دکتر اکبری در رسانه

“برای مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.”

دکتر اکبری 746x1024 دکتر اکبری در رسانه

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است. با توجه به شیوع بالای عمل رینوپلاستی در کشور ما اغلب جوانان جامعه ما اطلاعات بسیاری از جزئیات این نوع جراحی و باید و نباید های آن دارند و تنها یک با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانند اطلاعات بیشتری نیز بدست آورند. اما همچنان نقاط تاریکی در مورد این جراحی و جود دارد که ما در این مطلب سعی بر آن داریم تا بیشتر به آنها بپردازیم.  عمل رینوپلاستی از دو بعد قابل بررسی است. یکی بعد زیبایی یا روانی آن و دیگر بعد تنفسی که عملکرد اصلی بینی میباشد.

در بعد روانی این عمل ما با دو سری افراد روبرو هستیم. گروه اول افرادی هستند که از ظاهر خود ناراضی اند اما خودشان هم نمیدانند که واقعا چه میخواهند یا به نوعی در رویا به سر میبرند و خواسته های غیر واقعی یا غیر معقول دارند. این افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی نمیباشند. چون فارغ از اینکه چقدر خوب جراحی آنها انجام شود آنها ناراضی خواهند ماند. اما گروه دوم دارای خواسته مشخص و معقول میباشند. مثلا از بزرگی یا قوز روی بینی خود رنج میبرند. این گروه از انجام جراحی هدف مشخصی را دنبال میکنند و وقتی به آن برسند راضی و خوشنود خواهند شد. برخی از افراد این گروه شدیدا از نظر روانی نیاز به انجام جراحی دارند. این افراد از ظاهر خود رنج میبرند. اعتماد به نفس لازم را برای مواجه با افراد دیگر در جامعه ندارند و بعضا فکر میکنند دیگران به ظاهر آنها با نظر منفی نگاه میکنند. انجام جراحی و اصلاح عیب مورد توجه این بیماران که اغلب سنین پایینتری دارد بعضا میتواند با ایجاد اعتماد به نفس آینده این بیماران را متحول کند. این چیزیست که ما بوفور در بیماران میبینیم و یکی از فوائد اصلی جواحی بینی محسوب میگردد.

در مورد بعد تنفسی مایلم ابتدا به نتایج تحقیات دو پرفسور آمریکایی بنامهای مک مولین و هانلی که در کارولینای شمالی مطالعات منحصر به فردی را انجام دادند و نتایج آنرا در سال ۲۰۰۸ در ژورنال گوش و حلق و بینی و جراحی سرو گردن آمریکا منتشر کردند، اشاره کنم. این مطالعه که از بزرگترین مطالعات پزشکی از نوع خود است، بر اساس جمع آوری نتایج ۲۹۱ مقاله تحقیقی طی ۲۵ سال بودکه نشان داد وضعیت تنفس بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند بطور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.

از بعد تنفسی و از دیگاه جراحی ما بینی را به سه قسمت میتوانیم تقسیم کنیم . قسمت اول قسمت خلفی یا حلق بینی که مورد بحث امروز ما نیست. مشکل تنفس در این قسمت بیشتر در کودکان به دلیل لوزه سوم یا گاهی بعلت  وجود تومور موجب بسته شدن راه تنفسی بینی میگردد. مسدود شدن راه بینی در قسمت دوم یا قسمت میانی بیشتر با انحراف تیغه بینی و یا بزرگی تورببینتها ایجاد میشود که در اعمال جراحی مستقل یا همزمان باعمل جراحی زیبایی بینی قابل اصلاح میباشد. قسمت قدامی شامل دریچه های بینی میشود که انسداد در آنها تنها توسط عمل جراحی زیبایی بینی قابل اصلاح میباشد. البته در اینجا دو نکته دیگر در مورد کسی که مشکل انسداد بینی بعلت انحراف تیغه بینی دارد حائز اهمیت است. اولا کسی که با انحراف تیغه بینی، قصد انجام رانوپلاستی را در آینده دارد توصیه به انجام همزمان آنهاست. چون غضروفهایی که ما در اصلاح انحراف تیغه بینی بر میداریم دقیقا همانهایی است که در بازسازی بینی در عمل راینوپلاستی استفاده میشوند. اما در صورت جراحی قبلی باید غضروفهای مورد نیاز را از گوش و دنده برداریم. ثانیا اگر انحراف تیغه بینی در قسمت قدامی یا جلویی بینی دارد اغلب در عمل مستقل انحراف بینی قابل اصلاح نبوده و توصیه به انجام عمل جراحی زیبایی بینی میباشد.

در اینجا سوالی که مطرح این است اگر مطلبی که ما در بالا ذکر کردیم درست است، یعنی همه عیوب انسدادی بینی غیر از آنهایی که در حلق بینی است با انجام راینوپلاستی قابل اصلاح است، پس چرا بسیاری از افرادی که اعمال جراحی زیبایی بینی انجام داده اند از مشکل تنفسی رنج میبرند. البته جواب این سوال در خودش نهفته است. یعنی از روش جراحی ای که ابزار اصلی اصلاح راه هوایی بینی است اگر به درستی استفاده نشود دقیقا میتواند به راه هوایی صدمه بزند. بعضی از جراحان به منظور به اصطلاح عروسکی کردن بینی آنقدر از میزان غضروفهای پشت و نوک بینی میکاهند که به دریچه های خارجی و داخلی بینی آسیب جدی میرسانند. روشی که بطور مرسوم برای جلوگیری از اتفاق فوق استفاده میشود، این است که اولا بیشتر از میزان خاصی غضروف برداشته نمیشود.  ثانیا در زیر غروفهایی که از پهنای آنها کاسته شده یا کنار غضروفهایی که از طول آنها کاسته شده غضروفهایی که اغلب از تیغه بینی بیمار برداشته میشود قرار میگیرد تا با حفظ زیبایی از کاهش توان آن غضروفها جلوگیری شود و عملکرد دریچه های بینی حفظ شود. ما اینجا از روش منحصر به فردی استفاده میکنیم و آن این است که بجای بریدن و برداشتن غضروفها در این شرایط آنها را تا کرده و بروی خود مجدد بخیه میکنیم که مشابه روش مرسوم ذکر شده قادر است علاوه بر زیبا سازی بینی عملکرد دریچه ها را حفظ کند ولی علاوه بر آن مزایای دیگری نیز دارد. اولا در این روش غضروف چون متعلق به همان ناحیه است از نظر جنس و استحکام تناسب بهتری با آنجا دارد و بعلت خونرسانی مناسب بعد از مدتی جذب نمیشود. ثانیا در این روش تیغه بینی دست نخورده مانده غضروف آن در صورت نیاز در جراحیهای بعدی قابل استفاده است و نیازی به برداشتن غضروف دنده یا گوش در آن جراحیها نمیباشد.

بعضا دیده میشود برخی از جراحان در یک روز بیش از ظرفیت یک فرد جراحی انجام میدهند. گاهی بیش از ۱۰ جراحی زیبایی بینی در یک روز. طبیعتا آنها فرصتی برای انجام تکنیکهای ظریف و پیشرفته ندارند. برخی دیگر دیده میشوند که آگاهی کامل نسبت به برخی تکنیکها ندارند، یا دیده میشود برخی بازسازیها به درستی انجام نشده و یا تنفس فدای زیبایی ظاهری شده است. ولی من مایلم چنین نتیجه گیری کنم که اگر جراحی برای افراد مناسب و توسط افراد آگاه و دلسوز انجام گیرد میتواند نتایج درخشانی را ببار آورد.

آیا نوک بینی بعد از گذشت مدتی از جراحی میافتد؟

با شیوه ای کا ما بکار میگیریم خیر. ما نوک بینی را مستقیم به تیغه  بینی را با شیوه ای که به tongue in grove موسوم است مستقیما به تیغه بینی متصل میکنیم، بنابر این نوک بینی در زاویه دلخواه ما برای همیشه میماند.

چه سنی را برای انجام جراحی زیبایی بینی مناسب میدانید؟

جراحی زیبایی بینی پس از تکمیل رشد استخوانهای پهن یعنی پس از ۱۴ سالگی در دختران و ۱۶ سالگی در پسران قابل انجام میباشد. پس از آن هرچه زودتر انجام شود نتایج بهتر است چون افراد قدرت ترمیم بهتری دارند و در ضمن از بعد روانی با افزایش اعتماد به نفس در سنینی که شخصیت افراد ساخته میشود میتواند نقش به سزایی در ساختن آینده آنان داشته باشد.

آیا اعمال جراحی دیگری را میتوان همراه جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

بله بالا کشیدن گوشه ابروها که مورد علاقه خانمهاست، اعمال جراحی پلک، کشیدن پوست (لیفتینگ) و گذاشتن پروتزهای مختلف مانند، چانه گونه و لب قابل انجام است.

آیا بینی های مردانه و زنانه تفاوتی دارند؟

بله از نظر زوایا و حالت و قوس پشت استانداردهای متفاوتی دارند.

کاربرد لیزر در جراحی زیبایی بینی چیست؟

لیزر وسیله ای برای بریدن یا سوزاندن است و علیرغم کاربرد وسیع در پزشکی هیچ کاربردی در جراحی زیبایی بینی در هیچ کجای دنیا ندارد

آیا نتایج عمل بینیهای گوشتی خوب در می آید؟

بینی استخوانی معمولا به بینی ای گفته میشود که روی آن قوز دارد. ولی بینی گوشتی اشکال متفاوتی دارد که در مواردی که مشکل غضروف است در اغلب موارد قابل اصلاح بوده و در مواردی که پوست کلفت مشکل بیمار است مشکل تا حدودی قابل اصلاح است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *