درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

درمان لاغری صورت و گونه ها

اگر شما بیشتر از ۳۵ سال سن دارید و به تازگی تغییراتی را در شکل صورت خود مشاهده می‌کنید، مثلاً خطوط اطراف بینی و دهان شما در حال عمیق‌تر شدن بوده یا اطراف چانه و فک شما سایه افتاده است، به احتمال زیاد در حال تجربه فرایند لاغری صورت هستید. لاغری صورت که به علت کاهش حجم بافت‌های چربی و استخوان در ناحیه صورت به وجود می‌آید، دیر یا زود برای همه ما اتفاق می‌افتد.  خوشبختانه با پیشرفت‌ها و نوآوری‌های زیادی که امروزه در زمینه پزشکی به دست آمده، گزینه‌های زیادی برای جایگزینی حجم از دست رفته بافت‌های صورت و درمان لاغری صورت و بازسازی یک چهره جوان و شاداب برای شما وجود دارد.

 

لاغری صورت دلایل مختلفی دارد. برخی ممکن است از بدو تولد و بر اساس ویژگی‌های وراثتی خود دارای گونه‌ها و صورتی استخوانی و لاغر باشند، در حالی که بعضی افراد ممکن است به خاطر افزایش سن و بروز چین و چروک‌ها، شادابی و پری صورت خود را از دست بدهند.  گذشته از دلایل مختلف لاغر شدن صورت، متخصصین زیبایی از روش‌های مختلفی برای رفع لاغری صورت استفاده می‌کنند. اینکه کدام روش مناسب شماست و بهتر می‌تواند نیازهای شما را برآورده سازد، تنها با مشاوره با متخصص، معاینه بالینی و تحلیل گزینه‌ها توسط جراح زیبایی امکان‌پذیر است. این روش‌ها می‌توانند شامل پرکننده‌های پوستی مانند تزریق ژل، بوتاکس، چربی و یا کاشت انواع پروتز در گونه، چانه، فک و پیشانی باشد. به منظور دریافت مشاوره یا رزرو نوبت متخصص جراح زیبایی می‌توانید با شماره۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱تماس حاصل فرمایید.

لاغری صورت در ظاهر چگونه است؟

تغییرات صورت در ابتدا خیلی ظریف و جزئی است. با نزدیک شدن به مرز ۴۰ سالگی، فرایند لاغری صورت در همه ما آغاز می‌شود و با رسیدن به ۵۰ سالگی، تغییرات صورت کاملاً قابل مشاهده خواهد بود. خیلی از خانم‌ها در این مقطع احساس می‌کنند که دیگر زیبایی و جذابیت گذشته را ندارند و گرفتن یک عکس زیبا از خودشان هر روز برایشان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. با شروع لاغر شدن صورت، شما ممکن است تغییرات زیر را در چهره خود مشاهده کنید:

 • تغییر در شکل کلی صورت:  از زیبایی صورت شما کاسته شده است و یا اگر شما یک مرد هستید، مثل گذشته خوش‌قیافه و جذاب به نظر نمی‌رسید. دلیل آن این است که خمیدگی‌های نرم و خوش‌حالت صورت شما که به آن اصطلاحاً “قوس اوجی” (Ogee Curve) گفته می‌شود، از بین رفته است. قوس اوجی به دو منحنی نرم به شکل حرف S انگلیسی می‌گویند که در دو طرف صورت‌های جوان دیده می‌شود. در صورت‌های جوان و شاداب، یک برجستگی محدب در قسمت خارج ناحیه ابروها وجود دارد که با یک انحنای نرم، به محل تلاقی پلک‌های بالا و پایین رسیده و از آنجا با یک انحنای نرم رو به بیرون، به روی گونه‌ها و سپس با انحنای رو به داخل، به بالای دهان می‌رسد. با بالا رفتن سن، این خمیدگی‌های طبیعی و خوش حالت در صورت از بین می‌رود و چهره ما پیرتر به نظر می‌رسد.
 • چین و چروک صورت:  در صورت خود خطوطی را مشاهده می‌کنید که از کنار بینی به گوشه‌های دهان شما کشیده شده است که اصطلاحاً به آن خط خنده یا خطوط نازولوبیال گفته می‌شود و با گذشت زمان مرتباً عمیق‌تر می‌شود.  همچنین 
 • خطوط عمیقی از کنار بینی شما شروع شده و از ۲ طرف دهان تا لب خط فک شما امتداد پیدا می‌کند و به آنها خطوط ماریونت گفته می‌شود.
 • از برجستگی اجزای صورت کاسته می‌شود:  برجستگی خط فک و نیز گونه‌های شما نسبت به قبل کاهش پیدا می‌کند و شکل خوش‌فرم و تراشیده صورت شما از بین می‌رود.
 • برجستگی گونه‌ها صاف می‌شود:  آثار لاغری صورت در قسمت میانی صورت شما به شکل پُر رنگ‌تری بروز پیدا می‌کند. وقتی که بافت‌های قسمت میانی صورت شما شل می‌شود، نیروی جاذبه زمین هم بر آن اثر می‌کند و ساختارهای زیر آن شروع به افتادگی به طرف پایین می‌کنند.
 • نواحی استخوانی صورت، مشخص‌تر می‌شوند:  قسمت‌های استخوانی در زیر و اطراف چشم‌ها برجسته‌تر و مشخص‌تر می‌شوند و گونه‌های گوشتی که قبلاً این قسمت‌های استخوانی را مخفی می‌کردند، حالا چروک خورده و ضعیف شده‌اند. استخوان‌های گونه شما هم خیلی برآمده و تیز می‌شوند.
 • گودافتادگی:  صورت شما در ناحیه شقیقه‌ها، تورفتگی و گودی پیدا می‌کند.
 • سایه افتادن:  شما می‌بینید که در ناحیه چانه و دو طرف بینی در بالای دهانتان سایه‌هایی افتاده است.

 

چرا صورت انسان لاغر می‌شود؟

آیا قادر هستید که کاری برای جلوگیری از لاغر شدن صورت خود انجام دهید؟ بله و خیر! لاغر شدن صورت ما تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر است و همه ما با رسیدن به مرز ۴۰ سالگی هر کاری هم که انجام دهیم، لاغری صورت را تجربه خواهیم کرد. اما بعضی از عادت‌ها و رفتارهای مربوط به سبک زندگی هم وجود دارند که موجب افزایش سرعت لاغری صورت می‌شوند. در ادامه فهرست کاملی از عوامل مؤثر در لاغری صورت برای اطلاع شما ارائه می‌شود:

 • از دست رفتن کلاژن:  از دست رفتن کلاژن در بافت‌های زیر پوست، قسمتی از روند طبیعی پیری صورت است. تا زمانی که ما جوان هستیم، کلاژن، پوست ما را گوشتی و با طراوت نگه می‌دارد، اما با شروع دهه ۳۰ سالگی از سن ما، کلاژن موجود در پوست هم به تدریج شروع به از دست رفتن می‌کند.
 • کاهش زیاد وزن:  کاهش وزن شاید برای خوش‌فرم شدن بدن و اندام‌های شما عامل مطلوبی باشد، اما از طرفی باعث می‌شود که چهره شما پیرتر به نظر برسد.
 • نوسان وزن (اثر یو یو):  صورت شما به‌علت نوسان مکرر وزن بدن، به‌طور مداوم در حال انقباض و انبساط است، اما نهایتاً کار به جایی می‌رسد که پوست صورت به خاطر از دست رفتن کلاژن و کاهش انعطاف‌پذیری آن، نمی‌تواند مانند گذشته منقبض و سفت شود.
 • استرس، بیماری و افسردگی:  در مورد اثر نامطلوب استرس و فشار روحی بر پوست صورت هیچ تردیدی وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است که این عوامل می‌تواند سرعت لاغر شدن صورت را افزایش دهد.

 

درمان لاغری صورت

تزریق ژل

ls درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

 

 

 

انواع مختلفی از تزریق ژل به منظور درمان لاغری صورت توسط متخصصین زیبایی استفاده می‌شود:

 • ژل اسید هیالورونیک:  اسید هیالورونیک برای گونه‌گذاری و درمان لاغری صورت استفاده می‌شود و آثار آن به صورت نیمه دائمی است و می‌تواند تا ۱۸ ماه دوام داشته باشد.
 • ژل پلی ال لاکتیک اسید:  این سری از ژل‌ها که به‌طور کلی با عنوان اسکالپترا شناخته می‌شود، باعث تحریک بدن به تولید کلاژن طبیعی می‌شود. کلاژن نیز یک ظاهر پر و شاداب به پوست می‌دهد. تزریق این ژل‌ها برای درمان لاغری صورت باید به صورت ماهانه به مدت چند ماه پیاپی انجام شود، اما اثرات آن به صورت نیمه‌دائمی است و می‌تواند تا ۳ سال ماندگار باشد.
 • رستیلان ساب کیو:  رستیلان ساب کیو نوع دیگری از ژل‌های اسید هیالورونیک است که می‌توان آن را در عمق بیشتری از پوست تزریق کرد. نتایج حاصل از تزریق این ژل‌ها در جوان‌سازی صورت، معمولاً سریع‌تر از انواع دیگر ژل‌ها حاصل می‌شود. همچنین در ترکیب این ژل‌ها ماده بی‌حسی نیز وجود دارد تا بیمار در زمان عمل احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

 

تزریق چربی

ls2 درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

تزریق چربی روشی است که طی آن از چربی‌هایی که از بدن خود بیمار گرفته شده برای تزریق در صورت استفاده می‌شود. بنابراین ماده مورد استفاده برای درمان لاغری صورت، کاملاً طبیعی و سازگار با بدن خود بیمار بوده و نتایج بسیار خوبی را حاصل می‌کند. چربی در عمق بافت گونه‌ها و ناحیه اطراف چشم‌ها تزریق می‌شود.  البته تزریق چربی باید با دقت و احتیاط زیادی انجام شود تا خیلی نزدیک به پلک‌ها نباشد و باعث ایجاد برآمدگی‌های مشهودی بر روی پلک نشود. تزریق چربی در مقایسه با درمان تزریق ژل‌های اسید هیالورونیک، یک عمل تهاجمی‌تر محسوب می‌شود و دوره بهبودی بعد از درمان برای آن طولانی‌تر خواهد بود. نتایج تزریق چربی نیز ماندگارتر از تزریق ژل است. درصدی از چربی‌های تزریق شده در طی ماه‌های اول بعد از درمان توسط بدن جذب می‌شود، اما آن قسمتی که باقی می‌ماند تا چندین سال بعد دوام خواهد داشت. چربی مورد استفاده برای تزریق معمولاً از ناحیه شکم یا ران پا و از طریق روش لیپوساکشن برداشته می‌شود. این چربی سپس مراحل آماده‌سازی و خالص‌سازی را طی می‌کند و بعداً در زیر پلک‌های پایینی، گونه‌ها، صورت و ناحیه ابرو تزریق می‌شود. این عمل معمولاً در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد.

تزریق بوتاکس

ls3 درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

تزریق مواد شل کننده یا غیرفعال کننده عضلات مانند بوتاکس کازمتیک و دیسپورت، راه‌‌حل بسیار خوبی برای کاهش شکل چین و چروک‌هایی است که در اثر حرکت مکرر اجزای صورت به وجود آمده‌اند و اصطلاحاً به آنها چروک‌های دینامیک می‌گویند. این مواد با متوقف کردن حرکت عضلات صورت، از شکل‌گیری چروک‌های عمیق بر روی این عضلات جلوگیری می‌کنند و بروز چروک‌های استاتیک (چروک‌هایی که حتی بدون حرکت عضلات صورت نیز وجود دارند) را نیز به تأخیر می‌اندازند. در حال حاضر بوتاکس کازمتیک به‌عنوان یکی از رایج‌ترین عمل‌های تزریق زیبایی در سطح جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصین زیبایی از تزریق بوتاکس برای رفع افتادگی و چروک‌های پوست در ناحیه گردن و بهبود ساختار پوست گردن و بالای شانه‌ها نیز استفاده می‌کنند.

کاشت پروتز

ls4 درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

روش‌هایی مانند تزریق ژل، بوتاکس و انتقال چربی برای رفع لاغری صورت با وجود داشتن نتایج عالی، قابل برگشت هستند و نیاز به تزریق مجدد بین ۶ ماه تا ۵ سال یک بار دارند. در صورتی که شما به دنبال راه‌‌حلی دائمی برای درمان حجم از دست رفته صورتتان هستید، استفاده از پروتز می‌تواند گزینه خوبی برای رفع لاغری صورت شما باشد. بسته به علت لاغری، ممکن است متخصص جراح زیبایی از پروتز‌هایی برای پر کردن گونه‌ها، رفع لاغری چانه و رفع فرو‌رفتگی پیشانی استفاده کند. عمل جراحی پروتز نسبت به تزریق مواد مختلف پر کننده بیشتر طول می‌کشد و همچنین به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت
۴٫۲۲ از ۹ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

12 دیدگاه ها

 1. سعید می‌گه:

  سلام دکتر دوطرف پیشانی من مادرزادی فرو رفته میتونم از پروتز برای پرکردن استفاده کنم. باتشکر

 2. سالارفرامرزپور می‌گه:

  سلام من دوتا لپام.رفته داخل چیکار باید بکنم دوباره بیان بیرون

 3. مجید می‌گه:

  سلام من از ناحیه شقیقه ها تو رفتگی دارم و استخوانهای گونه م با اینکه صورتم پره باعث کج و کوله شدن صورتم شده لطفا راهنماییم کنید که راهی هست رفع بشه تشکر❤

 4. میکاپ می‌گه:

  سلام
  آقای استفاده از الکل برای جوش میتواند عوارضی چون لاغری صورت را در پی داشته باشد

 5. علي می‌گه:

  سلام من صورتم خیلی لاغره و درازه چیکار باید بکنم اقای دکتر

 6. سپيده می‌گه:

  سلام
  من صورتم لاغر و کشیده هست از ژل استفاده کنم یا تزریق چربی ؟کدوم روش اسیب نمی رسونه به صورتم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *