سردرد سینوزیت، علت و درمان آن

سردرد سینوزیت، علت و درمان آن

سردرد سینوزیت

مقدمه

سردرد سینوزیت (سردرد سینوزیتی) نوعی سردرد است که همراه با سینوزیت بوجود می آید. سینوزیت بیماری ای است که در آن پوشش غشای سینوس بیمار ملتهب و متورم می شود. در این وضعیت؛ دور چشم ها، گونه و پیشانی خود فشار احساس نمی کنید. شاید سر شما زق زق کند.

بسیاری از افرادی که فکر می کنند دچار سردرد سینوزیت شده اند، که شامل افرادی است که نشانه های سردرد سینوسی را دارند ولی در واقع مبتلا به میگرن یا سردرد تنشی هستند.

وقتی برای  بیماری سردرد سینوسی ناشی از سینوزیت بوجود بیاید، تشخیص و درمان سردرد سینوسی مهم ترین کاری است که باید برای بهبودی آن انجام دهید.

 علائم سردرد سینوزیت

نشانه ها و علائم سردردهای سینوزیتی از قرار زیر است:

 • احساس درد، فشار یا پر بودن در گونه، ابرو یا پیشانی
 • تشدید درد در هنگام خم شدن به سمت جلو یا دراز کشیدن
 • تخلیه لخته های خونی یا مخاط سبز و زرد رنگ از بینی
 • گرفتن بینی
 • گلو درد
 • تب
 • سرفه
 • خستگی مفرط
 • احساس درد در دندان های بالایی
 • کاهش حواس چشایی و بویایی

 

تفاوت های سردرد سینوسی و میگرن چیست؟

این دو بیماری به راحتی اشتباه گرفته می شوند، زیرا علائم و نشانه های هر دو نوع سردرد تا حدود زیادی مشابه است.

درد میگرن همانند سردرد سینوسی اغلب در حین خم شدن به سمت جلو شدت پیدا می کند و بیماری میگرن می تواند همراه با علائم و نشانه های  متعددی در بینی مثل احتقان، احساس فشار در صورت و آبریزش بینی می شود.

در واقع مطالعات نشان داده اند که تقریبا ۹۰ درصدی از افرادی که برای بیماری سردرد سینوسی به پزشک مراجعه کرده اند،  بیماری میگرن دارند.

با این حال، سردردهای سینوسی معمولا با حالت تهوع یا استفراغ  همراه نیستند و با سر و صدا و نور شدید  شدت درد افزایش پیدا نمی کند، که این دو از ویژگی های رایج بیماری میگرن است.

بسیاری از علائم میگرن با سایر انواع سردرد‌ها (مانند سردرد‌های تنشی، سردرد خوشه ای، سردرد هورمونی و سردرد پشت سر و گردن) مشابه است.

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علائم شما بیش از ۱۰ روز دوام داشته باشند
 • سردرد شما به قدری شدید باشد، که قرص های مسکن موجود در بازار جوابگوی آن نیستند
 • تب شما بیش از ۳۸ درجه باشد
 • در عرض یک سال چندین بار دچار سینوزیت شده باشید

علت سردرد سینوسی

سردرد سینوسی همراه با بیماری سینوزیت است. سینوزیت بیماری است که در آن پوشش غشای سینوس های شما متورم و ملتهب می شود. سینوزیت با سرماخودرگی، عفونت قارچی یا باکتریال، آسیب به دستگاه  ایمنی یا مشکل ساختاری در حفره بینی بوجود می آید. تغییر فشار حاصله در سینوس ها باعث  سر درد می شود.

 

عوامل خطر

هر کسی می تواند مبتلا به سینوزیت شود. در صورت داشتن مشکلات زیر، احتمال ابتلای شما به سینوزیت بیشتر است:

 • آسم
 • پولیپ
 • حساسیت به گرد و غبار، کپک قارچی یا گرده
 • دستگاه ایمنی ضعیف
 • قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مثل مواد شیمایی موجود در هوا
 • بیماری ای که بر نحوه حرکت مخاط داخل سیستم تنفسی تاثیر بگذارد، مثل فیبروز سیستیک
 • قرار گیری در معرض مواد تحریک کننده مثل دود سیگار

 

آزمایش و تشخیص سردرد سینوسی

تشخیص علت سر درد دشوار است. پزشک در مورد سر درد از شما سوالاتی می پرسد و شما را معاینه می کند. در صورتی که پیش از این مبتلا به سرما خوردگی بوده اید، آلرژی داشته اید، سیگار می کشید که در سینوزیت حاد نقش دارند،  این مسائل را به پزشک اطلاع دهید.

در صورتی که سینوزیت داشته باشید، پزشک یکی از این آزمایشات را انجام می دهد:

 • آندوسکوپی بینی: سینوس های ملتهب یکی از علائم بیماری سینوزیت هستند. در عمل آندوسکوپی سینوس پزشک از یک لوله باریک دارای چراغ (آندوسکوپ) برای بررسی حفره های بینی شما استفاده می کند.
 • آزمایش مخاط. پزشک نمونه های مخاط شما را نیز آزمایش می کند تا عفونت قارچی یا باکتریال را تشخیص دهد
 • تصویر برداری. از نمونه آزمایش های تصویر برداری می توان به سی تی اسکن یا ام آر آی اشاره کرد. در روش سی تی اسکن از یک رایانه برای ایجاد تصاویر متقاطع از مغز و سر ( که سینوس ها نیز شامل آنها می شوند) استفاده می شود که با ترکیب عکس های واحد سی تی اسکنی که دور بدن شما می چرخد، بدست می آید. در روش ام آر آی، یک میدان مغناطیسی و موج های رادیویی برای ایجاد تصاویر متقاطع از ساختار درون مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

درمان سردرد سینوزیت با دارو

در صورتی که بیماری شما سینوزیت تشخیص داده شود، پزشک داروهای زیر را تجویز می کند:

 • آنتی بیوتیک . در صورتی که بیماری سینوزیت شما ناشی از باکتری باشد، پزشک یک آنتی بیوتیک تجویز می کند. داروهای آنتی بیوتیک برای درمان سینوزیت های ویروسی شایع تر که معمولا پس از عفونت دستگاه تنفسی بوجود می آید، موثر نیستند. حتما دوره مصرف دارو را به اتمام برسانید، حتی اکر قبل از تمام شدن قرص و کپسول ها، علائم و نشانه های بیماری از بین رفته باشند.
 • اسپری یا قرص کورتیکواستروئید . پزشک این دارو را در صورتی تجویز می کند که بیماری سینوزیت شما ناشی از التهاب یا آلرژی باشد.این دارو برای درمان سینوزیت و آلرژی موثر است.
 • داروهای بازاری. با از بین رفتن عفونت سینوسی، سردردهای سینوسی ظاهر می شوند. در این حین، داروهای مسکن، ضد گرفتگی و اسپری سالین بینی باعث بهتر شدن وضعیت شما می شود. این داروها را بر طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف این داروها باعث می شود که مایعات بیشتری بخورید.
 • اسپری استنشاقی بینی. استفاده از این اسپری باعث کاهش غشای سینوس و افزایش تخلیه مخاط می شود. اسپری های اشتنشاقی در انواع مختلفی در بازار موجود است.

 

درمان سردر سینوزیت با جراحی سینوس با آندوسکوپی

جراحی سینوس با آندوسکوپی که همچنین سینوسکوپی نامیده می شود، یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای برطرف کردن انسداد بینی در سینوس ها در عفونت سینوسی مکرر یا عفونت های سینوسی که با روش های دیگر بهبود پیدا نکرده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول این روش، یک لوله باریک دارای چراغ با یک دوربین در انتهاب آن داخل بینی فرو برده می شود تا پزشک ناحیه بینی را مشاهده و معاینه کند. سپس ابزارهای جراحی کوچکی برای جدا کردن بافت های مسدود کننده داخل بینی فرو برده می شود. در این روش جراحی به هیچ گونه برشی نیاز نیست، زیرا کل جراحی از طریق حفره های بینی انجام می شود. اغلب جراحی هایی که با این روش صورت می گیرد به صورت سرپایی است و بیماران می توانند  همان روز به خانه برگردند.

با انجام جراحی سینوس، اغلب بیماران بهبود علائمی مثل درد و ورم در ناحیه صورت، مشکلات تنفسی و سر درد را شاهد  هستند. جراحی سینوس با آندوسکوپی علاوه بر جراحی سینوس، برای درمان انحراف تیغه بینی پولیپ یا تومور نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در طی دوره نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس‌ها و مراقبتهای جراحی اندوسکوپی بینی  بسیار مهم است که دستورالعمل مراقبت‌های بعد از درمان را به طور دقیق و کامل رعایت کنید. دو هفته اول بعد از جراحی سینوس، بیشترین اهمیت را در بهبودی بیمار دارد. پس سعی کنید در این مدت به بایدها و نبایدهایی که در این مقاله به آنها اشاره شده است به دقت توجه کنید تا روند بهبودی شما به خوبی طی شود و بعد از این بتوانید به راحتی نفس بکشید.

سینوپلاستی با بالون

علائم عفونت سینوسی شامل درد در ناحیه صورت، فشار و گرفتگی و احساس خستگی می باشد. یکی از روش های جدیدی که برای درمان عفونت سینوسی (درمان سینوزیت) و سردرد توسعه پیدا کرده است، سینوپلاستی با بالون نام دارد. این روش کم تهاجمی در مطب و تحت بیهوشی موضعی صورت می گیرد.

بسیاری از افراد اسم آنژیوسکوپی را شنیده اند، در این روش یک سوند کوچک داخل عروق مسدود قرار داده می شود و برای گشاد کردن عروق به منظور افزایش جریان خون از یک بالون استفاده می شود. روش سینوپلاستی با بالون به همین شکل است. یک سیم چراغ دار کوچک از دهانه سینوس عبور داده می شود و سپس یک بالون باد می شود تا دهانه سینوس بزرگ تر شود و سینوس ها عملکرد بهتری داشته باشند و از درد و عفونت جلوگیری شود. اغلب بیماران درد بسیار کمی را احساس می کنند و در عرض ۱ یا ۲ روز به خانه برمی گردند.

 

پیشگیری از سینوزیت

به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری سینوزیت، سینوس های خود را سالم نگه دارید. برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

 • شست و شوی زیاد دست ها. شستن دست ها با آب و صابون باعث جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی می شود که منجر به سینوزیت می شود. همچنین می توانید واکسن سالیانه آنفولانزا را بزنید.
 • پرهیز از عوامل تحریک کننده. از دود دخانیات پرهیز کنید. این آلاینده ها و آلاینده های دیگر باعث التهاب غشای سینوس می شوند.
 • استفاده از دستگاه بخور. اضافه کردن رطوبت به هوای خشک اتاق به پیشگیری از سینوزیت کمک می کند. اما این کار را زیاد انجام ندهید. رطوبت زیاد اتاق باعث تحریک رشد گرد و غبار و کپک قارچی در خانه می شود. مطمئن شوید که دستگاه بخور تمیز و عاری از کپک قارچی است.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری
دکتر محمد علی اکبری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن پس از فراغت از تحصیل دوره پزشکی عمومی، عازم کشور آمریکا گردیدند. در آمریکا پس از گذراندن امتحانات مربوطه با کسب رتبه عالی موفق به اخذ مدرک ECFMG و عضویت در نظام پزشکی آمریکا گردیدند. ایشان در آنجا دوره جراحی عمومی را گذراندند و پس از بازگشت به کشور وارد رشته گوش و حلق و بینی شده با رتبه عالی از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل گردیدند و فعالیت خود را در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی بینی و صورت متمرکز نمودند. ایشان همچنین دوره های تکمیلی جراحی پلاستیک صورت و زیبایی بینی را نزد اساتیدی چون دکتر Most در دانشگاه سان فرانسیسکو، دکتر منیک در دانشگاه آریزونا و دکتر پله در دانشگاه رم گذراندند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *