راهنمای بیماران

ملاحظات قبل از عمل

‪ ۱. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی پلاستیک بینی  از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه (ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و …) خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است‪.

‪ ۲. استعمال دخانیات به مدت ۴ هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی  ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خونرسانی به بافتهای عمل شده را مختل مینماید.

‪.۳ وجود هر نوع بیماری حاد در ناحیه سر و گردن مثلا سرما خوردگی می تواند عمل جراحی بینی را مخاطراتی همراه سازد.

۴. به مدت ۸ ساعت قبل از عمل جراحی بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید‪.

‪ ۵. لباس شما در هنگام مراجعه به کلینیک باید از نوعی باشد که مجبور نباشید از سر به تن کنید‪.

۶. هیچ نوع زیور آلاتی با خود نداشته باشید.

۷. هیچ نوع آرایشی نداشته باشید.

۸. شب قبل از عمل خوب بخوابید.

۹. شب قبل از عمل حمام بگیرید.

توصیه ها عمومی بعد از عمل:

 

۱. از خم شدن و فعالیتهای سنگین که ضربان قلب را بالای ۱۰۰ ضربان در دقیقه میبرد، مثل وزنه برداری و آئروبیک جدا خودداری فرمائید.(توجه داشته باشید که باید بر میزان فعالیت از پایان هفته دوم تدریجا افزوده شود که تا پایان هفته سوم به حد فعالیت طبیعی برسد.)

۲. از وارد آمدن ضربه به بینی خود تا ۴ هفته جدا خود داری فرمائید. توجه داشته باشید که عینک بعد از برداشتن آتل نباید روی بینی تکیه کند. آنرا به پیشانی خود تکیه دهید.

۳. توجه داشته باشید، پوست بینی شما بعد ازجراحی به نور آفتاب حساستر میگردد. بنابراین در صورتی برای مدت طولانی زیر آفتاب میمانید حتما از ضد آفتابهای با SPf >20 با پوشش هر دو طیف، UVA و UVBاستفاده نمائید.

۴. آتل بینی بعد از ۶ الی ۷ روز از روی بینی برداشته میشود. پس از آن میتوانید بینی را با آب وصابونهای ملایم بشویید و از لوازم آرایش روی آن استفاده نمائید. در صورت خشکی پوست بینی از ازکرمهای مرطوب کننده استفاده دهید.

۵. بعد از عمل نوک بینی ممکن است بیحس باشد یا احساس نا مطلوبی را در دندانهای پیشین داشته باشید. آین نوع حسها بتدریج از بین خواهند رفت.

۶. توجه داشته باشید که اگرچه بیشتر التهاب و تورم در ۲ تا ۳ هفته اول بعد از عمل از بین میرود، ولی حدود یکسال طول میکشد تا ۱۰٪ باقمانده التهاب از میان برود. بینی ممکن است سفتتر از زمان پیش از عمل بنظر بیاید که تدریجا به حالت طبیعی برمیگردد. توجه داشته باشید که از احساس سفتی که بینی خود ممکن است حس کنید تنها شما آگاه هستید نه دیگران.

۷. از برداشتن بار سنگینتر از ۵ کیلو گرم تا سه هفته پرهیز جدا نمائید.

۸. تمامی جراحات در زمان التیام بشدت به نور خورشید حساس میباشند. بنابر این در صورتی که در معرض نور خورشید قرار میگیرند حتما از ضد آفتاب با SPF‪>15استفاده گردد.

۹. داروهای خود را با دقت و دقیقا طبق دستور مصرف نمائید. در صورت تهوع، استفراغ، جوش، تنگی نفس، اسهال پس از مصرف داروها، همچنین در صورت تب بالای ۳۸.۵ درجه، قرمزی یا درد شدید در ناحیه عمل، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

۱۰. بعد از کشیده شدن بخیه ها و برداشته شدن آتل(داخلی یا خارجی)، بخصوص اگر جراحی تیغه میانی بینی یا توربینیت ها انجام شده باشد، شستشوی داخل بینی با سرم یا آب نمک توصیه میگردد. شما میتوانید از قطره فنیل افرین تنها بصورت متناوب در هفته اول و دوم بعد از عمل به جهت بهبود وضعیت تنفس، یا اگر پرواز دارید برای جلوگیری از از التهاب بینی استفاده نمائید.

۱‫۱. اگر خونریزی بینی شما افزایش پیدا کرد(خون قرمز روشن) و نیاز تعویض پد بینی هر ۳۰ الی ۴۰ دقیقه پیدا کردید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.جهت جلوگیری از خونریزی همچنین میتوانید راست بنشینید و مدت ۱۵ دقیقه انتهای بینی خود را فشار دهید. یا از قطره فنیل افرین به بینی استفاده نمائید . خونریز معمولا به این درمانها جواب میدهد.

 

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی:

۱. تا ۷ روز بعد از عمل رینوپلاستی هنگام خواب و استراحت سر خود را با استفاده از دو بالش بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

۲. در طی روز و تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی، حتی الامکان کیسه یخی را روی بینی قرار دهید، تا از عوارض جراحی مانند تورم و کبودی در ناحیه عمل بکاهید.

۳. از آنجا که حد اکثر تورم و التهاب بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل میباشد، افزایش تورم در ۴۸ ساعت اول، طبیعی تلقی میگردد.

۴. در صورت درد میتوانید از مسکنهای موجود هر ۳ الی ۴ ساعت استفاده نمائید. مصرف مسکنها همراه با ژله یا کراکر توصیه میگردد. (در صورت عدم درد از مصرف بیرویه مسکنها جدا پرهیز نمائید.)

۵. در صورت اضطراب میتوانید از داروهای ضد اضطراب مانند آلپرازولام (هر ۸ ساعت) استفاده نمائید. (از مصرف همزمان آلپرازولام و سایر داروهای خواب آور خودداری فرمائید.)

۶. در اولین روز بعد از جراحی از رژیم سبک مایعات استفاده نمائید. از روز دوم میتوانید به رژیم متداول غذائی خود باز گردید. ولی تا دو هفته از مصرف غذاهائی که نیاز به جویدن فراوان دارند خودداری فرمائید.

۷. خروج ترشحات خون آلود از بینی تا ۳ الی ۴ روز بعد از عمل طبیعی تلقی میگردد. بنابر این در صورت نیاز تنها پانسمان خارجی زیر بینی را که خون آلود گشته است تعویض فرمائید.

۸. از وارد آوردن فشار روی بینی، جدا خودداری کنید.

۹. استنشاق و یا فین کردن شدید در دو هفته ابتدائی بعد از عمل موجب خونریزی بینی میگردد.

۱۰. از عطسه کردن خودداری نمائید و در صورت نیاز تنها از راه دهان عطسه کنید.

۱۱. در مدتیکه آتل روی بینی شما قرار دارد، دقت لازم را بعمل آورید تا حتی المقدور از خیس شدن آن جلوگیری به عمل آید.

۱۲. گوشه پره های بینی و محل بخیه های خود را بطور مرتب با نوک گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه تمیز فرمائید، سپس محل مذکور را با پماد تتراسکلین چرب نمائید. انجام این عمل از ایجاد دلمه در نواحی مذکور جلوگیری مینماید.

۱۳. نوک گوش پاک کن را بیش از سر پنبه ای آن داخل بینی نفرمائید.

۱۴. توجه داشته باشید که تا بهبودی کامل همواره با بینی خود با ملایمت رفتار نمائید تا به آن صدمه ای وارد نشود.

 

سایر توصیه ها

 1. ۱٫ روز اول, استراحت کامل داشته باشید. حتی الامکان به حالت نشسته استراحت کنید. کیسه یخ روی چشمان خود قرار دهید.
 2. ۲٫ روز اول بلافاصله پس از هوشیاری کامل می توانید خوردن مایعات (ترجیحا سرد) را شروع کنید. روز دوم غذای نرم و از روز سوم می توانید غذای عادی میل کنید.
 3. ۳٫ به مدت سه روز در موقع خواب و استراحت دو بالش زیر سر بگذارید.
 4. ۴٫ تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید و از فعالیت جسمانی زیاد خودداری کنید. با شروع هفته دوم به تدریج فعالیتتان را افزایش دهید و تا پایان هفته سوم به فعالیت عادی برگردید.
 5. ۵٫ داروهای تجویز شده را مرتب مصرف کنید و از مصرف داروهای اضافه خودداری فرمایید.
 6. ۶٫ از فین کردن خودداری نمایید. در صورت نیاز پره ها و ابتدای سوراخ بینی را با سرم نمکی و گوش پاک کن و یا دستمال کاغذی (لوله شده) تمیز کنید و گوش پاک کن را آغشته به پماد تتراسیکلین نموده و داخل بینی را تا جایی که به راحتی وارد می شود چرب نمایید.
 7. ۷٫ از صحبت کردن طولانی و نیز مکالمه تلفنی طولانی به مدت دو هفته خودداری فرمایید.
 8. ۸٫ حتما سیگار نکشید.اطراف بیمار نیز کسی سیگار نکشد.
 9. ۹٫ در شستشو دقت کنید که پانسمان وچسب ها خیس نشوند. می توانید برای حمام کردن از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن (از گردن به پایین) استفاده کنید. فرد دیگری می تواند موهای شما را در حالتی که سر به عقب برگردانده شده است بشوید. از دوش گرفتن خودداری کنید. زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب نمایید زیرا موجب تورم بیشتر بینی و خیس شدن پانسمان ها خواهد شد.
 10. ۱۰٫ ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است ایجاد شود که تا روز دوم و سوم تشدید خواهد شد. در طول این مدت می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. قسمت اعظم این ورم و کبودی ظرف یک هفته تا ده روز از بین می رود. لکه های خونمردگی در سفیدی چشم به تدریج از بین خواهد رفت.
 11. ۱۱٫ در موقع عطسه کردن سعی کنید با دهان باز عطسه کنید.
 12. ۱۲٫ حداقل ده روز از لبخند زدن و گریه کردن و حرکات صورت خودداری نمایید.
 13. ۱۳٫ دندان ها را با یک مسواک نرم و با ملایمت مسواک کنید. این کار را از همان روز اول شروع کنید. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری فرمایید تا بینی دچار جابجایی نشود.
 14. ۱۴٫ حداقل یک هفته از پوشیدن پیراهن هایی که دکمه ندارند (تی شرت) خودداری نمایید. لباسهایی بپوشید که در جلو و یا عقب دکمه های کاملی دارند و نیاز به عبور دادن سر از آنها نیست.
 15. ۱۵٫ حداقل هشت هفته از آفتاب و نورهای قوی اجتناب کنید. از گرما نیز اجتناب کنید زیرا موجب تورم بافت ها می شود. اگر مجبورید برای مدت طولانی زیر آفتاب بمانید از کلاه یا کرم ضدآفتاب و یا از هر دو استفاده کنید.
 16. ۱۶٫ حداقل شش هفته از شنا کردن بپرهیزید و از فعالیت شدید از قبیل بلند کردن اشیای سنگین و خم شدن و انجام حرکات ورزشی خودداری نمایید. ۱۷ـ تا شش ماه از ضربه خوردن به بینی جدا خودداری گردد.
 17. ۱۷٫ حداقل دو ماه از عینک استفاده نکنید. در صورتی که عینکی هستید از عینک که با چسب به پیشانی متصل شده استفاده کنید. از لنزهای تماسی پس از کاهش ورم به اندازه کافی (حدود روز پنجم) می توانید استفاده کنید.
 18. ۱۸٫ آرایش صورت در صورتی که به گچ و چسب ها لطمه ای نزند , بلامانع است. پس از برداشتن گچ می توانید بینی را با صابون بشویید و آرایش کنید. اگر پوست خشک باشد می توانید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
 19. ۱۹٫ گچ بینی روز هفتم پس از عمل برداشته خواهد شد. پس از آن ممکن است تورم یا تغییر رنگی در بینی , چشم ها و لب بالا دیده شود. بینی در این زمان متورم و سربالا است. این موارد به تدریج برطرف می شود. البته در برخی از بیماران ممکن است رفع کامل آن تا شش ماه طول بکشد.
 20. ۲۰٫ غضروف ها را در شیشه ای به شما می دهند. آنها را در دو کیسه فریزر مشکی رنگ قرار دهید و به مدت یک سال در فریزر نگه دارید.
 21. ۲۱٫ هر مساله ای را که به نظرتان می رسد یادداشت کنید و در ویزیت های پس از عمل سوال بفرمایید . در صورت بروز هر مشکلی حتما و سریع با جراح تماس بگیرید.

2 دیدگاه ها

 1. حسین دادگر می‌گه:

  سلام
  من ۳۰ سال سن دارم و در سن ۱۵ سالگی مورد پرتو درمانی در ناحیه فک پایین و گردن به علت وجود تومور قرار گرفتم‌ از آن موقع که در سن رشد بودم ناحیه های پرتو دیده تقریبا لاغر شده مخصوصا ناحیه گردن ولی سایر قسمت های صورت و بدنم از لحاظ حجم بد نیست ، میخواستم برای لاغری گردنم و پر و حجیم کردنش چیکار باید کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید از چه روش و یا عمل جراحی استفاده کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *