رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

جراحی بینی

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

شاید یکی از پیچیده‌ترین مسائلی که در آینده افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند، با آن روبرو خواهند بود آن است که این عمل را از طریق جراحی باز انجام دهند یا روش جراحی بسته بینی را انتخاب کنند. البته این مسأله فقط برای بعضی از افراد متقاضی جراحی بینی مطرح خواهد بود، زیرا بعضی از جراحان این عمل را منحصراً از طریق فقط یکی از این روش‌ها انجام می‌دهند و بنابراین شما با انتخاب جراح خود در واقع در مورد روش انجام جراحی نیز تصمیم‌گیری کرده‌اید. اما مشکل هنگامی پیچیده‌تر می‌شود که وقتی در مورد جراحت‌های ناشی از جراحی بینی و روش‌های انجام هر کدام از عمل‌های باز یا بسته پرس و جو می‌کنید، با دیدگاه‌های بسیار متناقضی (از بیماران و همینطور از جراحان!) مواجه می‌شوید که هر کدام یک روش را بهتر می‌دانند.

اصطلاح جراحی باز یا جراحی بسته صرفاً به دو روش موجود برای دسترسی به ساختار اسکلتی بینی جهت اجرای عمل جراحی زیبایی اشاره دارد. با این وجود اکثر جراحان بینی روش جراحی باز را برای اکثر جراحی‌های خود ترجیح می‌دهند، علت این امر بالا بودن تسلط جراح بر روی نوک و تیغه بینی در روش جراحی باز و همچنین حصول نتیجه بهتر و طبیعی‌تر بعد از جراحی به همراه عوارض کمتر است. اما در نهایت تشخیص این که کدام روش بهتر است، به توقع شما از جراحی و نظر متخصص جراح بینی بستگی دارد. به منظور رزرو نوبت مشاوره جراحی زیبایی بینی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده ارائه خدمات به شما هستند.

روش جراحی بسته بینی


am1 رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

در روش جراحی بسته بینی یک بریدگی در داخل بینی ایجاد می‌شود و پوست بینی از غضروف‌های زیرین آن جدا می‌شود. سپس جراح بینی از طریق این بریدگی به ساختارهای داخلی بینی نگاه می‌کند و از همین طریق، شکل استخوان و غضروف بینی را اصلاح می‌کند. از آنجا که در روش بسته، پوست بینی برداشته نمی‌شود، جراح بینی باید مهارت بالایی در تحلیل شکل بینی از طریق لمس کردن آن از طرف خارج داشته باشد و بتواند تغییرات ظریف و دقیقی را از این طریق در شکل استخوان بینی صورت دهد. در حال حاضر بسیاری از تکنیک‌هایی که در جریان جراحی باز بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، با اعمال تغییرات و اصلاحاتی، قابلیت استفاده در روش‌های جراحی بسته را نیز پیدا کرده‌اند.

روش جراحی باز بینی


am2 رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

در جراحی باز بینی یک بریدگی در قسمت پایین تیغه بینی ایجاد می‌شود و به داخل سوراخ‌های بینی امتداد پیدا می‌کند. سپس پوست نوک بینی برداشته می‌شود تا غضروف‌ها و بافت‌های زیر پوست از جمله غضروف‌های آلار، تیغه بینی و پل بینی نمایان شود. جراح بینی با استفاده از روش جراحی باز می‌تواند ساختار داخلی بینی را خیلی خوب و کامل ببیند و نیز قادر است با تسلط بیشتری شکل غضروف نوک بینی را اصلاح کند. همچنین در روش جراحی باز امکان اضافه کردن، جایگذاری و محکم کردن غضروف‌های پیوندی، با سهولت و دقت بیشتری امکانپذیر خواهد بود. به علت همین قابلیت بهتر دیدن بافت‌های داخلی بینی در جراحی باز است که جراحان اغلب از این روش برای جراحی‌های ثانویه بینی یا جراحی‌های تکمیلی استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب هر روش


مزایا و معایب جراحی بسته

 

مزایای جراحی بسته بینی معایب جراحی بسته بینی
زمان کوتاه‌تر جراحی نیاز به مهارت زیادی در فرم‌دهی نوک بینی دارد.
خونرسانی بهتر به پوست نوک بینی به مهارت زیادی برای انجام جراحی ثانویه بینی با استفاده از این روش نیاز است.
کاهش ورم بینی بعد از جراحی
بهبودی سریع‌تر بعد از عمل
روش برتر برای جراحی پروتز بینی

 

مزایا و معایب جراحی باز بینی

 

مزایای جراحی باز بینی معایب جراحی باز بینی
امکان اصلاح شکل نوک بینی در موارد خیلی مشکل را فراهم می‌کند. ورم طولانی مدت بینی بعد از جراحی
امکان جایگذاری آسان‌تر غضروف‌های پیوندی را فراهم می‌کند. خونرسانی ضعیف به پوست نوک بینی
جراح را قادر می‌سازد تا عملیات پیچیده‌ای که برای جراحی ثانویه بینی نیاز است را انجام دهد. باقی ماندن جای زخم در محل بریدگی پوست بر روی نوک تیغه بینی
اجرای آن برای جراح بینی ساده‌تر است. زمان طولانی عمل جراحی

 

کدام روش مناسب‌تر است؟


رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است که در عین حال به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین جراحی‌های صورت نیز شناخته می‌شود. زیرا قسمت عمده آن در اصل توسط سلیقه و مهارت جراح انجام می‌گیرد. در هر دو روش جراحی باز و بسته بینی، جراح پوست بینی را از استخوان و غضروف زیر آن جدا می‌کند تا بتواند شکل بینی را اصلاح کند. بسته به نظر و تشخیص جراحی بینی شما، ممکن است لازم باشد که جراحی شما به یکی از روش‌های باز یا بسته انجام شود.

بعضی از جراحان تشخیص می‌دهند که روش جراحی بسته باعث محدودیت در قابلیت فرم‌دهی به بینی می‌شود و به همین علت روش جراحی باز را برای اصلاح شکل نوک بینی یا انجام سایر عمل‌های دشوار و پیچیده بینی انتخاب می‌کند. چرا که جراحان با استفاده از روش جراحی باز، بهتر و راحت‌تر می‌توانند غضروف بینی را ببینند و شکل آن را اصلاح کنند. بعضی از جراحان نیز معتقدند که با استفاده از این روش خیلی راحت‌تر می‌توان تقارن شکل نوک بینی را ایجاد نمود. با این حال تعداد دیگری از جراحان بینی هستند که می‌توانند با استفاده از روش جراحی بسته نیز به نتایج خیلی خوبی دست پیدا کنند. بعضی دیگر از جراحان هم ممکن است در ابتدا تصمیم به استفاده از روش جراحی بسته بگیرند، اما بعداً تشخیص دهند که روش باز برای بیمار بهتر است.

به طور کلی گفته می‌شود که در حدود ۶۵ تا ۷۵% از جراحان، روش جراحی بینی باز را برای جراحی‌های مشکل نوک بینی، جراحی‌های اصلاحی برای اصلاح نتایج عملی که قبلاً انجام شده است و نیز جراحی‌هایی که در آنها به پیوند غضروف نیاز باشد، ترجیح می‌دهند. در حالی که روش جراحی بسته را فقط برای عمل‌های ساده نوک و پل بینی استفاده می‌کنند. همچنین ۲۳% از جراحان در همه موارد یا تقریباً در همه موارد، روش جراحی باز را ترجیح می‌دهند.

نکته پایانی

اینکه جراح بینی چه روشی را برای شما ترجیح می‌دهد نباید ملاک نهایی در تصمیم‌گیری شما باشد. بلکه شما باید نهایتاً جراحی را انتخاب کنید که به تجربه و مهارت او اعتماد داشته باشید. این نکته خیلی مهم است که در مورد روش جراحی بینی و قیمت جراحی باز بینی با جراح خود مشورت کنید. اما نکته‌ای که شاید اهمیت بسیار بیشتری داشته باشد آن است که عکس‌های قبل و بعد از جراحی بیمارانی که قبلاً توسط آن جراح عمل شده‌اند و شکل بینی آنها شبیه به شما بوده است را به دقت ببینید و مشخص کنید که آیا جراح شما صرف نظر از روشی که به شما توصیه می‌کند، آیا می‌تواند نتایج مورد انتظارتان را برای شما حاصل کند یا خیر. در پایان ذکر این نکته لازم است که اغلب افراد، جراح را بر اساس مهارت و تجربه او انتخاب می‌دهد.

برای دیدن گالری جدید تصاویر جراحی زیبایی بینی کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی
۲ از ۱ رای
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *