• 021 22283000
 • ( مشاوره و رزرو نوبت )
 • select :

عمل رینوپلاستی
 • دکتر محمد علی اکبری
 • 3 اکتبر 2019

عمل جراحی رینوپلاستی و عوارض و هزینه‌های رینوپلاستی


اگر تیغه‌ بینی‌تان انحراف داشته یا صرفاً از شکل آن راضی نیستید، می‌توانید با رینوپلاستی نسبت به تغییر شکل آن اقدام کنید. بنابر تعریف سایت ” entnet.org “ رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) اساساً یک عمل جراحی برای تغییر ساختاری بینی است که می‌تواند برای بهبود عملکرد یا زیبایی بینی انجام شود. مشکل در تنفس با بینی بعد از جراحی زیبایی بینی، یک مشکل بسیار جدی است. در این حالت ممکن است حتی با وجود عالی بودن نتایج ظاهری عمل، بیمار تا حدود زیادی از نتایج کلی عمل خود ناراضی باشد. گرفتگی بینی در بلندمدت بر کیفیت زندگی بیمار اثر منفی گذاشته و همچنین با ایجاد اختلال در عملکرد فیزیولوژیکی بینی موجب بروز اختلالات تنفسی در خواب می‌شود. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد بینی که به آن ترمیم مجرای بینی هم گفته می‌شود، عبارت است از صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی (تیغه) جهت بهبود تنفس و رفع گرفتگی بینی و همچنین صاف کردن دیواره‌های کناری بینی. رینوپلاستی زیبایی هم عبارت است از تغییر ساختمان بیرونی بینی برای بهبود تعادل و ظاهر چهره.
رینوپلاستی به‌طور روزافزون به‌عنوان یک عمل جراحی توسط زنان و مردان در هر سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سن عمل بینی می‌تواند متفاوت باشد. از جراحی رینوپلاستی می‌توان برای عمل زیبایی بینی گوشتی، استخوانی، بینی عقابی و … بهره برد اما نکته قابل توجه این است که عمل زیبایی بینی با لیزر معنا ندارد. از لیزر تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود. منظور از جراحی لیزری بینی این است که خونریزی بعد از عمل بینی کم بوده یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نشود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک جراحی موفق بینی هستند.

دریافت وقت مشاوره رینوپلاستی

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره جراحی رینوپلاستی میتوانید به صفحه دریافت مشاوره(کلیک کنید) مراجعه و پس از تکمیل فرم مشاوره منتظر تماس کارشناسان ما باشید ، همچنین میتوانید با یکی از شماره زیر نیز تماس حاصل فرمایید .

 • 021-75139000
 • 021-22283000

رینوپلاستی با لیزر

لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. در بسیاری از سایت‌های زیبایی تبلیغات بی‌شماری درباره عمل جراحی بینی با لیزر انجام می‌شود، در حالی که لیزر بینی تغییر زیادی در ظاهر بینی ایجاد نمی‌کند و در واقع نمی‌تواند جایگزین جراحی باشد. لذا می‌توان گفت که عمل بینی با لیزر معنا ندارد و از لیزر تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود. یکی از نکات بسیار جالب که در جراحی بینی با لیزر مطرح می‌شود این است که خونریزی بعد از عمل کم است یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نمی‌شود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک عمل بینی هستند. جراحی بینی با لیزر فریبی بیش نیست. لیزر یک ابزار برنده و تخریب کننده است و ما متخصصین صرفاً از لیزر برای کوچک کردن شاخک‌های بزرگ بینی در داخل بینی یا جوان‌سازی پوست بینی در خارج آن استفاده می‌کنیم. باید توجه داشت که در عمل زیبایی به هر حال باید استخوان را شکست و غضروف‌ها را برداشت تا بینی شکل مناسبی متناسب با چهره بیمار و اهداف جراحی پیدا کند. پس جراحی با لیزر در علم جراحی بینی هیچ معنایی ندارد.

انجام عمل رینو پلاستی

شما می‌توانید با استفاده از عمل جراحی رینوپلاستی که برای زیبایی بینی، بهبود عملکرد آن یا به هر دوی این دلایل انجام می‌شود، ساختار بینی‌تان را تغییر دهید. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از عمل جراحی بینی کسب کنید، دقت کنید که مشاوره قبل از عمل با دکتر اکبری و حفظ ارتباط مداوم در طول چند هفته قبل از انجام عمل و مشاهده عکس جراحی بینی بیماران قبلی، اهمیت بسیار زیادی دارد. شما به این فرصت نیاز دارید تا بتوانید خود را ازنظر روحی و فیزیکی برای عمل جراحی بینی آماده کنید. در هرصورت، خواست دکتر اکبری این است که بتوانید بهتر نفس بکشید و همچنین احساس بهتری در مورد شکل بینی‌تان داشته باشید. دکتر اکبری برای هر دو نوعِ اصلاحِ زیبایی و عملکرد، هر دو تکنیک جراحی رینوپلاستی اولیه و ثانویه (اصلاحی) را ارائه می‌دهد.

چرا عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) انجام می‌شود؟

بینی یکی از اجزای اصلی صورت است که می‌تواند نقش فراوانی در تناسب و توازن صورت داشته باشد. به همین خاطر ایجاد تغییرات اندک در ظاهر بینی مانند کوچک کردن بینی، عمل بینی گوشتی و…  می‌تواند نتایج شگرف برای فرد به همراه داشته باشد. معمولاً افراد به علت‌ها و دلایل مختلفی مانند شکستگی بینی و … جراحی شکستگی بینی یا زیبایی بینی را انجام می‌دهند. در ابتدا، استفاده از این عمل همچون عمل بینی عروسکی توسط افرادی که دارای مشکلات تنفسی ناشی از آسیب‌های واردشده به بینی و نیز نواقص مادرزادی همچون انحراف بینی بوده‌اند، انتخاب می‌شده است. اما حالا تقاضا برای این عمل جراحی معمولاً فقط با اهداف زیبایی صورت می‌گیرد. اگر شما به دنبال انجام عمل بینی هستید، مطمئن شوید که این کار را به دلایل شخصی انجام می‌دهید و دلیل انجام این کار درخواست دیگران نیست. در هر حالت بازگرداندن بینی به حالت قبل از عمل بینی کاری دشوار و گاهی غیرممکن است.

این مطلب هم بخوانید
جراحی کوتاه کردن پیشانی بزرگ و بلند

هنگام تصمیم‌گیری برای عمل جراحی بینی به چه نکاتی توجه کنیم؟

در آینه نگاه کنید و  قبل از عمل بینی از خود بپرسید که دقیقاً به دنبال چه ظاهری برای بینی خود هستید یا به‌عبارت‌دیگر چه مشکلاتی به‌علت مادرزادی و یا شکستگی بینی در شما وجود دارد که به دنبال برطرف شدن آن هستید. برخی از این مسائل که در بین افراد مختلف معمول هستند، به شرح زیر می‌باشند:

 • بینی برای صورت شما بسیار بزرگ به نظر می‌رسد.
 • شما یک بینی استخوانی با برآمدگی یا قوز بر روی پل بینی خود دارید.
 • بینی شما هنگامی‌ که از جلو به شما نگاه می‌شود، بسیار عریض به نظر می‌رسد.
 • سر بینی شما در مقایسه با دیگر اجزای بینی بسیار ضخیم و بزرگ است.
 • بینی شما نامتقارن یا دارای انحراف یا کجی بینی هستید.

 

رینوپلاستی

رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) توسط دکتر اکبری

 

 انواع عمل رینوپلاستی

بنابر تعریف سایتisaps.org”، ۲ نوع عمل رینوپلاستی تحت عناوین عمل جراحی باز و عمل جراحی بسته، می‌توان برای تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر آن انجام داد.

 • در عمل جراحی باز یک شکاف (اسکار) در داخل بافت بین ۲ سوراخ بینی ایجاد و با استفاده از آن تغییرات موردنیاز بر روی بینی انجام می‌شود.
 • در عمل جراحی بسته، شکاف‌های ایجاد شده کاملاً در داخل بینی هستند. درعمل زیبایی بینی استخوانی بسته از ایجاد یک بریدگی آشکار بر روی بینی اجتناب می‌شود، اما از این روش نمی‌توان در حالت‌هایی که نیاز به ایجاد تغییرات زیاد بر روی بینی است، استفاده کرد.

عمل جراحی باز معمولاً ازنظر زمانی طولانی‌تر از عمل جراحی بسته بوده و بیشتر برای بیمارانی مناسب است که نیاز به تغییر سر بینی خود دارند.

 

مدت زمان عمل

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد و طول عمل جراحی بستگی به تکنیک انتخابی جراح و حجم فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای انجام روی بینی بیمار دارد. همچنین انجام رینوپلاستی اصلاحی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای انجام این کار بیمار در حالت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد.

پس از عمل

پس از طی مراحل رینوپلاستی بینی معمولاً بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا به‌طور مستمر بر وضعیت وی نظارت شود. در این حالت ممکن است در بینی یک اسپلینت کار گذاشته شود تا بافت بینی در موقعیت صحیح آن تثبیت شود. انجام این کار می‌تواند به حفظ ظاهر بینی در هنگام خواب کمک کند و نقش تعیین‌کننده در بهبود مناسب و سریع بیمار داشته باشد. بخیه‌هایی که اسپلینت بینی را نگه می‌دارند، می‌توانند بین یک تا چند روز پس از عمل جراحی کشیده شوند. بخیه‌های دیگر بینی پس از مدت‌زمان مشخص به‌طور خودبه‌خود حل (جذب) می‌شوند. پس از عمل جراحی برای چند ماه از عینک استفاده نکنید تا به‌این‌ترتیب به قوی شدن پل بینی و درمان بهتر آن کمک کنید.

بهبودی

در حقیقت مراقبت‌های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. پس از عمل جراحی مقداری تورم وجود خواهد داشت که در برخی از افراد، میزان تورم بیشتر است. بخش زیادی از تورم تا پایان هفته دوم تا سوم برطرف خواهد شد. پوست بینی ممکن است برای چند ماه تا یک سال یا بیشتر، تا حدی متورم باقی بماند. فرایند درمان و بهبودی کامل به زمان و مراقبت بعد از عمل بینی نیاز دارد و ممکن است نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی پس از یک سال نمایان شود. در اکثر موارد، شما می‌توانید موارد بهبود در ظاهر خود را در طول چند هفته پس از انجام عمل جراحی مشاهده کرده و از آن لذت ببرید.

شما می‌توانید به‌صورت ایمن و بی‌خطر، ۱ تا ۲ هفته پس از عمل جراحی در محل کار خود حاضر شوید. در طول دوره درمان از انجام فعالیت‌های شدید همچون ورزش و بلند کردن اجسام سنگین برای مدت حداقل ۲ هفته پس از عمل جراحی زیبایی بینی اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید مقدار زمان موردنیاز برای بهبودی کامل بستگی به عمل جراحی انجام‌ شده و شرایط خاص افراد دارد.

این مطلب هم بخوانید
ورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

عمل راینوپلاستی

خطرات بالقوه و عوارض ناشی از رینوپلاستی چیست؟

 

مشابه همه انواع عمل‌های جراحی، رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) نیز ممکن است با عوارضی روبه‌رو باشد. عوارض عمل بینی ممکن است شامل گرفتگی بینی، ورم و کبودی بینی باشد. ورم به‌طور خاص در اطراف سر بینی مشاهده می‌شود. این موضوع می‌تواند برای چندین ماه تداوم داشته باشد، اما معمولاً برای دیگران واضح و آشکار نیست. برای کم کردن عوارض تنفسی جراحی بینی بعد از عمل باید به نکاتی که پزشک به شما می‌گوید، عمل کنید. در صورت عدم موفقیت در عمل جراحی بینی و ایجاد عوارض عمل بینی، ممکن است برای اصلاح مشکلات ایجاد شده نیاز به عمل رینوپلاستی مجدد بر روی بینی، وجود داشته باشد. در اصطلاح تخصصی به این نوع از عمل جراحی «رینوپلاستی اصلاحی» گفته می‌شود.

بهترین راه برای حداقل کردن این عوارض مراجعه به یک جراح کاملاً با تجربه و دارای تخصص کافی در حوزه رینوپلاستی است. دکتر اکبری با سال‌ها تجربه در این زمینه، به شما برای دستیابی به بهترین نتایج کمک می‌کند.

هزینه‌های عمل جراحی بینی چقدر است؟

هزینه جراحی باز بینی و قیمت عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) بستگی به جراح بینی و نوع ساختار یا تغییرات زیبایی ایجادشده بر روی بینی فرد دارد. برای پیش‌بینی بهینه هزینه جراحی بینی باید با یک جراح متخصص در این حوزه مشورت کرد. همچنین توجه داشته باشید که هزینه رینوپلاستی درصورتی ‌که ترکیبی از عمل‌های درمانی در یک زمان بر روی بینی شما انجام شود، به‌طور مشخص افزایش خواهد یافت. بیماران باید هزینه جراحی بینی و روش‌های تامین مالی را پیش از عمل با پزشک خود مورد بحث قرار دهند.

سوالات متداول

 

آیا می‌توان از رینوپلاستی در هر سنی استفاده کرد؟

البته پزشک برای هر جراحی سن را در نظر می‌گیرد. بسیاری از جراحان ترجیح می‌دهند تا اتمام رشد کودک، او را جراحی نکنند. دورۀ رشد در دختران حدود ۱۴ الی ۱۵ سالگی و در پسران کمی پس از این سن اتفاق می‌افتد.

با رینوپلاستی چه ترمیمی انجام می‌شود؟

به‌طور کلی می‌توان طول و پهنای بینی را کاهش داد. نوک بینی را نیز در صورتی که بیش از حد گرد یا پیازی شکل باشد، می‌توان بازسازی کرد. قوز بینی را نیز می‌توان از بین برد و همچنین زاویه‌ای که از بهم رسیدن بینی با لب بالا ایجاد می‌شود را می‌توان دوباره تنظیم کرد. اگر بینی کج باشد که اغلب به‌خاطر سوانج ورزشی این اتفاق می‌افتد، می‌توان بینی را صاف کرد. از همه مهمتر با جراحی رینوپلاستی می‌توان توانایی تنفس کامل و بی‌مانع از طریق بینی را به شخص بازگرداند.

نتایج این عمل چند وقت باقی خواهد ماند؟

اگر عمل رینوپلاستی به درستی انجام شود، نتایج آن دائمی خواهد بود و نیازی به جراحی مجدد رینوپلاستی نیست. البته جراحی فرایند پیری را متوقف نمی‌کند و با پیر شدن طبیعی صورت، بینی نیز پیر خواهد شد. تمام جراحان پلاستیک موافقند که جراحی رینوپلاستی یکی از دشوارترین و چالش برانگیزترین عمل‌های جراحی است که انجام می‌دهند.

 آیا پس از جراحی، بینی من رشد خواهد کرد؟

به‌طور کلی بینی در سراسر دوران جوانی و میان‌سالی انسان رشد می‌کند و ممکن است در آینده با از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست در پیری، نوک بینی به سمت پایین متمایل شود. اگرچه انجام رینوپلاستی زیبایی در نوجوانی یا جوانی مانع از تأثیرات پیری بر بینی نخواهد شد، ولی انتظار می‌رود شکل نهایی بینی پس از جراحی در تمام عمر شخص باقی بماند. رشد دوباره قوز و بدشکلی بینی پس از جراحی ترمیمی به ندرت اتفاق می‌افتد.

جراحی چه مدت طول می‌کشد و چه نوعی از بیهوشی در این جراحی استفاده می‌شود؟

بسته به پیچیدگی وضعیت بینی، معمولاً رینوپلاستی می‌تواند از یک تا ۳ ساعت طول بکشد. اکثر بیماران پیش از جراحی و حین آن تحت داروهای آرامش‌بخش هستند، ولی برخی از بیماران نیز درخواست بیهوشی عمومی می‌کنند. تقریباً تمام عمل‌های رینوپلاستی به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

تا چه مدت پس از جراحی می‌توان ورزش را از سر گرفت؟

۲ هفته بعد از رینوپلاستی، می‌توانید به تدریج ورزش را از سر بگیرید و به تدریج شدت آن را با توجه به توان بدنی خود، افزایش دهید. حداقل تا ۳ هفته پس از جراحی نمی‌توانید مستقیماً به تمرینات روزمره خود با فشار سابق بازگردید. اگر برای رینوپلاستی برداشت استخوان از قفسه سینه بیمار انجام شده باشد، بیمار نباید تمریناتی را که باعث درد یا ناراحتی در ناحیه قفسه سینه می‌شود، انجام دهد. البته سایر ورزش‌ها همچون راه رفتن یا دویدن آهسته را نیز باید تا ۳ هفته پس از جراحی به تعویق انداخت.

 

 


مطالب زیر را حتما بخوانید
ارسال نظرات بدون نظر