درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس

گاهی اوقات نسبت لثه به دندان تناسب ندارد و هنگام خندیدن بخش زیادی از لثه نمایان می‌شود که اصطلاحا به این عارضه لبخند لثه‌ای گفته می‌شود. این عارضه باعث می‌شود که هنگام خندیدن، ظاهر دندان‌ها به طور غیر طبیعی کوچک به نظر برسد یا بسیار بزرگ دیده شود. احتمالا شما نیز از این مشکل اطلاع دارید و سعی کنید نحوه خندیدن شما به صورتی باشد که بافت لثه خود را پنهان کنید. روش‌های اصلاحی مختلفی برای رفع این عارضه، خلق لبخندی زیبا و ایجاد تعادل بین لثه و دندان وجود دارد و شما می‌توانید متقاضی مناسبی برای اصلاح طرح لبخند باشید. در مواردی که بر تحرکی لب عامل ایجاد لبخند لثه‌ای باشد، پزشک می‌تواند از تزریق ژل برای بهبود ظاهر لب و رفع مشکل لبخند لثه‌ای استفاده کند. برخی از بیماران علاوه بر تزریق جراحی لب و پائین کشیدن آن به تزریق بوتاکس نیز نیاز دارند. تزریق بوتاکس یک درمان موقت برای رفع مشکل لبخند لثه‌ای است که به شل شدن عضلات لب بالا کمک می‌کند. افزایش طول تاج دندان روشی برای رفع بافت اضافی لثه از دندان است. در برخی موارد، باید دندان‌ها مرتب شوند تا لبخندی زیبا خلق شود. می‌توان از روش‌های ترمیم و افزایش طول تاج دندان برای درمان نامرتبی خط لثه و ایجاد ظاهری زیبا استفاده کرد.

علت ایجاد لبخند لثه‌ای چیست؟


علت ایجاد لبخند لثه¬ای درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

در مواردی که لبخند فرد هیچ گونه نقصی نداشت باشد، لب بالا دقیقا روی قسمت فوقانی دندان قرار می‌گیرد. در لبخند لثه‌ای بخش زیادی از بافت لثه نمایان می‌شود و تناسب دندان و لثه را به هم می‌زند. علل مختلفی برای این عارضه وجود دارد، گاهی اوقات برخی اختلالات حاد باعث ایجاد لبخند لثه‌ای می‌شود و گاهی اوقات دلایل دیگری در ایجاد لبخند لثه‌ای نقش دارد. لبخند لثه‌ای می‌تواند به علل مختلفی رخ دهد که عبارتند از:

 •  التهاب و رشد بیش از حد بافت لثه از بریس. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که قبل از قرار دادن بریس روی دندان، ظاهر دندان کوتاه باشد. این اختلال به مساله کیفیت خدمات ارتودنسی مربوط نیست بلکه به علت ضخامت استخوان و لثه قبل از درمان ایجاد می‌شود.
 •  لثه و استخوان به عنوان بخشی از فرایند طبیعی و جوانه زدن دندان، به عقب رانده می‌شوند. هنگامی که این فرایند طبیعی رخ ندهد، که در برخی موارد به دلیل مسائل ژنتیکی ایجاد می‌شود، لثه بخش زیادی از دندان را می‌پوشاند و باعث می‌شود دندان‌ها کوتاه تر دیده شوند، حال آنکه در حقیقت دندان کوتاه نیستند بلکه زیر بافت لثه پنهان شده‌اند.
 •  در مواردی که فرد دندان قروچه می‌کند و دندان‌هایش را روی هم می‌کشد به علت سائیده شدن دندان‌ها روی هم، بسیار کوتاه خواهند شد. می‌توان با استفاده از روش‌های ترمیم دندان مانند روکش، ونیر، یا تاج این اختلال را اصلاح کرد.
 •  مشکلات مربوط به رشد و نمو اسکلت صورت، باید قبل از شروع درمان به ارزیابی مشکل بیمار پرداخت و پس از تشخیص به درمان آن پرداخت.

لبخند لثه‌ای چه عوارضی به همراه دارد؟


در صورتی که لبخند لثه‌ای به علت رشد بیش از حد استخوان فک یا رویش تعداد زیادی از دندان‌ها ایجاد شده باشد، این مشکلات منجر به از بین رفتن مطابقت دندان‌ها می‌شود. این عارضه می‌تواند منجر به اختلال مفصل تمپومندیبیولار شده و باعث ایجاد درد مفصل و اختلال در فرایند جویدن مواد غذایی شود، بنابراین باید برای رفع این عارضه بیمار تحت درمان جراحی قرار بگیرد.

راه‌های درمان لبخند لثه‌ای


راه¬های درمان لبخند لثه¬ای درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

اصلاح لبخند لثه‌ای براساس ماهیت و وضعیت بالینی بیمار می‌تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 •  درمان با لیزر (در موارد خفیف): در شرایطی که طول دندان کاملا طبیعی است اما لثه بیش از حد رشد کرده روی دندان را پوشانده است می‌توان از این روش بهره گرفت.
 •  درمان ارتودنسی: بریس یا اینویزالاین می‌توانند به حرکت دندان به محل مناسب کمک کنند.
 •  تزریق بوتاکس: می‌تواند به کاهش تحرک عضله فعال لب بالا کمک کند و از بالا رفتن بیش از حد لب و ایجاد لبخند لثه‌ای جلوگیری کند.
 •  تراش بافت لثه و استخوان: به ایجاد لبخندی زیبا و ظاهری جذاب کمک می‌کند.
 •  جراحی فک و صورت: استخوان فک بالا را به سمت بالا هدایت می‌کند یا به استخوان فک پائین کمک می‌کند به سمت پائین هدایت شود.

تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای


تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه¬ای 300x299 درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای از طریق تزریق سم بوتولینوم میسر است. بوتاکس به طور موقت به بهبود لبخند کمک می‌کند و سیگنال‌های عصبی را مسدود کرده و ارسال آنها به عضلات صورت جلوگیری می‌کند، در نتیجه این عضلات شل خواهند شد. به این ترتیب عضلات لب بالا که باعث ایجاد لبخند لثه‌ای می‌شوند، شل شده و لبخندی زیبا خلق می‌کنند. به طور متوسط طی مدت ۴ ماه، تاثیر بوتاکس از بین می‌رود و به تدریج لبخند لثه‌ای نمایان می‌شود، بنابراین بیمار به یک تزریق دیگر نیاز خواهد داشت.

سوالات متداول


سوالات متداول لبخند لثه ای درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا

آیا شما متقاضی مناسبی برای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس هستید؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است، اگر هنگام لبخند زدن و بالا رفتن لب بالا بخش قابل توجهی از بافت لثه نمایان شود متقاضی مناسبی برای اصلاح طرح لبخند خواهید بود. گاهی اوقات، افراد از علت بالا رفتن لب و نمایان شدن لثه خود هنگام لبخند زدن آگاه نیستند و گاهی هنوز فکر می‌کنند که باید جراحی رفع این مشکل، طول دندان‌های خود را افزایش دهند یا لثه خود را بالا بکشند. پزشک می‌توان به کمک این روش‌ها و عمل جراحی برای پائین کشیدن لب بالا به اصلاح طرح لبخند کمک کند. گاهی اوقات عمل جراحی پائین کشیدن لب میتواند به تنهایی لبخندی زیبا خلق کند.

قبل از درمان لبخند لثه‌ای چه باید کرد؟

آماده شدن برای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس بسیار ساده است و باید قبل از شروع درمان، آرایش صورت را به طور کامل پاک کرد. در بخش زیر به تعدادی از داروهایی که باعث کبودی می‌شوند اشاره می‌کنیم در صورتی که پزشک، مصرف این داروها را تجویز نکرده نباشد، باید قبل از شروع درمان مصرف آنها را قطع کنید. این داروها عبارتند از:

 •  آسپرین
 •  داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (ایبوپروفن، دیکلوفناک، فاپروک)
 •  مکمل‌های حاوی روغن ماهی
 •  پماد یا قرص‌های حاوی ویتامین ای
 •  گیاه جینکو، جینینگ یا سایر داروهای گیاهی

پس از تزریق بوتاکس باید از چه مواردی اجتناب کرد؟

پس از تزریق بوتاکس می‌توانید فورا فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید، اما باید چند نکته را به خاطر داشته باشید:

 •  تا یک روز پس از تزریق بوتاکس از ماساژ دادن، شستن، یا خاراندن موضع خودداری کشیدن (حداقل ۱۲ ساعت)
 •  تا ۲۴ ساعت از شرکت در فعالیت‌های ورزشی سنگین اجتناب کنید.
 •  تا ۴ ساعت پس از درمان از خم شدن به سمت جلو یا دراز کشیدن اجتناب کنید.

رعایت کردن این نکات ساده از حرکت کردن سم بوتولینوم به سایر نقاط صورت جلوگیری می‌کند. رعایت نکردن این نکات شانس ایجاد عوارض پس از تزریق را افزایش می‌دهد و باعث عدم تقارن لبخند خواهد شد. این موارد غیر قابل اجتناب هستند و در صورتی که نکات فوق رعایت نشوند از عوارض جانبی تزریق بوتاکس محسوب می‌شوند.

عوارض جانبی بالقوه تزریق بوتاکس چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارت است از:

 •  درد خفیف هنگام تزریق
 •  تورم و قرمزی موقت موضع تحت درمان
 •  کبودی

چه کسانی نباید از روش‌های درمانی لبخند لثه‌ای استفاده کنند؟

در برخی شرایط ویژه، باید از تزریق بوتاکس اجتناب کرد. این موارد عبارتند از:

 •  بارداری با شیردهی (بیمارانی که قصد بارداری دارند یا از باردار بودن خود مطمئن نیستند باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند).
 •  در برخی از بیماری‌های نادر نورولوژیکی مانند سستی عضلات صورت، سندروم ریتون لامبرت، بیماری لوگرینگ باید از تزریق بوتاکس اجتناب کرد.
 •  سکته مغزی که بر صورت تاثیر گذاشته باشد.
 •  هرگونه اختلال خونریزی دهنده.
 •  آلرژی پوستی که بر صورت تاثیر می‌گذارد.

بیمارانی که از داروهای زیر استفاده می‌کنند نباید از بوتاکس استفاده کنند:
آنتی بیوتیک آمینوگلیکوزید ( جنتامایسین، استرپتومایسین، نئومایسین )؛ پنی سیلامین ( دارویی که برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می‌شود )؛ داروهای مسدود کننده کانال کلسیم ( آملودیپین، نیفیدیپین، فلودیپین و غیره )؛ حساسیت به آلبومین انسانی
پزشکی قبل از شروع درمان به بررسی سابقه پزشکی بیمار می‌پردازد، اما بیمار باید به موقع در خصوص داروهایی که مصرف می‌کند با پزشک خود مشورت نماید.

هر چند وقت یک بار باید تزریق بوتاکس تکرار شود؟

برای حفظ نتایج دائمی و بهبود لبخند لثه‌ای، هر سه تا چهار ماه یک بار فرایند تزریق بوتاکس تکرار شود. با این حال تعداد مراحل تزریق بوتاکس به بودجه و نیاز بیمار بستگی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس برای کاستن از فعالیت لب بالا
۱ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *