رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

بینی پهن و گرد

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

بیماران به دلایل مختلفی خواستار انجام عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) می‌شوند که یکی از متداول‌ترین آنها اصلاح نوک بینی پهن و گرد یا توپی شکل است؛ در چنین بینی‌هایی به نظر می‌رسد که توپ کوچکی انتهای بینی قرار دارد. نوک بینی گرد و گوشتی بینی را بزرگ و ناخوشایند جلوه می‌دهد، توجه دیگران را به خود جلب می‌کند و زیبایی دیگر اجزاء صورت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. هرچند داشتن یک بینی نوک پهن برای بسیاری آزاردهنده نیست، اما هستند عده‌ای که از داشتن یک بینی توپی شکل خجالت می‌کشند و کاهش اعتماد به نفس و حس رضایت از خود ایشان را وادار به انجام جراحی زیبایی می‌کند.

اگر بینی توپی شکل با نوک گرد و گوشتی دارید و این موضوع آزارتان می‌دهد، باید بدانید که با بهره‌گیری از روش‌های مختلف عمل زیبایی بینی می‌توانید به بینی دلخواه خود دست یابید. دکتر اکبری بینی را معاینه می‌کنند و روش مناسب عمل را با توجه به نوع بینی توپی شکل تعیین می‌کنند. عمل نوک بینی که به منظور اصلاح نوک گرد و پهن بینی انجام می‌شود، درمان مناسبی است که با خلق بینی خوش فرم و متناسب اعتماد به نفس را به شما برمی‌گرداند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عمل بینی گرد و توپی شکل یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۲۸۳۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

بینی توپی شکل چیست؟


pahn4 رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

به طور خلاصه نوک بینی نباید توجه را به خود جلب کند و باید از نظر بزرگی و پهنا به گونه‌ای متناسب باشد که پل بینی با شیبی ملایم به آن برسد. بهتر است نوک بینی شکلی سه گوش، البته بدون هیچ زاویه تیز داشته باشد. این شکل اصطلاحاً مثلث نرم گفته می‌شود، به این معنا که با شیبی منحنی از میانه‌ به کناره‌ها می‌رود. نوک بینی توپی شکل حالتی گرد دارد و به نظر می‌رسد که توپ کوچکی در نوک بینی قرار گرفته است. اکثر بیمارانی که برای عمل نوک بینی توپی به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند، از پهن یا بزرگ بودن بینی خود ناراضی هستند و شماری نیز بینی خود را بدشکل و نازیبا می‌دانند.

علل بینی با نوک پهن و گرد


عامل‌های مختلفی در ایجاد بینی توپی شکل نقش دارد که شایع‌ترین آنها ضخیم بودن پوست نوک بینی است. بیش از حد ضخیم بودن پوست بینی حالتی توپی شکل به نوک بینی می‌دهد. علت دیگر این است که غضروف کناری نوک بینی پهنا یا تحدب بیش از حد دارد و باعث بدفرمی بینی می‌شود.

انواع


نوک بینی توپی غضروفی

جراح  غضروف‌های نوک بینی را در عمل زیبایی بینی شکل می‌دهد تا بینی خوش فرم‌تر شود و نوک بینی توپی غضروفی اصلاح شود.

نوک بینی توپی چربی‌دار

در عمل زیبایی نوک بینی گرد و چربی‌دار از پیوند غضروف استفاده می‌شود و مقداری از بافت‌های چربی از نوک بینی برداشته می‌شود تا چربی زیرپوستی کاهش یابد.

توپی بودن نوک بینی به دلیل وجود بافت همبند

نوع سوم بینی توپی شکل پی‌آمد جمع شدن بافت همبند جای زخم در نوک بینی است. بافت‌های همبند باید برداشته شود، گاهی استفاده از پیوندهای غضروفی نیز لازم است.

عمل نوک بینی


تغییر شکل بینی با زدن بخیه

pahn5 رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

بعضی از بینی‌های با نوک پهن را می‌توان با تکنیک بخیه زدن اصلاح کرد. بخیه‌های دائمی زیر برآمدگی بینی زده می‌شود تا غضروف کناری تحتانی هر سمت بینی باریک شود. سپس جراح هر دو غضروف را همزمان بهم نزدیک‌تر می‌کند. این بخیه‌ها که به بخیه‌های پیوند دهنده‌ی برآمدگی بینی موسوم‌اند، نوک بینی را به خوبی کوچک می‌کند و بینی خوش‌فرم‌تری را به دست می‌دهد.

اصلاح غضروف سفالیک

pahn6 رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

روش دیگر جراحی بینی با نوک پهن و گرد به اصلاح سفالیک معروف است. منظور از بخش سفالیک غضروف کناری تحتانی، لبه‌ی بالایی یا حاشیه آن، یعنی بخش مقابل پره سوراخ بینی، است که در نگاه مستقیم به بینی از روبرو مشخص است. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید اگر این بخش از غضروف کناری تحتانی بیش از حد برجسته باشد، نوک بینی پهن‌تر و گردتر به نظر خواهد رسید. در چنین حالتی می‌توان با شکل‌دهی به غضروف سفالیک به یک بینی خوش تراش دست یافت.

جراح غضروف برجسته‌ی بینی را در امتداد لبه سفالیک تراش می‌دهد یا برمی‌دارد تا گردی غضروف کمتر و نوک بینی متناسب‌تر شود. این روش باید در نهایت دقت اجرا شود تا تقارن نوک بینی حفظ شود. متخصص زیبایی نباید مقدار زیادی از غضروف را بردارد و معمولاً پهنای غضروف به حدود ۸ تا ۱۰ میلی‌متر کاهش داده می‌شود تا نوک بینی تکیه‌گاه ساختاری مناسبی داشته باشد. اگر مقدار زیادی غضروف برداشته شود، چون غضروف کافی برای حفظ شکل بینی وجود ندارد، احتمال تخریب نوک بینی افزایش می‌یابد. نتیجه این اشتباه به هم چسبیدن نوک بینی است که گاهی چند ماه یا چند سال پس از عمل ناموفق بروز می‌یابد. اگر عمل به روش صحیح بر روی بیمار مناسب انجام شود، شکل نوک بینی بهبود می‌یابد و حمایت ساختاری آن نیز حفظ می‌شود.

پیوند غضروف به نوک بینی

pahn7 رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)

دیگر روش اصلاح نوک بینی گرد و توپی شکل پیوند زدن غضروف به بینی است. منظور از پیوند یا گرافت این است که غضروف از بخشی از بدن خود بیمار (معمولاً تیغه یا سپتوم بینی، گوش یا دنده) گرفته می‌شود و به بینی پیوند زده می‌شود تا شکل بهتری را به دست دهد. جراح در این روش از پیوند غضروف برای تغییر شکل نوک بینی گرد و توپی استفاده می‌کند. برخی جراحان بینی از این روش با اصطلاح “زیرسازی پایه کناری” یاد می‌کنند.

به بیان ساده‌تر در این روش غضروف زیر پایه‌ی کناری یا همان بخش کناری از غضروف تحتانی کناری قرار داده می‌شود تا نوک بینی فرم مناسبی پیدا کند. جراح غضروف را به پیوند زیرسازی شده بخیه می‌زند تا نوک پهن و گرد بینی از هر دو طرف صاف‌تر به نظر برسد. نتیجه نهایی سه گوش‌تر شدن نوک بینی است که بینی را خوش تراش نشان می‌دهد.

روش‌های ترکیبی

جراح زیبایی برای اصلاح بعضی از بینی‌ها از ترکیبی از روش‌های اشاره شده بهره می‌گیرد تا نتیجه مطلوب به دست آید. برای مثال پزشک تکنیک بخیه زدن را با اصلاح بخش سفالیک از غضروف تحتانی بینی ترکیب می‌کند. گاهی نیز پس از اصلاح سفالیک غضروف به نوک بینی پیوند زده می‌شود. مهم‌ترین عاملی که موفقیت عمل زیبایی بینی را تضمین می‌کند، مراجعه به جراحی است که از تجربه و دانش کافی برای پیاده‌سازی هر یک از روش‌های فوق یا ترکیبی از آنها برخوردار باشد و بتواند بینی توپی شکل را به یک بینی خوش تراش تبدیل کند.

دوران بهبود


دوران بهبود عمل بینی توپی شکل ۸ روز است. پزشک گچ بینی را ۶ روز پس از جراحی باز می‌کند و بعضی بخیه‌ها را نیز می‌کشد. متخصص مجدداً بینی را چسب می‌زند، این چسب و تمام بخیه‌ها ۸ روز پس از جراحی باز می‌شود. بخش اعظم کبودی یا شاید تمام آن نیز تا این زمان از بین رفته است. در این مرحله بینی متورم است، اما ورم آن جلب توجه نمی‌کند. ورم بینی پس از سپری شدن چند ماه کاملاً فروکش می‌کند. در هفته سوم ۲۰ تا ۳۰ درصد از ورم از بین می‌رود و در هفته ششم ۵۰ تا ۶۰ درصد از ورم می‌خوابد. فروکش کردن تمام ورم یک سال کامل طول می‌کشد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
رینوپلاستی برای بینی با نوک پهن و گرد(توپی شکل)
۴٫۵ از ۲ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *