسایل مخصوصی برای حمایت از استخوان‌های شکسته صورت استفاده شود.
 • درمان‌های دارویی
  • داروهای ضد احتقان: این داروها به رفع ورم بینی و سینوس‌های شما کمک می‌کند. علاوه بر آن این دارو می‌تواند به تنفس راحت‌تر شما نیز کمک کند.
  • داروهای مسکن: ممکن است جهت تسکین درد شما یک داروی مسکن برایتان تجویز شود. دقت کنید که داروی مسکن را باید قبل از آنکه دردتان خیلی شدید شود، بخورید.
  • داروی استروئیدی: این دارو به کاهش ورم صورت شما کمک می‌کند.
  • داروی آنتی‌بیوتیک: از داروهای آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت ناشی از باکتری‌ها استفاده می‌شود. این دارو در صورتی برای شما تجویز می‌شود که یک زخم باز در صورت داشته باشید.
 • درمان ارتودنسی: ممکن است شما برای اصلاح دندان‌های شکسته و آسیب‌دیده خود نیاز به مراجعه به یک ارتودنتیست داشته باشید. علاوه بر آن، در صورتی که بعد از مصدومیت از ناحیه سر دندان‌های شما در زمانی که دهانتان را می‌بندید به درستی بر روی هم قرار نمی‌گیرند، احتمالاً باید درمان ارتودنسی بر روی شما انجام شود.
 • جراحی
  • ریداکشن (جا انداختن) باز و فیکسیشن داخلی: در اصطلاح پزشکی به این جراحی ORIF گفته می‌شود. متخصص در جریان این جراحی شکستگی بینی یک بریدگی بر روی جایگاه محل شکستگی در صورت ایجاد می‌کند و با استفاده از سیم، پیچ و پلاک‌های فلزی مخصوص، قطعات استخوان شکسته صورت را به هم متصل می‌کند. به این ترتیب استخوان‌های شکسته در طی مدتی که بهبود پیدا می‌کنند، در جای خود ثابت نگه داشته می‌شوند.‌
  • جراحی ترمیمی: جراحی‌های ترمیمی ممکن است برای بی‌حرکت کردن قسمت‌هایی از صورت شما که شکل آن در نتیجه شکستگی استخوان‌ها تغییر پیدا کرده است، لازم باشد. ممکن است متخصص شما نیاز داشته باشد که قطعاتی از استخوان‌های شکسته صورت شما را بردارد و به جای آنها یک قطعه پیوندی قرار بدهد. قطعه پیوندی یک قطعه استخوان سالم است که از جای دیگری از بدن خود شما یا از یک فرد اهدا کننده دیگر گرفته شده است.

چگونه می‌توانم در منزل از خود مراقبت کنم؟


 • روی محل شکستگی یخ بگذارید: یخ به کاهش ورم و درد شما کمک می‌کند و می‌تواند از آسیب رسیدن به بافت‌های مجاور نیز جلوگیری نماید. برای این کار می‌توانید از بسته‌های یخ آماده استفاده کنید و یا قطعات کوچک یخ را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و آن را در داخل یک حوله بپیچید و هر یک ساعت یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به شیوه‌ای که پزشک برایتان مشخص می‌کند، روی صورت خود بگذارید.
 • زیر سر خود را بالا نگه دارید: سعی کنید تا جایی که می‌توانید سر خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. این کار به کاهش درد و ورم صورت شما کمک می‌کند. برای راحتی بیشتر در هنگام خوابیدن، سر خود را روی چند بالش یا پتو تکیه بدهید.
 • از فشار آوردن روی صورت خود اجتناب کنید:
  • روی آن طرف از صورت که آسیب دیده است، نخوابید. فشاری که بر روی ناحیه آسیب دیده صورت وارد می‌شود می‌تواند شدت این آسیب‌ها را بیشتر کند.
  • هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگه دارید تا فشار کمتری به استخوان‌های شکسته صورت شما فشار وارد شود. فشار زیاد ناشی از عطسه کردن می‌تواند باعث جابه‌جا شدن استخوان‌های شکسته و تشدید آسیب‌دیدگی شما شود.
  • سعی کنید بینی خود را فین نکنید، زیرا در صورتی که شکستگی صورت شما در نزدیکی چشم‌ها باشد، این کار می‌تواند باعث تشدید آسیب‌دیدگی شما شود. حتی عصب بینایی شما ممکن است در اثر فشار ناشی از فین کردن بینی به سختی فشرده شود و آسیب دائمی به بینایی شما وارد شود.
 • دهان خود را با احتیاط تمیز کنید: در صورتی که شکستگی یا آسیب‌دیدگی استخوان جایی در نزدیکی دهان شما باشد، ممکن است تمیز کردن دندان‌ها برایتان سخت باشد. در این صورت، متخصص بهترین راه برای تمیز کردن دندان‌ها را به شما نشان خواهد داد تا به فک و صورت شما آسیبی وارد نشود. استفاده از یک وسیله مخصوص شستشوی دهان (واتر پیک) یا یک مسواک نرم مخصوص کودکان می‌تواند بهترین راه برای تمیز کردن دندان‌ها در این شرایط باشد.
به این پست امتیاز دهید.
درمان شکستگی های استخوان فک و صورت (گونه-چانه-کاسه چشم-بینی)
۲٫۶۳ از ۸ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *