روش ها و اهداف طرح لبخند

cosmetic dentistry5 روش ها و اهداف طرح لبخند

روش ها و اهداف طرح لبخند

لبخند زدن و خندیدن از پدیده فیزیولوژیکی بدن می باشد که باعث افزایش هورمون های سودمند بدن می شود و نقش سازنده ای در بدن دارند. ولی بسیاری از افراد به دلیل نداشتن طرح لبخند زیبا از لبخند زدن خوداری می کنند و دارای اعتماد بنفس کافی نیستند. یک لبخند زیبا، باید دارای سلامت، زیبایی ، پاکیزگی و محبت باشد. این چهار عامل، یک لبخند دلنشین را به وجود می آورند. نقش سلامت در داشتن لبخندی زیبا مهم است و باید تمام اجزایی که در یک لبخند دیده می‌شوند، سالم باشند. دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها و چهره بیمار باید سالم و بدون عیب و نقص باشند. زیبایی، پدیده‌ای هارمونیک در یک لبخند زیباست که اگر در لبخند کسی به چشم بیاید، آرامش چشم‌نوازی را به بیننده انتقال می دهد و حس زیبایی پسندی را ارضا می‌کند. در روش های اصلاح طرح لبخند از درمان ارتودنسی نیز استفاده می شود که کمی طولانی مدت ولی مفید است.

روش های اصلاح طرح لبخند:

دندانپزشکی زیبایی روش های متعددی را برای دستیابی به لبخندی زیبا به شما پیشنهاد می دهد:

  • اولین روش درمانی که برای رفع این مشکل وجود دارد، ارتودنسی است که معمولا برای کودکان از سن ۱۲ سالگی به بالا انجام می شود. با ارتودنسی دندان‌ها به یکدیگر می‌چسبد. اما در خیلی از موارد فاصله‌های دندانی که به دلیل کوچ‌تر بودن اندازه دندان‌ها نسبت به اندازه فک است تنها با ارتودنسی قابل درمان نیست، چون اندازه دندان‌ها کوچک‌تر از حد طبیعی است و باید اندازه دندان‌ها اصلاح شود. در این حالت نیاز است از نظر زیبایی روی دندان‌ها کار کنیم و این فاصله را اصلاح کنیم. برای این مورد ۲ روش زیبایی وجود دارد. روش اول باندینگ کامپوزیت است که موادی از جنس کامپوزیت همرنگ دندان به کناره آن اضافه می شود و فاصله‌ها به این روش بسته می شود و روش بسیار خوبی است از این جهت که معمولا دندان تراش نمی خورد و از نظر شکل و فرم ظاهری کاملا شبیه دندان طبیعی است و از نظر هزینه نسب به سایر روش‌ها به نفع بیمار است.
  • روش دوم استفاده از لامینت (لمینت) چینی است. در این روش دندان ها مقداری تراش می خورد ،گاهی تا نیم میلیمترتراش خوردگی لازم است،بعد غشای چینی مخصوص روی دندان قرار می گیرد و فاصله‌ها را پر می کند.البته این روش هزینه زیادی دارد.
  • روش سوم استفاده از بلیچینگ می باشد که در این روش رنگ دندان های زرد و کدر شده به سفید تغییر داده می شود که سفید کردن دندان نیز گفته می شود. این روش جزو پر استفاده ترین روش های لبخند لثه ای می باشد و البته علی رقم استفاده ی زیاد هزینه ی نسبتاً بالایی نیز دارد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت :

اصلاح طرح لبخند ممکن است به روش های  مختلفی انجام شود که پس از بررسی های دندانپزشک زیبایی ممکن است یک یا چند روش را انتخاب کنید. اگر دندان های بیمار دارای فرم نامناسبی باشد و بیمار مایل به ارتودنسی نباشد و این عدم تمایل دارای توجیه قابل قبولی باشد ، معمولا اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت بهترین گزینه برای بیمار می باشد . ونیر کامپوزیت ها روکش های کامپوزیتی می باشند که با قرار گرفتن بر روی دندان ها جلوه ای خاص برروی دندان ها ایجاد می کند . اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت در مواقعی که بیمار می خواهد لبخند هالیوودی نیز داشته باشد و رنگ سفیدی خاصی برای دندان های خود می خواهد نیز استفاده می شود . اصلاح طرح لبخند در این روش ممکن است با توجه به نیاز و فرم دهان بیمار بر روی یک فک, دو فک و یا بر روی بعضی از دندان های انجام شود.

اصلاح رنگ طرح لبخند با لامینت :

نقص‌های زیبایی جزیی مانند شکستگی لبه دندان، ترک، فاصله بین دندان‌ها و ناهنجاری‌های فکی ـ دندانی (مال اکلوژن) جزیی را می‌توان با روکش پرسلن (چینی/ سرامیکی) یا زنیر زیرکونیومی اصلاح کرد تا لبخندی زیبا، یک‌دست، صاف و طبیعی خلق شود. استفاده از روکش در اکثر موارد آسیبی به ساختار دندان وارد نمی‌کند. در کل کمتر از نیم میلی‌متر از جلوی دندان تراشیده می‌شود تا فضای کافی برای قرار گرفتن روکش ایجاد شود و اطمینان حاصل شود که پرسلن به اندازه کافی برای محافظت از ناحیه درمان شده محکم است. روکش سرامیکی کاملاً شبیه دندان طبیعی است و باید روزانه با مسواک و نخ دندان تمیز شود. متخصصان کلینیک سیمادنت توصیه‌های لازم را برای مراقبت بهتر به بیمار ارائه می‌دهند تا لبخند رویایی جدید سال‌ها زیبا و درخشان باقی بماند.

اصلاح رنگ طرح لبخند با بلیچینگ :

معمولا در مواقعی که دندان های فرد دارای نظم مناسبی می باشد و نیاز به ترمیم ندارد ، دندان پزشکان با اصلاح رنگ در طرح لبخند با کمک بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها به هدف زیبا سازی لبخند خواهند رسید  . علت دوری کردن از روش های مثل ونیر ها اینست که مراجعه کننده دارای دندان های مرتب و منظمی می باشد و نیازی به روش های دیگر اصلاح طرح لبخند ندارد و رنگ های بلیچین را ایده ال درمان خود میابد ، در نتیجه با یک بلیچینگ و سفید شدن دندان های فرد خط لبخندی زیبا در دندان های فرد ایجاد می شود . البته قابل ذکر است که سفیدی دندان با بلیچینگ نسبی است و اگر مورد رضایت فرد واقع نشود باید روش های دیگری برای اصلاح لبخند این گونه از بیمار ها استفاده شود.

هدف:

هدف از درمان جامع زیبایی، ایجاد سیستم جونده متعادلی است که در آن دندان­ها، بافت­های نرم، عضلات، ساختار استخوانی و مفاصل در هارمونی و هماهنگی کامل با هم قرار گرفته و عمل کنند. نکته بسیار مهم که باید در زمان برنامه ­ریزی برای طرح درمان زیبایی، بدان توجه داشت این است که، طرح لبخند جزئی از رویکرد جامع برای درمان بیمار در نظر گرفته ­شود. به بیان دیگر طرح لبخند پروسه‌ای مجزا از درمان همه­ جانبه و کامل بیمار تلقی نمی‌­شود بلکه باید در هماهنگی کامل با نیازهای درمانی بیمار باشد. برای آن‌که نتیجه درمان، موفقیت‌آمیز باشد و سلامت و فانکشن (عملکرد) سیستم جونده را موجب شود لازم است درک درستی از روابط متقابل میان تمام ساختارهای حمایت ­کننده دهان شامل عضلات، استخوان­ها، مفاصل، بافت­های لثه­ای و اکلوژن، وجود داشته باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *