رفع خط خنده ناشی از بالارفتن سن و تحرک زیاد ماهیچه‌های اطراف لب

رفع خط خنده ناشی از بالارفتن سن و تحرک زیاد ماهیچه‌های اطراف لب

خط خنده

خط خنده خطی است که در هنگام خندیدن روی صورت نمایان می‌شود. معمولاً، این خط از کنار بینی شروع شده و تا کناره‌های دهان ادامه می‌یابد. امروزه روش‌های جراحی و غیر جراحی زیادی برای رفع خط خنده وجود دارد.

شما می‌توانید با مراقبت از پوست خود از عمیق شدن این خطوط جلوگیری کنید. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و کشیدن سیگار را ترک کنید. از یک رژیم غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی پیروی کنید تا رشد این خطوط متوقف شود.

علت ایجاد خطوط دور لب چیست؟


علت ایجاد خطوط دور لب رفع خط خنده ناشی از بالارفتن سن و تحرک زیاد ماهیچه‌های اطراف لب

این خطوط با خطوط دیگر صورت تفاوت دارند و همیشه نشانه افزایش سن و پیری نیستند.

فعالیت زیاد ماهیچه‌های اطراف لب

این خطوط به دلیل حرکات مکرر ایجاد می‌شوند. احتمال شکل‌گیری این خطوط به صورت عمقی در سخنرانان و افرادی که زیاد می‌خندند بیش از افرادی است که کمتر صحبت می‌کنند. به همین دلیل است که برخی نوجوانان و افراد زیر ۲۰ سال خطوط خنده جلب‌توجه­کننده‌ای روی صورت خود دارند ولی بقیه پوست صورت آنها لطیف و صاف است.

ژنتیک 

ژن‌ها نیز تأثیر عمده‌ای در شکل‌گیری این خطوط دارند، ممکن است شما این خطوط را از والدین خود به ارث برده باشید، بنابراین سریع خود را سرزنش نکنید در حالی که می‌توانید به راحتی پدر و مادر خود را مورد سرزنش قرار دهید.

علت‌های دیگر

خطوط خنده عمیق‌تر حتی زمانی که شما نمی‌خندید هم مشخص می‌شوند و باعث ایجاد جین و چروک‌هایی روی پوست صورت شما می‌شوند. افزایش سن، آسیب‌دیدگی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و عادات مؤثر بر تولید کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست مانند سیگار کشیدن بر عمیق‌تر شدن این خطوط تأثیر می‌گذارند. زمانی که خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یابد، بیشتر پوست صورت شروع به افتادن و شل شدن کرده و گونه‌های می‌افتند. زمانی که گونه‌های می‌افتند، خطوط خنده شکل می‌گیرند.

 بهترین درمان برای خط خنده چیست؟


درمان برای خط رفع خط خنده ناشی از بالارفتن سن و تحرک زیاد ماهیچه‌های اطراف لب

ممکن است درمان‌هایی برای رفع این چین و چروک‌ها روی قسمت‌های دیگر صورت به شما پیشنهاد شود. به هر حال، باید به این نکته توجه داشته باشید که نرخ موفقیت در رفع خطوط خنده به این بستگی دارد که آیا روشی که شما برای رفع آن انتخاب کرده‌اید روش مؤثری برای رفع خطوط و چین و چروک‌های عمیق بوده است یا نه.

فیلرها

فیلرها ممکن است بر پایه اسید یا کلاژن باشند. هر دو از مؤلفه‌های طبیعی موجود در بافت همبند پوست هستند. اساساً این فیلرها باعث برجسته شدن پوست اطراف خطوط خنده و کاهش ظاهر آنها به مدت چند ماه می‌شوند. ژل‌های بر پایه کلاژن برای موارد شدید مؤثرتر هستند. ممکن است نیاز باشد شما چندین مرتبه برای تزریق به پزشک مراجعه کنید.

برخی ژل‌های اسیدی معروف عبارتند از پرلاین، رستالین و جوودرم. برای این که مشخص شود کدام یک از این ژل‌ها برای شما مناسب است یا حتی کدام یک می‌تواند جزو انتخاب‌های شما قرار گیرد باید با یک متخصص مشورت کنید. با این که ژل‌ها اثر شگفت‌آوری درترمیم چین و چروک‌ها دارند اما ممکن است بهترین گزینه برای درمان و رفع خطوط خنده نباشند.

 بوتاکس

استفاده از بوتاکس برای ترممی خطوط خنده ممکن است بهترین روش نباشد که دلیل آن نحوه تزریق بوتاکس است. سم وارد عضله شده و آن را ضعیف می‌کند تا پوست صاف‌تر به نظر برسد. این رویکرد ممکن است خطر داشته باشد. اگر این مواد در قسمت‌هایی از صورت در زیر چشم تزریق شوند ممکن است باعث شوند که عضلات نتوانند به درستی در صورت کار کنند. با این که از این خطوط بیزار هستید اما شما باید بتوانید عضلات صورت خود یا حداقل دهان خود را حرکت دهید.

تزریق چربی

برای انجام این فرایند، چربی از یک قسمت از بدن برداشته شده و به عنوان یک فیلر در قسمت تحت درمان تزریق می‌شود. تزریق چربی به رفع خطوطی که اطراف دهان شکل می‌گیرند کمک می‌کند.

 لیفت صورت برای رفع خطوط خنده

لیفت صورت یکی از روش‌های جراحی است که برای رفع خطوط خنده به کار برده می‌شود. در واقع، لیفت صورتی که به رفع خطوط خنده کمک می‌کند، لیفت قسمت میانی صورت است. در این روش پوست شل شده روی گونه‌ها کشیده شده تا چین و چروک‌ها را از بین ببرد.

پروتز گونه

این روش متفاوت از تزریق ژل است. در این روش از عمل جراحی برای کاشت پروتز گونه‌ها و کاهش خطوط و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود. زمانی که این عمل به درستی انجام شود، علاوه بر این که خطوط خنده برطرف می‌شوند احتمالاً گونه‌های رؤیایی و طبیعی شما نیز ساخته می‌شود.

برش

این روش نیز یک روش جراحی برای رفع خطوط خنده است که در آن پوست چین و چروک‌ها به طور کامل بریده می‌شود. این روش می‌تواند بهترین گزینه برای رفع خطوط خند و سفت شدن پوست در آن ناحیه باشد.

کرم‌های موضعی

همه افراد راغب به انجام عمل‌های جراحی و فرو کردن سوزن در صورت خود نیستند. به همین دلیل محصولاتی ساخته شده‌اند که می‌توانند به طور موضعی استفاده شده و چین و چروک‌ها و خطوط خنده را برطرف کنند. کرم‌ها و سرم­های متنوعی برای کاهش این مشکل تولید شده‌اند. در حالی که نتایج حاصل از استفاده از این محصولات به سرعت عمل‌های تهاجمی‌تر مانند جراحی پلاستیک آشکار نمی‌شوند، برخی محصولات ممکن است بتوانند مانند آنچه روی بسته‌بندی آنها قید شده است عمل کنند.

 چگونه از ایجاد چروک دور لب پیشگیری کنیم؟


اگر شما می‌خواهید از شکل‌گیری خطوط خنده پیشگیری کنید، روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد.

البته بهتر است ابتدا با پزشک مشورت شود.

خودداری از استعمال دخانیات

سیگار کشیدن به دلیل پک زدن به سیگار و خارج کردن دود آن از دهان باعث شکل‌گیری خطوط عمودی در بالای لب بالایی می‌شود. این کار باعث ضعیف‌تر شدن پوست و آزاد شدن رادیکال‌های آزاد که یکی از علل پیری پوست هستند نیز می‌شود. با اجتناب از سیگار کشیدن، شما ویتامین ث را در بدن خود حفظ می‌کنید. ویتامین ث یک ویتامین ضروری برای تولید و حفظ کلاژن است؛ بنابراین با خودداری از استعمال دخانیات شما ویتامین ث را در بدن خود حفظ کرده که به افزایش مقاومت بدن در برابر شکل‌گیری خطوط ریز روی پوست کمک می‌کند.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

از اشعه مضر نور آفتاب به خصوص در ساعاتی که خورشید بسیار گرم است دوری کنید. تحقیقات ثابت کرده است زمانی که پوست در سایه باشد، کلاژن جدید تولید می‌کند.

کلاژن خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ کرده و از شکل‌گیری چین و چروک‌ها جلوگیری می‌کند؛ بنابراین باید از کرم ضد آفتاب، کلاه عریض یا چتر استفاده کنید تا از شکل‌گیری خطوط خنده روی صورت شما جلوگیری شود.

 از محصولات مرغوب مراقبت‌های پوستی استفاده کنید

همه محصولات مراقبتی پوست به شما در کاهش خطوط خنده کمک نمی‌کنند و بسیاری از آنها می‌توانند اثری معکوس داشته باشند زیرا از کیفیت نامرغوبی برخوردار بوده و در آنها از مواد مصنوعی ارزان قیمت و پرکننده‌های که واقعاً باعث خشکی و تحریک پوست می‌شوند استفاده شده است.

اجتناب از استرس

استرس به میزان زیادی بر رنگ چهره شما تأثیر می‌گذارد زیرا باعث تولید رادیکال‌های آزاد شده که منجر به تسریع ظهور علائم پیری می‌شود؛ بنابراین سعی کنید که آرام باشید و فعالیت‌ها و کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت برده و احساس خوبی با آنها داشته باشید. در نهایت این کارها اثرات مثبتی روی پوست شما می‌گذارند.

عضلات صورت خود را شل کنید

وقتی که شما تحت تنش هستید معمولاً آن را با صورت خود نشان می‌دهید. با شل کردن عضلات صورت، از شکل‌گیری خطوط خنده جلوگیری کنید.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

ممکن است این واقعیت که یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند از پیر شدن پوست جلوگیری کند را هزاران مرتبه شنیده باشید. امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که برای حفظ سلامت پوست و رنگ چهره بسیار مفید هستند.

اگر شما به دنبال مصرف غذاهایی هستید که از شکل‌گیری چین و چروک‌ها جلوگیری کنند همیشه به یاد داشته باشید که میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک موادی هستند که سم و مواد شیمیایی در بدن شما تولید نمی‌کنند. همچنین از خوردن غذاهای فراوری‌شده یا غذاهای عمومی که شور، شیرین و سرشار از چربی‌های اشباع‌شده هستند پرهیز کنید.

حفاظت از کلاژن و الاستین

برای جلوگیری از شکل‌گیری خطوط خنده باید کلاژن و الاستین شما در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند زیرا پوست به مرور زمان شل شده و توانایی خود را در تولید این مواد از دست می‌دهد.

سطح اسید هیالورانیک کاهش یافته و رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شوند. با داشتن یک سبک زندگی سالم و استفاده از محصولات مراقبت پوستی مرغوب می‌توان از آسیب‌دیدگی کلاژن و الاستین جلوگیری کنید.

زمانی که اسید هیالورانیک پوست از بین برود، استفاده از سرم­های حاوی اسید هیالورانیک می‌تواند یک روش مؤثر برای جلوگیری از شکل گرفتن خطوط خنده باشد.

به اندازه کافی بخوابید

کم‌خوابی باعث ترشح موادی به نام کورتیزون می‌شود که ارتباطات سلولی را تخریب کرده و باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شوند.

به عبارت دیگر، خواب کافی باعث تولید هورمون‌های رشد می‌شود که برای جوانسازی پوست و کاهش خطوط خنده ضروری هستند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *